Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Tesekkurler evet ise yarayacaksa yapilmali kanisindayim aglasada yapacak birsey yok

Soru ve merak etmenin hiperleksi ile alakası yok . 3 yaş öncesi okumanın başlaması sayı ve harflere aşırı ilgi ekolali gelişme geriliği vs gibi durumlar söz konusu olur
Tam 27 aylıktan bu yana okuyor oğlum önceden sadece kelimeydi şimdi 3 kelimelik cümlelere kadar vardı. Çok nadir gecikmiş ekolalisi var gelişim geriliği kaba motor becerilerinde var 3 tekerli bisiklete dahi binip pedal çevirmiyor ve doktorlar ısrarla hiperleksi var ama o da otizm in bi belirtisi yalnız düşünmemek lazım diyorlar İnternette ve yayın evlerinde ne kadar ilgili yazı kitap varsa okuyorum fakat dünya bile net değil bu hususta Yaradan yardımcımız olsun

Hiperleksınınde üç çeşidi var daha öncede yamıştım okuduğum kaynaklrdan birinci si okuma erken gelşr ama okuduğunu anlamaz ama zamanla yaşıtları yakalar bı çocukları otızm belirtilwri gösterebilir ama normale döner tip iki svant yeteneği olan üstün yetenekli oyızmlilwr tip üç den şöyle ayrılırlar konuşma gelir ve okuma sayılara renklere aşırı ilgı ama üstün yetenekli ötiMdir asosyaldir otızmin açılımı bu zaten tip üç aishtain sendromu kojuşmafan önce sayılar renkler harfler ve en önemlisi okuma gelir konuşma okumadan sonra gelir bir takım otızm belirtileri gösterselede diğer otızmlı çocuklar gibi assoyal değillerdir adına bakma gözt teması herzaman ıyıdır çoğu zaman konuşma gecıkmesınden dolayı ygb raporu alırlar Q ları 120 üzerındedır

Bu söyledikleriniz Hiperleksiye uyuyorlar. Ben soru ve merak için demiştim. Hiperleksi ve otizm farklı şeyler. Okuma konuşmadan önce başlar, anlayarak okumazlar, dil ve sosyal becerileri eksiktir.. Çok tiplere girmeyeceğim ama tip 1 zamanla tamamen normale döner.. Tip 2 ve 3 te otizm bulguları olabilir.. En ağır formu en az görülen tip 3 tür..

Bugün ilk defa öfke nöbeti geçirdi oğlum. Elinden dondurması düştü diye 15 dk yerlerde yuvarlandı bağıra bağıra ağladı yenisini almak istedim ne söylediysem duymadı bile. Etraftakiler Allah kolaylık versin dedi ilk kez çok zorlandım kontrol etmekte. Görmezden gelmek o kadar zor ki dışarda. Büyüdükçe öfke nöbeti artıyor mu acaba? Ya da her çocukta zaman zaman oluyor da ben mi bu duruma bağlıyorum

benim otizmli oglum hic ofke nobeti gecirmedi sadece aglar asiri derecede ama yerlere atmaz kendini
kizim ise 3 yasinda otizmli degil ama bazen oyle bi ofke nobeti olabiliyor ki o an goren agir otizmli sanir demek istedigim her tavri da otizme baglamamak lazim. belki normal bi 2-3 yas sendromudur yasadigi ileride birakabilir. kendinizi telaslandirmayin.

Teşekkür ederim canım cevabın için. Farkındayım herşeyi bu duruma bağlıyorum ve sakin olmayı beceremiyorum herkes durup bizi izleyince tuhaflığımıza bakıyorlar gibi geliyor ve çok rahatsız oluyorum ama alışıcam

D duruveannesi ilk çocuğunda otizm olan birisi ikinci çocuğunun da otizm olmamasi için biseyler yapabilirmi.mesela gebelik öncesi vücudu ağır metallerden temizlemek için diyet ya da tüp bebek yöntemiyle otizm engellenebilirmi

Çok normal çocuklar da özelikle 2 3 yaşlarında öfke nöbetleri geçirebilir. Genelde onu görmezden gelmek işe yarıyor.. Bizim öfke nöbetlerimiz olmuyor ama bunun işe yaradığını çok anneden duydum.

Bugün için bilgilerimiz ışığında otizm için önceden yapılacak birşey yok maalesef. Ancak daha sağlıklı bir bebek için tabiki gebelikten 2 3 ay önce başlayarak vitamin ve balık yağı takviyeleri katkısız organik gıdalar ile beslenmek var ise ağır metallerden arınmak faydalı olacaktır

Kanada da oturan bi yakinimdan ogrendigim kadariyla birinci cocuk otizmliyse sonraki hamileliginde bir kan testi yapiliyormus. Otizmli cocuk ve anne karnindaki bebek kanlari karsilastirilarak otizm riski soyleniyormus. Nasil yapiliyor bilmiyorum. O da dukkanina gelen bir doktora sormus ogrenmis. Bizim ulkemizde yapiliyor mu onu da bilmiyorum.sahsen ben bir bilgi bulamadim.

Hayır o bilgi dünya Sağlık örgütü tarafından yalanlandı. Doğruluk payı yok maalesef

Hayır o bilgi dünya Sağlık örgütü tarafından yalanlandı. Doğruluk payı yok maalesef
Anladim valla tesekkur ederim gidersem tup bebek yaptirdigim hastanede soracaktim ama su an dusunmedigim icin sormamistim. Ama hep var mi yok mu aklimi karistiriyordu. Oglumla birlikte meydana gelen 4 emriyom daha var hastanede dondurulmus. Ama otizmin nedeni ne nereden kaynaklaniyo belli olmadigi icin supheyle yaklasiyorum ikinci hamilelige. Ikinci olacaksa istersemde dogal yollardan olursa olsun olmazsa ne yapalim diyorum.

Son düzenleme:
İyi akşamlar Miraç kandiliniz mübarek olsun rabbim inşallah merhametini şifasını tüm yavrularimiza versin iki gündür bizde de alkış var ufacık şeyler bile mutlu ediyor hayırlısı ilerleme oldukça umutlu oluyoruz birde oyuncak bebek aldık bir bebeğe birde kendine biberonla mama veriyor hayali oyunmuş ufacık şeyler bile mutlu ediyor moralimiz yerine geliyor sizce nasıl iyimi teşekkürler iyi akşamlar

Bu konuya değinmeniz çok güzel olmuş. Ben gittiğim kurumdaki annelere hatta kendi aileme bunu anlatamıyorum. Tek sorun konuşmama gibi algılanıyor. Oğlum soru sormuyor cevap yok denecek kadar az fakat takıntılar çok fazla. tüm yöntemleri deniyoruz yok yok yok. Oğlum eline her geçen nesneyi yukarı aşağı yönünde sallıyor. Yapma diyorum getirip bana veriyor “al” diye. Ama bazen çok fazla sallama ihtiyacı mı hissediyor bilemiyorum, elinden alınca “verseeenee” diye bağırıyor. belki erken olabilir ama birçok kelimeyi tersten söylüyor. Eğitimcimiz “daha erken fakat disleksi belirtileri olabilir” dedi. Herkes bir şey söylüyor zaten. Kitap ve görsel takıntısı için hiperleksi olabilirmiş, ters söylüyor diye disleksi olabilirmiş, hareketli diye hiperaktivite olabilirmiş. Sterotip var diye otizm olabilirmiş. bir sürü teori mevcut. İsmine takılmıyorum fakat bir çözüm arıyorum bulamıyorum. Aba için birkaç yerle görüştük fakat memnun olmadım eğitim verecek kişiden. Büyükşehirlerin dışında aradığını bulmak çok daha zor sanırım.

Kesinlikle doğru bu test otızm işin değil genetık hastalıklar için yapılıyor otimle alakası yok çünkü otızmin genetık olmadığına dair bir çok bilimsel çalışma onaylandı

Cnm çoğu zaman hiperleksiyle birlikte diskleside eşlik edebiliyor zaten hiperleksıdede otızm belirtileri görülebılıyor ama bunlar kendi kendine Zamanla sönüyor özellijle 4 yaş sonrası kayboluyor diye okumuştum yabancı bir kaynaktan tabi bu hiperleksının de hangi çeşidi olduğunu çözmek anlamak dr ların alanı ama malesef bu konuda çok bilinçsizler zaten bunyğzden çoğu cocuk otızm yada ygb raporu alıyor

Cevap verdiginiz icin Teşekkür ederim

Soylediklerinize katiliyorumda anlamadigim su cocugun konusmasi vs her seyi normal sadece sosyal sorunlari var diyelim o an bunu dr nasil anliycak 30 dk da. Kimi cocukta disarida konuşmuyor cekiniyor vb. Bunuda arastirdidgimda sosyal fobi ,selektif mutizm vs gibi seylerde cikiyor karşımıza. Dr onu gorunce cocuk konusmuyorsa bu sebeplerdende olabilir aradaki fark nasil anlaşılıyor. Sosyal ortamda nasil oldugunu nasil anliyorlar .. vs vs aklimda bir suru anlamadigim sorular. Bu nasil illet bir sey

Bu 30 dakikalık muayenede anlaşılmaz..ön tanı konulur. Takiplerde duruma bakılır. Tek başına sosyal fobi tabiki otizm demek değildir..eşlik edilen bulgulara bakılır. Başka bulgu yoksa sosyal fobi ve ya selektif mutizm denebilir ama artık bunlar da atipik otizmin hafif formaları olarak kabul ediliyor bazı yerlerde.. Otizm olsun olmasın her ikisi de bir bozukluk. Erken tanı ve tedavi ile ciddi oranda düzeliyorlar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…