Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
22-23 Eylülde Haliç Kongre Merkezinde ABA konferansı olacak İmkanı olan tüm aileler katılsın. Otizm ile ilgili aklınızdaki tüm soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Merhaba uzun bir aradan sonra sizlerle gelisimimizi paylaşmak istedim 22 aylık olduk organlarını gösteriyor başkası uzerindede gösteriyor algimiz açıldı anlıyor işaret parmağını isteği şey için arada kullanıyor değişik bir şey gördüğü zaman işaret Edip bze gösteriyor göz temasını iyi herkes le kurutuyor çocuklarla Azda olsa ilgileniyor konuşmamızda at attı bebek gel bir gibi bunları yerinde kullanıyor tecrübeli annelerden yorum rica ediyorum birde inatlaşma var istediği olmayınca yere yatıp ağlıyor bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum son doktor kontrolünde durumun iyiye gittiğini böyle devam edersek 1 yada2 yılda atlatacagimizi söyledi çok mutlu olduk darısı tüm çocuklara başka neler yapılabiliriz tecttecrü annelerden rica ediyorum Allah'a emanet olun

Haftada kac saat eğitim aldırıyorsunuz bebeğinize? Bence sizin bebeğiniz daha çok küçük çok daha çabuk toparlar gibi geldi..

İletişimsizlik ya da yanlış iletişim kurmak en büyük sorun. Biz de yazı- sayı takıntısı vardı bebekken, tabii görsel takıntısı da vardı. Şimdi sadece görsel takıntısı kaldı. Bütün kara-Hava-Deniz taşıtlarını tanır. hayvanların tümünü bilir neredeyse. çiftlik-orman- safari hayvanlarını biliyor. Bir gittiği yeri unutmuyor içinde navigasyon var sanki.
En çok yaşıtlarını görmemezlikten geliyor. büyüklerle arası daha iyi. Eve misafir geldiğinde çok mutlu oluyor. Komşumuzu elinden tutup bize getiriyor her gördüğünde. Tabi sadece büyüklere yapıyor. Çocuklardan hep kaçıyor. Göz teması var. Oyuncaklarla hala oynamaz. Tek oyuncağı kalemler defterler boyalar.
Keşke sosyal olsaydı tüm bunları yapmasaydı, elimizden bir şey gelmiyor olmasi bizi mahvediyor.
Bu sene parka çıkmaya korkuyorum..göze batan davranışları beni çok üzüyor. Çocuğumdan utanmıyorum tabi ama insanlar çok garip bakınca moralim bozuluyor. Kelimeler ve basit cümleler var. Bu hafta “benim/senin” demeyi öğrendi. Bizde davranış bozukluğu da var. Nesne sallama Ve yerinde zıplama gibi. 3 yaş 8 ay olduk 44 Aylık yanı. Biz de diyet yaptık fakat bizde gluten ve süt hassasiyeti varmış. Geceleri çığlıklar atarak uyanırdı... sadece 3 ay diyetle o sorunumuz bitti.

Benim de bu aralar kabusum parklarYa gidip çocukları bunaltırcasına sarılıyor ya itekliyor ya da ellerindekini almaya çalışıp verdikleri tepkiyi seyrediyor. Uyarmaktan peşinde koşmaktan ve bir de duyarsız anlayışsız ebeveynlerin tepkilerinden yoruluyorum. Birçoğunu normal çocuklar da yapıyor ama biz çok hassasız ve hep bu duruma bağlıyoruz. Kuralları öğreniyor ve çocuklarla davranışları normale dönüyor mu çok merak ediyorum var mı bunları yaşayanlar

Grubun adı nedir

Çocugunuzda bir tanı var mıki

Oğlum bizimle göz teması kuruyor sarılıyor öpüyor kendı oyun oynayabılıyor ama oyunları genellıkle sayılar harfler boyalar onlara bayılıyor ananesını fılan tanıyor geldıklerınde isimlerini soyluyor hıkaye kıtaplarnda nesnelere bu ne vs sordugmda soyler. Yasıtlarıyla bazen oynar bazen oynamaz sankı onların oyunları bızımkıne basıt gelıyor gbı. Uykusu vs duzenlı guzel. Zıplama sallanma gbı hareketlerıde yok. Telefonumu alıp harıka msj yazabılıyor herkese okuması yazması cok iyi Bılemıyorm ne yapsam arada kaldm

Kaç yasında cocugunuz

Çocugunuzda bir tanı var mıki
Kesin tanı yok. Her doktor farklı şey söyledi. Göz teması iyi, yabancılarla da göz teması kurar. Renkleri sayıları öğrendi. Bizim konuşmalar var aslında fakat anlaşılır dilde değil. Biz farkettik ki çoğu şeyi tersten söylüyor.

Komşumuzun adı Fatma matfa der. Reklamı kapat yerine maklerı ketap diyor mesela. Kelimeleri algılarken sanırım zihninde karışıyor. Disleksi de olabilir fakat 6 yaşından önce hiperaktivite, disleksi dehb için sadece ön tanı koyabiliriz diyor doktorlar. Kesin tanı için 6 yaşı bekliyorlar. oğlum karışık biraz burada çoğu yazıyı okudum fakat bizim gibi olan birine rastlamadım daha .

Bugünlerde o kadar çok olduki Özelden bana mesaj atan annelere söylemek istediğim birşey var. Sürekli İngilizce renkleri bilir 10 ar 10 ar sayar,, okumayı söktü, dişini fırçalar, tuvalet eğitimi var,, sorduğum şeylere doğru cevap verir vs diye mesaj atıyorsunuz. Sevgili anneler çocuklarınız zihinsel engelli değil ki. Atipik otizmli Çocukların zekası yaşıtları ile aynıdır. Sorun gelişim gecikmesi ve sosyalliktir. Bakın hala atipik ile tipik otizmin farkını bilmiyorsunuz. Sizlerin çocukları konuşacak okuyacak yazacak İngilizce öğrenecek zaten. Sizi bekleyen sorunlar hiperaktivite dikkat eksikliği sosyalleşememe espiri ve mecazi zorluklar.. Bunların bazıları ilaçlarla bazıları yoğun eğitim ile düzelir zaten.. Kalanı da kaderimiz.

Duruveannesi kesinlikle haklısınız üç ay önce alanında uzman hatta otızmlı atıpık otızmlı hiperkatıvetı olan çocuklara program uygulayan eğitim veren en önemlisi bu özel değil devletın merkezonde görevli psikolog ki yollardır bu işin içinde ve dıl terapısınden oğlum için değerlendırme istedım bizimde öyle sayılar renkler tüm alfabe 50 dk lık bir bir değerlendirme muayneydı sayılara renklere otızmlı çocukların da ilgısı olduğunu bılıyorum artık hepımız bolıyoruz özetle yazayım söyledıklerını okadar açıklayıcıdı ki : biz çocukda otızm aratken farklı belirtilere bakıyoruz çocuk 1000 e kadar da sayabılır ama bu çocuk başka bir çocuğun yanına gitmıyosa insanlara karşı izoleyse göz teması kısıtlıysa yanı sosyal olarak bu çocuk kapalıysa ozamn otızm den şüphe edebılırız otıM deyınce etrafında donen kendıne zarar veren el kol çırpan çocuklar düşünmeyın bu yuzden atıpık diyoruz yanı belırtı var ama aşılabilir bu yuzden her konuşmayan çıcuğa otızm diyemeyiz konuşan çok otızmlı çocuk var her hiperaktıf çocuğun bu davranışlarının altında otıZm arayamayız otızm sosyal eksıklık zeka gerılığı yoksa bu genelde tıpık otızm de %80 inde görülür zamanla sosyal ortmalarla en önemlisi kreşle çoğu sorun çözülür öğrenır ve normal yaşama bir yerde adapte olur

Bizlerin bilinçli olması da durumu çok değiştiremiyor maalesef. Ben eşime ve ailesine bu durumu anlatana kadar iki yıl geçti. Benim evham yaptığımı, oğlumun çok zeki olduğunu söyleyip durdular.zeka tek kritermiş gibi. ( Eşimin anne babası doktora yapmış eğitimli insanlar olmasına rağmen) onları anlamaya çalışsam da vakit kaybetmekten başka işe yaramadı. Çevremdekilere de kızamıyorum çünkü yaş ne kadar küçükse anlamak o kadar zor.
Oğlumdan çok daha ağır belirtileri olan arkadaşlarımın çocukları, eğitim dahi almadan çok hızlı toparladı. Biz de hafif belirtiler olmasına karşın çok ağır ilerleme gösteriyor oğlum, bunu kabullendim artık. Yine de ilerliyor diye kendimi avutmaktan başka çare yok.

Şimdi Her ne kadar otizm üzerinde durmasalar da gelişiminde davranışlarında ciddi anlamda eksiklik vardı hala devam ediyor o eksiklik. Göz teması çok iyi şu an, yabancilara bakıp Gülümser, eve biri gelince onlara şirinlik yapar dışarıda insanlara bakıp Gülümser merhaba hoşçakalın der (tabi benim söylememle). Olumsuz yönde ise, yaşıtlarıyla oynamaz nesne sallama ve yerinde durmama-zıplama gibi şeyler var.

Merhabalar, oglum 2 yaşında otizm şüphesi olduğunu daha önce söylemiştim. Bir aydır zaman zaman gece ve gündüzleri ağlayarak veya bağırarak odadan odaya koşuşturuyor, son zamanlarda yapmıyordu ama dün gece yine uyandı ve bir saat bağırarak odadan odaya koşuşturmaya başladı amaçsız. Kucağımıza almak istiyoruz istemiyor en son çizgi filmle sakinleştirebildik ( 2 aydır çizgi film açmamamoza rağmen çaremiz kalmadı) ogluma gluten kazein ve şeker diyeti yapıyoruz, diyetle birlikte bu ağlamaları azalmıştı, şimdi tekrar ortaya çıktı. Çocuğunda benzer durum yaşayan var mı? Paylaşırsanız çok sevinirim. Kazeinli ürünler vermiyorum ama keçi peyniri ve tereyağ kullanıyorum . Acaba bunlar etki etmiş olabilir mi? Almanyada yaşıyoruz bugün nöroloji ile randevümüz var.inşallah hayırlı sonuçlar alırız.

Biz bir kaç kez yaşadık o durumu. Üzerine kaynar su dökülmüş gibi odadan odaya koşardı, konuştukça daha da çıldırırdı, dokunmamıza izin vermezdi sanki başka bir boyutta gibiydi. Gece terörü diye bir şey olabileceğini söylemişlerdi.
Bunun dışında 3 ay şiddetli ağlamaları devam etti gece terörü tarzı ağlama değildi. Şiddetli gaz sancısı oluyordu öyle ağlardı ki uykuda sesi kısılırdı. Masaj yapardım karnına gaz çıkarınca uykuya dalardı. İşte tam o sırada diyete başladık gukuteni ve sütü kesince o ağlamalar bitti. Gece terörü biraz farklı sanırım. Dokunulmak ve konuşmaya çalışmak daha çok ağlamalarına sebep oluyor. Gece terörü normal gelişim gösteren çocuklarda da görülür demişti psikolog.

Çok saol cevabın için kuntay. Senin geçmişteki yazını okumuştum oğlunun ağlamaları ile ilgili. Allah hepimizin çocuklarına tez zamanda şifa verir inşallah. Bugün nörologa gittik. Burda sosyopedagoji diye bir merkez var. Bu merkezde yani almanyada otizm veya benzeri psiko veya ögrenme güçlügü gibi rahatsızlıkları değerlendiriyorlar. Ogluma bir kaç hafta içinde mr, eeg, aminoasit testi, işitme testi yapılacak, bir de omurilik sinirinden sıvı alınacakmış, 4 gün hastanede yatacak tüm bu testler için. Nörolojik ve işitsel bir problem olup olmadığı detaylı araştırılacak. Bir şey çıkmazsa psikiyatri bölümü değerlendirecek ve tüm doktorlar sonuçlara göre birlikte tanıyı koyacaklarmış. Burda sistem böyle işliyor. Biz bir an önce eğitime başlamak istiyoruz ama özel kurumlar bile teşhis olmadan hizmet vermiyorlar. Sistem çok yavaş ama sağlam ilerliyor. Ama benim endişelerim yok değil, bugün nörolog oğlumu merdivenlerden çıkmasını istedi kaba motor becerisine bakmak için, sevdiği bişey koyduk yukarıya ama bir basamak çıktıktan sonra korktu çıkamadı halbuki 6 ay önce bile merdivenleri çok hızlı çıkardı. Zaten bildiği kelimeleri de unutmaya başladı. Gluten ve kazein diyetinden fayda görüyoruz daha konsantre, iletişimi daha iyi ama öğrenme açısından gerileme görüyoruz genel olarak. İnşallah daha fazla gerileme görmeden süreç ilerler(

Arkadaşlar tekrar merhaba, yukarıda belirttiğim gibi oğlum merdivenlerden inmekten veya çıkmaktan korkuyor. Bu durum duyu bütünlemeyle ilgili mi? Bu sorunu yaşayan oldu mu? Çok endişeliyim..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…