Otoimmun hepatit

Ben bu sürecte enginar yaprağı çayı içmeye başladım şekerimi de dengelemeye başladı enginar ı pişirip haftada 3 gün yemeğini yiyip süt ve süt ürünleri tamamen biraktım Akdeniz ululü beslenmeye başladım alt ast baya düşmüş ggt ldh normale döndü doktorda sasırdı şimdi aşının 2. Dozunu oldum covid asısının salı tekrar test yapılacak degerler bu sekilde giderse ilaç yine ertelemek dedi Ankara tıpa gidiyorum biyopsi de orda oldu bu arada glutensiz besleniyorum çölyak tip 1 Diyabet ve haşimato da var internet de arastırırken otoimmun hastalıkta süt ve süt ürünleri kazein ve laktoz alevlendirme yaptıgından kullanılmaması gerektiğini okudum biyopsi yapıldığı günden beri bunları hayatımdan çıkardım birde enginar ve Engiar yaprağı çayı mı ekledim zaten glutensiz besleniyordum daha yeniyim otoimmun hepatit te bilgim yok fazla hastalığın seyrinde ama bu cay bendeki kabızlığı yok etti bilmiyorum salı tekrar test verince belki herset alt üst olacak bilmiyorum

Ben bu süreçte yeniyim sizede çok geçmiş olsun kendim gibileri bulmak yanlız olmamak konusabilnek çok güzel Allah sifamızı versin inşallah

Arkadaşlar merhaba. Ben de 12 yıllık otoimmun Hepatit hastasıyım. Çocuğum da oldu bu süreçte hatta 9 yaşında şuan. Ancak şuan sirotik surecteyim hiçbir belirtim bana göre ben çok iyiyim ama Dr lar öyle diyor anne olduktan sonra insan kendini değil çocuğunu düşünüyor.. çok canım sıkkın... Kime nerede muayene oluyorsunuz

Bu hastalıkla ilgili yeni bir şeyler tedavi vb. öğrenen var mı? Babamda bu hastalığın olabileceğinden şüpheleniyorlar. Çok korkuyorum.

Merhabalar, çok geçmiş olsun. Bürün yorumları okurken sizinkine denk geldim. Bana da bu hastalığın teşhisi koyuldu ve bende Ankara tıpa gidiyorum şimdi nasılsınız? Allah bütün kardeşlerime şifa versin.

Merhabalar size de çok geçmiş olsun bana da yeni bu teşhis koyuldu. Amerika’da ki tedavi ile ilgili bir gelişme yaşadınız mı? Şu an ki durumunuz nedir? Bir de kaç yaşındasınız çok merak ediyorum. Birbirimizi bu süreçlerden haberdar edebilir miyiz? Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar bilimsel olarak tanıyı nasıl aldınız? İki kez biyopsi oldum ama pozitif olmadığı halde doktor otoimmünsün dedi. deltacortril ve imuran kullanıyorum. Ama içim rahat değil

Merhaba ayaklarınız çok üşüyor mu acaba teşhis aldım ve 7 yıldır (23 yaşindayım) deli gibi ayaklarım üşür . Dışarıdan ısı almadıkça ne giyersem giyeyim ısınmıyor ve soğuk soğuk terliyor. Otoimmün hastalıklarda ayak üşümesinin oldugunu duydum. Bende de ortalama kaç yıldır olduğunu tahmin etmek için soruyorum. Teşekkürler şimdiden.

Arkadaşlar bilimsel olarak tanıyı nasıl aldınız? İki kez biyopsi oldum ama pozitif olmadığı halde doktor otoimmünsün dedi. deltacortril ve imuran kullanıyorum. Ama içim rahat değil
Otoimmün hepatit biraz da başka kc hastalıgın yoksa verilen bir tanı yani hiç bişey çıkamayabilir biyopsilerden. Tanı kriterlerinin puan değerleri var ona göre veriliyor. Mesela 10 ve üstü otoimmün hepatit tanısı verilebilir deniyorsa biyopsi sonucunun pozitif olması 3 etkiliyor ve diğer parametrelerden de max puan alma ihtimalin 18 olabilir. Anlatabilmişimdir umarım. Hemşire öğrenci olarak hepatolojide çalıştım ve o zaman da tanılıydım sorup soruşturdum tamamen ve makalelerde okudum. Inş yardımcı olabilmisimdir. Ben kullanmanı öneririm. Dedigim gibi sadece biyopsi pozitifligi küçük bir puani kapsiyor olabilir.

Evet o puanlamayı kendim yaptım ama sanki hala yeterli değil gibi. Peki hiç mi iyi tarafı yok derseniz kcft değerlerim çok iyi ast alt 20-30 civarı. 6 yılın sonunda ilk defa normal değerlerde. Çok cahilce bir şey soracağım hazır sağlık çalışanı bulmuşken ben otoimmün hepatitli olmasaydım bile ilçalar benim değerlerimi düzeltir miydi? Aynı zamanda akdeniz ateşi hastasıyım ve genetik pozitifliği olmasa bile ilaca verilen olumlu tepki sizi hasta olarak kabul edilmenizi sağlıyor. Bu durum otoimmün hepatit için de geçerli mi? İmuran kan değerlerimi düşürdüğü için tarbetax a geçtik. Zaten cellcept Türkiye pazarından çekildi

Ben kendimi bildim bileli çorap giymeyi sevmeyen biriyim. Şu günlerde bile giymiyorum. Düşünüyorumda ben de üşüme yok bence

Evet geçerli tüm otoimmun hastalıklar için geçerli genelde tanısını net koyamadıklarında ilaçtan gidiyorlar bence mantıklı da . Vücudun yapancı yapıya verdigi cevabi engelleyince kc degerleri iyileşiyorsa demekki vücut saldırıyor ( yabancı olarak görüyor). Lupus gibi deride belirti veren otoimmün hastalıklarda da eğer kan değerlerinde anlaşılmıyorsa yani kan değerleri oldukça normal ( ana asma vb degerleri bile negatifse ) ama derisinde kızarıklık eklemlerde ağrı gibi şikayetler varsa ilaç vermeyi tercih etmiyorlar (tabiki yaşa ve ilerlemeye göre veya dr nin bakiş açisi degiştirir) çünkü bu hastalıgın oldukça hafif seyrettiğini ifade ediyor, bu immun baskılayan ilaçlarında bir çok dezavantaji var tabiki.Umarım hepimiz için hayırlısı olur.

Otoimmün hastası olmasaydınız ilaçlar kc fonksiyonunuzu iyileştirmezdi çünkü zaten kc e bir saldırı yok. Engelleyecek bir şey de yok.

Benim bildigim bu kadar ne kadar güvenmek lazım tartışılır. güvenilir bir doktor bulup o ne derse onu yapmak daha iyidir her zaman.

Amin amin ama cidden ilaçlardan bıktım . Sanki daha depresif ve daha yorgun yapıyorlar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…