Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Illa cok pahali olmasi gerekmez peribyotin baska daha uygun markalarda mevcuttur ve kefirde basli basina dogal bir peribyotik peribyotik disinda mutlaka balik yagi ve b grubu vitaminleri kulllanilmali

Aynen öyle... pahali diye iyi demek degildir. Illa olsun diyorsaniz kesin daha uygun markalar vardir.. öylesine baktim simdi nette, almanya da 20 euroluk lar var.

Biraz konunun dışında yazıyorum kusura bakmayın.
Bir misafirim geldi oğlumun durumunu bilen bir akraba. Yemekte oğlumdan daha küçük torunuyla birkackere telefonda konuştu. Çok üzüldüm . Yani kıskanmadım sadece bilinçli mi acaba diye içime kurt düştü. Sevip saygı duydugum insanlar . Ama normaldetorunuyla konuşmasının bu sıklıkta olmadığına inanıyorum. Çocuk hatırladı da ısrarla konuşmak mı istedi gunahlarını mı alıyorum Bilmiyorum. Belkı de artık delırıyorum. Hepınızı cok sevıyorum. Sizi de uzmek ıstemezdım ama bana biraz yorum yapmanıza ıhtoyacım var . Oğlum 34 aylık torunu 18 aylık.

Belki de bilerek yapmamistir cnm ama insanlar bazen malesef empati yapamiyorlar klasik bir soz vardir yasayan bilir diye cok takilmamaya calis kiyaslamamaya calis her cocugun gelisimi farkli karakteri farkli bizler nasil farkliysak benm oglum 4 yasina giricek yeni yeni basladi konusmaya iyi kotu derdini anlatabiliyor yasitlarina bakinca evet cok gerideyiz konusma acisindan ama buna sukur demek lazim tanidigimizin oglu var 5 yasinda hic konusmuyor otizm degil konusmadan cok davranis bozukluklari takintilar onemli konusma illa olur ne kadar olur ne duzeyde olur bunuda malesef zaman gostericek

Öncelikle şunu söylemekte fayda var canım: bizim gözümüzün içine bakarak da bilmeden de çoğu kez bu tarz olaylar başımıza gelecek. Üzülme, kıskanma diyemem. Bizim burnumuzun direği hep böyle sızlayacak, bir tarafımız hep keşke olacak. Peki ne mi yapacağız? Çok basit; isteyerek, kasıtlı yapana “sen böyle yaptığında ben üzülüyorum. Empati kurmanı bekliyorum yalnızca başka bir şey değil” diyeceğiz. İstemeden yapana da aynı sözler ya da ne güzel konuştun torununla benim çocuğumla da böyle konuşmak isterdim diyeceğiz ki o da anlasın. Ha anlamayan, kıran, üzen moral bozan insanlarla değil bize iyi gelen insanlarla muhattap olacağız. Benim yüzüme de söylenen, çocuğunu çocuğumdan çekip oynamasını engelleyen arkadaşım oldu. Ne mi yaptım? Görüşmüyorum!! İnceldiği yerden kopar bazen. Bazen de istemeden kırarlar bizi. Onlara da usulünce empati yapmalarını rica ederiz. Ben hep şuna inandım; çalışıp çabalayan hiç kimsenin emeği boşa gitmez, çocuğuna zaten ilgilisin ya sen ona bak. O emeklerinin karşılığını alacaksın arkadaşım, alacağız.

Sevgili sheetan, seni o kadar iyi anliyorum ki.bilerek yapildigini düsünmedim ben, ama bir düsüncesizlik olmus belki.
Benim 3.5 yasindaki kizim 6.5 yasindaki abisi hakki da bana ,abi almanca konusamiyor‘ dediginde icim sizladi,nasil icim acidi.
Zaman neler gösterecek bilemeyiz, ama hep iyi düsün iyi olsun.

Bir kaç ayda bir olsa da gelişmeleri yazmak istiyorum takip eden anneler için belki rehber olurum diye. 27 aylıkken kreşe 32 aylıkken özel eğitime başladık atipik otizm tanısıyla. Şu an 4yaş4 aylık olduk. Kelimeler daha aktif. Hayırı öğrendi ama evet için biraz daha uğraşmalıyım. Sorulara basit cevaplar verir. Sohbet asla değil. Mesela beni seviyor Musun dersem. Seviyorusum”gibi değişik olsa da cevap veriyor. Kreşte ne yedin desem ezbere makarna ya da pilav der. Ama arkadaşlarının adını bilmez ne yaptın Kreşte desem kafası karışıyor. Genelleme yapıyor biraz daha. Başkasından bir şey isteyebiliyor mesela. Bana su ver ya da şunu yap gibi. Yetişkinlere karşı sosyal baya tabi çocuklarla o kadar değil

Çocuğunda stereotip olan annenler için şunu söyleyebilirim. Burada en çok takıntılı hareketleri olan çocuklardan birinin annesiyim. Eğer yanlış tanı almadıysanız gerçekten atipik veya tipik otizm illetine düştüyseniz bunlar olacak şeyler. Ben stereotiplere çok müdahale edilmemesi taraftarı oldum hep. Maalesef o hataya düşüp bende oğlumun davranış söndürme çalışmalarına güvenerek eğitimlerini bu yönde değiştirdim. Hwr çocukla her yöntem işe yaramıyor sözünü acı verici şekilde öğrendim. Oğlum sallama olayını azalttı derken yan bakmaya başladı. Hadi ona da müdahale ettik kafa sallamaya başladı hadi onu da söndürelim derken en son kendine vurmaya başladı ve tüm davranış söndürme olayını noktaladım. Hatta sallasın diye ona renkli çubuklar aldım.şimdi daha mutlu en azından. Hatta dışarıda yasak olduğunu ve evde sağlayabileceğini söylediğim için eve gelir gelmez annne çubuğu alalım diyor. Yanlışla doğruyu ayırt edebilecek kadar algısı çıkınca bunu gizli gizli yapacak zamanla ama bu çocuklar derdini anlatamıyor sosyal dwğilller nasıl başa çıkacaklar bu hengameyle? Eğer aşırı rahatsız oluyorsanız tek yapılacak şey dikkatini dağıtmak tabi 24 saat boş vaktiniz varsa. Boş kaldığı saniye bir takıntılı davranış edinecek bunun kaçarı yok. Kendisini ifade edemiyorsa ne yapacak ki başka. Ben kabullendim bu halini başka metot daha denemiyicem oğlumun üstünde. Başkalarıyla kıyaslanamaya başladım artık bende daha mutluyum. Asla kavga ve polemik değil yazdıklarım çocuğunuzu iyi tanıyın her çocukta işe yarayacak yöntem sizin için uygun mu onu düşünün.

hickidik anilcik ve Zuzi19 yorumlarınız için teşekkür ederim bana güç verdiniz.
Kuntay gelişmenize sevindim . İnşallah yakında daha daha iyi haberler paylaşırsınız.

Sevgili kuntay, söylediklerine tamamen katiliyorum. Özel egitime ilk basladigimiz sürecte egitmene danismistim ve bana siz engellemeye calistikca aslinda onu tetiklemis olacaksiniz demisti. Bende pek tatilmadim ve cogu davranisi kendiliginden gecti. Bunu söyleyebilirim.

Kuntaycım çok sevindim sizin adınıza önemli olan yavaşta olsa gelişim göstermesi ekoli tarzında konuşması cevap vermesi normal çünkü geç konuşmaya başladı ben bu konuyu çzellikle sordum psikoloğumuza normal diye belirtti 1.5 -3 yaş her çocukda görülebilir anında ekoli diye söyledi çocuklarımızın geç konuşmaya başladığını düşümürsek normal aslında özellikle sordu gecikmiş ekoli mi diye durup dururken birşeyi tekrarlıyor mu dıye zamanla daha ıyı oturucakdır belki dil i doğru kullanması açısından dil terapistınden yardım alabılırsınız sağlıklı günler diliyorum yavrularımıza

Biraz konunun dışında yazıyorum kusura bakmayın.
Bir misafirim geldi oğlumun durumunu bilen bir akraba. Yemekte oğlumdan daha küçük torunuyla birkackere telefonda konuştu. Çok üzüldüm . Yani kıskanmadım sadece bilinçli mi acaba diye içime kurt düştü. Sevip saygı duydugum insanlar . Ama normaldetorunuyla konuşmasının bu sıklıkta olmadığına inanıyorum. Çocuk hatırladı da ısrarla konuşmak mı istedi gunahlarını mı alıyorum Bilmiyorum. Belkı de artık delırıyorum. Hepınızı cok sevıyorum. Sizi de uzmek ıstemezdım ama bana biraz yorum yapmanıza ıhtoyacım var . Oğlum 34 aylık torunu 18 aylık.
Merhaba ne yazıkki böyle düşüncesiz insanlarla sayısız kere karşılaştım hatta yaklaşık sizin yaşlarınızdayken kendisinden 5 yaş büyük kızıma bir kadının kardeşinde bir sorunmu var demesini unutamıyorum kızım o kadar üzülmüştiki diyeceğim oda daha küçük bir çocuktu ona bile yapan oldu, ne yazıkki cahil, düşüncesiz , saygısız bir toplumda yaşıyoruz. Günlerce etkisinden çıkamamıştım kızım bana eve gelince söylemişti o parka gidip kadını bulup haddini vermeyi çok istedim. Keşke şimdi oğlumun son durumunu görse.. Affetmedim affetmeyeceğim hepsini Allah a havale ediyorum, üzdükleri kadar üzülsünler..

Merhaba ne yazıkki böyle düşüncesiz insanlarla sayısız kere karşılaştım hatta yaklaşık sizin yaşlarınızdayken kendisinden 5 yaş büyük kızıma bir kadının kardeşinde bir sorunmu var demesini unutamıyorum kızım o kadar üzülmüştiki diyeceğim oda daha küçük bir çocuktu ona bile yapan oldu, ne yazıkki cahil, düşüncesiz , saygısız bir toplumda yaşıyoruz. Günlerce etkisinden çıkamamıştım kızım bana eve gelince söylemişti o parka gidip kadını bulup haddini vermeyi çok istedim. Keşke şimdi oğlumun son durumunu görse.. Affetmedim affetmeyeceğim hepsini Allah a havale ediyorum, üzdükleri kadar üzülsünler..
İyi akşamlar sdhtp. Akşam akşam o kadar üzüldüm ki soluğu sitede aldım. Bizim çocuklarımız çok az olsada bazı benzerlikleri var. Benim oğlum sizin kadar iyi ilerlemesede ortak bir iki noktası var. Siz de ağır giden bir yoldaydınız.
Şöyle ki: oğlum konuşmaları ilerletiyor en azından bildiği şeyleri aktif kullanıyor. Bazen genelleme yapıyor. hayır demeyi öğrendi fakat eveti biraz zorlanıyor. Çikolata veriyim mi dersem “ver” ya da “istiyorum” der ama evet demez. Akşam üstü “babaanneye gidelim acele edin” dedi biz yok deyince kriz!!! Acele edin cümlesini ilk defa kullandı hatta. Ama hala soru sormuyor karmaşık soruları anlamıyor. Asıl biZi üzen kriz zamanlarında kafasına vuruyor. Sert vurmuyor ama birden ağlama krizine giriyor çoğu zaman sebebi bile yok kriZlerinin. O kadar üzüldüm ki midem bulandı ve her lokmamı çıkardım üzüntüden. İyiye mi gidiyor kötüye mi anlamadım. Bana akıl verin anneler çok kötü bir durumdayım. Hiperaktivitesi minimum olsa da azaldı eskisi gibi koşturmuyor ama takıntıları tavan yaptı. Eskisinden fazla sallıyor nesneleri arada kurallarıma uyuyor sallamıyorum deyip bırakıyor,bir iki haftadır yan bakmaya başladı göz kırpıyor tik var sanki. 3 ay kadar davranış analizi çalışıldı hem de yoğun olarak. Bu nasıl bir şey sabrım da bende tükendim artık. Her yolu deniyorum olmuyor olmuyor.

Sevgili kuntay, yazini okurken icim acidi. Seni öyle iyi anliyorum ki. Ama akil verebilir miyim bilmem.
Benim oglum 7 yasina girecek, sadece ekolali yapiyor ve sunu istiyorum diyebiliyor. Streotiplerini ben cok umursamam, esim kisitlar ve cocuk daha fazla yapmaya baslar. Yan bakmalari, kolunu sallamalari hep ara ara gider gelir. Ben gercekten asiri derece olmadigi sürecte karismam ve bu davranisin daha iyi geldigini farkettim. Mesela olmadik yerde gülmeye baslar, bunu coook uzun süre yapabilir, hic orali olmazsam kendiliginden kesiyor. Krizlerimiz bizimde var. Istedigi olmadiginda ya dis kapinin önüne atar kendini, aglar sakinlesinceye kadar böyle oturur orda.
Demem oki, kendine cok yüklenme.. elimizden geleni yapiyoruz. Yapabiliyorsan bir kac saat cocuksuz vakit gecir, kafani dagit ki yeniden sarj olasin. Allah hepimize kolaylik versin!!!

Sevgili kuntay, yazini okurken icim acidi. Seni öyle iyi anliyorum ki. Ama akil verebilir miyim bilmem.
Benim oglum 7 yasina girecek, sadece ekolali yapiyor ve sunu istiyorum diyebiliyor. Streotiplerini ben cok umursamam, esim kisitlar ve cocuk daha fazla yapmaya baslar. Yan bakmalari, kolunu sallamalari hep ara ara gider gelir. Ben gercekten asiri derece olmadigi sürecte karismam ve bu davranisin daha iyi geldigini farkettim. Mesela olmadik yerde gülmeye baslar, bunu coook uzun süre yapabilir, hic orali olmazsam kendiliginden kesiyor. Krizlerimiz bizimde var. Istedigi olmadiginda ya dis kapinin önüne atar kendini, aglar sakinlesinceye kadar böyle oturur orda.
Demem oki, kendine cok yüklenme.. elimizden geleni yapiyoruz. Yapabiliyorsan bir kac saat cocuksuz vakit gecir, kafani dagit ki yeniden sarj olasin. Allah hepimize kolaylik versin!!!
Çok üzücü yıpratıcı zamanlar belki bir gün geçer ama bu acıları unutmam mümkün değil artık. Sizde erken çocukluk otizmi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Benim oğlum bazı belirtileriyle tipik otizm gibi bazı belirtileri hiç yok. Mesela sosyaldir özellikle büyüklerle, yeme içme sorunu olmadı az yemesi dışında ama her şey yer. Uyku sorunu nadiren oldu. Akşam 10 da uyur sabaha kadar. Ciddi ekololali yapmadı gecikmiş ekolalimiz biraz fazla.
Dokunma, sevilme, sevme hassasiyeti yok. En çok göze batan sterotipleri ve aşırı hareketliliği. Diğer şeylerde geri ama göze batmaz onunla sohbet etmeyene kadar. Şu ara öfke nöbetleri kafasına vurması çok üzüyor bizi. Soru sormaya başlasa çok hızlı ilerleyecek diyor hocası ama hala en basitinden bu nedir diye soramaz. Sterotipleri başlayınca oğlum başka dünyaya gidiyor sanki asla iletişim kuramıyoruz. Normalde iletişime kapalı bir çocuk değil. Sterotiplere müdahale edince de başka bir takıntı buluyor hiç bir şey yapamasa gözlerini tikli gibi kırpıyor o yüzden müdahale edemiyorum fazla.

Evet, erken cocukluk otizmi. Asiri derecede yeme ve uyku problemi var. Su an sadece mc donalds dan alinmis patates kizartmasi ve sehriye corbasi yiyor. Sabahlari sadece kizartilmis kuru ekmek. Bundan önce 3 sene boyunca sabahlari sadece nutella sürülmüs ekmek yerdi. Geceleri 2 de uyanir mesela sabaha kadar uyumaz, ancak diger aksam uyku zamani uyur. Gecen yil okula basladi, simdi okul degistirdik. Olmadi.
Sabir diycem, cünkü baska yolu yok. Bir gün kendiliginden sormaya baslar, eminim. Demekki daha zamani gelmemis. Sen kendini yipratma.
Bizim hayatlarimiz hicbir zaman kolay olmayacak.ama oglumu terapiye / özel egitime götürdügümde öyle vakalar görüyorum ki, sükrediyorum. Oglusum her dedigimi anliyor, kendi yiyor iciyor yürüyor. Belki kötü bir teselki ama teselki iste. Daha kötüde olabilirdi.

Kaynaştırma mı başladı. Kaça gidiyor. Ben 7 yaşından önce ilkokula vermeyi düşünmüyorum. Mayısta 4.5 yaşında olacak

1.sinifa basladi gecen yil, ögretmeni gördugüm an anlamistim oglumla anlasamayacagini. Öylede oldu. Maalesef gec baslatma diye bir hakkimiz yok burda, özel okulda yok bu yaslardaki cocuklara

İyi akşamlar sdhtp. Akşam akşam o kadar üzüldüm ki soluğu sitede aldım. Bizim çocuklarımız çok az olsada bazı benzerlikleri var. Benim oğlum sizin kadar iyi ilerlemesede ortak bir iki noktası var. Siz de ağır giden bir yoldaydınız.
Şöyle ki: oğlum konuşmaları ilerletiyor en azından bildiği şeyleri aktif kullanıyor. Bazen genelleme yapıyor. hayır demeyi öğrendi fakat eveti biraz zorlanıyor. Çikolata veriyim mi dersem “ver” ya da “istiyorum” der ama evet demez. Akşam üstü “babaanneye gidelim acele edin” dedi biz yok deyince kriz!!! Acele edin cümlesini ilk defa kullandı hatta. Ama hala soru sormuyor karmaşık soruları anlamıyor. Asıl biZi üzen kriz zamanlarında kafasına vuruyor. Sert vurmuyor ama birden ağlama krizine giriyor çoğu zaman sebebi bile yok kriZlerinin. O kadar üzüldüm ki midem bulandı ve her lokmamı çıkardım üzüntüden. İyiye mi gidiyor kötüye mi anlamadım. Bana akıl verin anneler çok kötü bir durumdayım. Hiperaktivitesi minimum olsa da azaldı eskisi gibi koşturmuyor ama takıntıları tavan yaptı. Eskisinden fazla sallıyor nesneleri arada kurallarıma uyuyor sallamıyorum deyip bırakıyor,bir iki haftadır yan bakmaya başladı göz kırpıyor tik var sanki. 3 ay kadar davranış analizi çalışıldı hem de yoğun olarak. Bu nasıl bir şey sabrım da bende tükendim artık. Her yolu deniyorum olmuyor olmuyor.
kuntay benim oglum su an 6 yas 2 aylik.
sterotipler tekrarlayan hareketler yok. ama asiri takintili konusmasi var.
aglama krizleri buyuk sorunumuzdu, konusma arttikca krizler azaldi. ama hala soru sormuyor malesef. sadece ekolalik sorular soruyor.
bence gelisim gosterenlere bakip bunalima girme, cocugunu sadece kendisiyle karsilastir.
ben de cok uzuldum zamaninda ama tam manasiyla kabullendiginde, artik sevinecek seyler bulmaya basliyorsun.

X