Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Biz haftada 14 saat ile başladık sonra zamanla 12 10 6 4 ve 2 saate düştü. Artık özel eğitim almıyoruz sadece 2 ayda bir pedagog gelişmeleri takip ediyor .toplam 5 ay özel eğitim aldık..rapor çıkarmadık kendimiz karşıladık. Eğitim bitince kreşe geçti.. 5 Yarım gün gölge ablamız ile kreş öğleden sonra aynı abla ile evde oyun ve bilişsel çalışma Evet kızım otizm değil ama gelişim geriliği var.. Gerçekçi insanım. 1 yıl öncesi ile kıyaslayınca bambaşka birisi olduk 1 sene önce sanki sadece bir et parçası idi. Ama kızımda hala bazı eksiklikler var. Uzmanlara göre 6 7 aya ihtiyacımız var.

Atkadaşlar merhaba

Alakasız şeyler söylemeyen oğlum mesela ona balık aldım dün oyınacağo elinde tutarken

Annrcim balık aldın mı diyor

Tren alıyorım elinde oynarken annecim tren aldın mı

Bazen. Tren verince şimdi yeni tren alacaksın diypr

Su veriyotm mesela son kez biraz daha istiyorun diyor brndr annrcim sadece biraz daha demek istiyorsun galiba diyorum

1 ay olacak yazlıktayız bana arada yazlık yerinşn adını söyleyip oraya geldik mi diyor yavrum 1 aydır burdayız ya diyorum

Herşeyi zehir gibi aklında tutan çocuk böylr saçma sapan kpnışmaya başladı

Dün çocuklar kaldırım boyuyotdu bende gitmek istiyorım bende oynamak isyiyorum dedi gitti oynadı sonra ablaya teşekkür et dedşm teşekkür etti arkasından bide afiyet olsun dedi nedense böylr dedi bunu evde de 1 defa yapto bir karmaşa yaşıypt galiba

Dün ona istediği. Birşeyi sonra yaparız annecim dedim bana dönüp kahvaltıdan sonra dedi yahu akşam vakti ne kahvaltısı

Galiba duyduğu lafları söylüypr kendi üretemiyor

Elinden birşeyi çekince elimden çekmiyosun diyot onu da kreşte öğrenmiş

Bazen bizim ona dememiz gerken şeyşeri diyor. Sakıb altına kaçırma dedi dün kendine böylr böyle yakaladıklarm var

Bu gecikmiş ekololi mi bilenler söylesin arkadaşlar

Yazdıkalromın haticinde mesela denize gidp eve gelşnce

Sen nereye gittin annecim diyprm

Denize gittim diyor ne yaptın yüzdüm diyor ama sanki biraz ağlamışsson birşey mi istedin diyorım balık istedim diyor

Belki anneannesi denizde sana ait değil o balığı isteme dediyse beynşne kazıdı ise mi cevap veriyor bilmiyorm ama

Çok sıkıştırınca bülbül gibi herşeyi söylüyor

Dışarda hep kalabalık yerde çocukların yanına gitmek istiyor bir tane kız var o bisiklete binerken oğlım scootera binip yarış yapıyot onla oynamayı çok seviypr çocukların içine de gidiyor bende oynamk istiyorm diyor

Kardeşi 18 aylık oldu hemen hemen herşeyi söylrmete başladıpı için rahatladım en azından büyük oğlım bebeköeden kurtuldu kardeşi biraz zor karakter onla uğraşırken mücadelwyi öğreniyor

38 aylık oldu neler yapabilir 38 aylık çocuk bilmiyorm ama uzun zamandır bizim ona yardm edeceğimiz herşeyde kendim kendime yapabilirim diyor 2 yaşından beri yemeğini kendi yiypr

Bakalım daha neler göreceğiz

Sanki benim. Oğlumu yazmışssınız ağlayan. Çocuk hatiç benimki kardeşinden alışık o duruma

Sotulara oğlum cevap verşyor ama bazen soru sorulmadan alakasız şeyler söylrmeye başladı

Tekrarlama bitti bu başaldı şimdide

Siz eğitim alıyotmusunuz

Ekolali ve tekrar etme aşamasındayız bizde ekolali yok denecek kadar azaldı fakat dediğiniz gibi zaman mekan ve zamir kavramları pek çabuk oturmuyor sanırım bizimde genelde alakasız konuşmalarımız var fakat yerli yerinde olanlarda bir hayli fazla endiselenmeyin çoğu şey kafalarında yeni oturmaya başladı o yuzden biraz karmasa yaşıyorlar. En iyi bildikleri şeyi yapmak ve söylemek genel özellikleri zaten . Zamanla özgün düşünce gelişecek tek düzelikten kurtulacsklar. Fakat birden olmuyor.

duyu bütünlemesi alan oldu mu. ısrarla kurum ve öğretmeni duyu bütünlemesi de alın diyorlar alıp fayda gören var mı

Eğer çocuk psikiyatrı tarafından duyusal (tat ses koku dokunma denge ) problem tespit edildi ise mutlaka almakta fayda var yoksa sadece para kaybı olur.. Ama şurası çok önemli duyu bütünleme otizm tedavisi değildir ispatlanmış etkisi yoktur.. Bunu otizmi tedavi etmek için değil duyusal problemleri düzeltmek için almalısınız.

Evet arkadaşım Aralık ayından bu yana özel eğitim alıyoruz. Bir dönem ergoterapi de aldık ama süreçte duyusal hassasiyetlerimizin yok denecek kadar az olduğunu ve daha çok iletişimde karşılıklılık çalışmamız gerektiğine karar verdi kurum Psikoloğumuz.Şimdi haftanın her günü sabah 1 saat özel eğitim sonrası kreş şeklinde devam ediyoruz. Akşam da park bahçe iletişime geçmeye çalışıyor çocuklarla oynamak onları takip etmek konusunda çok istekli ama bunu nasıl yapacağını bilemiyor şu anda. Onların oyunlarını dikkatlice izliyor konuştuklarını taklit ediyor. Önceden sokulmak istemezdi bu yüzden buna şükür diyorum. Ağlayan çocuklara tahammülü yok bu halen devam ediyor zamanla aşarız diye ümit ediyorum. Ama buradan bi tavsiyem daha olacak kullandığımız materyaller arasına yeni girdi bizim de henüz sipariş verdik fakat bir velimiz inanılmaz faydasını görmüş pencere sey yayınları özellikle duyusal hassasiyeti olan ve dikkat sorunu olan çocuklar için iyi kaynakları var. Birbirimizi aydınlatmaya devam edelim diye diliyorum hepinizi kucaklıyorum

Siz hiç duyu terapistine gittinizmi . Benim gittiğim duyu terapisti kızım için en çok fayda sağlayan yer oldu yarısından çoğu otizimli çocukların. Geri kalanida davranış problemleri çoğunlukta. Işin uzmanindan alırsanız. Bence gayet iyi ilerleme kaydediyorsunuz. Ayrıca fizyoterapistinden almalısınız duyu terapisini ergoterapistten ziyade. Ben sorularının cevabının çoğunu orada buldum açıkçası.. .

İnşallah benim oğlum da kızınız gibi çabuk toparlar. Siz eğitim süresince d vitamini, omega 3 gibi takviyeler aldınız mı? Ağır metal testi yaptırdınız mı? Yoksa sadece eğitim ile mi sonuca ulaştınız? Tavsiyelerin ve yardımların için teşekkürler..

Evet gittik. Bizi dinledi önce sonra muayene etti ve gerek olmadığını söyledi. Zaten gittiğimiz doktor da gerek olmadığını söylemişti Dediğim gibi Duyu bütünleme otizm tedavisi değildir.. Duyusal sorunları olan çocuklar için duyu terapisidir.

Dünyada onlarca çalışma var ve hepsi duyu terapisinin otizmi tedavi etmediği yönünde.. Duyu terapisi kötüdür demiyorum.. Duyusal sorunlar varsa mutlaka yapılmalı diyorum. Ama otizmde etkisiz. Peki otizm de neden yapılıyor İ. Çünkü çoğu otizmli çocukta katı gıda yememe elektrik sesine hassasiyet Çime basamama yüksekten korkma gibi duyusal sorunlar oluyor .

Son düzenleme:
İnşallah bütün çocuklar birgün tamamen yaşıtlarını yakalayacak.. Buna çok inanıyorum..
Beyin gelişimi 3.5 yaşa kadar devam eder.. Bu zamana kadar d vitamini balık yağı ve ihtiyaç varsa demir takviyesi çok önemlidir.. Ayrıca katı gıdalara geçer geçmez ceviz. Biz bunları hiç eksik etmedik ve 1 sene daha devam edeceğiz.. Beyin gelişimi bittikten sonra sadece sağlıklı beslenme yeterli olacak.

Biz ayrıntılı özel kan tahlili,, mr ve eeg çektirdik
Ağır metal testini gittiğimiz doktorlar gerek görmedi . Şayet eğitime yanıt alamasaydım mutlaka yaptırırdım. Çünkü neden buysa eğitim ile düzelme olmaz ya da az ve yavaş olur.. Daha önce söylediğim gibi ağır metaller otizm yapmaz . Otizm benzeri tablo yaparlar

Benim kizimda çok olmasada ağır metal cikmiŞti biraz bunu nasıl atabilirsin vucudundan atilinca gelisimine etki edermi bu durum

Benim kizimda çok olmasada ağır metal cikmiŞti biraz bunu nasıl atabilirsin vucudundan atilinca gelisimine etki edermi bu durum
Ağır metalin vücündan arınması için haftada 2 kere montmorillonit kil banyosu ve günde 2 kere biospirulina tablet (bir tür mavi yeşil alg, tamamen doğal ağır metali arındırıyor, antioksidan ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor) veriyoruz oğluma. Ayrıca zerdeçalı tavsiye ederim, bağışıklık sistemi güçlendirici ve toksinlerden arınmada mükemmel bir doğal yöntem. başka şelasyon ajanları da mevcut ama kimyasal olduğu için riskli biz kullanmıyoruz.

Merhaba oglum 3 bucuk yasında. 2 yasına yakın hep tv ile buyudu. Aralıksız izledi Bu yuzden knusmasında gecıkme yasadı 2 yastan sonra tek tek kelımelere basladı suanda hersyı soyluyor ama tek tek soyluyor ıkı kelımelik cumlelerı sınırlı süt orda vs dye cumleler var ama hayvanları meyvelerı hem ınglızce hem turkce soyluyor 100 e kadar sayıları ıngılızce ve turkce olarak soyleyp yazabılıyor alfabeyıde aynı sekılde hem turkce hem ınglızce soyluyor şekiller vs hep bılıyor bzı cok sasırtıyor bıldklerıyle ama cumle kurup kendını anltamıyor tek tek soyluyor herseyı fakat sarkı ninni vs uzun uzun soyleyeblıyor onları. Uzun cumlelerı kendı olurstrmada sıkıntı var. Bazı harflerı yanyana koyup okuyabılıyor.sayılarla cok fazla ilgili dıkkatını cekıyor. Çöp adam seklınde ınsan cızebılıyor gozlerını saclarnı vs hepsnı yapyor duyu organlrını bılıp gosterıyor ınglızce ve turkce olarak söylüyor . Mesela birley ararken nerde boya nerde kalem nerde defter vs bu sekılde ‘nerede’ ve anne orda baba orda vs bu tarz ‘orada’ kelımelerıyle bırlestırerek ıkı kelımelık cümle soyluyor Kreşteki psıkologu oglmun dıgerlerınden farklı oldgnu onlarla oynamak ıstemedıgnı pek ıletısıme gecmek ıstemedıgnı soyledı. Arkadasları oturup dersle ılgılıyken oğlum farklı seylerle ılglıymıs hep. Bzımle goz teması vs çok iyi bze cok baglı . Kreş psikologu psikiyatrıye gostermem gerektgnı soyledı sankı braz olumsuz knustu kotu bsey varmıdır oglumda

Yazdiklariniza benzer tablo bizde yasiyoruz ustun zekali olabilir cocugunuz facede grup var bu tarz cocuklarin aileleri uzmanlari ve egitmenlerin dahil oldugu ama once mutlaka bir doktora goturun cunku ustun zeka ayni zamanda yuksek islevli otizm aperger atipik otizmle dahi eslik edebiliyor sadece ustun dahi olsa yinede yardima ihtiyaci oluyor bu cocuklarin malesef sanirim sizin porlem iletisim en iyi bilgiui doktor vericektir

Her ağır metal yüksekliği tedavi edilmez. Belli oranın üzerinde olması gerekir.. Bu yüksekliğin mental ve fonksiyonel sorunlara yol açması gerekir . Metabolizma uzmanına danışmadan şelasyon tedavisi yapılmaz zaten..

Bende onu diyorum sadecsadece duyusal değil davranış sorunları üzerinde de duruyorlar . Bekleme motor planlama özgün düşünme bunları zamana yayarak kazandırmayı hedefliyorlar. Gerçi bizim gittiğimiz yer aba vs. Eğitiminide almış belkide ondan farklıdır. Bilemiyorum .

Lütfen en kısa zamanda bir uzmanla görüşün.. Hatta günümüzde çok yanlış tanı olduğu bence 3 ayrı uzmandan fikir alın..

Özellikle ileri zekalı ve yüksek işlevlilerde tanı geç oluyor. Aile çocuğu herşeyi bildiği için normal kabul ediyor çocuğunu.. Daha önce defalarca söyledim eğer zeka geriliği yoksa her çocuk konuşur her çocuk sayıları renkleri nesneleri öğrenir vs. Önemli olan iletişim amaçlı konuşmadır. Önemli olan arkadaşları ile sosyalliğidir. Otizm diyince zekası geri sürekli çığlık atan tekrarlayan hareket yapan çocuklar akla geliyor ama öyle değil.. Bir çocuğa normal demek için yabancılar ile de göz teması olmalı, konuşmayı iletişim amaçlı kullanmalı,, oyun kurabilmeli ve arkadaşları ile oynayabilmeli. Tabiki her iletişim sorunu otizm değildir. Asosyal bir çocuk da olabilir ama buna siz değil uzman karar versin.

Otizmde ispat edilmiş tek tedavi yöntemi ABA dır.. Gittiğiniz merkez aba yapıyor ise çok şanslısınız. Bunun yanında duyusal sorunları varsa duyu terapisi de çok faydalı olur.. Bence kızınız asıl faydayı aba dan alıyordur. Orda sadece duyu bütünleme yapmıyorlardır.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…