Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canım hamilelikte içki sigara içe lerin çocuklarda bişey cıkmıyo. Ben tatlıya düşkün oldum ama hamilelik sekerim falam yüksek cıkmadı bütün testleri yaptırdım hamileliğimde hersey güzel gidiyodu. Bende doguma baglıorum ıkınmayı ilk basta yapamadım oyuzden cocuk orda fazlamı kaldı acaba ona baglıorum. Öylebişey oluncada hemen yogun bakıma almazlarmıydı. Kendimle alakalı ya genetik yada dogumda olmustur gibi düşünüyorum.
Ben lupp diye doğurdum öyle olsaydı bende zor doğum yapardım canım oğlumun zihinsel olabilecekleri sadece düşünülüyordu extra kesin olmadığını bugün ögrendm nasil rahatladım ben hiç inanmamistim zaten 1 yıl daha verdiler duzelirmi belli hareketleri zihinsel engelli teşhisi konulmadi inşallah yoktur ya otizm derken baska bir geri dönüşü olmayan hastalik 😥😟

Canım hamilelikte içki sigara içe lerin çocuklarda bişey cıkmıyo. Ben tatlıya düşkün oldum ama hamilelik sekerim falam yüksek cıkmadı bütün testleri yaptırdım hamileliğimde hersey güzel gidiyodu. Bende doguma baglıorum ıkınmayı ilk basta yapamadım oyuzden cocuk orda fazlamı kaldı acaba ona baglıorum. Öylebişey oluncada hemen yogun bakıma almazlarmıydı. Kendimle alakalı ya genetik yada dogumda olmustur gibi düşünüyorum.
Canim diyorlar düsmeylede olabilir bir çözemediler ya otizm neden olur ben nedense genetik bir yapı olduğunu düşüyorum benim ve eşini tarafından var otizm bide eşimle 5.kuşak akrabayiz

Merhaba arkadaşlar kızım 20 aylık konuşamıyor söylediği kelimeler. Anne baba dede attım al hilal mama abi abla bu kadar kelime haznesi göz kontağı kuruyor ismine bakıyor öbür odadan da çağırıyorum geliyor. Birşey isterken işaret parmağı ile gösteriyor veriyorum. Oyuncaklarda herşeyin nasıl oynandığını biliyor güzel oynuyor boyama VS yapıyor. Konuşması yok sadece ve komutların hepsini anlamıyor birşeyi ver diyince bazen veriyor bazen vermiyor ama elimi uzatıp ver diyince veriyor . Koş diyorum koşuyor arkadaşları geldiğinde onlarla kovalamaca VS oynuyor hatta onlar kovalamadığında yanlarına gidip gülüyor kolunu cekiyor oynasınlar diye meyve suyunu açıyor pipeti kendi takıp içiyor. Konuşmaması otizim belirtisi mi

Okuyorum bir fikrim oluyor değil gibi bence ama benim ve bencemin ne önemi var. Mutlaka bi uzmana danışın.
Bazen sadece oral motor kas zayıflığı oluyormuş. Bunun için ağız eğzersizleri veriyorlardı.

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    163,9 KB · Görüntüleme: 123
Mrb kizlar nasilsinjz sizdeki durumlar.nasil gidiyor...bizi anlatmam gerekirse yazin oglumu istanbula göturdjm dr.nihat motavalliye 1 saat gibi sürede bakti ve bana otizm kesinlikle yok dedi bu beni rahatlatmjstj 2 ay boyunca türkiyedeydim.o süre zarfinda sosyallik coktu oglumjn geziyorduk surekli disardaydik ama tekrar yasadigimjz yere geri geldik tv telefon olayini geme vermeye basladik cünku (bence kesjnlikle bahane degil) hamileydim.enerjim yoktu kardesi dogdu 1 aylik suan 1 kiz cocugum oldu ve sanki taammen geriye dönduk.neden boyle oldu hic bilmiyorum oglum suan 3 yas 3 aylik ve konusma anne gel anne git tlf sarji bitti acidi bebek aglama ne oldu anne bak buna benzer kelimeleri var sureklu kullanmasa ben aglasam yanjma gelir anne ne oldu der cöpe at kumandayi getir falan isaret parmagiyumla sunu getir dersem getirir isaret parmagini kullaniyor 3 aydir anaokuluna gidiyor ...olumsuz seylere gelecek olursak dondurme olayi tekrar basladj ve ismine seslenjnce bana bakmiyo ve bazen daliyor bublar benj cok korkutuyu ve beni istemiyo bisey ogretmeye kalksam kiziyor hayir diyo burnun nerde falan soruyom.kiziyo..neden boyle oldu??? Bendenmj kaynakli

Ne yapaxagimi artik sasmks durumdayim egitim turkiuedeki gibi degil burda ozel egitim falan olayi ewde turkce okulda almanca ve bazende asosyal bazen cocuklarla oynamiyo cok sewer cocuklari öper falan ama bazen cocuklar oynarken o istemiyo nedem bilmiuom kiskancliktan yapiyo desem onun cvbida yok bende artik biirinin benk yönlendirmesi lazim gec kalmak istemiyorum

Bana melda Akçakın çocuk psikolog şunu söyledi hiç unutmuyorum . Çocuklar yelpazede ben kimseyi ne çok rahatlatırım ne çok korkuturum. Bazısı şemsiyenin ucunda ama ilgilenilmezse ortasına geliyo bazısıda ilgiyle şemsiyeden çıkıyor. Nahit hoca yok dediyse yoktur ona herkes güveniyor yani bu konuda onun sözü geçiyor ondan başka kime gidip ona da gittiğimi söylediysem saygıyla andılar nahit hoca bilir dediler.
Ama o sırada yoktursada telefonla yanlış uyaranla yine riske girmiş olabilir telefonu kapatın. Söylemesi kolay demeyin. Yaşadım çok zordu oğlum 2 yaşken kızım doğdu. Zordu ama yapılabilir zaman çabuk geçmiş şimdi bakınca . İçindeyken saat geçmiyordu sanki. İnat çok olucak. Onunla eğleniyor numarası yapmayın gerçekten eğlenin. Bebeğin altını değiştirirken bezin yerini öğretin o getirsin ıslak mendili o uzatsın üstünü örtsün ev işlerine dahil edin bi kaşık da o götürsün yapamasada yaptığı kadar bunlar hep komuttur nihayetinde anlamadır alıcı dili geliştirmedir bir iş yapıp sosyal geri dönüş almaktır aferin denilince onun için hepsi özel eğitim aslında. Ağlarken bebek ne hissetti niye ağladı tahmin edin zor yazıldığı gibi değil biliyorum olduğu kadar . Bunlar melda hanımın önerileri. Yani hayatı bilsin . Hemde sürekli oyun yapamazsınız .
Kötü bir örnek değildir umarım yanlış anlaşılmam ama sağlıklı bir fili bile alıp kapatsan ormandaki yaşaması gerektiği yerdeki uyaranı vermesen otizm benzeri tablo yapıyor ve birkaç yıl devam etse ormana bile bıraksan katılaştığı için bu hali düzelmiyor kolay kolay.
Bunu bir kitapta okuyup hayvanat bahçesindeki hayvanların sağa sola sürekli yürümelerinin aslında stereotipik hareket olarak değerlendirildiğini öğrenmiştim.
Allah tüm annelere yardımcı olsun . Yavrularımızı tez zamanda feraha hayıra onlarla ilgili endişemizin normal seviyeye geldiği hale kavuştursun .

Selam arkadaslar
Benim 4.5 yasinda oglum otizmli. Kizim su an 2 yasinda otizm olmadigina dair beni rahatlatacak bir cok ozelligi var ama konusmasi yasitlarindan geri ve 1 yas civari baslayan asiri korkakligi hala gecmedi. Golge isik ses hepsinden cok korkup strese giriyor.
Doktora goturmeli miyim sizce?
Mrblar oglunjz ne durumda

Bana melda Akçakın çocuk psikolog şunu söyledi hiç unutmuyorum . Çocuklar yelpazede ben kimseyi ne çok rahatlatırım ne çok korkuturum. Bazısı şemsiyenin ucunda ama ilgilenilmezse ortasına geliyo bazısıda ilgiyle şemsiyeden çıkıyor. Nahit hoca yok dediyse yoktur ona herkes güveniyor yani bu konuda onun sözü geçiyor ondan başka kime gidip ona da gittiğimi söylediysem saygıyla andılar nahit hoca bilir dediler.
Ama o sırada yoktursada telefonla yanlış uyaranla yine riske girmiş olabilir telefonu kapatın. Söylemesi kolay demeyin. Yaşadım çok zordu oğlum 2 yaşken kızım doğdu. Zordu ama yapılabilir zaman çabuk geçmiş şimdi bakınca . İçindeyken saat geçmiyordu sanki. İnat çok olucak. Onunla eğleniyor numarası yapmayın gerçekten eğlenin. Bebeğin altını değiştirirken bezin yerini öğretin o getirsin ıslak mendili o uzatsın üstünü örtsün ev işlerine dahil edin bi kaşık da o götürsün yapamasada yaptığı kadar bunlar hep komuttur nihayetinde anlamadır alıcı dili geliştirmedir bir iş yapıp sosyal geri dönüş almaktır aferin denilince onun için hepsi özel eğitim aslında. Ağlarken bebek ne hissetti niye ağladı tahmin edin zor yazıldığı gibi değil biliyorum olduğu kadar . Bunlar melda hanımın önerileri. Yani hayatı bilsin . Hemde sürekli oyun yapamazsınız .
Kötü bir örnek değildir umarım yanlış anlaşılmam ama sağlıklı bir fili bile alıp kapatsan ormandaki yaşaması gerektiği yerdeki uyaranı vermesen otizm benzeri tablo yapıyor ve birkaç yıl devam etse ormana bile bıraksan katılaştığı için bu hali düzelmiyor kolay kolay.
Bunu bir kitapta okuyup hayvanat bahçesindeki hayvanların sağa sola sürekli yürümelerinin aslında stereotipik hareket olarak değerlendirildiğini öğrenmiştim.
Allah tüm annelere yardımcı olsun . Yavrularımızı tez zamanda feraha hayıra onlarla ilgili endişemizin normal seviyeye geldiği hale kavuştursun .
Kiymetli yorumunuz icin tsk ederum..nihat hanim cok iyi bir dr.diye trrcih etmistik her anne gibi mukkemmeliuetciyim en iyisi en guzeli olsun diyorum ama nerde hataliyim bilmiyorim anne hisseder lafina cok guweniyorim semsiyenin neresindeyim inankinj bilmiyom nihat hanim sucun cogunu benden bulmistu kaygili bi annesin demisti ama hala bi tatminsizlik var bende hep acabamj diyorum korkuyorum her hafta ewimizi ozel egitimcimiz geliyor benim hissetigimin yersiz oldiginu soyluyor (ne kadar ayni dili konusmasakta ) ama hala bana yeterli gelmiyo bu haftada ona calisicam komit wermeye basit komitlari yapiyor daha karmasjklarisa yaosin istiyorum oglum yapmayinca strese giriyorum yuz ifadem degisiyor ve bu seferde oglum benle oynanamak iin aglayip bagiriyor...belirsizlik umutszluk yiyp bitiriyor benu

Kiymetli yorumunuz icin tsk ederum..nihat hanim cok iyi bir dr.diye trrcih etmistik her anne gibi mukkemmeliuetciyim en iyisi en guzeli olsun diyorum ama nerde hataliyim bilmiyorim anne hisseder lafina cok guweniyorim semsiyenin neresindeyim inankinj bilmiyom nihat hanim sucun cogunu benden bulmistu kaygili bi annesin demisti ama hala bi tatminsizlik var bende hep acabamj diyorum korkuyorum her hafta ewimizi ozel egitimcimiz geliyor benim hissetigimin yersiz oldiginu soyluyor (ne kadar ayni dili konusmasakta ) ama hala bana yeterli gelmiyo bu haftada ona calisicam komit wermeye basit komitlari yapiyor daha karmasjklarisa yaosin istiyorum oglum yapmayinca strese giriyorum yuz ifadem degisiyor ve bu seferde oglum benle oynanamak iin aglayip bagiriyor...belirsizlik umutszluk yiyp bitiriyor benu
Siz anne olarak hislerinizin peşinden gidin yolunda gitmeyen seyker oldugunu dusunuyorsaniz cunku bu yelpaze parmak izi gibi

Canim benim 11 haftalik hamileyim yeni öğrendim ilk 3 ayda yüksek dozda folik asit kullanimi da otizmi tetikliyormus ve ben maalesef yüksek dozda kullanmisim( Folbiol 5 mg) yani 5000 mg oysa 400 olmaliymis ...:KK43: size sorum şu sizde böyle bir hap kullanmismiydiniz ? Cok merak ediyorum psikolojim bu ara cok kötü:KK43:

Canim benim 11 haftalik hamileyim yeni öğrendim ilk 3 ayda yüksek dozda folik asit kullanimi da otizmi tetikliyormus ve ben maalesef yüksek dozda kullanmisim( Folbiol 5 mg) yani 5000 mg oysa 400 olmaliymis ...:KK43: size sorum şu sizde böyle bir hap kullanmismiydiniz ? Cok merak ediyorum psikolojim bu ara cok kötü:KK43:
Canim bol bol su ic biraz folik asote ara ver bak benim de ikinci gebeligim biraz sitresli gecti suan bebegim oldu o yaptigim sitresren dolayi bebegim otizm oldumu acaba diye dusunmeye basladim kaygi bozuklugum da var geri kendime millet kitlik yasamis dayak yemis kayiplar yasamis cocuklari otizm olmamis diye kendime telkin veriyorum sende bol su ic idrarla at netten bise okuma kafayi yedirtiyor insana

Canim bol bol su ic biraz folik asote ara ver bak benim de ikinci gebeligim biraz sitresli gecti suan bebegim oldu o yaptigim sitresren dolayi bebegim otizm oldumu acaba diye dusunmeye basladim kaygi bozuklugum da var geri kendime millet kitlik yasamis dayak yemis kayiplar yasamis cocuklari otizm olmamis diye kendime telkin veriyorum sende bol su ic idrarla at netten bise okuma kafayi yedirtiyor insana
Sizin ilk çocuk mu otizm mrk ettigim iste folbiol 5mg mi almıştınız?

Hayir benim cocugumda otizm yok ilk cocugumda suphelenmistim bu forumda bana cok yardimci olmuslardi buraya yazinca sen bildirim geldi yardimci olmak istedim
Cok sağol canim aynen herkes prenses gibi hamilelik gecirmiyor Allahin takdiri ama iste ister istemez bunu öğrenince kafaca taktim ins ilaç zarar vermemiştir:KK43:

Cok sağol canim aynen herkes prenses gibi hamilelik gecirmiyor Allahin takdiri ama iste ister istemez bunu öğrenince kafaca taktim ins ilaç zarar vermemiştir:KK43:
doktora sordunmu bise olmusmudur diye Vermemistir insallah sen icini ferah tut otizme neyin sebep oldugu bilinmiyor ama eminimki burda kimse yuksek dozda ilac kullanmamistir hadi simdi guzelce uyu bebeginde sende dinlen yazik ona sitres yapma

doktora sordunmu bise olmusmudur diye Vermemistir insallah sen icini ferah tut otizme neyin sebep oldugu bilinmiyor ama eminimki burda kimse yuksek dozda ilac kullanmamistir hadi simdi guzelce uyu bebeginde sende dinlen yazik ona sitres yapma
Doktor inş birsey olmamıştır ama normalin 30 kati yüksek doz kullanilmis dedi yani yasayip görücez...Artik elden birsey gelmiyor Allah neyi dilerse o olacak..Allah razi olsun canim ferah tutcam arada araştırırım yinede...

Doktor inş birsey olmamıştır ama normalin 30 kati yüksek doz kullanilmis dedi yani yasayip görücez...Artik elden birsey gelmiyor Allah neyi dilerse o olacak..Allah razi olsun canim ferah tutcam arada araştırırım yinede...
Bence hic arastrma bosver Rabbime sigin bol b dua edelim bise olmamistir korkma

Bak burda da diyor ki otizme yakanlamayı azaltabilir.
Folik asit takipli herkes kullanmıştır heralde sonuçta nöral tüp defekti olmasın diye veriliyor.

Amlattıklarınıza göre gerçekten sorun sizde, siz cocgunuza sizin istediklerini yapmayı öğretmeye çalışıyorsunuz ama çocuğunuz amacı öğrenmek değil eğlenmek, oynamak . O eğlenme oynama ve keşfetme sırasından zaten kendi kendine öğreniyor. Siz çocuğunuzdan çok beklentiye giriyorsunuz, çocuklar belki konusamazlar tam hissettiklerini anlayamazlar ama olumsuz duyguyu hemen anlarlar. Çocuğunuzun karşısında onunla eylenip , oyun oynayan bir anne yok, onun karşısında adete bir diktatör var , ona yapmak istemediği şeyleri yaptırmaya çalışan , onun eğlencesini bozan , hevesini kıran . Siz çocuğunuzu doktor doktor gezdirmek gerine , bu kaygilarinizin nedeni ne, neden çocuğunuzdan bu kadar beklentiniz var, size neden yeterli gelmiyor yaptıkları, aile içi sorunlardan mi böyle yapıyorsunuz , kaygılarınız sizin hayatınızı neden ele geçirdi , kime ne ispatlamaniz gerekiyor? Bunların teşhisini koyacak bir doktorla görüşün , belirsizlik dediğiniz şey sizin korku ve kaygılarınız aslında. Bence doktor otizmli falan değil dese, ki demişler aslında size yeterli gelmez. Siz bu kaygılı ve endişeli , mutsuz davranışlarınıza çocuğunuzu da etkileyip , onu da aynı davranışlara itiyorsunuz. Tamam karmaşık komutları yapamadı , normal bir anne işi oyuna çevirir , yapamazsa yapamaz der zamanı gelince yapar der. Ama siz küçük bir çocuğun omuzlarına tüm kaygı ve endişelerinizi yıkmışsınız, nasıl taşısın o kadar yükü küçük bir çocuk. ??

X