Yöresel Tarif Perde Pilavı- Siirt Yöresinden-Efsane Un Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler

retro_hippo

🏅🏅
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2018
9.937
37.178
Perde pilavı ❤

Aslında aklıma bir sürü tarif geldi ama ben size gitmesemde görmesem de memleketimin yemeği olan ve çok sevdiğim bir hikayesi olan perde pilavı ile katılmak istedim

Öncelikle hikayesinden başlayalım.. Perde Pilavı Siirt yöresine ait çok eski Türk yemeklerindendir. Asıl vatanı Orta Asya’dır. Yemeği oluşturan her malzeme ayrı bir mesaj ve anlam içerir. Kayın valide evine yeni gelen geline el yapımı yufka ile kaplanmış pilavı verirken “kızım bu ev artık seninde evin; bu evin sırlarını, sorunlarını kendi sırrın, kendi sorununmuş gibi saklamalı ve kendi annen baban dahi olsa belli etmemelisin” demek istemektedir. Böylelikle valide pilavın yufkasını gelinin manevi bağlılığı ve korunmuşluğuyla bağdaştırır. Tıpkı gelinin yeni eve girerken eve, evliliğe bereket getirmesi için başından aşağı pirinç taneleri dökülmesi gibi pilavda kullanılan pirinç taneleri de bolluk ve bereketin simgesidir. Pilavın iç malzemesinde kullanılan bademler erkek torun, dolmalık fıstıklar ise kız torun hasretini, kuş üzümleri sağlığı, acı ve tatlı baharatlar ise hayatın acı ve tatlı günlerini temsil etmektedir.Siirtli gelinlere karabiberin neyi temsil ettiği sorulduğunda cevap mizahidir: kaynana. Daha önceleri tavuk eti yerine horoz eti veya keklik eti kullanılırmış. Horoz eti evin evin reisi olan erkeği karşılarmış. Ancak zamanla evin reisi konusu tartışılır olunca perde pilavında horoz eti yerine tavuk eti de kullanılır olmuş.:)

Malzemeler
İç pilavı için
2 tavuk butu
Yarım tavuk göğsü
2 bardak pirinç
1 bardak tavuk suyu
Tuz
1 çay kaşığı karabiber
1 çay kaşığı tarçın
1 kaşık kuş üzümü
1 çay bardağı badem
1 kaşık dolmalık fıstık

Hamuru için
3 kaşık yoğurt
1 yumurta
80 gr oda ısısında tereyağı
1 paket kabartma tozu
Aldığı kdr un

Dış kısmı için
Tereyağ
Badem

Şimdi gelelim yapılışına..

Öncelikle pilavdan başlıyoruz. Tavuk etimizi haşlayıp suyunu süzüyoruz. Bademleri kaynar suda bekletip kabuğunu soyuyoruz ve ortadan ikiye diklemesine bölüyoruz. Tavukları didiyoruz. 1 bardak tavuk suyunu pilav için ayırıyoruz. Kuş üzümünü kaynar suda bekletiyoruz.

Bademleri ve dolmalık fıstığı sıvı yağ ile kavurup pirinci ekliyoruz. Dolmalık fıstık ve baharatları da ekliyoruz. Son olarak 1 su bardağı tavuk suyunu ekliyip suyunu çektiriyoruz. İç pilavı olduğu için pilavımız diri kalıcak. Son olarak didiklediğimiz tavuğu da ekleyip pilavı soğuması için kenara alıyoruz.

Bu sırada derin bir borcama elimizle tereyağ sürüp kabuğundan ayırdığımız bademleri diziyoruz ve buzluğa atıyoruz bademler tereyağı ile donup kaymasın diye.. bu da benden püf nokta

Hamurunuzu yapalım şimdi.. bütün malzemeleri karıştırıp hamur elde ediyoruz. Unu göz kararı azar azar en son ekleyin.. hamuru 2 mm kalınlığında açıyoruz. Çok ince olmıcak. Borcamımızı güzelce hamurla kaplıyoruz. İçine soğuyan iç pilavı ekliyoruz. Kenarlardan artan hamuru kesip yuvarlıyoruz ve tekrar açıyoruz. Borcamın üstünü kapatıyoruz. Burda hamuru katlarsak alt kısmı hamur kalıyor ve sert oluyor en iyi yöntem bu üstüne kurumasın diyr ben bi kaşık yoğurt sürdüm ve kalan bademleri diziyoruz.

Önceden ısıttığımız 200 derecelik fırında kızarana kdr ortalama 30 dk pişiriyoruz. Dilimleyerek servis ediyoruz.

Ve sunum

İnş beğenmişsinizdir. Deneyenlere şimdiden afiyet olsun

Eline emegine saglik hippomm cok guzel olmus o uzerinden bademleri koparip yiyesim geldii bende pilav kategorisi acilsa perde pilavi yaparim diye planlamisdim.
Bende öyle plânlamıştım dedim kesin pilavlar gelicek.. bide baktım yöresel gelince dedim hadi boşa gitmesin planım bozulmasın

Çok uzun zamandır merak ediyorum tadını,şimdi de görünce denemek farz oldu :) Ellerine sağlık canım,yarışmada bol şanslar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…