Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
İstanbul’da otizmli çocukların metabolik araştırmasını yapan özel bir hastane var mı? Kan değerleri, alerji vs gibi. Kanuni sultan Süleyman hastanesine gelmem zor, çünkü İstanbul dışından geleceğim. Bilgisi olan varsa beni haberdar edebilir mi?

Kızlar bu rapor karsısına ilerde cıkarmı ogluma rehabilitasyon eğitimi alsın rapor cıkardın yasıtları dan geri tam teşhis koyamam küçük dedi.
Ben kızıma rapor almadım ama RAM da müdür bir tanıdığıma sordum bu soruyu, RAM dan çıkana kadar devlet kurumları görür dedi. Okullar, hastaneler vs. RAM dan çıktıktan sonra bizim için istatistik oluyor. Kimse bilemez dedi.

Kesinlikle degil . O kadar net soyluyorum.
Bazi soyledikleriniz 1 yas icin fazla bile yani onde gidiyor masallah iciniz rahat olsun.

Kesinlikle degil . O kadar net soyluyorum.
Bazi soyledikleriniz 1 yas icin fazla bile yani onde gidiyor masallah iciniz rahat olsun.
ahh annelik bi türlü içimden şüpheyi atamıyorum. çok zor günler yaşadım. ama artık daha iyiyim. Allah kimseyi evladıyla sınamasın tüm çoçuklar şifasını bulsun inşallah. yorumunuz için çok teşekkür ederim.

Merhaba kaç yıl önce yazmışsınız benimde oğlum 3 yaşında ve aynı durumda kız kardeşiniz yeğeninizi doktora götürdü mü şimdi 14 yaşında sanırım nelet yaptınız yazarmısınız lütfeeewnnnnnn

Tv ve telefonu kes kesin otizmli denilemez..benim çocuğunda otizm dünyam başıma yıkıldı maddi ve manevi acıdan çok zor inş değildir bu ara üstünde dur ve eğitim aldır hemen ..eğer değilse kesin düzelir tv kesilir ve ilgilenilirse

Merhaba anneler tohum otizme giden varmı acaba ordada aba eğitimi uygulaniyormus şartları nasıl benim kızıma gelişimsel bozukluk tanısı kondu 3 buçuk aydır algı abada 2 buçuk aydır da rehabilitasyon merkezinde eğitim görüyor ayda 28 seans alıyoruz toplamda gittiğimiz yer iyi ama hem maddi hemde rehabilitasyon merkezinde aba uygulanmıyor bu yüzden arayışa girdim tohum otizmde hem burs şansın var hemde normal aba uygulaniyormus ben görüşmeye gideceğim ama burdan bilgisi olan varsa ön bilgi almak isterim

Benim oglum da şuan öyle neyaptınız acaba büyümüş sizinki ama düzelme oldumu

Merhaba,benim kızım 24 aylık.ve maalesef çocuk psikiyatristi otizm teşhisini koydu.çoook üzülüyorum ve kendimi çok suçluyorum.suçluyum çünkü.kızım alerjik ve huysuz bir bebekti,benim sağlık sorunum çıktı doğumdan sonra ameliyat olmam gerekti.ve maalesef kızımla yeterince ilgilenemedim.işte o esnada herşey eşimin çocuğa video açalım demesiyle başladı.baktık çocuk çok güzel izliyor çıtı çıkmıyor,ve bu maalesef hep böyle devam etti.kaç kez kapatalım dedim kapattım ilgilenmeye çalıştım ama eşim çocuk çizgi film seviyor evi cenaze evine çevirdin gibi söylemlerle baskılarla açmaya devam etti.tabi birazda acemi bi anne baba olduğumuz için bunların otizm sebep olacağını hiç düşünmedik ve araştırmamıştık kızımın göz teması hiç yok,verilen komutları asla yerine getirmez.şu kitabı bana ver desek vermez dinlemez dikkatini bile çekmez.oyuncaklardan çok yerde bulduğu ufak tefek şeyleri oynar.mesela peçeteyi parçalar ufak ufak onunla oynar.tek bi kelimesi yok anne kelimesinden başka onu da nadir söyler.arabanın ne olduğunu bilmez diyelim ki veya top un.nesnelerin ne olduğunu bilmez.inatçıdır istediğini mutlaka yaptırmak için saatlerce ağlar.elleriyle kanat çırpar gibi hareket yapar.kurum raporu çıkartılıp derhal özel eğitim alınması gerekli olduğunu söylüyor doktor.çok üzülüyorum bu saatten sonra kızım düzelir mi eğitim alırsa? Bizler gibi normal hayata karışıp insan ilişkileri iyi olur mu? Çok mu geç kaldık bu süreçte evde neler yapmam gerekli yalvarırım yardım edin

Merhaba,
Öncelikle sakin olun. Otizme kesinlikle siz sebep olmadiniz, sizin sucunuz diye bisey yok ortada. Cocugunuz daha cok kücük ve bes yasina kadar asiri hizli bir sekildd ögreniyorlar.
Özel egitime baslayinca kesinlikle faydali olacaktir.
Sizde elinizden geldigi kadar ilgilenmeye bakin, reaksiyon göstermesede konusun konusun konusun. Nesnelerin ismini söyleyin.
Ilgi ile cok daha iyi olacaktir.

sizin Ameliyat gerektiren hastalığınız, televizyon izletmeniz, acemi oluşunuz çocuğunuzu otizmli yapmadı. Keşke yapsaydı da sorumlusu ve nedeni bizler olsaydık. Geç kalmadınız. tv izleyen otizmli çocuklar eğitime kolay cevap vermezler. Çünkü tv kadar yüksek uyaran o eğitimlerde Ve ebeveynlerde maalesef yok. O nedenle ilk elden çok büyük krize neden olsa da ve kendinize vakit kalmayacağını bilseniz de TV’yi kapatın. İşaret parmağıyla göstermesini sağlayan egzersizler yapın. İşaret parmağıyla oyun hamurlarına bastırın. Gerekirse kend elinizle elini işaret parmağı şekline getirip nesneleri göstermesine yardımcı olun. Göz teması için göz hizasına eğilip konuşun.Ben kanat çırpmasana müdahale ediyordum. Ellerinden tutup şimdi heyecanlandın o yüzden yapıyorsun yapmana gerek yok diyordum. Biz 1,5 senedir eğitim alıyoruz. İşaret parmağı, göz teması, kanat çırpma gibi sorunları hallettik. Ama benim kızım eğitime geç cevap veriyor pek iyi örnek olmayabilirim size. Ama şunu bilin geç kalmadınız, suç sizde değil, eğitim ve doğru kişiler sürece inanılmaz katkı sağlıyor.Bedeniyle ilgili olarak bazı nesnelere dokunmak, aşırı zıplamak, banyo yapmak istememek amabuna rağmen suyu sevmek, Uyku sorunu vs gibi şeyler varsa duyu bütünlemeyi tavsiye ederim. Paranızı ve enerjinizi lütfen dikkatli kullanın. Kendinizi üzmeyin Lütfen, dediğim şey kolay değil ama üzülmek bu süreçte işe yaramıyor.

Arkadaşlar tohum otizm ile ilgili bir arkadaş sormuş Ben de soruyorum aranızda kuruma Ya da benzeri yerlere giden varsa bilgilendirse çok güzel olur.

Benim oglum da aynı dediğiniz gibi ilk çocuk nasıl böyle oluyo anlamıyorum çok sevdik ilgilendik ama oglum yalnız kaldı korkusuda var 24aylık. Yeni dogum yaptım özel eğitim ve doktor arastırıyorum. Bu teshisi kim koydu size düzelir mi Cocugumuz bende düşünüyorum sürekli kafayı yicem artık

gunbatimi123 CocoChanelmademoiselle hanımlar zaten cevabınız sorunuzun için de. Hemen otizm diye üzülmeyin otizm kadar uyaran eksikliği de gerçek. Yalnız kalan çoğu çocukta oluşan durumlar yaşları küçük biraz gayret biraz ilgi aglasalarda ziplasalarda TV telefon açmayın en azından 3 ay çok disinizi sıkın devamlı ilgilenin. Yaşları küçük daha ya oyun ablası tütün ya da günde 3-4 saat kreşe verin geri kalan süre de de siz ilgilenin. Bakın burda yüzlerce kişi yazdı bir kaçı haricinde hepsi şu an iyi durumda nerdeyse hepsiyle özelden yazistim zamanın da. Sizi anlıyorum ya otizmse diye içiniz içinizi yiyor ama biraz düşününce TV telefon çağı sokak oyunları olmaması bı de pandemi 2 yaşında ki çocuk 7 aydır da evlerdeler. Şu an panik olduğunuz için dusunemeye biliyorsunuz. Bende bı çok şey yazdım şu an otizm den uzak adım gibi eminim 2 yaşında goturseydim otizm tanısı alırdık. Bazen fark ettiğimiz gariplikler başka nedenlerden de olabiliyor dikkat dağınıklığı veya OKB gibi gibi bı çok neden de otizm dusundure biliyor küçük yaşlarda ki.. hicc endiselenmeyin bol bol cooook ilgi alaka şart

Tesekkür ederim canım ben oglumun otizm oldugunu düşünmüyorum Bi korku hali var oglum da ismine arada bakmıyo ama bilio adını bazen bakıo yüzümüze dogru gülüyo bakıo ilgilendiğimde bunlar umutlandırıyo beni. Ama otizm belirtileri de var korkudan bişey yapmıyo cesareti yok

Korku dediğiniz ne yaşının gerektiği korkular mi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…