Mutfak Püf Noktaları Pirincin tuzlu scak suda bekletilmesi?

seyyah_m

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mayıs 2008
103
1
bayanlar birşey soracağım!pirincin tuzlu ve sıcak suda bekletilmesinin nedeni nedir. ilk kez duydum ve merak ettim.
birde benim annemin tansiyonu var bu tuzdan kaçınıyoruz. tuzlu suda beklemesi tansiyonu da etkile mi?CADIARZU:uhm:

canım pirincin tuzlu suda bekletilmesinin sebebi pirinçlerin ikiye ayrılamaması yani kırılmamasıdır.sıcak suda bekletilmesinin sebebi ise pirinçlerin yumuşayıp daha erken pişmesi.tansiyona bi etkisi olmaz bence sonuçta o suyu süzüyoruz ve tuz gidiyor suyla birlikte.

teşekkürler açıklaman için...
ondaki tuzu suyla birlikte pirinç emmez mi birde salçanın tuzuyla daha bir artmaz mıkine? :sm_confused:

pirinci böle beklettikten sonra pirinçler yumşuyor peki daha sonra pişirirken ne kadar su koymak gerekiyor 1 çarpı 2 değil dimi kızlar

eğer sıcak suda bekletilmişse pirinç o zaman tenceredeki su pirinciyle aynı hizada olmalı.daha fazla olursa lapa olurrr.

pirinci böle beklettikten sonra pirinçler yumşuyor peki daha sonra pişirirken ne kadar su koymak gerekiyor 1 çarpı 2 değil dimi kızlar

Pirinç suda beklediği için ölçüyü ben 1 e 1 yapıyorum ve su mutlaka kaynamış olmalı. Göz kararı da pirinçlerin üstü kapanana kadar su koymak, artık ölçmeden koyuyorum.. Tabii suda ne kadar ıslandığı da önemli..

Tuz pek koymuyorum ben ıslatırken.. Bir de bu yöntemle pirinçlerin daha iyi temizlendiğini düşünüyorum ve pirinçler daha bir parlak oluyor.

Bende pirinci sıcak suda ıslatarak yapıyorum soğuk suyla yıkıyorum
Daha sonra ölçüyle ne kadar pirinç koyduysam o kadar kaynar su koyup kısık ateşte pişiriyorum tabi önce yağda 5 dk falan kavuruyorum pirinci süper oluyor

X