Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

En önemli Konuşmama nedenleri
Tipik otizm
Zeka geriliği
İşitme engeli
Konuşma merkezi hastalıkları
Anladığım kadarı ile tipik otizm değilsiniz. Olsa olsa atipik otizm..zeka geriliği de 4 yaşa kadar anlaşılırdı. İşitme testi ve mr yapıldı mı?? İşitme testi yanlış anlaşılıyor Aileler benim çocuğumu sağır değil diyor.. Bu test kulakları duyuyor mu diye değil doğru frekansda duyuyor mu diye yapılıyor. Mr da konuşma merkezini etkileyen hastalık var mı diye

Eğer yukarıda saydığım 4 durum yoksa rahat olun.. Konuşmayan çocuk yoktur.. Ama ihmal de etmeyin.. 4 yaş ileri yaş.. Bence konuşma terapisi almadıysanız maddi imkanlarınız ölçüsünde terapi alın.. Ve bol bol konuşma.. Eminim zaten yapıyorsunuzdur ama çocuklar sürekli kayıt halindeler ve hazır olunca pat diye kelimeyi çıkarıyorlar

Merhaba gittim 3 doktorda bana eeg mr işitme testı yaptırmamız konusunda bırsey soylemedı burda okuduktan sonra yaptırmaya karar verdim yanlız mr çekimi narkozla yapılıyor dıye biliyorum siz yaptırdınızmı?

Ah bu isitme testi 3 kere denedik uyanip cikariyo kablolari psikiyatri istedi ama yapamiyoz. Geceleri uyurken elini yuzunu elle hazir olunca gel dediler ama hala elini yuzunu elleyince harrketleniyo. Malesef uykusu cok hafif. Ama duyduguna eminkm en ufak sesleri bile duyuyor. Yinede yaptiricaz insallah.eeg yi de istedim psikiyatriden gerek gormedi. Yaptirmaya gerek yok dedi.

Geçmiş yazılarınızı okuyorum geç ilerlediğinizi yazıyorsunuz peki en çok ne zaman hızlı ilerleme kaydettiniz? 4 yaşına girecek üç ay sonra hala soru cevap Yok. Yetişkinlerle arası iyi fakat çocuklara yaklaşmıyor sadece uzaktan gözlem yapıyor. Havuzdaki çocuklara bakıp sonra kendisi deniyor. Suyun içinde nefesini tutmayı deniyor yüzme konusunda stil geliştiriyor kendi aklınca. Hayatı gözlem yaparak öğreniyor fakat sözel olarak iletişime pek geçmiyor. İki aylığına Kreşten aldım çünkü 20 aydır kreşe gitmesine rağmen hala sevmiyor kreşi, ağlayarak gidiyor.
İlk defa Bayram’da kendisiyle yaşıt kuzeninin elini tutup mutfağa sürükledi “gel kahvaltı zamanı” dedi. Anne gel diyor, nereye diyorım “ nereye” diye cevap veriyor ya da uzun süre bekliyor cevap veremeyince çekip gidiyor. Hiperaktivitesi baya azaldı onunla bir yere gidince artık bir saat oturtabiliyoruz. Bahçede havuzda o kadar yoruluyor ki eve girince mecburen oturmak zorunda kalıyor sanırım. Siz de dört yaş nasıl geçti benzerlikleri varmı merak ettim.

Ben spor derslerini arttırdım zaten masa başı etkinliklerini çok seviyor ve kartlarla kitaplarla çalışmayı çok seviyor ama öğretmen ipe boncuk dizdirmeye çalışınca masadan kalkıp gidiyor. Sterotip hareketleri hala devam ediyor (nesne sallama gibi) yapmaması gerektiğini biliyor benim kızacağımı anlayınca kendisi “sallama” diyor. Yaz sonu iyi bir eğitimci bulup aba yı denemek istiyoruz umarım sonuç alırız. Sizlere de yaZarım gelişmeleri.

Evet bazı benzerlikleri var.Kreşe benim kızım da alışamadı bir türlü.Sosyalligine fayda sağlamadı.Bazen de çok mutlu giriyordu sınıfına.Ama konuşmaya ve sosyalliğine birşey katmadí.Her sene bu aylar açılacak mış hissine kapılıyordum.Ama sene boyunca hiç ilerleme olmuyor diyebilirim.Mesela geçen sene bu zamanlar anne kalk su ver anne kalk örtümú düzelt anne kalk Pepe evi oyna gibi.4 5 kelimelik cümleler başlamıştı.Yani 5 yaş 3 aylık gibi yine heveslendim konuşma artacak devamlı konuşacak diye olmadı.Bu sene zaten ben ne yazık ki çok kötü durumdayım.Artık heveslenip heveslenip hayal kırıklığına uğramaktan yoruldum.Mesela 4 buçuk yaş gibi nerde diye sormaya başlamıştı.Sorular başlayacak dedim başlamadı.hatta nerde diye sormuyor da artık.Arada çok merak ederse bu ne diyor.Öpme yapma gibi olumsuzu kullanmaya başlamıştı seviniyorum devamı gelmiyor.Yine arada doğal ifadeler çıkıyor ağzından yapamadığı şeyleri sen yaptır ya da sen de gel gibi ifadeler kullanıyor.Onun haricinde bu yıl annecigim açar mısın yapar mısın kalkar mısın gibi ifadeler kullanmaya başladı ama yine sosyallik soru cevap yok hareketli oyuncaklarını diziyor bazen güzel dediğimi yapıyor hadi bebeğini salla ninni şöyle kıyafetini katla gibi.Ama çoğu zaman sıkılıp kaçıyor.Cok disiplin isteyen bir çocuk.Onu da ne yazık ki saglayamadım davranış bozuklukları başıma dert oldu.Mücadeleyi bırakmamam lazım ama bir o kadar da tükenmişim.

Suyu da çok seviyor benim kızım da suyun alt8nda nefesini tutmaya çalışır 3 yaşından beri .Bu yaz tatilinde ilk defa bir kızın elinden tuttu arkadaş diye koşarak çocuk havuzuna götürdü kızı.Ama mayosunu beğendiği için iletişim kuramiyor.Büyükleri sever komşuya gidelim çay içelim diyordu mesela yine geçen sene.Ama onların da evlerinin camindan bakmak için.Yani kendi istediği şeyler için istiyor herkesi hareketinden iletişime geçmiyor ki.Bazi küçük bebekleri k8skaniyor akrabalardan.Komiğine gidiyor altına filan yapmaları.yine sohbet amaçlı başlatmak istiyor ama iki kelime söylüyor devamı gelmiyor ama ben yine de anlatıyorum.Kitap okumayı çok severdi.Şimdi hiç arası iyi değil.4 yaşındayken okula gitmemek için yatağına girip kitap oku derdi hep okul vakti aynı şeyi yapardı.Şimdi de istemedi şeylerde ya tuvaleti gelir ya uykusu gelir ya da beni başından gönderir tost yap diyip mutfağa yollar artık iyice büyüdü birşeyler nasıl istekli olacak bilmiyorum.

Sİzde tersten söyleme var mı? İki gün önce. “ yabo lusu” dedi gözlerime bakarak. 2-3 kere t krarladı ben anlamadım tabi. Boya deyince anladım sulu boya istiyormuş sma heceleri tamamen tersten söylüyor her zaman değil tabi. Bizde 3 yaş 2 Aydan sonra kelimeler geldi. Son olarak sizde sürekli k m dilinde konuşması var mı. Oğlum bir yaşından beri konuşuyor gibi hatta herkes çok erken konuşacak dedi sma anlaşılır dilde daha yeni yeni başlıyor hala kendi dilinde saatlerce yorulmadan konuşur anlamlı anlamsız. Mesela “Güneş battı haydi uyan” diyor sebepsiz yere, ya da kuş dili gibi anlamsız sesler çıkarıyor ama susmuyor hiç

Aynen çok benzeyen yanları var 1 yaşından önce birşeyler demeye başlamıştı anne gel Arda alkış gibi.Ve çince gibi konuşuyordu telefonu tutup kulağına 1 yaşındayken.Sonra 2 yaşına doğru ismine bakmadığı birkaç kişi tarafından kulağıma geldi ben takıntı yapmaya başladım okudukça her belirti sırayla çıkmaya başladı.2 buçuk yaş civarı söylediği 50 civarı kelime vardı ama bir kere söylüyor kendi kendine şaşırıyordum.Anladığı daha fazlaydı sorduğum zaman gösteriyordu.3 yaştan sonra ikili cümleler başladı ama genelde ben duyuyordum çok sık söylemediği için.Yani hep kelimesi olan bir çocuk oldu.Tersten enna enna ennanna diye şarkı söylüyordu bir ara.Daha sonra anne anne anneanne diye söyleyince aynı melodiyle o zaman tersten söylediğini fark ettim.Sarkı söylemeyi çok sever.Çogu çocuk şarkısını bilir.Hatta bazen çok güzel taklit yaparak söyler.Bir ara sürekli bıdı bıdı birşeyler konuşurdu herhalde laf biriktiriyor derdim ama şu sıra öyle değil.Ekolali yapıyor hala sorduğum soruya cevabı diyemeyecekse aynısını söyler.Biz beklemeye devam ediyoruz canım inşallah sizinki çarçabuk açılır.Bizimki de tez zamanda inşallah tüm bekleyenlerle beraber

Teşekkür ederim hepimiz aynı beklenti içindeyiz. Zeka ile ilgili bir şey söylendi mi hiç? Kaç doktor kaç eğitimci gördük zeka problemi Yok dedi hepsi, zeka test yapmadan nasıl anlaşılıyor o da ayrı soru kafamda. Zeka problemi var galiba diyorum. Neden sorulara cevap veremiyor diye düşünmekten uyuyamıyorum.

Bize de aynı şekilde alıcı dil iyi dediler hep potansiyel var performans yok gibi laflar ettiler davranış problemleri üzerine yogunlaş8lması lazım akademi zaten gelir dediler sınır koyun dediler hep ama hiç sínır koymayı beceremedik.Bazen gerçekten çok zor oldu o yüzden bizi hep denemeye devam eder ağlayarak öfkelenerek istedigi olunca da anında değişir güler.6 yasında zeka testi varmış onu yaptırmadık daha.

Bizden aslında kimse bu testleri istemedi ben herseyı burada öğrendim desem yeridir... forumdakı 1130 dayfayida okudum 1 defter dolusu not aldım çok sey öğrendim... bence bütün çocuklar ve anneleri çok özel öncelikle hepinize teşekkür ediyorum değisen ruh hallerinizde yoğun temponuzda zaman ayırıp bizim için buraya bir yol haritası bırakmıssınız... 15 gün önce ilk defa otizmin gercekten ne olduğunu öğrendim ben ilk tanımız ozaman kondu aslında tanının ne olduğu da cok önemli değil sorunlar eksikler var giderilicek bu ortada... stereotıpik davranıslar için davranıs terapisi konusma için konusma terapisi belki diyet listesi bır takım vitamin destekleri özel eğitimler doktorlar tahliller hepsini yazdım bir kenara... ama az önce oglumla gittiğimiz avm gezisinden boğazımda kocaman bir yumruyla geri döndüm ve bunu nasıl asacağımız konusunda sizlerin yardımına ihtiyacım var... bir kere dısarda hersey çok fazla uyarıcı oğlum için işiklar sesler dönen oyuncaklar direksiyonlu arabalar hemen stereotipik hateketleri yapmaya baslıyor ( karnını elliyor,kanat çırpma var ve birseyleri çevirme kendi etrafında dönme son bir iki gündür kulaklarını kapatmaya basladı ) ve hiç bir çocugu taklit etmedi kovalamadı mesela kaydırakta uzunca sira bekledi herkes kaydı ona kimse sıra vermedi o bir atak yapıp sıra alamadı geri döndü bir kösede kumlarla oynadı bir iki çocuk geldi yanına onlara da kum attı onlarda anlamayıp uzaklastılar dönen seylere binince sanki gözlerini yana kaydırıyor o şekilde bakıyor kısıyor gözlerini hemen indirip kafasını dagıtmaya çalıştım avmnın çıkısında kocaman ısıklı bir süs havuzu busefer de ona kilitlendi en sonunda dondurma alarak uzaklastırabıldım ordan... evde daha az tekrar edici hareketler yapıyor zaten tum uyaranları kaldırdık bızımle oyunlar oynuyor gülüyor ama dısarıdada bır hayat var ve bu cocugu herzaman evde yasatamayız bunları nasıl aşıcaz peki krese göndermeyı düşünüyordum ama bu aksamdan sonra sanki onu yanlız bir yere bırakamayacağıma karar verdim evde çok hareketli ama dısarda kimsenin elinden birsey almıyor itmiyor çekmiyor vurmuyor gülüyor sadece onlara... bu konuda neler yaptınız nasıl sosyallesme sağladınız bunlar hakkındaki tecrübelerinizide yazarsanız çok sevınırım

Bagrina tas basacaksin onun iyiligi icin diye dusunerek krese vereceksin. Siz daha egitime de baslamadiniz. 2 yasinda basladi egitime. 45 dk agladi derste aglamaktan yorulup uyudugu oldu. 2 ay. Ama alisti. Kararli durmaniz gerekiyor. Siz guclu oldukca o da daha cabuk alisacaktir. Krese de alisiyor. Once agliyor. Kimseyle ilgilenmese de o ortama da alisiyor. Temenni ederimki ilgilenir seninki. Benim ogluma parkta bir cocuk carpsin titrerdi. Istemezdi cocuklari. Korkardi. Simdi onlara gulumsemeye hatta tahtaravelli de karsilikli eglenmeye kosmaya basladi tabi cok iyi degil ama oluyor yani zamanla oturacak. Bu benim oglum icin gecerli tabi belki de seninki daha cabuk kaynasacak. Ozel egitimden bir arkadasim kalabaliga alissin diye her gun bir dugunr gitti. Tanimadigi insanlarin dugunlerine gitti. Bize de avm ve parklarda dolasin dediler her firsatta gittik. Bi de bol bol yurut kucaga alma bacak kaslari calissin hep boyle kalacak diye dusunme her ay degisiyor cocuklar.bazen gerileme donemlerinde olacak. Daha bir hafta once daha kotuyken bir hafta sonra daha iyi olacak.

Bir de krese 3 saat gitsin. Tam gunu onermiyolar. 3 saat yeterli. Ben de birakip gidemezdim kapida beklerdim. Sonra birakio gezmeye basladim alistiginda. Bir de diyet yapiyorduk yiyecegi seyleri de ben hazirlayip gotururdum. 3 saat oldugu icin daha rahat oluyosun acikirsa diye yine de bi kac bisey koyman yeterli. Atistirmalik.

Uzun süredir sadece okuyarak takip ediyorum gelişmelerden kısaca bahsetmek istiyorum. Nerde sorussorusuna cevap alabiliyorum artık. Birde bu ara hadi yemek yicez gel diyoruz. Dur şu jelibomu yiyim geliyorum diyor. Bunu iki gündür söylüyor ve çok hoşumuza gitmeye başladı. Hala diyaloglu konuşma yok fakat iki kelime li 3 meli.eli cümlelerle iletişim devam. Bekliyoruz...

Merhaba kreş konusunda bağzı eğitmenler henüz hazır olmadığımızı söyledi yanı bıreysel takılmaya devem edecekse stereotip hareketlerini yapmaya devam edecekse doğru sosyallesme sağlamayacaksa su an faydadan çok zarar verebıleceğini soylediler gölge abla gibi bir kişiyle doğru bir sosyallasme daha uygun olacakmıs.. bırde bız henüz eğitime ne yazık baslayamadık yanı hiç bir eğitmen yasadığımız yere gelemiyor hafta da bir saat gelen birinı bulduk bununda yeterli fayda sağlayacağını düşünmüyorum tabıkı... kres oncesı asmamız gereken durumlar var isma bakma göz kontagı ve stereotip hareketler gibi su an sadece onu kendı dunyasına bırakmadan oyunlar oynuyoruz fazla uyaran olmayan parklara gidiyoruz bol bol insanlarla kaynassın dıye sosyal ortamlara sokuyoruz düğün fikri mantıklıymıs ama tesekkürker:) bol bol merdiven çıkartıyorum kos kovala oynuyoruz bebek arabasını zaten hiç kullanmadı şimdi sürekli yürütüyorum... bir gün bakıyorum bız evham yapmısız bir seyi yok hop ertesi gun bişey yapıyor tamam dıyorum tanı doğru ama sanırım bizim çocukarımızda dün yarın yok bugunu yasıycaz yarına ümütle bkıcaz...bu arada sanırım eğitim için başka bir sehire tasınıcaz. Burada gittiğimiz doktorda bir çok ailenın eğitim için sehir değiştirdiğini soyledi malesef bizim gibi özel çocukları olan aileler için olanak saglan bir yerde yasamıyoruz... ama sorun değil gercekten oğlum için en iyisi olsun yeterki biz sehir değişlikliğine hazırız sadece yenı bır dene yanıl yontemıne girmek istemiyoruz buyuzden sevgili D duruveannesi sıze bır mesaj attım dönüş yaparsanız sevınırım tesekkürler

Isaret parmagini kullaniyormu

Isaret parmagini kullaniyormu
Merhaba @Kestanesekeriiim evet işaret parmağını kullanıyor benim gösterdiğim yönede bakıyor... ikili komutlarıda iyi ama stereotip hareketleri var kendi etrafında dönme kanat çırppa ellerini izleme gibi... bu süreçte tabı bende neleri gözlemlemem gerektiğini daha çok öğrendim çocuğumun diğer çocuklarla etkileşimi var sanıyordum ama sınırlı genelde bireysel oynuyor ben diğer çocukları etrafina toplayıp onu oynatmaya çalışıyorum bir süre dikkatını çekiyor sonra kendi dünyasına dönüyor... algısal dalmaları var çok fazla ismine bakma az göz kontagı arttı sankı en son gittimimiz hekimler göz kontagını iyi buldu taklit yeteneği mimikler var sesli taklitleri yapmıyor hala bir an boş buraksam ama kendi dünyasına dönmeye meyilli bir hali var... algısı acık ama korkuları var takıntılı nesnesi var konusma gösterinece soylediği 12 kadar kelimesi var ama ikili cümle yok anne geli mesela anne diyor eliyle gel yapıyor..

Son düzenleme:
Bende kendi oglumdan korkuyorum benim oglumunda kendi etrafinda donup yana dogru gozunu kaydirmasi biseye sevindiginde ziplayip cirpinmasi ve kulagina vurmasi canimi sıkıyor onun disinda hersey normal ilerliyor.suan 22 aylik doktora da goturdm doktor ben bu hareketlerden daha cok iletisimine bakarim bak suan utaniyor benim yabanci oldugumun farkinda bu cok guzel ve o hareketleri suan yapmiyor dedi evt bu ara yapmiyor ama ara ara cikiyor endiselenmekten kendimi hala alamiyorum bi doktora daha mi gotursem diyorum.ara ara bide baska cocuklara vurma ve sac cekme gibi bi huyu var

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…