Börekler Pırasalı Börek - Özkaynak Maden Suyu Sponsorluğunda

Nana

🕊🕊🕊🕊
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2015
28.230
82.848
Tamda mevsimine uygun bir börekle karşınızdayım, pırasalı çıtır çıtır, porsiyonluk böreğim

Malzemeler

• 3 adet yufka
İç harcı için:
  • pırasa
  • 4 yk yoğurt (ben ev yapımı kullandım)
  • Tuz
  • 2 yk sıvı yağ

Yufkayı ıslatmak için;
  • Maden Suyu
  • 1 yumurta beyazı
  • Sıvıyağ
  • Süt

Üzeri için;
  • Yumurta sarısı
  • Çörekotu ve susam karışımı

Yapılışı:
Pırasaları ince ince doğrayıp bir tava içerisine 2 yk sıvıyağ ekleyerek pırasayı güzelce kavuralım(ben yaklasık 5-6 dk kavurdum). Sonra tuzunu ekleyip altını kapatalım. Biraz soğuyunca 4 yk yoğurt ekleyelim.
Not: Benim yoğurdum ev yapımı, haliyle biraz yumuşak. Market yoğurduysla yapılsa 2 yk yeter sanırım.

Yufkalarımızı hazırladığımız sosla güzelce ıslatıyoruz. Üzerine iç malzememizden eşit miktarda koyup sarıyoruz. Sardığımız yufkaları istediğimiz boyutta porsiyonlara bölüp tepsimize diziyoruz.
Üzeri için 1 yumurta sarısı ve maden suyulu karışımdan 2 yk alarak karıştırıp üzerine sürüp Çörekotu ve susamlı serpiyoruz. 180 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Not: Porsiyonluk yapmanın avantajı börekler çıtır çıtır olduğu için sonradan keserken ufalanma, bütünlüğünü bozma gibi sorunlar olmuyor. Hele de misafir ağırlayacaksanız tamda size göre

Son düzenleyen: Moderatör:
Ellerinize sağlık Yarışmada başarılar dilerim ıslatma harcında ilk defa yumurta beyazı duydum ilginç ve denemek lazım

Lunya'cım ellerine emeğine sağlık canımYarışmada bol şans diliyorum
Teşekkür ederim nevros

Ellerinize sağlık Yarışmada başarılar dilerim ıslatma harcında ilk defa yumurta beyazı duydum ilginç ve denemek lazım
Teşekkür ederim
Bende bir arkadaşımın tavsiyesiyle yapmaya başladım. 2 yumurta, yoğurt ve sıvı yağ ile yapıyormuş bende denedim su boreginde enfes oluyor. Hazır yufkalarda yumurtanın beyazını sosa sarısınıda üzerine kullanıyorum. El açmasinda da beyazı hamurun içine kullanıyorum.

Ellerine sağlık canım .Çok denemek istedim pırasalı böreği hiç nasip olmadı.Benim oğlana pırasayı belki börekte sevdirebilirim ,mutlaka deneyeceğim ,başarılar dilerim canım

Ellerine sağlık canım .Çok denemek istedim pırasalı böreği hiç nasip olmadı.Benim oğlana pırasayı belki börekte sevdirebilirim ,mutlaka deneyeceğim ,başarılar dilerim canım

Deynep bu böreğin içine ekmek içi ve lor tarzı peynir katılmışını yemiştim tadıda süper olmuştu..

Lunyacım ellerine sağlık harika olmuş bir tabak rica etsem başarılar dilerim sanada..
Sana tepsi tepsi boreklerim feda olsun ablacım, teşekkür ederim

Kesinlikle bir Daha isteyecek deynebim

Deynep bu böreğin içine ekmek içi ve lor tarzı peynir katılmışını yemiştim tadıda süper olmuştu..
Anam ilk defa duyuyorum, denerim bende

Daha önce duymuştum ekmek içi de konulduğunu ama bir anlam verememiştim Pırasaya ek olarak yoğurt konuluyor ya ,pişince lor tadını alır sanki
Yok deynebim ben kimseye inandiramiyorum içinde yoğurt olduğuna

Ellerine sağlık canım başarılar diliyorum
Tesekker ederim canım

Rica ederim canısı yemiş kadar oldum sağol
Dene bence çarşaf böreğinde yemiştim bunu..

Ben 1 tepsi istesem neler dersin bana Hanım'a tepsi tepsi veriyorsun
Öyle deyince daha da umut doldu içim kesin deneyeceğim Sevmezse oğlum kapına bırakırım ha

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…