Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaslar oglum bu sefer de gün icinde cogu kez dislerini sıkmaya basladi ogle sıkıyor ki gıcırdıyor. bekledim geçer diye ama 1 ay oldu hala sıkıyor. Yapma dedigimizde cogu kez bırakıyor ama bazen ozellikle kendinden gecme nöbetlerinde hic durmadan sıkıyor dişlerini. Disleri zarar görecek bu gidişle. Buna benzer durumlar yasayaniniz olduysa benimle paylasmanizi isterim.

Arkadaşlar tekrar merhaba, yukarıda belirttiğim gibi oğlum merdivenlerden inmekten veya çıkmaktan korkuyor. Bu durum duyu bütünlemeyle ilgili mi? Bu sorunu yaşayan oldu mu? Çok endişeliyim..
Endiselenmeyin bu sorunu zamanla aşacaktir. Duyu butunlemeyle mi ilgili bilmiyorum ama su an duyu butunleme ile ders tapan yeni bir kuruma basladik ve ordaki dik merdivenden sadece iki basamak yukari cikarken oglum cok kaygi duyuyor ve agliyor hocamiz o merdiven ona cok yuksek geliyor oyle hissediyor demisti. Sanirim oyle bisey. Ama evde koltuk tepelerinde dedim orası güvende hissettigi yer dedi. Oglunuzda zamanla gozlemleyerek onu asacaktir. B6 b12 vitaminini sanirim bu forumda yüzde 90 nimiz kullaniyoruz tüm otizmli cocuklara oneriliyor artı omega3 balık yaği da oneriliyor. Beyin gelisimi icin.

Cok saol kleopat yanıtın için. Evet evde koltuk tepelerinde ama dışarda korkuyor, kaygılı sanki.. Biz henüz B6 ve B12 ye başlamadık doktorumuz vermemişti B12 si 500 seviyelerinde olduğu için vermedi ama B6yı da ilk aşamada bu kadar yüklenmeyelim diye vermedi diyeti çok ağır olduğu için. ama yüksek dozdani B6 nın otizm belirtileri gösteren çocuklarda çok faydalı olduğuna dair bir çok yazı okudum. Siz günde kac mg veriyorsunuz B6 yı kleopat?

Sanırım diş gıcırdatma stresten oluyormuş, acaba duyu bütünleme derslerinden dolayı stres olmuş olabilir mi, biraz araştırdım ABA yöntemi ile çözülür diyor mesela sözel uyarıyla. Her diş gıcırdattığı zaman “Ahhh” (yeter anlamında) veya “diş gıcırdatmayı bırak” gibi uyarılarla sorun gideriliyormuş. Bir dene istersen çok azaldığında zaten bir bakış atarsın o bile etkili olur durması için.

Büyüdükçe sıkıntılar daha bir artıyor. Burada o kadar güzel gelişmeler okuyorum ki umut oluyor fakat bazen de umutsuzluğa düşüyorum Birkaç ay veya bir yıl eğitimle, o kadar çok ilerleme kaydeden yazı okudum ki, hepsinde kendimize pay biçtim ama biz haftada sekiz saat eğitimle, üstelik alanında uzman kişilerle çalışmamıza rağmen adım adım gidiyoruz.
Canan Karatay ve İbrahim Saraçoğlu nun sevdiğim bir sözü aklıma gelir böyle anlarda. “Hastalık yoktur, hasta vardır” derler. Her tedavi her hastada aynı sonuca ulaştırmaz. Genel olarak uygulanan bir yöntem 10 hastanın 8 inde işe yarıyorsa hepsinde işe yaramıyor maalesef.
Bazı Annelerin “Vitamine başladık çocuğum konuşmaya başladı” demeleri bazen çok sinir bozucu olsada bazen onlara özeniyorum. Ne kadar masum düşünüyorlar diyorum.
Biraz İzole bir hayatı tercih ediyorum son günlerde dışarıdaki bakışlardan rahatsız olmaya başladım artık. Uykularım kaçıyor size yazayım dedim sıkmadım dilerim sizi de.

Merhabalar ben yeni üye oldum. Oğlum atipik otizm tanısı aldı istanbul Avrupa yakasınds tavsiye edebileceğiniz iyi bir özel eğitim kurumu yada eğitimci varmı acaba?

Canım biz de sizin gibi yavas gidenlerdeniz. Ben de baktim umutlarim yok olmaya basladi kurumu degistirdim. 1.5 senedir gittigi kurumu bir anda biraktim. Umutlar tukenince bir bosluga dusuyorum. Gittigimiz yerdeki hocalarin hepsi bu cocuk atlatamayacak bir cocuk degil diyor hepsi cok iyi sadece kaygisi fazla diyor. Ama su arada kendi kendine gulmeleri oldukca oyle cabuk atlatacagimiza inanmiyorum moralim bozuluyor. Aslinda cok ilerlemeler oldu ama yetmiyor sanirim bi de bizimkiler henuz konusamadi hala bebek gibi geliyor bana. Bi gun bakiyorum kelimeler ard arda geliyor bi gun bakiyorum hic bi sey cikmiyor agzindan.

Yavaş ilerlemek en iyi ben bilirim arkadaşlar.Hatta hiç ilerlememek.Bazen daha iyi olunca ilerleyecegini düşünmek.Ama sonra yine aynı.Artik kızım 6 yaş 2 aylık.Sizler yine de moralinizi bozmayin 4_5 yaş arası açilan çok fazla.Bir tanıdığın çocuğu hiç eğitim almadığı halde anaokulu çağına doğru birden açıldı.2.sinifa geçti.Forumda da çok fazla 4 yaşından sonra açılanlar bazıları 1 yılda bazıları 2 3 yılda açılıyor ve okul çağına açılıyor.Biz o trenlerin hepsini kacirdik.Bu sene 1.sinifa başlayacak durumda değil.Yaş büyüdükçe daha çok farkediliyor.Okul çağından önce aşanlarda öğrenim hayatlarında fark edilmiyor.Benimki de açılmayacak bir çocuk değildi.Digerlerine göre daha mı hiperaktifler acaba.Gecen gün istemediğim hareketler yapıyordu birkaç kere yapma yapma dedim anladım dedi kalktı gitti.Şu doğal konuşmalar artık gelse her zaman doğal konuşsa.

Herkese merhaba hanımlar
Yavaş ilerlemek insanın içini kor gibi yakıyor
Kızım 30 aylık oldu 5 buçuk ayda gelişimi

işaret parmağını aktif kullanıyor işaret edilen yere bakıyor yüz organlarını öğrendi canı isterse gösteriyor kitaplardan kedi kuş vs bildiği şeyleri sorunca gsteriyor komut alması iyi çöpe at kapıyı kapa gibi bir çok komutu alır baya yapmaya başladı cak yapar eliyle bitti yapar sar makara tak yap güm yap gibi taklitleri var bir kaç kelime disinda konuşmuyor hiç *abi el aç kuş kedi köpek ciss uff *gibi anne baba seslenme yok ismine bazen bakıyor bazen bakmıyor soru sormak yok bune? Gibi
İletişimi zayıf 5 buçuk aydır eğitim alıyor bana coooook yavaş ilerliyor gibi geliyor gittiğimiz kurumdan çocuklar var çok güzel konuşuyorlar nasıl oluyor diyorum nasıl benmi eksiğim diyorum? Atipik otizmin egitim ile bitecegi söyleniyor sarildigim umudum bunlar-
Anneler çocuğu düzelmis anneler gelişim basamaklarıniz nasıl oldu bize neler onerirsiniz-??

Bir evlat için yapılacak en kötü şey umutsuzluğa kapılmak. Yarını düşünmeden asla ve asla pes etmeden eğitim eğitim eğitim.. Yanında bol bol ilgi sevgi oyun.

Keşke bir imkan olsa da kızımın 1 yıl önceki halini sizlere izletebilsem. Et ile kaplı bir kutudan farkı yoktu. Hadi beni geçin 1000 sayfayı okuyun onlarca başarı öyküsü var. Sizin evlatlarınızın ne eksiği var. Hep söylüyorum yeterki zeka geriliği olmasın çünkü ona yapacak birşey yok.. Onun dışında hepinizin evlatları konuşacak hepinizin evlatlarının davranış sorunlarının tamamı ya da en kötüsü çoğu geçecek.. Ama kim ki eğitimden ilgiden vazgeçer oluruna bırakırsa emin olun ilerde çok pişman olacak.

Hiçbir çocuk bir değil. Herşeyin bir zamanı var.. İlk adım ilk kelime wc alışkanlığı ilk cümle ilk soru vs. Evlatlarınızı asla başkası ile kıyaslamayın. Kıyaslama eşit şeyler arasında yapılır. Tamamen normal 3 yaşındaki bütün çocuklar aynı mı??

İnanın sırf size moral vermek için yazmıyorum bunları.. Bir hekim ve bir ygb li kız annesi olarak yazıyorum.. İnşallah 1 2 sene sonra bana evet sen haklı çıktın çocuğum yaşıtlarını yakaladı zamanında boş yere böyle yapmışım diye pişmanlık mesajları atacaksınız.. Bakın gerçek bir otizmli annesine ya da zeka geriliği olan bir anneye böyle şeyler söylemem çünkü yalan olur.. Ama hepinizin yazdıklarını okudum. Kimisi az kimisi çok etkilenmiş atipik annelerisiniz. Yerinizde olmak isteyen binlerce anne var. SMA, lösemi gerçek otizm vs evladı kaçırılmış anneler vs. Halinize şükredin ve sadece önünüze bakın.. Hep söylüyorum en kötü belki 1 2 kişilik özelliği kalacak çocuklarınızda o kadar

Merhaba daha once de buraya yazmıştım kizim 21 aylikken komut almama konusmama isaret etmeme isme bakmama yani tamamen otizim belirtileri gösteren kizim vardi taki 22.ayda tamamen tv yi kapatip surekli onunla ilgilenene kadar daha once hic kelimesi yokken simdi 26 aylik bilinçli anne baba ilgisini işaret parmagiyla gosterme baba gitti gibi basit cumle kurma var her şeyi duzeldi herkesi biliyor isimlerini söylüyor hayali oyun oynuyor mesela cay kasigini telefon yapiyor konuşuyormuş gibi yapiyor gossunu acip bebegini emziriyor birinden gormus babasi birsey yiyorsa anne baba ham diyor agliyan birini görünce agliyo diyor organlarını gösteriyor 1 den 10 kadar sayıyor hic tekrarlayan davranislari yok herşey olmasi gerektigi gibi benim aklimi karistiran şey ise konusmasi ekolalisi var yeni konusmaya başladı o yuzden olabilir mi mesela 1 hafta once horozdsn kormustu bugün soyledi anne horoz korktu diye gecikmiş ekolalisi var ve kendinden o diye bahsediyor otururken otur diyor yeni konusmaya baslayan çocuklar da bu normal mi hayiri biliyor ama su icicen mi diye sordugumda iccem diyo evet demiyo tuvalet egitimini sagladik kakasini cisini söylüyor lutfen cevap yazar mısınız

Sevgili beyzaelif, ABA eğitimi aldırıyormusunuz kızınıza? Türkiyede olsaydım ilk iş onu ypardım. Özellikle algı eğitim merkezinin aba videoları cesaret verici. Almanyada olduğun için aba eğitimi için rapor gerekiyor, rapor için de aylar süren teşhis süreci. Dolayısıyla biz diyet, homoepati, evde ilgi, spor, uyaran elimizde şimdilik ne varsa onlarla idare etmeye çalışıyoruz.

Seanslari hem oyun hem masa başı olarak gciyor sadece masa başı değil oyunda var

Oğlum da sizin kızınız gibi çok çabuk ilerlemişti . o aylarda değil ama 29 ila 31 ay arası 2 ay boyunca ekolali yaptı hem de baya . Sonra bir anda bitti ve konuşması çok ilerledi .

Oğlum da sizin kızınız gibi çok çabuk ilerlemişti . o aylarda değil ama 29 ila 31 ay arası 2 ay boyunca ekolali yaptı hem de baya . Sonra bir anda bitti ve konuşması çok ilerledi .
Yani bu ekolali şu şekilde değildi ama.. mesela ben napıyorsun dediğimde onu tekrarlamıyordu ama iyisin dimi diyordum mesela . Sonra bir daha sorduğumda iyisin diyordu iyiyim demiyordu mesela ama ben hep iyiyim diyeceksin diye düzelttim. Yani bizim ona öğrettiğimiz şeyleri ekolali yapıyordu . Ama bu yeni konuşmaya başlayan çocuklarda da oluyor .

Seanslari hem oyun hem masa başı olarak gciyor sadece masa başı değil oyunda var
Sanırım ABA eğitimi almıyorsunuz oyun ağırlıklı duyu bütünleme ve anat baniel metodu uygulattığınızı yazmışsınız, bence ABA ile ilerleseydiniz bu kadar yavaş ilerlemezdiniz ABA terapisi tedavide yüzde yüze kada başarı sağlandığı tek tedavi yöntemidir. İki tane kitap aldık biz de ABA terapisiyle ilgili eşimle okuyoruz. Ben online eğitimini alıp evde de uygulamaya karar verdim. Biz almanyadayız burda da ABA var fakat teşhis gerekiyor, teşhis de çok uzun bir süreç. Bir kaç ay sürecek gibi geliyor. O zamana kadar elimden geleni yapmaya çalışıyorum oğluma..

kitapların adını yazar misiniz

kitapların adını yazar misiniz
1. Applied Behaviour Analysis and Verbal Behavior-Hermann Danne. 2. Parents Education aa Authism Therapists-Mickey Keenan. Bir de size tavsiyem you tube da aba authism training videoları var 5-6 bölüm halinde; 15 dakikalık videolar, abayı nasıl uygulanacağını çok basit ve net olarak anlatmış, o videoları da izlerseniz çık yararlı olur. Ben de bugun başlayacağım aba eğitimine bunun için küçük masa sandalye aldık odasının bir köşesine koyduk. ama oğlum 2 yaşında laftan anlamıyor, otur diyorum kalkıp gidiyo:)) Becerebilirsem deneyimlerimi burdan yazarım.

Bir de arkadaşlar daha önce gece uyanıp çok ağlıyor odadan odaya koşuşturuyor demiştim (hatta gündüzleri de yapıyordu bazen) onlar keçi peyniri ve tereyağını kesince geçti, zaten laktoz içeren bir tek onları veriyorduk onları kestik ağlamaları bitti.

Anladim tesekkur ederim ben kizims egitim aldirmiyorum doktor ds zaten otizim demedi ama icimde hep bir suohe oluyor iste

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…