Over (Yumurtalık) Kanseri tedavisi olacaklara deneyimlerimiz

jakobi

Binlerce kez şükür
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2010
2.101
63
Over kanseri erken evrede belirti vermeyen bir hastalık olduğu için çok tehlikli. Yakınlarınıza annelerinize yıllık muayenenin önemini vurgulayın gerekirse siz onları her yıl zorla kontrole götürün.
Anneme bu teşhis 1 ay önce kondu. kontrol sırasında ultrasonla küçük bir kitle görüldü. önemsiz olabilir ama siz yinede ileri tetkik için üniversite hastanelerine gidin dedi doktoru. bizde ileri tetkikler yaptırdık ve acı gerçekle karşılaştık. Bu rahatsızlıkta öncelikle ameliyatla kitle olabildiğince küçültülüyor ardından en az 6 kür kemoterapi veriliyor.
Ameliyatta rahim, yumurtalıklar, yağ dokusu, gerekirse apandist, lenf nodları, hatta karın zarı yani yayılma ihtimali olan her yer temizleniyor. geniş çaplı bir ameliyat oldugu için sağlam girilen ameliyattan sonra büyük ağrılar, kabızlık, bacak ağrıları, karın ağrıları olabiliyor. Ameliyat sonrası olabildiince erken ayağa kalkmak hastanede gezinmek karın içi yapışıklıkları önlemek ve bağırsak hareketlerini hızlandırmak için faydalı.Hastanede sık sık terlediğiniz için çamaşır gecelik değiştirmeniz gerekebilir tedarikli olmalısınız. ayrıca hastane koridorlarında gecelikle dolaşmak sizi rahatsız edecekse sabahlık götürmelisiniz. Ameliyat sonrası barsak hareketi olmadan ağızdan gıda sıvı alamıyorsunuz damar yolu ile besleniyorsunuz. bu birkaç gün sürebiliyor. bu sürede dudaklar kuruduğu için pamukla nemlendirilmesi hastayı biraz ferahlatıyor. Ameliyat sonrası ağrılar şiddeti ve süresi azalsada haftalar boyu devam edebiliyor.
Kemoterapi ise genellikle ameliyattan 10 gün sonra damardan veriliyor. ameliyat yaraları tam iyileşmememiş olduğu için kemoterapinin yan etkilerinin yanında ameliyat ağrıları olbilir. Kemoterapi için annem sabah 8,30 gibi hastanedeydi işlem başladı öğleden sonra 15,30 a kadar sürdü. bu sürede terleme falan olabilir yanınıza yedek iç çamaşırı ve giyecek götürmeniz faydalı olur. İlk kemoterapi günü bulantı olmadı ama ertesi günü akşam şiddetli bulantılar başladı. 3-4 gün sürdü. daha sonraki günler arada bulantı oldu ama o ilk günlerdeki kadar şiddetli değildi. bu süre içerisinde hastaneye gidip kan vermeniz gerekebilir. hastaneler mikroplu olduğu için steril maske ve eldiven giymenizde fayda var. bu kan testleri ile kansızlık olmuş mu? enfeksiyon oluşmuş mu? bakılıyor.
biz kansızlık için hergün 1 tatlı kaşığı dut pekmezi verdik. Ayrıca bulantı ve rahatlama açısından "Ender Saraçoğlu" nun önerdiği zencefilli papatya çayını içirdik. Bir bardak sıcak suya bir tatlı kaşığı papatya çayı( eczanelerde bebekler için satılıyor) ve yarım çay kaşığı toz zencefil ve bir dilim kabuklu limon. bunu yarısı kadar hazırlayıp gece yatmadan bir kez ve sabah kalkınca bir kez vermek rahatlattı. kansızlık için kırmızı pancar ve havucu meyve presiyle suyunu sıkıp içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koyarak içirdik.
bizim bağırsakların çalışmama sorunumuz vardı. bu karında gerilme ve ağrı yapıyordu bunun için bol bol kabak çorbası verdik: kaynayan suya 1 kabak doğra birde domates haşlanınca blenderdan geçir işte sana çorba bu aşamadan sonra içine tel şehriye yada erişte makarna koyabilirsiniz. genelde zeytinyağlı kabak yemeği, bamya gibi hafif sebze yemekleri yedirdik çünkü miğdesi hemen ağrıyordu. çiğ yediği meyvelerde dokunduğu için şeker koymadan az suda haşlayıp meyveleri öyle verdik, örneğin kiraz, kayısı, gibi. başlangıçta yoğurtlu pirinç çorbası besleyici olur aman içinde et suyuda var iyi gelir diye vererek hata etmişiz çok dokundu. iyileşinceye kadar hafif şeyler yemeli.
ilk kemoyu alalı 2 hafta oldu 2. si haftaya inşallah kolayca atlatırız. yan etkisi olmaz. bu arada saçları dökülmeye başladı. deneyimlerimi buraya paylaşmaya devam edicem buradaki yazdıklarımın çoğunu bilmiyorduk ameliyat öncesi bilseydik daha hazırlıklı olurduk. sizlerde deneyimlerinizi paylaşın birbirimize faydamız olsun herkese acil şifalar dilerim...

bu arada ameliyatı normal kadın doğum uzmanı değil jinekolog onkolog yapmalı. tedavi için üniversite hastanelerini tercih edebilirsiniz. Başkent üniversitesinden Prof. Dr Ali Ayhan bu konuda isim yapmış biri.

Canım çok güzel bilgiler vermişsin allah yardımcın olsun rabbim annene ve tüm hastalara acil şifalar versin

anneniz kaçıncı evredeydi....evreside çok önemli....bu hastalığı bende geçirdim.....çok çok ağır geçirdim....hayatta kalabilmek için nelere katlandım....annenize de acil şifalar diliyorum....umarım tez zamanda sağlığına kavuşur..

anneniz kaçıncı evredeydi....evreside çok önemli....bu hastalığı bende geçirdim.....çok çok ağır geçirdim....hayatta kalabilmek için nelere katlandım....annenize de acil şifalar diliyorum....umarım tez zamanda sağlığına kavuşur..

teşekkürler Allah şifa dileyenlere şifa verir inşallah

raporda grade 2 yazıyordu

ben de bu hastalığı geçirdim üstelik 26 yaşındayım.2 yıllk evlıyım.sol yumurtalığım alındı zaten yumurtalık diye de birşey kalmamış.16 cm kitle çıkarıldı.ameliyatımı jınekolog ömer südekan yaptı ayrıca amelıyata patologta eslık ettı.patoloji sonucu kötü çıktı.ama çok şanslıyım kı ilaç almadım ameliyattan sonra hersey normal seyrıne döndü her ay rutın kanıma bakıldı sonra 2 ay ve 3 aya düştü kontroller.onkolog ve jınekolog doktorlarım bebege ızın verdı. suan bız de dusunuyoruz.ben gerçekten çok şanslyım.

ben de bu hastalığı geçirdim üstelik 26 yaşındayım.2 yıllk evlıyım.sol yumurtalığım alındı zaten yumurtalık diye de birşey kalmamış.16 cm kitle çıkarıldı.ameliyatımı jınekolog ömer südekan yaptı ayrıca amelıyata patologta eslık ettı.patoloji sonucu kötü çıktı.ama çok şanslıyım kı ilaç almadım ameliyattan sonra hersey normal seyrıne döndü her ay rutın kanıma bakıldı sonra 2 ay ve 3 aya düştü kontroller.onkolog ve jınekolog doktorlarım bebege ızın verdı. suan bız de dusunuyoruz.ben gerçekten çok şanslyım.

senin adına çok sevindim annemin ameliyatında da patalog vardı önce laparotomi ile göbekten girip parça alıyorlar kötü huylu çıkarsa karnı açıp açık ameliyat yapıyorlar. genç yaştakilerin germ hücreli oluyor yani yumurtalığın içindeki hücrelerin değişime uğramasıyla oluşan tipi, ama menepoz sonrası olanların genelde epiteryal hücreli oluyor. yani yumurtalık yüzey hücrelerinin değişmesiyle oluşuyor.

2. kemo sonrası ayaklarında karıncalanma ve yanma oldu. bunun için netten araştırdık eczaneye getirttiğimiz bir kremle masaj yaptık ayaklara ve günde büyük çanak dolusu yoğurt yedirdik. bu seansta bacak ağrıları geceleri çok çok şiddetli oldu. henüz buna çözüm bulamadık.

Güzel bir paylaşım olmuş.Tşkler...Benim annem de over ca evre 3c maalesef:KK43: mayıs ayında ameliyat oldu...4.kürü haftaya alıcak.3.kür sonrası genel tahlil yapıldı ve tomografi çekildi.Tedavi iyi gidiyor dedi dr.Bu hastalıkta nüks etmemesi önemli.Rabbim bütün hastalara şifa versin

Güzel bir paylaşım olmuş.Tşkler...Benim annem de over ca evre 3c maalesef:KK43: mayıs ayında ameliyat oldu...4.kürü haftaya alıcak.3.kür sonrası genel tahlil yapıldı ve tomografi çekildi.Tedavi iyi gidiyor dedi dr.Bu hastalıkta nüks etmemesi önemli.Rabbim bütün hastalara şifa versin

amin. çok zor. hangi dr a gidiyorsunuz.? kemo yan etkileriyle nasıl mücadele ediyorsunuz?

Allah annenize ve tüm hastalara şifa versin inşallah,umarım herşey yakında yoluna girer.Merak ettiğim bişey var bu hastalığın cidden hiçbi belirtisi yok mu? Cinsel ilişki yaşamış kadınlarda mı oluyor daha çok? Ben 18 yaşındayım adet döneminde sancılarım oluyor falan,hep böyle en kötü ihtimalleri getiriyorum aklıma doktora gitmek yerine..

bu hastalık genç kızlardada olabiliyor, erken evrede belirti vermiyor. belirtiler hastalık ilerlediğinde başlıyor. aklına en kötü şeyleri getirme. Eğer ağrın oluyorsa doktora git tam nedenini öğren canım.

bu hastalık genç kızlardada olabiliyor, erken evrede belirti vermiyor. belirtiler hastalık ilerlediğinde başlıyor. aklına en kötü şeyleri getirme. Eğer ağrın oluyorsa doktora git tam nedenini öğren canım.
Çok teşekkür ederim ama doktora gitmektende utanıp sürekli erteliyorum sonra aklımdan çıkıyor zaten.Tekrar geçmiş olsun Allah annenize şifa versin inşallah.

amin. çok zor. hangi dr a gidiyorsunuz.? kemo yan etkileriyle nasıl mücadele ediyorsunuz?

Kayseri de yaşıyoruz biz.Ameliyatı kadın doğum prof. u yaptı...Baya iyi bir dr dediler ve şükür ameliyatla gözle görünenin hepsini temizledik dedi dr....şu an fakültede devam ediyoruz kürlere.Yani belli bir dr yok orda...Kemoterapiler sonrası annemin ağrıları ve elde ayakta uyuşmalar oluyor ve halsizlik...onun dışında diğer hastalara göre hafif atlatıyor çok şükür...bulantı hiç olmadı hamd olsun...ama ağrısı çok oldu:KK43:
-günlük ısırgan çayı,zerdeçal çayı,bitkisel karışım(bal,çörek otu,ısırgan tohumu,siyah üzüm çekirdeği) alıyor annem.
-taze meyve ve sebze
-her gece yatmadan bal süt bıldırcın yumurtası karışımı içiyor.Enerji vermesiiçin
-hakiki pekmez i ameliyatından bu yana yaklaşık 3 aydır hiç ihmal etmedi.
-ekinezya çayı,rezene.papatya çayı içiyor ama hazımsızlık kabızlık olduğu durumlarda içiyor...her gün içmiyor bunları.
-bir de karabaş otunun çayına kestane balı karıştırıp içmeye başladı yeni...
3.kür bitti ve tahliller temiz çıktı şükür...4.yü p.tesi alıcak inş.
Size dr unuz ne diyor.Umut verici şeyler söylüyor mu??istatistikler canımı sıkıyor:KK43: Yani uzun yıllar bu hastalıkla yaşan var mı?Sadece kontrollerle tedavisiz.İyi şeyler duymaya öyle ihtiyacım var ki:KK43:

sizin kaçıncı evreydi?kaç yıl oldu size? bu hastalığı atlatanların tavsiyesine de ihtiyacımız var:KK43:

benim annemin netrofili çok düştü son 2 kürde o yüzden hep üşüme titreme oldu. aynı sizdeki gibi elde ayakta üşüme yanma oldu. şekeri yükseldi biraz kemo ilaçlarının içine kortizon koyuyolarmış o yüzden.

ALLAH anneciğinede diğer arkadaşlara da sağlık şifa versin RABBİM yar ve yardımcınız olsun İNŞALLAH kısa sürede atlatır hastalığı ve iyileşirsinizdiğer arkadaşlar da AMİN geçmiş olsun

Son düzenleme:
sizin kaçıncı evreydi?kaç yıl oldu size? bu hastalığı atlatanların tavsiyesine de ihtiyacımız var:KK43:

ben 2a evredeydim....6 kür kemoterapi gördüm.....ben 1 yıl kadar önce fark ettim fakat doktorlar bilemedi...sık sık idrar yolu olduğum için....urolojiye gidiyordum....idrar yolu düzeldi fakat kanda sürekli vucudün bir yerinde iltahap var dedi....idarar da halen gözle görünmeyecek şekilde kan var dedi...idrar yoluyla ilgili ve böbreklere kamera ile bakıldı herhangi birşey çıkmadı...uroloji uzmanı beni kadındoğuma yolladı.....o da birşeyin yok dedi yolladı.aradan bir yıl geçti alt karnımda sürekli adet sancısı gibi hafifde olsa beni rahatsız etti....ara kanamam olunca tekrar kd ma gittim..yumurtalıkta kist var dedi hap verdi yolladı...sancılarım artmaya başlayınca bir ay sonra tekrar gittim....hayret dedi kist sertleşmiş...kaybolacağına...büyümüş dedi...beni hastaneye yatırdılar.oradaki doktorlar sonucun iyi çıkar yaşın küçük...yumurtalık kanseri genelde 60 yaş sonrası çıkar için rahat olsun dediler...ama yinede her ihtimae karşı kötü çıkarsa total ameliyat yapılsın diye imza verdim.....uyandığımda hemen kötü haberi verdiler....piskolojim bozuldu.....çoçuklarım çok küçüktü.ölmek istemiyorum diye sürekli hastanede bağırıyordum....beni sürekli uyutuyorlardı....doktorlar bana teselli verdiler..hiç bir yere sıçramamış..iyileşme şansın yüksek dediler...mecburen kabullendim daha sonra...savaşma kararı aldım ailemin ve doktorların desteğiyle..terapiler çok ağır geçti..en çok kemiklerimde ağrı denilirse....resmen diri diri kırıyorlar....ama hiç yılmadım hayatta kalabilmek için resmen kemiklerim kırıldı....yaşamanın değerini biz kanser geçirmiş hastalar çok iyi biliyoruz.......her gün uyandığımda hayatta kaldığıma şükrediyorum....bazı insanları anlamıyorum bu külübdede var yok sevgilim terketti yaşamak istemiyorum.. bırakırsın daha iyisi çıkar karşına...kocam dövdü yaşamak istemiyorum..bunlar bana çok komik geliyor....boşanırsın okadar...ama bizler hayatta kalmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz ve değer veriyoruz...maşşallah diyorum 13 yıl odu..kontrollerim halen yılda bir kez devam ediyor..eskiden bende düşünürdüm kanser deyince hemen ölüm aklıma gelirdi...ama öyle değil ne kadar erken yakalınırsa... iyileşme o kadar sağıklı insan dahi yılda bir kez cek up yapılsın diyorum ...annene de sağıklı günler diliyorum...tanrı annenizi sağlığına kavuşturmasını diliyorum...ayrıca bu ameliyatlarım ve tedavim yurt dışında yapıldı...umarım biraz olsun yardımcı olabilmişimdir..

benim ablamada yumurtalık kanseri teşhisi kondu ameliyat aşamasındayız şu anda
dr samet topuz ile görüştük fakat önerdiği hastaneyi pek sevmedik şimdi prof dr ates karateke yı dusunuyorum

lutfen bana doktor bilgisi vermek isteyen arkadasların acil cevaplarını bekliyorum kafamız karmakarısık allah bütün hastalarımıza
acil şifalar versin...

X