Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bu arada Cerrahpaşa’da 200 lira ağır metal testi için alıyorlar haberiniz olsun. Diğer testleri başka bir devlet hastanesinde yaptırın derim çünkü testlerin yapımı için yakındaki 2 hastaneye sevkediyorlar. Gittiğinizde de bu yeterli değil bize 1 tüp yok 3 tüp deyip bi daha kan istiyorlar. Biz bu durumu yaşadık. 3 tüp kan vermişken dağıtılan hastanelerden bir daha istendi. Düşünün çocuğun psikolojisini ben de kabullunemedim ama elden bir şey gelmiyor. Zaten sonuçları gördükçe ikna oluyorsun ve çare aramaya bakıyorsun. O değil hangimiz bu durumdan memnunuz ki? Ama evladımız sonuçta ne kadar kurtarabilirsek kardır.

Canim ben ikinci bebegi istiyorum once vucudumu temizlemek istiyorum medikilin urununu aldim ama daha kullanmadim.kullaninca bilgi veririm.bide hacamati oneriyorlar onuda yaptircam gebelik oncesi

Donusunuzu sabirsizlika bekliyoruz.bide neresi acaba gideceğiniz yer?
Ayyy uzun zaman olmuş bu foruma girmeyeli. Gittik evet. Faydasını da gördük tohum otizm di gittiğimiz yer. Ama çok pahalıydı devam ettiremedim. Oğlum ilkokula başladı. 1. Sınıfın sonlarına yaklaştık 3 harfli kelimeleri okumaya başladı basit 4 harfli kelimeleri de okuyor ama gerisini getiremiyor daha. Matematiği filan da pek anlamıyor.ama sosyal anlamda çok iyi geldi okul kelime dağarcığı arttı sosyal beceriler kazandı. Servisten dönünce asansöre tek binip yukarı çıkıyor, gezilerde hayır ben Kızlar tuvaletine girmem diyor. Butik bir kolej bulduk onun için orada mutlu. Ama akademik başarı yerlerde tabii bu bizi çok yaralıyor. Yalnız veli toplantısına gittim robotik kodlama hocası bu çocuk çok zeki demiş tanışamadım kendisiyle. Bütün otizmliler gibi görsel algısı elektronik aletlere yatkınlığı iyi. Diyete hala devam bu arada kızlar. 12 yaşını doldurana kadar yapacakmışız. Allah tüm annelerin ama öncelikle özel çocuk annelerinin yardımcısı olsun

Butik kolej dediğiniz yeri yazar mısınız lütfen? Tohum otizmi ben de merak ediyorum bu arada? Biraz anlatır mısınız? Bir de diyet derken ne uyguluyorsunuz? ( biz de Gaps Diyeti) uyguluyoruz

Butik kolej dediğiniz yeri yazar mısınız lütfen? Tohum otizmi ben de merak ediyorum bu arada? Biraz anlatır mısınız? Bir de diyet derken ne uyguluyorsunuz? ( biz de Gaps Diyeti) uyguluyoruz
Şöyle küçük bir ilkokul her sınıftan bi tane var. 1. Sınıf 2. Sınıf toplamda 4 sınıf tek kat. Kreş gibi bir yer. Herkes oğlumu tanıyor. Öyle bi avantajımız var sınıf da 10 kişi. Diyet Hasan hocanın diyeti modifiye gaps diyor Hasan hoca.tohum otizm çok çok pahalı haftada iki gün gidip dünyanın parasını veriyorduk. Ana tema ödüllendirme ve dersi bölme üzerine kurulu. Kısa aralıklarla faaliyet değiştirip yapabildiği durumlarda minik ödüller veriliyor. Mesela bi çikolatanın 5 de biri gibi. Yapınca koca çikolatayı verirsen önemi kalmıyormuş. Öğrendiklerim bunlar.... bi kaç ay gittik. Sonra koleje para ödemeye başladık. Şimdi okuma öğrenmesi için bi hoca bulmamız gerekiyor. İstanbul Avrupa yakasında bu işi bilen, özel ders veren bi hoca tanıdığınız varsa özelden yazabilirseniz sevinirim arkadaşlar. Öğretmeni çok dikkat ediyor sınıfa katmak için. Ama okuyamaması ciddi bir dezavantaj tabii....

Arkadaslar Merhaba, icinde süphe olan annelere yardimci olma amaciyla yaziyorum. Kizim 23 aylikken kulaklarini kasiyordu ve Arada Kapatiyordu. Kayinvalidem Ben isteyken baktirma amacli Sağlık ocagina götürmüs. Oradaki doktor kulak kapamadan ve odasindaki nesneleri karistirdigi icin Otizm olabilir demis. Dünya basima yikildi 3 Hafta boyunca yemek yemedim. Direk Çocuk psikiyatrisinden 31 Mart tarihine randevu alabildim. Bu sürecte Bakirköyde sacma sapan bir terapi ofisine gittik. Oradaki Kadin cocugunuzda cok ciddi bir gelişim geriligi var asla Evde kendi basiniza asamazsiniz ofisimizde Ergoterapi, özel egitim ve ardindan Konusma terapisi alin denildi ve Seans basi 250 Tl ödeyecektik. Tekrar dünya basima yikildi ve günlerce agladik. Nihayet 31 Mart cocuk psikiyatristi randevumuz gelmisti. Cocuk psikiyatristi Ayse Hanim kizima testler yapti. Testlere Göre kizimin hicbirseyi Yok ve ayina Göre gayet iyi cikti. Zaten cocuk doktorumuzda bu cocugun hicbirseyi yok diyordu. Size Burada vermek istedigim mesaj bosunuza kendiniz tani koyup kendinizi yipratmaYin ve kendilerini doktor sanan insanlardan uzak durun. Allah Insan gibi insan ve hic bir Sekilde para göz olmayan cocuk psikiyatristi Docent Ayse Kilincaslandan razi olsun. Bücher hic bir sekilde reklam degildir senelerdir buraya üyeyim. Yazim hatalari icin kusura bakmayin lüften

Televizyon telefon gibi şeylerden uzak durun varken kesinlikle açmayın onunla oynayın ilgilenin benim kardeşim de öyleydi biz iki sene boyunca hayatınızdan çıkardık TV yi su anda 9 yaşında ikinci sınıf okulda Gayet iyi ama çok saf yalan söylemez asla birde tekrarlamayinca unutuyor herşeyi ama dengesiz değil Allah a şükür biz erken farkettik

Merhaba arkadaşlar oğlum 30 aylık atipik otizm teşhisi kondu. Göz teması az, seslenildiğinde çoğunlukla bakmıyor, heyecanlandığında ayak parmaklarının üzerine kalkıyor el parmaklarını hareket ettiriyor, ekolali şeklinde konuşmaları var. Haftada 2 saat özel eğitime başlıycaz birde kreşe başladık. Böyle durumda çocuğu olup faydasını gören oldu mu? Ne kadar süre eğitim gördü? Doktorun dediğine göre hafif düzeymiş iletişimi sürdürme kısmında sıkıntı varmış.

merhaba oğlum 27 aylıkken sadece 20 kelime konusuyordu biz herşeyi kendisi öğrenecek sanarak ilk çocuk olması neticesinde hiçbir şey vermemiştik. Çok çizgi film izlemişti. İsmine tepki vermiyordu ve açılı bakış söz konusuydu. Daha sonra bir arkadaşımızın çocuğuyla karşılaştırınca bir gariplik olduğunu farkettik ve doktora götürdük. Kesin ve net bir şey diyemedi. Uyaran eksikliği vs. olabilir dedi. Konuşma terapistine yönlendirdi. Çok küçüktü ve gittiğimiz yerdeki kişi ile iletişim kurmadı ve bıraktık. O gün bugündür kendimiz ilgileniyoruz doktora da bir daha gitmedik. TV tablet her şeyi kapattık ve apar topar kreşe başladık bu arada kitaptan her şeyi öğretmeye başladık. Kelimeler çoğaldı renkler şekiller vs. hemen öğrendi. Bezi 36 aylıkken 1 günde bırakabildik. Şuan 46 aylık isteklerini 5-6 sözcük birleştirerek söyleyebiliyor. Açılı bakış vs. kalmadı. Birşeyi merak etti mi neden diye sorar. Kaba motor biraz geride kıyafetlerinin altını çıkarır üstünü çıkaramaz mesala bir de sağ ve sol el kulanımı halen oturmadı. Oturması gerekmez miydi? Her ikisini de kullanıyor. Sonuç olarak derdini anlatır soru sorar isteklerini söyler. Ama ben içimdeki şüpheyi bir türlü atamadım. Şımarır bazen anlamsız kelimeler söyler güler belkide çocuk olduğu için sadece ama ben her şeye acaba mı diyorum. Bu durumda otizmden- a tipik otizmden söz edilebillir mi? Doktora da gitmeye korkuyorum artık.

Merhaba kızınızla oğlumun hareketleri çok benziyor anlattıklarınıza göre. Benim oğlum 22 aylık göz teması kuruyor evet fazla değil ama kuruyor zaten bu yaştaki bir çocuk ne kadar uzun süreli göz teması kurabilr ki. alkış yapıyor ama by by yapmıyor ya da çok nadiren by by yapıyor. koşturmayı zıplamayı gıdıklanmayı çok seviyor. ama aynı sizin kızınız gibi getir -götür komutlarını anlamıyor . Ama al dediğimde arkasını dönüp bakıyor al dediğimde genelde ona bişeyler yediriyorum belki de bu yüzden bakıyor bilmiyorum. parmağımla birşeyi işaret edip gösterdiğimde bakmıyor ya da çok nadiren bakıyor. kendisi de bir şey istediğinde bize işaret edip istemiyor kendisi almaya çalışıyor. 16 aylıken pedagog a götürmüştük. Pedagog oğlumuzu gülümseyerek merhaba demişti oğlum da utanmıştı, otizm olmadığını söylemişti otizmlilerde duygu olmaz demişti. bizde sanırım bi rehavate kapıldık .Aslında otizmlilerde de duygu olurmuş sonradan araştırdığımda öğrendim 22 aylık olunca çocuk psikiyatristine götürdük atipik otizm olabilir dedi. Tam teşhis koymadı. Çünkü oğlum dört duvar arasında büyüdü sayılır ben de eşimde çalışıyoruz. sosyal hayatı çok azdı bu yüzden psikiyatrist 1 ay yoğun bir şekilde sosyal ortamlara sokun yarı zamanlı kreşe vs gönderin dedi 1 ay sonra tekrar kontrole çağırdı. Çok zor bir durum Rabbim yardımcımız olsun...

Merhaba çocuğunuz çok televizyon seyrediyor muydu yada telefon, tablet bunlar çocuklarda gelişiminde gerilik yapıyormuş. Aynı sizin durumunuzda benim çocuğumun da belirtileri aynıydı otizm yada televizyon dan olmuş dedi doktor büyük ihtimallede televizyon dan olabilir dedi. Televizyon, telefon, tablet yasak devamlı ilgi, kreş önerdi.Bunları yapalı kızımda baya gelişmeler oldu

Evet tv telefon çok izliyordu hepsini kapattık, ama tv izlerken tipik otistik çocuklar gibi iyice dalıp gitmiyordu seslendiğimizde bakıyordu, şarkı falan çıktığına seviniyordu, 5 gündür tv telefon herşeyi kapattık sanki biraz mutsuz gibi şimdi. Ama eskiden tv bin açılmasını istediğinde kumandayı bize uzatırdı açın gibisinden, bi de babası telefon çok verdi eline babasının telefonunu da babasına uzatırdı aç diye , benim telefonu hiç uzatmıyordu öyle, bi de oğlum arabalara çok düşkün çoğu zaman sadece arabalarıyla oynuyordu evde dünya kadar çeşitli arabası vardı çok seviyor diye hep araba aldık başka oyuncakları da vardı ama arabalarına ayrı bi düşkündü, camdan dışarı da bakardı sokağa park edilmiş arabalara yoldan geçen arabalara bakardı. 5 gün önce bütün arabalarını kaldırdım başka şeylerle de oynasın diye psikiyatrist de kaldırmamı önerdi, oğlum başta sanki bi boşluğa düşmüş gibi oldu evde her yerde araba arandı, ama çıkarmadım şimdi kitaplarına eskiye göre biraz daha ilgi gösteriyor, eskiden kitap okurken pek dinlemezdi hemen kucağımdan inmek isterdi şimdi biraz daha uzun süreli kalıyor. Aslında benim çocuğumda aklıma takılan şeyler sadece şunlar: 1 işaret ettiğimiz şeye çoğunlukla bakmıyor. 2 istediği şeyi bizden istemiyor kendisi uzanıp almaya çalışıyor. 3 komutları anlamıyor( ama odadan çıkarken ışığı kapat ya da bas dediğimde dönüp prize basması gerektiğini biliyor ve basıyor, ya da al dediğimde dönüp alıyor) 4. Oğlumun gözleri dalıyor bazen bi noktaya bakıyor ama çok uzun süreli değil. Kafam çok karışık dün ağlamaktan bir hal oldum. Elbette böyle birşey varsa bile Rabbimin takdiri der bir anne olarak oğluma nasıl daha faydalı olurum diye düşünürüm. Ama dün biraz kötü oldum. Bugün daha iyiyim çocuğum için mücadele edeceğim onu kazanmamız gerek.Bilmiyorum belki de kreşe başlarsa ya da farklı ortamlara daha çok giderse düzelir bütün sorunları inşallah. Araştırıp 4 tane kitap aldım otizmle ilgili onları okuyorum. Bu arada 4 gündür oğlum ve emzirdiğim için ben de gluten içeren hiçbir şey yemiyoruz. Bakalım şu 1 ay gözlemleyeceğim tüm bunların faydası olacak mı. Allah yardımcımız olsun.

Bu arada kızınıza doktor otizmden yada tv den olabilir dediğinde kızınız kaç yaşındaydı ve şu an kaç yaşında öğrenebilir miyim

Yeşil yaşlar benim oğlumun da araba takıntısı vardı durumu öğrenince tüm arabaları kaldırdık. Bizde evdeki baska şeyleri araba gibi sürme başladı. Herşeyi kaldırdım . Yerdeki kırıntıları bıle araba sesi cıkarıp sürdü. 8 ay bunla uğraştık. Sokaklara uzak parklar seçtik yoksa yollara arabalara dalıyordu.
Araba oyun sanıyorduk takıntı olabiliyormuş.
İyki kaldırdınız dışarda görürse bi çocuğun elinde onla işimiz yok diyoruz.
Çok zor çok Allah yardımcımız olsun

Benim oglumda arabalara asiri duskun asiri ama gelisimi normal bir cocuk yani dil gelisimi faln ama arabalara bu kadar duskun olmasi bir sorunmu acaba

Yeşil taşlar cocunuz kaç yaşında tanimiz varmı biz iki buçuk yaşındayız tanimiz kalktı ama özel eğitime devam ediyoruz yardimci olmak isterim

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…