Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhabalar hanımlar. Ben 22 aylık oğlumu 4 gün boyunca Burak tatlı beyin kliniğine götürdüm. İlk gün genel muayene üç gün ise oyun eğitimi aldık. ( parmak ucu yürüme, parmakla işaret etmeme ve takıntılı oyun oynama şekli her nesneyi sürme durumu vardı ve konuşmama) bana “bu çocuk otistik falan değil. İlerde de olacağını sanmıyorum. İyi bakıp taklit etmeye çalışıyor. Sadece yaşıtlarına göre gelişim geriliği var. Biraz özel eğitim ve vitamin tedavisi ile hiç bişeyi kalmaz. 4 yaşına kadar tamamen iyileşir dedi. İki vitamin yazdı. Biri neuro optimizer. Bu ilacı kullanan var mı? Sanırım Türkiye’de yok. Belli siteler dışında.

Çok sevindim sizin adınıza.

Çocuğunda ince motor gelişim geriliği olan var mı?Neler yaptırabiliriz?Ben bayağı bir şeyler yaptırıyorum

Çocuk gelişimci olarak otizmli çocuk sahibi olan annelere psikolojik destek ve gelişimi hakkında şüphe duyan sorusu olan annelerimize de danışmanlık yapmaya çalışabilirim özelden ulaşabilirsiniz soru sorabilirsiniz her zaman. Yönlendirme yapmaya çalışırım

Merhaba öncelikle geçmiş olsun. 2sene önce yazmışsınız şuan nasıl çocuğunuzun durumu?

Türkiye de var. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ancak büyük eczanelere ya da ecza depolarına sorun. Yoksa da getirtiyorlar. Diğer vitaminin adı nedir acaba? En kısa zamanda çocuğunuzun sağlığına kavuşması dileğiyle

Adını
Adını en kısa sürede yazacağım reçeteyi bulur bulmaz. Teşekkür ediyorum

Merhaba konuşmayan komut almayan çocuk atipik midir orta otizm mi.

Merhaba konuşmayan komut almayan çocuk atipik midir orta otizm mi.
Merhaba kaç yaşında acaba çocuk ve işitme problemi olmadığından emin misiniz? Tabi bundan emin de olsak çocuğu görmeden otizm diyemeyiz. Otizm ihtimali var bi uzman doktor görmeli diyebiliriz sadece

ben de ozel bir cocuk annesiyim. bu topige rastlamam cok iyi oldu. o kadar yorulduk ki tum gucumu kaybettim nerdeyse. nefes darligi gibi tuhaf bi sey yasiyorum basim donuyo yerimden kalkamiyorum kolum uyusuyo. o kadar yiprandim. duzelecegine inancimi kaybetmisken buraya denk geldim... yeni nesil de yuzdelik yok. okvg okv var. benim.oglum da okvg.

Merhaba kaç yaşında acaba çocuk ve işitme problemi olmadığından emin misiniz? Tabi bundan emin de olsak çocuğu görmeden otizm diyemeyiz. Otizm ihtimali var bi uzman doktor görmeli diyebiliriz sadece
2buçuk yasında KBB ye gtürmedim normalde küçük sesi bile duyuyo. 1yas gerilik var sakin görünümlü stropik hareket yok ama itme cekme bunları yapmıyo beni çagırıyo sen cek dediğimde elini koyuyo gücünü vermiyo

Evet yüzdelik yokmuş bizim daha çıkmadı bakalım ne yazacak. Ben yeni basladım bişey ögretemiyorum

Gücü yetmiyorsa kaba motor becerileri desteklenmeli bol bol etkinlik yapmanızı tavsiye ederim bu yönü güçlendirecek

İyi günler değerli anneler, oğlum 2 ay önce 6 yaşına girdi. Burada eski mesajlarımdan tanıyanlar var,
oğlum soru sormaya yeni başladı, kim geldi? topum nerede? gemi nerede? (banyoda gemiyle oynuyor) bize kim gelecek? Gibi basit sorular soruyor. Diyet hiç yapmadık burada da bir çok anne teşvik etti fakat oğluma diyet yaptırmam mümkün görünmüyor. Eğer diyete başladıktan sonra sorular başlasaydı ona yorumlayacaktım belki de vakti şimdiymiş bilemiyorum,
6 ay önce de risperdal kullanmaya başladık çünkü odaklanmayınca adını bile unutuyor, disleksi de varmış onu da öğrendik, (eski yazılarımı okuyanlar bilir ben 4 yaşında disleksi olduğunu biliyordum, kelimeleri tersten söylüyordu)

Disleksiyi masa başında akademik çalışmaya başlayınca fark ettiler, 1den 5e kadar kağıt üstünde hala öğrenemedi fakat iki günde, 10ar 10ar saymayı, 10 dan geri saymayı, ayları, haftaları, mevsimleri, günleri, İngilizce renkleri daha çoğu şeyi 2 günde ezberledi, ben her zaman akademik başarıyı ikinci plana attım çat pat okusun yazsın yeter, herkes mühendis doktor olacak diye bir şey yok, davranış problemlerine ve sosyalliğine odaklanın, biz akademik çalışmaya 6 ay önce başladık bu zamana kadar kendi isteğimle masa başı aldırmadım, nerede nasıl davranacağını bilsin mümkün mertebe, asıl bunlara yoğunlaşın, gerisi zaten öyle böyle gelir... Bizden bu kadar şimdilik sağlıcakla mutlulukla kalın

Bizim çıktı rapor atipik yazıo ökgv olarak çıkmış 2yıl eğitim. Agırmı oluyo hafif mi anlamadım bilen varmı

Bizim çıktı rapor atipik yazıo ökgv olarak çıkmış 2yıl eğitim. Agırmı oluyo hafif mi anlamadım bilen varmı
Canim oyle raporla anlayamazsin o rapor egitim almalidiyo sadecesana agir olsada hafif olsadaayni egitimi alacak suan merak icindesin biliyorum. Alisacaksin oglum 6 yasimda bende hep merakediyorum ne olacak ne olacak git gide azaliyo ama var. Bir de kucukken doktorlarin 1 senede duzelir dedigi me cocuklar gordum daha agirlasan. Oncesinde iyi olup aile ilgisizligiyle daha kotu olanlar da var. O yuzden ona takilma. Iyi olacaksiniz eminim ilgili bir annesin cunku.

Merhaba sevgili anneler. Yaklaşık 15 ay kadar önce oğlumun durumunu farkettik 22 aylıktı. İsmine bakmama dönen cisimlere ilgi komut almama işaret parmağını kullanmama parmak ucunda yürüme elini gözünün önünde sallama araba tekerleği ve top çevirme gözü ile çizme gibi gibi otizm davranışlarının neredeyse hepsi vardı.Ben otizmin ne olduğunu maalesef bilmiyordum. Bi yakınımızın aaa oğluna sesleniyorum bakmıyor ve sürekli teker çeviriyor demesiyle arama motorunda otizmi öğrendim. Dünya başıma yıkıldı çocuk dok. Psikolog nöroloji psikiyatr prof.heryere götürdüm.nörolog silik otizm dedi çocuk dok. bişeyi yok dedi psikolog bilemiyorum farklı dedi psikiyatr otizmi biliyormusunuz dedi ve ben yıkıldım.Günlerce kendime gelemedim sanki evden cenaze çıkmıştı sonra dedim ki kendime yıkılmanın dövünmenin zamanı değil bunun ona faydası yok kalk ve kolları sıva dedim.Araştırmalarım sonucu dalında çok iyi bir çocuk psikiyatrı buldum 2. Yaş doğum gününe 3 gün kala görüştük bu dok. henüz çok küçük teşhis koymak için atipik diyebiliriz ama onu bile demek için 6 Ay eğitim almalı dedi.Eğer hızlı bir şekilde ilerlerse zaten otizmden uzaklaşır ama ilerlemesse ozaman otizmden bahsedebilir dedi.Hemen yaşadığımız şehre döndük bi eğitim merkezinde haftada 2 saat özel eğitim 2 saat duyu bütünleme başladı. Prof.umuzun uyarısıyla TV komple kapandı inanmazsınız ama o gün bu gündür fişi dahi takmadık. Egitim merkezine 3 Ay gitti maalesef pek bi yol katedemedik.pandemi bizim şansımız oldu heryer kapanınca eve gelecek birini bulduk. Eve özel eğitime hocamız geldi oğlum bi anda gelişmeye değişmeye başladı.6 ayın sonunda prof.a tekrar gittik atipik bile diyemeyiz beklediğimden çok ve hızlı gelişim göstermiş dedi.3 Ay önce yani 3 yaşında denver 2 testini yapalım dedi aynen eğitime devam dedi. Denver testini yaptırdık 36 aylık olan oğlum 38 aylık gelişim tablosu çıktı. Prof. Umuz otizmden çok uzaksınız ama yinede tedbirli davranalım eğitimi azaltın dedi haftada 2 ye düşürdük 3 buçuk yaşında tekrar görüşelim dedi.pandemide kararı size bırakıyorum kreş için dedi.biz eşimle bol konuştuk oğlumuzla ilgilendik oynadık herşeyi öğrettik hiç yılmadık parklara çıkardık tüm dünyamız 15 aydır onun üstünde kurulu. Buradan çok şeyler öğrendim uyguladım.hepinize sonsuz teşekkürü bir borç bilirim.Ağlamayı üzülmeyi bi kenara bırakın TV ve ekrandan uzaktutun kuzucukları konuşun anlamıyo demeyin bende diyorum meğer anlıyormuş

Çok tesekkür ederim hepimizin çocugu iyi olsun. Bu durum okadar tuhaf ki görüntüde bişey yok ama bizi anlamıyo onun için daha zor. Evet hep ilerisini düşünüyorum nasıl olcak DİE

Agzina alma bizdede var ama bizde görme olmadığı için öyle taniyor engel olmayin dendi. Pipiyle oynama eğer geçici birseyse tanıma deniyor. Nurolog bize sormustu ama olmadi bizde sürekli oynama durumu.
Nörolog pipiyle oynuyor mu diye mi sordu? Neden sordu ki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…