Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Kesinlikle kabul etmeyin. Tanimiyorsa tanitsinlar. Boyle hep kabullenirseniz ne zaman duzelecek turkiyedeki egitim ?

benim oğlum tamamen normal demiyorum evde hiç sıkıntımız yok ne konuşma ne davranış ama okulda çok zaman geçirdiğinden mi bilmem .serviste 45dk önce götürüyor 11_30dan akşam 5e kadar okulda.kural tanımazlığı var biraz .bugün psikoloğa götürdüm tekrar teste aldı.efenin yaşıdindan fazla akademik bilgisi var nerdeyse okuyor İngilizce aşırı düşkün ablasına herşeyin ingilizce.soruyor.göz teması var adına bakar.ögretmeni de şikayet ediyor dikkati çok dağınık dedi.ramda zeka testi normal çıktı dikkati de dağınık değil dediler .bugün psikolog da dikkat dağınıklığı yok çok ilgili çocuk dedi.korktuğunuz kadar bişey yok çok iyi durumda ben atipik otizm değilde hiperleksi olduğunu düşünüyorum dedi.içimi rahatlattı.daha birçok şey söyledi de özeti bu.beb raporu kaldırmadım ama kaynaştırma da almadım.öylece kaldı.tam o dönemde yeni doğum yapmiştim akışına bıraktım.efe bin bireysel eğitim den ziyade sporla eğitimin çok daha uygun olduğunu söyledi.şimdilik durum bu öğretmene gelişmeleri anlattım ben karar veremem müdür ne derse o olur dedi.

Zaten oğlumu görseniz hiperaktivite çok azaldı komut alıyor tehlike biliyor.soruya cevap veriyor soru soruyor renkleri rakamları harfleri şekilleri kavramları eşleşmeleri aklına geleni yapıyor bunların İngilizce lerini de.zamirleri karıştırmaz.duygularını ifade eder ne bileyim aklıma gelen bunlar.deseniz 49 -53-99-ingilizce oku okur .görmeden de söyler ezbere değil.dğn 2_4_6_8-10dedimikiser 20ye kadar devam etti .şaşırdım.süper puzzle yapar mesela.işte öyle

Ben yeni takip ediyorumda sizin taniniz neydi masallah bu arada ustun bir yetemek var sanirim

Kaynaştırma almıyorsun gece perisi sen rapor çıkarttırınca sistem seni kaynaştırmaya atıyor elektronik olarak
hatta üstün zekalılar da kaynaştırma gözüküyor özel eğitim raporu olan herkes kaynaştırma öğrencisi kayıtlarda
Benim büyük oğlan otistik özellik taşımıyordu göz teması etrafla ilgisi iyiydi özel eğitimi parayla aldırıyorduk çok ısrar ettiler özel eğitimciler rapor alın para ödemeyin diye sonuç böyle oldu
Kaynaştırma öğrencilerinin (üstün zekalılar hariç) gelmesi gereken minimum saati söylemiş size müdür
Tabii ki haksız ama bu rapordan da kurtulmak lazım bizim de başımız kalabalık moralimiz bozuk ister istemez çıkarttırmadık normal raporu hala
Sizin ve bizim durumumuz örnek olsun hemen rapor çıkarttırmayın arkadaşlar

Ben bunu burda bas bas bağırdım zaten.aman çok ağır değilse rapor almayın diye.işleri okadar zorlaşıyor ki müdür .aslında kötü biri değil belli ki oda dolmuş .ben hocalara da kısmen hak veriyorum tamamen dışlamaları yanlış tabi.empati yapmak ta lazım.ama napalım çocuklarımıza bunu satın almadık hiçbirimiz ve daha bizim tanınız ne tam olarak bilmiyoruz bile

Ama okula başladığında 1 yıllık geçici raporun süresi bitmişti.sistemde geçmişi görünmüş raporun bir geçerliliği yok ki şu an.sildirmedim ama

Ama okula başladığında 1 yıllık geçici raporun süresi bitmişti.sistemde geçmişi görünmüş raporun bir geçerliliği yok ki şu an.sildirmedim ama
İşte onu anlatıyorum sildirmeyince yani rapor çıkarma işlemini sıfırdan sağlam çocuk için yapmayınca gözüküyor 9 yıl sonra bile... bi de ben hayret ettim 2009 da bilgisayarlarda herşey kayıtlıymış demek

Sizin hiperleksi gibi bir durumu mu var. Hic boyle birseyden suphelendiniz mi. Bende ara ara supheleniyorum ama doktora gidince anlaticam. Harflere sayilara karsi cok ilgisi var oglumun hatta hastanede acil yazisini a ci iii lll diye okudu. Daha tam konusmuyor ama nerdeyse okuyacak. 39 aylık

Hiperleksiyi otizmden ayiran ozellik konusmadan once okuma gelmesi cnm zaten

Sanıyorum var konuşmadan önce rakamları harfleri öğrendi.hiperlekside heceleme olmadan kalıp şekilde kelime öğrenilirmiş. Efe aynen öle tel rehberini ezbere bilir.tv de alt yazıları falan kısmen okur saati sorunca kısmen biliyor puzzle yapar.heceleme yok yani olduğu gibi okuyor

Hiperleksiyi otizmden ayiran ozellik konusmadan once okuma gelmesi cnm zaten
hiperleksininde uc cesidi var tip 1 semptomlar gorunur erken okuma olur ama okudugunu anlamaz ve zamanla normallesir yasitlariyla ayni seviyede olur tip 2 konusma okumadan sonra gelmez sayilara harflere renklere duskunluk gorunur ama yuksek islevli otizmdir tip 3 konusmadan once okuma gelir ama okudugunu anlar sayilara renklere ayni sekilde duskunluk olur genelde ilk mantikli kelimeler 4 yasa dogru olur okumadan sonra cok nadir gorulen einstein sendromu dahi cocuklardir Q ları normalin üstundedır

Aynen okuyo ama anladigini dusunmuyorum ismini harfleri yan yana koyarak yaziyo yazma becerisi yok ama cabaliyo.hatta benim ismimide yaziyo okuyo su an tum harfleri tam soylemiyo ama caba icinde yazi gorunce basliyo hardlerini soylemeye. Uzmana danismadan bisey demek istemedim ama geceperisinde de ayni seyleri gorunce yazdim merak ettim.

Malesef ki cnm bu konuda uzman çok az ve hıperleksılı çocuklar çoğu zaman yalnış tanı alıyor işinin uzmanı bu konuda bılgısı olan bir dr 4 yaşından sonra bu teşhısı rahatlıkla koyabılır

Hiperleksiyle ilgili bişey okuyunca hemen dikkat kesiliyorum arkadaşlar ama inanın bu durum doktorlar için hiç önemli değil bu belirtiyor hiç takılmıyorlar. Bu durumu otizmden bağımsız bi durummuş gibi algılamıyorlar. Hep söyledim benim oğlum 38 aylık ve 27 aydan itibaren okuyor son 3 aydır sadece kelimeleri değil cümleleri de okuyor ve eskiden anlamını bilmeden okuyordu şimdi anlamlıya döndü. Anlamadığında ise o ne diye soruyor ama inanın alanında uzman ne kadar doktora gittiysem not alıyor sadece çok üzerinde durmuyorlar. Özel eğitime devam diyorlar inanın çok merak ediyorum birkaç yıl sonramızı

Evet bunu da merak ediyorum diyelim ki var hiperleksi cocukta aynen devam mi edecegiz yoksa egitimi daha farkli mi devam edecek. Sanirim egitim aynen devan edecek. Ilerisi gosterecek durumu bize. Eger aynen devam edeceksek doktorun deyip dememesi onemli degil bence. Ama yanlis yolda gidecek kadar degistirecekse bu durum o zaman sikinti.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…