Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Aynı durumlardan muzdarip oluyoruz suçlanan anneler kendini mükemmel zanneden babalar ben ilk yıl ilgisiz bir anne olmadigimi ispat etmeye çalıştı. Baktım olmuyor yine herkes gidip oğlumla basbasa kaliyorum ispata uğraşmayı bıraktım sadece cocugu mla yoluma bakıyorum üzülmeyin kimseyi takmayin cocugunuzla yolunuza bakin

O kadar haklısınız ki. Ara sıra girip Mesajları okuyorum.
denizce7979 un mesajını görünce yazmak istedim. Yolun başında bir anne ne yapacağını bilmiyor her kafadan bir ses çıkıyor ve haliyle allak bullak oluyordur.

Birincisi her çocuğa kreş yaramaz benim oğlumda artı değil eksi olarak hanesine yazıldı kreş maalesef. Aşırı kaygı eşlik ediyorken kreş bunu 5 e katlamış. Şimdiki doktorlar ve eğitimciler ister otizm, ster normal çocuk olsun en az 3.5 yaşa kadar anne ve aile sevgisi en değerli eğitim diye savunuyor. Özel eğitim alabilir bu süreçte

Yapacağınız şey bol bol sevin, öpün koklayın. Göz teması kurmak için çabalayın, onunla sürekli konuşun anlamaz demeyin yine de ısrarla iletişimde kalın. Mümkün mertebe tek başına kalmasına izin vermeyin. Kreş yalnız kalması için en tehlikeli ortam. Ya gölge öğretmen tutacaksınız ya göndermeyeceksiniz. Kreşlere de haksızlık etmek istemem çünkü bizim çocuklar haricinde 10 çocuktan daha sorumlular. Bizim çocuklarla birebir ilgilenmedikçe oyuna dahil olmuyorlar. Sürekli öğretmenin elini tutup eşlik ettirmesi gerekiyor. Öğretmen on dakikasını oğluma ayırıyordu arkasına döndüğünde oğlum yine yalnız takılıyordu. Sürekli bir kişi Kreşte omunla olmayacaksa zararları daha fazla.

Kimi anne kreşle beraber her şeyi atlatıyor birkaç ayda. Neden? Çünkü onlar otizm değil uyaran eksikliği oluyorlar. Otizmli bir çocuk; değil bir yılda, on yılda o kadar ilerleyemez

Diyet konusunu bende denedim bir süre çok zor ve mantığım itiraz etti diye bıraktım. 2 yaşından beri özel diyetisyen eşliğinde aile her türlü imkanı sağlayarak diyet yapanlar gördüm 15 yaşına geldiği halde anne dahi diyemeyenler var. Sağlıklı beslenmek zaten her bireyin hakkı. Otizm olmaya gerek yok ki, bir çocuğu çikolata ve cipsle beslemek için. Tencere yemeği yedirdim hazır gıda mümkün olduğunca vermedim ama diyet yapmadım.

Çocuktaki kapasite ve potansiyel işin seyrini değiştirecek. Fakat sevgiyi ve ilgiyi hep hissediyorlar. Sevgi ilgi onlara en çok lazım olan şey. Eğitim veren kişilerde de sevgiyle değilde, katı davranan hocalardan hep uzak durdum. Otizm parmak izi gibidir bir çocuk diğerine benzemiyor diyor uzmanlar. bir çocukta işe yarayan eğitim, diğer çocukta işe yaramıyor. Hattta bazen zarar veriyor.
Çocuğunuzu iyi tanıyın Sizden daha iyi kimse onu anlayamaz. Sürekli bir şeye odaklanmak zor oluyor, hatta bazen pes ettiğimiz zamanlar geliyor, yine silkelenip devam ediyoruz. Sevgi, bol bol sabır ve emek isteyen bir süreç. Herkese sevgiler...

Yazını okurken sanki ilk yillara gittim ne kadar güzel yazmışsın allah herkese sabir versin cunku bu yolda hepimize gerek

Merhaba öncelikle topicteki tüm annelere kalbimden sevgilerimi gönderiyorum. Gercek anlamda bir dağ başında(yüksekova) görev yapıyruz eşimle. O yüzden buralarda cocuk nörologu bulamadım. 10 aylık bebeğim ellerini bilekten ceviriyor. Heyecanlanınca üzülünce sevinince. Yaklaşık 5 aydır böyle. Bunu gören herkes garipsiyordu ben de biraz araştırınca otizmin erken belirtileri arasında gördüm. Acaba bizim dönemimizde bunu yaşayan var mıydı? İstanbula götürmeyi düşünüyorum Barış Ekici’ye. Fikirleriniz bnim icin cok değerli...

Götürün eğer içinizde şüphe kalacaksa tv telefondanda uzak kalsın göz teması önemli söylediğim klişe gelebilir ama demir baş cümleler mutlaka doktora gidin

Götürün eğer içinizde şüphe kalacaksa tv telefondanda uzak kalsın göz teması önemli söylediğim klişe gelebilir ama demir baş cümleler mutlaka doktora gidin
Tv izlemiyor dikkatini bile cekmiyor bu da bana garip geldi. Ama şu elleri bilekten durmadan kıvırması... mantıklı bir açıklama bulamıuorum

Mutlaka cocuk psikayatr ve cocuk norologuna goturun içiniz rahat etsin
Bulunduğum yerde yok istanbulda birkaç profu ve barış ekici yi aradım. 12. Ay gibi götürmemi söylediler. 2 ay daha gözlemleyip daha cok ilgi göstermeyi daha cok eğitmeye calısmayı düsünüyorum. Sadece bu elleri bilekten kıvırmaya nasıl cözüm bulacagım bilmiyorum

Risperdalı kullanıp fayda gören var mı ya da kenevir yağını biz kreşe ve özel eğitime gönderiyoruz sadece başka birşey yapmıyoruz oğlum yerinde durmuyor birşeyler öğretemiyorız acaba ilaca mı başlasak bilemedim ben de

G

Canim hic vakit kaybetmeden gotur benim oglumda ayak bileklerini döndürüyordu parkda tesadüf karsilasdigim biri beni uyardı kendi oğlunun davranislarina benzetti oglumun davranışlarından dolayı hafif otizim dendi atipik sonradan onun oglumda el bilekrini donderiyormus

Elini
Tv izlemiyor dikkatini bile cekmiyor bu da bana garip geldi. Ama şu elleri bilekten durmadan kıvırması... mantıklı bir açıklama bulamıuorum
Takinti oluyor konusmaya baslayinca azalacak ama mutlaka doktora gotur değilse bile ne kaybedersinki ama gitmezsen cok sey eğitim cok önemli bol bol konus anlamaz deme

Kenevir yağı deneyen var mı
Ben eylül den beri veriyorum. Cdb yaği diye geciyor. Kenevir yagindan uretiliyor. Almanyadan aldirtmistim. Bu sene biraz fark attı ama yagdan dolayi mi dil terapistinden dolayimi ya da yasi buyudukce degisiyormu bilemiyorum. Yinede veriyorum. Cunku bayagi faydalari varmis. Ilk verdigimde hergun bir damla verdim. bayagi hiperaktif yaramaz oldu. Ici icine sigmiyordu.Sonra 3 gunde bir vermeye basladim. Daha iyi oldu. Bir tanidigim doktoruna sordutturdu. Kullanabilirsin demis ama turkiyede cok sahtesi var mumkunse yurtdisindan aldirabilirseniz ordan alin demis.

Durgunlaştırmadı mı benim oğlum çok çok hareketli a tipik dediler siz hangi şehirdesiniz Adana’da olan var mı
Yok aksine disarda cok durgundu daha hareketli oldu. Ama bir arkadasim da ogluna vermeye basladi o cok hareketli. Anaokulunda siniftan kacip duruyodu. Simdi kacmiyormus oturuyomus. Bilemiyoruz ki yagdan mi. Oyle mi denk geldi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…