Gebeliğe Hazırlık Ovulasyon dönemi nedir? Ovulasyon testi nasıl yapilir?

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
Merhaba bayadir ugramiyordum uzun zaman once hep buralardaydim :) herkes istedigine kavusur insallah arkadaslar hep yardimci oluyorlardi sag olsunlar :)

OVULASYONA YENI BASLAYAN ARKADAŞLARIM ICIN HATIRLATMA...
1. TESTLERE SAAT 12 ILE 16 ARASINDA YADA AKSAM 8 ILE 10 ARASINDA YAPMALISINIZ. SAAT 12 ILE 16 ARASI EN UYGUN SAATLER CUNKU BAZEN BIR GUNDE PIK OLUP AKSAM CATLAYABILIYOR.
2. TEST YAPMADAN 2 SAAT ÖNCESİNDE SIVI ALIMINI BIRAKMALISINIZ. SIVI ALIRSANIZ PIK OLAN TESTINIZ SILIK ÇIKAR YANLIS DEGERLENDIRME ILE GUNLERCE PIK BEKLERSINIZ.
3. TESTLERIN HIC BIRINI ATMAYIN USTLERINR ADET BASINDAN KACINCI GUN OLDUGUNU MUTLAKA YAZIN. ORNEK ADETINIZ 8 GUN SURDU TESTE 9. GUN BASLIYORSUNUZ VE UZERINE 9. GUN SAAT 2.00 DIYE YAZMALISINIZ. KARSILASTIRMADA GUCLUK OLMASIN DIYE.
4. TESTLERINIZI ADET BITIMI HEMEN BASLAMALISINIZ KI ERKRN YUMURTLAMA GEC YUMURTLAMA HEPSINI GOREBILELIM.
5. TESTLERINIZ SILIK CIKAR AZ KOYU CIKAR STRES YAPMAYIN SILIK CIKTI PIK OLMADI DIYE.. SABIRLA DEVAM EDIN. SINIRLENMEYIN.. LH VUCUTTA DEVAMLI VARDIR BU YUZDEN SILIK DE CIKAR HAFIF KOYU DA.. ONEMLI OLAN AYDA BIR GUN OLAN PIKI YAKALAMAK.
6. PIK OLAN TESTTE T CIZGISI C CIZGISINDEN KOYU CIKACAK.. ERTESI GUN CATLAMA OLACAK YANI T CIZGISI SILIKLESECEK C CIZGISI KOYULASACAK.. BAZEN IKI GUN UC GUN PIK OLABILIR ENDİŞE ETMEYIN. NORMAL BIR DURUM.. ONEMLI OLAN CATLAMAYI DA GORMEK..
7. NIYE TESTIM KOYULASMADI NIYE SILIKLESMEDI DIYE ENDISE EDER SINIRLENIRSENIZ YUMURTLAMAYO TERS YONDE ETKILERSINIZ.. CUNKU YUMURTLAMAYI SAGLAYAN BEYINDEKI HIPOFIZ BEZININ SALGILADIGI HORMON.. SIZ BEYINI FAZLA YORARSANIZ YUMURTLAMA RÖTAR YAPAR..
Merhaba canım benim troit hormonum çalışmıyor onun için ilaç içiyorum pko görünümü var dedi doktor ama çocuk olmasına engel değil hiç bir hormonun ,normal hepsi drdi ama ben testlerde hiç pik göremedim sebebi ne olabilir, sahiden sürekli düşünmek etkiler mi bu kadar, macun kullanıyorum oda etkiler mi testim de hiç ikinci çizgi yok bu ay,

Paylaşılan testlere bakıyorum çoğu benimkinden koyu burda bu konu ile ilgili bilgisi olan bir bayan vardı ona da sordum özelden daha pik olmamış dedi o yüzden çok canım sıkıldı kafam çok karıştı bugun 😔
Kime sordun canım bende sormak istiyorum ya benimde kafam çok karıştı bıraktım bırakıcam

canım artık bana sorabilirsin epey tecrübelendim :)
canım benim adetlerim düzensiz çok geç oluyorum her zaman ,troit hormonum çalışmıyor onun için ilaç içiyorum pko görünümü var dedi doktor ama çocuk olmasına engel değil dedi, hormonların normal hepsi dedi bende 2 aydır ovüslasyon yapıyorum geçen ay çok geç başladım testim yoktu bu ay bittiği günden başladım 27 haziran da adet oldum bugün adetimin 15.gün ama ben testlerde hiç pik göremedim hatta ikinci çizgi bile yok kaç gündür sebebi ne olabilir, sahiden sürekli düşünmek etkiler mi bu kadar, bide adetlerim düzenlensin diye macun kullanıyorum oda etkiler mi testim de hiç ikinci çizgi yok bu ay,

canım benim adetlerim düzensiz çok geç oluyorum her zaman ,troit hormonum çalışmıyor onun için ilaç içiyorum pko görünümü var dedi doktor ama çocuk olmasına engel değil dedi, hormonların normal hepsi dedi bende 2 aydır ovüslasyon yapıyorum geçen ay çok geç başladım testim yoktu bu ay bittiği günden başladım 27 haziran da adet oldum bugün adetimin 15.gün ama ben testlerde hiç pik göremedim hatta ikinci çizgi bile yok kaç gündür sebebi ne olabilir, sahiden sürekli düşünmek etkiler mi bu kadar, bide adetlerim düzenlensin diye macun kullanıyorum oda etkiler mi testim de hiç ikinci çizgi yok bu ay,
Geçen ay kaç günde adet oldun canim

46. Gün oldum canım ve çok ağır yoğun grçti kimyasal olduğumdan şüphe duydum hatta beta hcgm 1.20 çıktı,ama diğer aylar normal olmuştum 35.36.37 günlerimde adet oldum,
canım şöyle anlatmaya çalışayım 28 günde bir adet olan birisi genellikle 14. gün yumurtluyor. ben 26 yada 27 günde bir adet oluyorum ve iki aydır 12. gün yumurtluyorum . sen 36 günde bir olursan genel olarak 18. gün falaln yumurtlama olur daha var yani senin yumurtlamana testlerini yapmaya devam et mutlaka

canım şöyle anlatmaya çalışayım 28 günde bir adet olan birisi genellikle 14. gün yumurtluyor. ben 26 yada 27 günde bir adet oluyorum ve iki aydır 12. gün yumurtluyorum . sen 36 günde bir olursan genel olarak 18. gün falaln yumurtlama olur daha var yani senin yumurtlamana testlerini yapmaya devam et mutlaka
ANLADım canım pko olanların ovülasyon yapması mantıksız diyorlar testlerim hiç pik göremeyince bende öyle düşünmeye başladım neyi yapsam bilemedim,

ANLADım canım pko olanların ovülasyon yapması mantıksız diyorlar testlerim hiç pik göremeyince bende öyle düşünmeye başladım neyi yapsam bilemedim,
ben innovita marka test kuullanıyorum onların pco hastaları için olanları da var instagramdan minnak kurabiyeler sayfasına bak istersen canım

Merhaba canım benim troit hormonum çalışmıyor onun için ilaç içiyorum pko görünümü var dedi doktor ama çocuk olmasına engel değil hiç bir hormonun ,normal hepsi drdi ama ben testlerde hiç pik göremedim sebebi ne olabilir, sahiden sürekli düşünmek etkiler mi bu kadar, macun kullanıyorum oda etkiler mi testim de hiç ikinci çizgi yok bu ay,
Merhaba. Ne macunu kullaniyorsunuz bilmiyorum macun kullanmayin etkileyebilir. Testleri duzenli ve saatlerine uygun yapiyor musunuz o da onemli..

Senin hesabina gore 36 gunde adet olan birisi 22. Gun adet olmasi gerekiyor. Yanlis bilgi verme canim kimseye.. pko olan kisiler adet duzensizligi ile birlikte her ay yumurtlamasi degisir. 12. Gun yumurtlar ama 46. Gun adet gorur.. 20. Gun yumurtlar 30. Gun adet gorur. Eee hesap nerde kaldi??? Tabiki her ay ovulasyon ile yumurtlamayi takip etmeli ve ona gore plan yapmali. Ya da uzman doktorlar tarafindan gunluk yumurtlama takibi yapilmali.

Senin hesabina gore 36 gunde adet olan birisi 22. Gun adet olmasi gerekiyor. Yanlis bilgi verme canim kimseye.. pko olan kisiler adet duzensizligi ile birlikte her ay yumurtlamasi degisir. 12. Gun yumurtlar ama 46. Gun adet gorur.. 20. Gun yumurtlar 30. Gun adet gorur. Eee hesap nerde kaldi??? Tabiki her ay ovulasyon ile yumurtlamayi takip etmeli ve ona gore plan yapmali. Ya da uzman doktorlar tarafindan gunluk yumurtlama takibi yapilmali.
ben genel olarak çevremden de olanları yazdım direk yanlış bilgi verme diye suçlama yapma kimseye doğrusunu biliyorsan suçlamadan yazarsın olur biter

ben genel olarak çevremden de olanları yazdım direk yanlış bilgi verme diye suçlama yapma kimseye doğrusunu biliyorsan suçlamadan yazarsın olur biter
Dogrusunu bilmesem sana yanlissin diye cevap yazmam. Bu topigi incele bastan sona kadar insanlara nasil bilgi vermisim. Ayrica ortada bir suc yok sadece yanlis bilgi olmamasi adina cevap yaziyorum. Adeti duzenli olanlar genelde 2 adet ortasi yumurtlarlar 28 gunde bir olan 14. Gun de mesela 30 gunde bir olanlar 15. Gunde gibi. Ama arkadasin pkosu oldugu icin mecburen yumurtlama takibi yapmasi gerekir. Ve ne zaman yumurtlamasi olur kesin bilinmez sadece testlerle takiple bilebilir.. bu konular oyle cevre duyumlari ile olacak seyler degil kesin bilgi gerekli. Neyse dogrusunu anlattim ben sorun yok.. bu arada madem.o kadar cok.bilgilisiniz ozelden de ovulasyon konusunda size yardimci olmusum iyilige demek ki boyle karsilik aliniyor. Neyse size engin bilgilerinizle basarilar dilerim. Iyi gunler

Teşekkür ederom
Dogrusunu bilmesem sana yanlissin diye cevap yazmam. Bu topigi incele bastan sona kadar insanlara nasil bilgi vermisim. Ayrica ortada bir suc yok sadece yanlis bilgi olmamasi adina cevap yaziyorum. Adeti duzenli olanlar genelde 2 adet ortasi yumurtlarlar 28 gunde bir olan 14. Gun de mesela 30 gunde bir olanlar 15. Gunde gibi. Ama arkadasin pkosu oldugu icin mecburen yumurtlama takibi yapmasi gerekir. Ve ne zaman yumurtlamasi olur kesin bilinmez sadece testlerle takiple bilebilir.. bu konular oyle cevre duyumlari ile olacak seyler degil kesin bilgi gerekli. Neyse dogrusunu anlattim ben sorun yok.. bu arada madem.o kadar cok.bilgilisiniz ozelden de ovulasyon konusunda size yardimci olmusum iyilige demek ki boyle karsilik aliniyor. Neyse size engin bilgilerinizle basarilar dilerim. Iyi gunler
Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim profosor hanim süpersiniz

Teşekkür ederom

Aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim profosor hanim süpersiniz
Henuz profesor degilim oldugum zaman da ayni bilgilerle aydinlatirim sorun yok cunku dogru tektir diyerek guzel tartismaya son veriyorum:KK25:

Canim testlere duzenli takip edin mutlaka yumirtlama yakalanir
Pko olunca çatlamayı göremeyebilir mişiz testlerde, o yüzden de çatlatma iğnesi diyor herkes kafam karıştı devamlı yumurta büyüyor büyüyor ama çatlamıyormuş benim sorunum yok ama eşimi bilmiyoz kısır döngü gibi ya birini düzeltiyon biri ne oluyor belli değil inofolic içtim oda işe yaramadı, son olarak bu macunu deniyorum ama beni de şüpheye düşürdü aşırı akıntım var ama güvenemiyorum testler bozuk değildir umarım hayırlısı olsun çok sağolun,

Pko olunca çatlamayı göremeyebilir mişiz testlerde, o yüzden de çatlatma iğnesi diyor herkes kafam karıştı devamlı yumurta büyüyor büyüyor ama çatlamıyormuş benim sorunum yok ama eşimi bilmiyoz kısır döngü gibi ya birini düzeltiyon biri ne oluyor belli değil inofolic içtim oda işe yaramadı, son olarak bu macunu deniyorum ama beni de şüpheye düşürdü aşırı akıntım var ama güvenemiyorum testler bozuk değildir umarım hayırlısı olsun çok sağolun,
Catlamama sorunu pkoya ozgu bir durum degil canim. Stres yapma yumurtlamayi etkiler. Oncelikle sakin ol. Cok kisi ile konusup kafani karistirma. Testlere devam et bu ay macuna baslamissin adete kadar devam et baktin fayda goremiyorsun kullanma. Ben cok macun taraftari degilim.ama madem basladin devam et bakalim. Testlere adet bitimi mi basladin? Test yapmadan 2 saat once sivi alimini birakiyor misun? Testleri 12 ile 16 saatleri arasinda hep ayni saatlerde mi yapiyorsun? Bunlar onemli.. birde eger atabilirsen test fotolarini,, gunluk test yorumunu yapabilirim. Stres yapmaman icin en azindan..

X