Mezeler - Ordövrler Patates Püresi

petrik

hoşgeldin dünyama :)
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2008
2.004
1
40
Patatesler soyulur ve iri doğranır, çelik tencerede üzerini çok az geçecek şekilde süt eklenir , patatesler yumuşayana kadar tuz ve tereyağıyla birlikte kaynatılır, ara ara karıştırılır (karıştırılmazsa dip tutar). Patatesler yumuşayınca blendırdan geçirilip püre haline gitirilir (kıvamı çok katı ise azar azar kıvam alana kadar süt eklenir birden fazla süt eklenirse çok sıvı olabilir.) Damak zevkinize göre patatesler sıcakken kaşar rendeside ekleyebilirsiniz

ya ben anlayamadım,patatesler sütle mi yoksa tuz ve tereyağıyla mı kaynatılır? belliki çok hoş bir tarif.

şöyle olur sütle tereyağıyla kaynatılıyor, en son tuz ekleniyor. suda haşlanan tarife göre daha hızlı pratik ve daha lezzetli oluyor

şöyle olur sütle tereyağıyla kaynatılıyor, en son tuz ekleniyor. suda haşlanan tarife göre daha hızlı pratik ve daha lezzetli oluyor
teşekkürler petrik.tarifi denedim ve oldukça lezzetliydi.

Bu tarif benimde aklıma yattı zaten püreye süt konuyor ama onunla beraber pişerse daha da güzel olur sanırım yarın akşama iftara misafirim var dalyan köftenin yanına yapıcam göricez.:emir_bebek:

ben susuz haşlıyorum patatesi buharda soyulmuş şekilde pişiyor çıkınca robotta parçalıyorum işte süt tereyağ karabiber tuz ilave ediyorum krem kıvamına geliyor hiç pürüz kalmıyor deneyin..

Şimdi patatesleri iri iri doğrucam tencereye koycam
diğer bir taraftra 3 bardak sütle tereyağını kaynatcam üzerini biraz geçene kadar koycam
piştikten sonra blendırdan geçircem kıvamına göre süt ilave edicem
sonrada koyucağım sütün soğuk yada sıcak olması fark edermi
bir de doğru anlamışmıyım
bugün yapıcam da

X