Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Yeşil taşlar cocunuz kaç yaşında tanimiz varmı biz iki buçuk yaşındayız tanimiz kalktı ama özel eğitime devam ediyoruz yardimci olmak isterim
Çocuğum şimdi 22 buçuk aylık 5 gün önce psikiyatriste götürdük tam teşhis koymadı belki atipik olabilir dedi ,çok kapalı bir çocuk değil dedi , belki sosyal etkileşimsizlikten vs olabilir diye bir ay sürekli parklara çocuklarla vakit geçirebileceği alanlara gidin sizde evde bol bol oynayın vs gibi şeyler söyledi, 1 ay sonra kontrole çağırdı o zaman gelişme olmazsa özel eğitim alması gerekebilir dedi. Yardımınızı çok isterim gerçekten çaresizlik ve belirsizlik çok zor. Sizin çocuğunuza teşhis ne koyulmuştu ve ne zaman koyulmuştu acaba?

Dediginiz gibi elinde hic birsey yoksa bile iki parmagini tutup araba varmis gibi suruyor yapiyor oglum ne yapiyorsun diyorum anne araba suruyorum diyor
Bu çok güzel bişey hayali oyun oynuyor işte Otizm şüphesi olan çocuklara m-chat diye bir test yapılıyor orda bu soru da soruluyor ‘’çocuğunuz hiç hayali oyun oynar mı’’ diye cevabınız hayır ise olumsuz anlamda kabul ediliyor. Yani bence çocuğunuz gayet normal isterseniz o testi sizde çözün internette var m-chat testi yazın çıkar karşınıza

Tesekkur ederim ben birz evhamli bir anneyim Rabbim kimseyi bu supheye dusurmesin dusenede yardim etsin cok sagolun

Yeşiltaşlar ismini yanlış yazmışım kusra bakma
Bu arada hangi kitapları aldınız?
Leean Whiffen’in “Elveda Otizm”, Stanley I.Greenspan ve Serena Wieder’ in “Otizmde Derinlemesine Oyunla Tedavi”’ Prof.Dr.Ahmet Aydın ve Dr Cem Kınacı’nın “Otizme Çözüm Var” Prof.Dr. Nahit Motavalli Mukaddesin Türkçeye çevirdiği “ Riskli Bebek ve Küçük Çocuklar için Etkinlikler” ( bu son yazdığım kitabı Psikiyatrist önermişti) bu kitapları aldım

Torunum onyediaylikken atipik dendi 1 yıl sonra tanimiz kalktı eğitmenler kesinlikle atipik değil dediler doktorumuz tanıyı kaldırdı bir diğer doktor ise eğitim alsın dedi çok doktor gezdik en önemlisi tek doktor kontrolü çok zor bir süreç çok cabaladik hayırlısı Rabbim yardımcımız olsun işaret parmağını kullanıyor ne diye soruyor kelimeler var cümle kuramiyoruz hayali oyun çok önemli oda var gellelim bunları yapıp konuşan cümle Kur'an atipik tanısı almış birçok çocuk gördüm işin içinden çıkamadım nasıl bir dertse

Erkek cocukların arabaya ilgisi normal tabiki
Benımkı cok farklıydı anlatamam
Ama size söyle söyleyım o sırada dünyadan kopuyordu. Dünyadan kopuyorsa anormal
Kopmuyorsa normal .
Aylarca oynuyor sandıgımız cocuk dunyadan kopmus ve bu sürme hareketini dalarak yapıyordu. O yüzden bizle iletişime geçmedi konuşmayı öğrenemedi.
Şimdi konuşma başladı yine çok çok eksıklıkler var. Davranış bozukluğu var inadına yapmalar var . Normal çocuklarda da var tabi ama bu aşırı.
Birbirimize dua edelim Allah kimseyi evladıyla sınamasın ..

Canim ayni durumu ben de yasadim 28 aylikdi ekolali yapti doktor direk yapsin dedi ne olacak die azarladi haftada 2 gun özel eğitime gidiyor 1 yilda krese bol bol gezdiriyorum am ekolali konusacagini gösteriyor konusunca sikintilar bitmiyor bazen kendi kendine konusur bunada sukur rabbim gecen yila göre daha iyiyiz

Bilmiyorum ben onceden aspergerden supelendim ama doktor degil dedi ama baska cicuklarla oynamak icin cabaliyor istek var cunku siz nasul teshis alduniz
En son bugün bir psikiyatrist ile görüştük. O da ilk girdiğinde bir çoçuğun nesi var anlarım ancak sizin çoçuğunuzu anlayamadım dedi. Asperger değilmiş. Tanıyla çok uğraşmayın. Ha çok isterseniz söyleyeyim silik atipik otizm dedi. Stereotiplere pek takılmayın onlar zamanla azalacak önemli olan sosyal yönden ilerlemesi dedi. Durum bu yani. Ben de anlamıyorum artık

Bu arada günışığı ve nuhun gemisi terapi merkezlerinden hangisini tavsiye edersiniz? Buraya gidenler var mı? Dil konuşma ve floor time’da iyiler mi? Bizim sorunumuz çoğunlukla takıntılı konuşmada ve oyun kuramamakta

Konuşmasi varmi tek tükde olsa birde kac yasinda???

Konuşmasi varmi tek tükde olsa birde kac yasinda???
3 yaşında oğlum. Bizimki 3-4 kelimelik cümle kurabiliyor ancak takıntılı bir konuşma. Hep aynı soruları soruyor ( bu çalışıyor mu? Neden çalışıyor?) ve sorarsanız cevap veriyor. Ancak sen cevaplarken dinlemeyip üst üste aynı soruları soruyor. Kendiliğinden doğal bir konuşma değil. Bizden bir şey ister ama dışarıdakilerle iletişimi yok. Bu yönünü geliştirebilecek bir kuruma ihtiyacımız var Anadolu yakasında

Bizde ozel egitimi tum gun aliyoruz artik ama hala konusma yok babababa seklinde bisryler cikiyor ortays algimizda acilmadi algi acilmasi icin neler yaptiniz anneler lutfen yazin cok endiseliyim

Bizde ozel egitimi tum gun aliyoruz artik ama hala konusma yok babababa seklinde bisryler cikiyor ortays algimizda acilmadi algi acilmasi icin neler yaptiniz anneler lutfen yazin cok endiseliyim
Algısının kapalı olduğunu size kim söyledi doktorunuz mu eğitimci mi ya da bu düşünceye nereden vardınız

merhaba.eltimin kizinda otizm bulgularina rastlandi ismini soylince bakiyo ama 10 cagirmada 4 5 tanesine yani sınırli.onun haricinde hic sosyal aktivitesi yok oyun oynamiyo arabalarin tekerlegine,kiyafetin dugmesine odaklaniyo gosterdigimizi yapmiyo konusmuyoda.kitaptan bak bu top hadi sende goster diyoruz suratimiza bakiyo yapmiyo ilgilenmiyo baska biseye odaklaniyo.kendi kendine anlamsiz sesler cikartip dolanip duruyo soyledigimizi tekrarlamiyo 18 aylik.once cocuk dr goturduk cektigim vdiolar vardi onlarida gordu supelenip denver testi yaptirdi 10 aylik bebek olarak gorunuyo teste gore.ama 10 aylik bebeginde yaptigi sosyal davranislarini yapmiyo annen nerde goster dince bos bos bakiyo istedigimizi gostermiyo.özel egitim almasi icin nasil bi yol izlediniz bizim ne yapmamiz lazim.cocuk psikiyatriden randevu alicam ama gidos asamalari nasil hemen baslamasi icin ne yaptiniz bilgi verirmisiniz.henuz tani almadi bicok dr otizm gibi gorunuyo ama yüzde yüz diyemem dedi.psikiyatrimi taniyi verip yonlendircek

Merhaba geçmiş olsun size sorum olacak çocuk çok televizyon seyrediyor mu ayrıca telefon, tablet gibi şeylerle çok oynuyor mu bunlar çocuk ta gelişiminde gerilik yapıyormuş benim çocuğumun da belirtileri aynıydı fakat bunları yasakladıktan sonra baya gelişmeler oldu teşhisi çocuk psikiyatrisi koyuyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…