Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
O KADAR HAKLISIN Kİ diyorsun ne gördünde ne kadar PRoFESYONEL kesilmiş arkadaş! Sen onay verdin TAMAMDIR. Aa Bizde öyle diyoruz ama herşeyi burada konuşmadığımz için olabilirmi!? Canın mı sıkılıyor kardeşim Mune yi çağırmam istermisin? Sana asla cevap vermeyeceğim
?? Çağırsana Allah’ını seversen çocukmusun sen neyle beni tehdit ediyorsun.

Doktorların 5 10 dk çocukları görmesiyle alakalı söyledim o kadar haklısın ki diye. Ama sen niye böylesin cidden anlayamadım senin ciddi mana da problemlerin var kendi içinde. Hepimiz aynı şeyleri yaşıyoruz hepimiz mücadele veriyoruz.
Bak canım herşeyi burada konuşmuyoruz bilmiyrsn karışma senin ne yaşadığını bilmiyorum ama ben gerçeğin ta kendisini yaşıyorum ben uyariyorm herşeyin kötü tarafından bakmak zorundayz yoksa kaçarz göz önüne alamadiklarmz şeyler var.Asil senin var bence bilmeden etmeden karışmak ne haddine bide arkadaşa karışıyr sizin açinizdn bakmak zorundamiym fikrini kendine sakla.tamam yorumunu bir kere yaptın arkadaşa ne yaziyorsn biz onla konuştk zaten

Merhaba hepinize kocaman günaydın.
Hepimiz çok zor bir şeyle sınanıyoruz. Çok Yazmasamda hep takipteyim . Yeni gelenler görünce üzülüyorum. Eskilerden ilerlemeleri olan çocuklarımızı görünce kendi akrabam kadar seviniyorum. Çok bilgi paylaşımı oldu burda. Ben hepinizin çok kıymetli ve iyi niyetli olduğunu düşünüyorum.
Ama motivasyon kişiden kişiye değişiyor. Kimi anne çocuğu için ‘yavrun iyi biraz çabalasan düzelicek’ yorumundan fayda görürken , kimi anne ‘bak durum kötüye gitmesin çok üstünde durmalısın bu çocuğun ‘yorumundan fayda görür daha bir gaza gelir.
Birbirimizi tanımıyoruz ben kendime yarayacak yorumu alıyorum yaramayacak yorumu okuyup unutuyorum.Ama tüm çocuklara şifa annelerine ailelerine güç diliyorum Allahtan. Allah çocoklarımızı iyilerle karşılaştırsın.
Yine de herkesin iyi niyetli olduğuna gerçekten tüm samimiyetimle eminim (ama ispatlayamam ☺️. )
Tüm çocuklarımıza Rabbim en hayırlı şekilde en kısa sürede yaşıtlarını yakalama ve topluma uyum sağlama normalleşme nasip etsin .
Oğlum 5yaş 8 aylık şu an abilify kullanıyor.
Okula gölge ablayla gidiyor hedefim inşaAllah seneye uyum sağlarsa ilkokula tek başına gitmesi.

Bak canım herşeyi burada konuşmuyoruz bilmiyrsn karışma senin ne yaşadığını bilmiyorum ama ben gerçeğin ta kendisini yaşıyorum ben uyariyorm herşeyin kötü tarafından bakmak zorundayz yoksa kaçarz göz önüne alamadiklarmz şeyler var.Asil senin var bence bilmeden etmeden karışmak ne haddine bide arkadaşa karışıyr sizin açinizdn bakmak zorundamiym fikrini kendine sakla.tamam yorumunu bir kere yaptın arkadaşa ne yaziyorsn biz onla konuştk zaten
Yahu sen şurayı anlamıyorsun. Ben onun sana yaptığı yoruma hak vermedim ben doktorların çocuklara hemen bakıp evet teşhis şu demesine haklısın dedim. Bilmeden etmeden demişsin ya ben bunu deneyimlerimle diyorum burdan bilip bilmeden konuşmuyorum. Fikrimi niye kendime saklayayım burası fikirlerimizi paylaştığımız bir yer değil mi? arkadaşa niye yazıyorsun biz konuştuk demişsin. Ben zaten müneccimim senin konuştuğunu anladım o zaman yorum yapmayayım tabi sen nasıl istersen. Burdan kime yorum yapıp yapmayacağımı aşağıda belirtirseniz bende böyle tartışmaların içine girmem.

Yahu sen şurayı anlamıyorsun. Ben onun sana yaptığı yoruma hak vermedim ben doktorların çocuklara hemen bakıp evet teşhis şu demesine haklısın dedim. Bilmeden etmeden demişsin ya ben bunu deneyimlerimle diyorum burdan bilip bilmeden konuşmuyorum. Fikrimi niye kendime saklayayım burası fikirlerimizi paylaştığımız bir yer değil mi? arkadaşa niye yazıyorsun biz konuştuk demişsin. Ben zaten müneccimim senin konuştuğunu anladım o zaman yorum yapmayayım tabi sen nasıl istersen. Burdan kime yorum yapıp yapmayacağımı aşağıda belirtirseniz bende böyle tartışmaların içine girmem.
Sorun şuki bende sana katılıyorum yani ayni dusuncedeyiz ama o diyor sende hep kötü düşünüyorsun o kadar haklisinki tamam doktorların dedigine hak veriyorsun anlıyorum ters konuşmaya gerek yok herkesin düşüncesi yorumu kendine bende deneyimlerimi diyorum seninki deneyimse benimki ne aa ayni düşünmek zorunda değiliz.İnsani yargılama katılmayabilirsn konusma üslubun iyi olsaydı bende iyi şekilde cevap verirdim burada kapattım gereksiz uzatma
.

Kizlar hemen toplanin otizmin nedenini ünlü araştırmacı bulmuş kendiside asperges sendromundu şimdi tip hocası hamilelikte tuz ve şeker kesinlikle yemeyin !!otizm genetik değildir diyor aldigmz kötü gıda ve tuz,şeker!

Nasil bulmus? Neye dayaniyir? Hangi arastirmasi varmis?
Ben böyle seylere inanmiyorum, ayrica ne sekerim fazlaydi ne de tuzu fazla tüketirim…

Kizlar hemen toplanin otizmin nedenini ünlü araştırmacı bulmuş kendiside asperges sendromundu şimdi tip hocası hamilelikte tuz ve şeker kesinlikle yemeyin !!otizm genetik değildir diyor aldigmz kötü gıda ve tuz,şeker!
O zaman her şeker, tuz, kötü gıda yiyen hamilenin çocuğunu otizmli olması gerekir. Ben okadar da dikkat edemedim, baklavalar , börekler yedim. Çocuğum otizmli olmadı . Bu şey gibi hani zayıflamak için mucize gıda reklamı olur , 1 hafta da 5 kilo verirsiniz derler. Bu da öyle tamam bunlar kötü , çok abartmamak lazım ama tek sebep bunlar olamaz. Daha içkisi , sigarası , genetik yapı , anne ve babanın yaşı , hamilelikte geçirilen hastalıklar , saymakla bitmez.

Bence ondan değil , arkadaşımın da vardı gizli şekeri , ilaç kullandı ama çocuğu otizmi değildi.
Ablaminda vardı ama bazilarinki ciddi derece benimki baya ciddiydim yani ufak biraz yesem firlardim bende bilmiyorum ama bununda etkiledigini dusunuyorm

O zaman her şeker, tuz, kötü gıda yiyen hamilenin çocuğunu otizmli olması gerekir. Ben okadar da dikkat edemedim, baklavalar , börekler yedim. Çocuğum otizmli olmadı . Bu şey gibi hani zayıflamak için mucize gıda reklamı olur , 1 hafta da 5 kilo verirsiniz derler. Bu da öyle tamam bunlar kötü , çok abartmamak lazım ama tek sebep bunlar olamaz. Daha içkisi , sigarası , genetik yapı , anne ve babanın yaşı , hamilelikte geçirilen hastalıklar , saymakla bitmez.
Aslinda tek bunlarla olduğunu bende düşünmüyorum ama bunlarinda etkili olduğu arstirmalarda gizli şekeri olanların da çok çocuğu. Otizmli olduğu tespit edildi ne oluyorsa bence annen karninda oluyor

Nasil bulmus? Neye dayaniyir? Hangi arastirmasi varmis?
Ben böyle seylere inanmiyorum, ayrica ne sekerim fazlaydi ne de tuzu fazla tüketirim…
Fareler üzerine deney yapmış canım inan ben 1 tane çikolata yiyen bir insan değildim çaya 1 küçük kaşık sene atardim bir o meyve daha az tüketen biriyim ne sigara ane alkol tuz yemeklere çok az tuketirim ama sanirim o az bile beni etkiliyor insulin direnciyle alakalı canim sana hemen o adamın konuşmasını özelden atiyorum

Aslinda tek bunlarla olduğunu bende düşünmüyorum ama bunlarinda etkili olduğu arstirmalarda gizli şekeri olanların da çok çocuğu. Otizmli olduğu tespit edildi ne oluyorsa bence annen karninda oluyor
Yoğun etkisi olsa, herkes de ya da yüksek oranda aynı etkiyi göstermesi gerekirdi. Arkadaşım kiloluydu , arka arkaya 3 çocuk yaptı , daha çok yedi ve kilo aldı. Ama 3 çocuk da da hiç bir sorun yok. Boyle bilgileri paylaşmak anneleri üzmekten başka işe yaramıyor. Otizmli çocuk anneleri , acaba çok tatlı yedim ondan mı , acaba çok tuzlu yedim ondan mı diye kendini yıpratıyor.

Yoğun etkisi olsa, herkes de ya da yüksek oranda aynı etkiyi göstermesi gerekirdi. Arkadaşım kiloluydu , arka arkaya 3 çocuk yaptı , daha çok yedi ve kilo aldı. Ama 3 çocuk da da hiç bir sorun yok. Boyle bilgileri paylaşmak anneleri üzmekten başka işe yaramıyor. Otizmli çocuk anneleri , acaba çok tatlı yedim ondan mı , acaba çok tuzlu yedim ondan mı diye kendini yıpratıyor.
Haklısın bilmiyorum o adam öyle deyince

N Nive8 aynen öyle, hic birine inanmiyorum.
Bir sürü etkenin payi var otizmde..
Benim sekerim kizimda vardi, ams o sapasaglam…
Simdi bununla alakasiz ama,Bir arada klordiositle otizmli cocuklari zehirliyorlardi, neymis cocuk iyilesmis, sakinlemis.Yahu cocuguna verdigin resmen camasir suyu icirmek gibi birsey..hatta bana bilgisiz cevremden biri internette buldum diye önermisti.
Bence nerden oldugu pekte fark etmiyor, hangi terapiye baslamali, en iyi nasil desteklemeli… Arastirin, herseye inanmayin, her cocuk farkli.

Canım hamilelikte içki sigara içe lerin çocuklarda bişey cıkmıyo. Ben tatlıya düşkün oldum ama hamilelik sekerim falam yüksek cıkmadı bütün testleri yaptırdım hamileliğimde hersey güzel gidiyodu. Bende doguma baglıorum ıkınmayı ilk basta yapamadım oyuzden cocuk orda fazlamı kaldı acaba ona baglıorum. Öylebişey oluncada hemen yogun bakıma almazlarmıydı. Kendimle alakalı ya genetik yada dogumda olmustur gibi düşünüyorum.

Merhaba yardiminiza ihtiyacim var. 23 aylik oglum var konusmasi geciktigi icin cok supheleniyorum birkac kelime disinda kelimesi yok ama emzige cok duskun o yuzden konusmasi gecikmis olbilir mi?el cirpma hareketi cok fazla var. bu iki durum beni yiyip bitirdi otizmli olabilir mi diye Onun disinda goz temasi buyuk bir insaninki kadar iyi. Yabanci insanlarla dahi iletisim kurmaya calisir. Oyuncaklariyla amacina gayet uygun oynar. Hikaye kitaplarini okudugumuzda resimlerle ilgilidir agac nerde cocuk nerde vs sordugumda gosterir.Meyveleri hayvanlari renkleri bilir, goster dedigimde gosterir. Komutlara cevap verir. Herhangi bir sese karsi duyarliligi agresifligi yok. Donen nesnelere karsi takintisi yok. Catal kullanir. Etrafindaki insanlari tanir annen kim baban kim deden kim denildiginde gosterir. Ten temasindan cok hoslanir opulmekten opmekten cok hoslanir. Ama el cirpma hareketinin cok fazla olmasi ve konusmanin olmamasi beni cok suphelendiriyor bu normal mi.

X