PCOS olabilir miyim? Yoksa başka bir şey midir? Yardımlarınıza ihtiyacım var

rabiassss

Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2022
76
40
29
Merhaba kızlar.
Benim biraz kafam karıştı. Sitede baya okudum fakat kendi adıma hiçbir şey bulamadım. Burada tanı aramıyorum. Sadece tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi dinlemek istiyorum. Yurtdışında yaşadığım için kafam esince hastaneye gidemiyorum. Doktor randevusu arıyorum halihazırda.

Neyse konuya gelecek olursak, ben regl olmaya ilk başladığım andan beri regl her zaman düzenliydi. Çene bölgemde ufak kıllanmalar olduğu için doktora gittiğimde detaylı muayenede herhangi bir hormon sorunumun olmadığını söylemişti doktorum. 29 yaşıma yeni girdim. 2 buçuk senelik evliyim. Çocuğum yok. Ekim ayında stresli bi dönemden geçerken yumurtlamam atlamıştı. O ay adet olmadım ama bir sonraki ay tam da her zamanki gününde adet oldum. Doktor atlama yaşamışsın demişti. Şimdi yine benzer bir durumdayım. Adetim 2 hafta gecikti. Hamile olmam pek mümkün değil adet gecikince zaten yapmıştım test ama eşim geçen ay full hastaydı.
Adeti her zaman düzenli biri olarak böyle değişimler kafamda soru işareti bırakıyor. Biliyorum PCOS öyle basit bir hastalık değil. Ama sonradan gelişir mi bu? Yani Sağlıklı bir birey sonradan PCOS olur mu? Olmazsa benim gibi olup sorun yaşayanlar neler yaptınız neler oldu?

Şimdiden teşekkür ediyorum vakit ayırıp okuduğunuz için.

Olur neden olmasın. Ancak pcos dışında bir kist problemi vs de olabilir. Doktor ultrasonla bakmadıkça siz busunuz evet diyemeyiz ki

Pcos bi hastalık değil bir çeşit sendrom. Genel olarak adet düzensizliği, tüylenme, kilo gibi belirtileri olur. Hormonlarda bi sıkıntı görünmeyip yumurtalarda pco görünümü olabilir. Adet düzenli gelip yine de pco sorunu ortaya çıkabilir. Pco bi çeşit genetik kalıtsal bi sendromdur. Annenizde, anneannenizde görünmeyen bi sorun sizde ortaya çıkabilir. Daha çok değişen dünya düzeniyle fazlaca hormonlu gida tüketmek bu sendromun ortaya çıkmasına sebep olur.

Fakat sizin pekte pco gibi görünmüyor sorun bi çeşit gecikme olabilir. Her sağlıklı kadında bu gecikmeler dönem dönem yaşanabilir stres,mevsim geçişi,beslenme düzeni değişimi bunlara birer etkendir. En doğru cevabı doktorunuz verecektir. Mümkünse kanda hormonlarınıza baktirin ayrıca vajinal ultrasonda detaylıca muayene olun. Pco fazlaca sorun çıkarabiliyor insana.

Olur neden olmasın. Ancak pcos dışında bir kist problemi vs de olabilir. Doktor ultrasonla bakmadıkça siz busunuz evet diyemeyiz ki
Yukarıda burada tanı aramıyorum, tecrübe dinlemek istiyorum. Zaten doktora gideceğim demiştim :) Bana evet siz busunuz diyin de demedim ki. Sadece kadınlardan tecrübelerini duyup ona göre bir bilinç oluşturmaya çalıştım kendimce. Yine de cevabınız için teşekkürler.

Doktor randevusu arıyorum 3 haftadır. O kadar zor ki bulmak. Böyle oturup dertleşecek arkadaşım da yok bu konularda. İnsan hayatı boyunca saati günü şaşmayan bi regl düzenine sahip olunca ilk başına geldiğinde hemen evham yapıyor yumurtlamam gecikince adetimin biraz gecikeceğini anlamıştım da yine de kafamdan sorular geçiyor doğal olarak. Doktora gittiğimde tekrardan detaylı hormon testi ve muayene isteyeceğim inşaallah. Teşekkürler yorumunuz için

Canım merhaba ben de evlenmeden önce adetlerim düzenli mi düzenli değil mi tam takip etmiyorum ama mutlaka bir ay içinde oluyordum Evlendikten sonra da hepsini takip ettim Sonra iki hafta geciktiğini hatırlıyorum doktora gittim doktor baktı hala herhangi polikistik olmadığını normal olduğunu söyledi Sonra tekrar gittim ben de daha iyi bir doktora gittim bittikten sonra bana Polikistik olduğumu söyledi zayıflamam gerektiğini sordu kilo vermem gerektiğini söyledi Herhangi bir tedavi görmeden hamile kaldım O yüzden iyi bir doktor bulmak çok önemli

Bulunduğum ülkede iyi bir doktora gelme ihtimalim çok düşük gibi. Ama ben egzersize başlasam her türlü faydasını görürüm pco olsa da olmasa da. Her şeyin sonu sağlıklı yaşama çıkıyor. Çok teşekkür ederim kibar yorumun için inşallah ben de hayırlısıyla sağlıkla en kısa sürede anneliği tadarım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…