Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canım bizimki okumayı harfleri ve sembolleri takıntı haline getirmişti ve bu yüzden girdiği hiçbir ortama ayak uyduramıyor oyunlara odaklanmıyor çocukları görmüyordu bile. Bu yüzden bunları hayatından uzak tutup okuduğunu görmezden gelin özgüdülemeye neden olmuş oyuna yönlendirin. Ama bu sizin bonusunuz sayın demek ki zeka ve öğrenmede problem yok sadece sosyal iletişim yönünü kuvvetlendiricez dedi doktorumuz. Özel eğitim sürecinde de öğretmenleri bizi her ders çok şaşırtıyor basit bi resmi ya da sembolü değişik anlamlarda da görüyor ve biz de a evet bu da olabilir diyoruz diyorlar. Farklı bi görsel zekaları var bu yüzden odaklanmaları çok zor oluyor. Eğer odada birden fazla nesne oyuncak varsa birinde kalma süresi en fazla 10 dk

Hiperleksi denen tanı otizmin içinde mi sayılıyor.ben çocuğuma ne eğitimi aldıran bilmiyorum.dğn psikolog bireysel eğitim almasın spor eğitimi verelim dedi.bizde okulda kural tanımama dediği olmayınca ağlama krizleri oluyormuş.çok kızınce elindekini atıyormuş ki efe saldırgan asla değildir.komut almayı öğrenir sporla dedi.sizin fikriniz nedir

Ustun zeka ayni zamanda ustun fiziksel gelisim deniliyor cocuklarinizin boyu ust sinirlarda mi mesela?
Yok ustun zekasi oldugunu dusunmuyorum. Zekasi normal bence su an oyle gorunuyor. Boyla alakasi yoktur bence. Daha hiperleksi mi ondan da emin degilim uzmana goturcem. Iste otizmi yapistiriyolar buyudukce daha belirginlesiyor. Otizm de cok yakin hala su durumda.

İşde sorun burda başlıyo daha öncede yadığım gıbı üç tip hiperleksı var 3. Zaten dahı çocuklar bunun için 6 yaş zeka testı yapılmalı Q ölçülmeli yukske çıkarsa zaten tıp 3 dür bu gıbı üstun zekalı çocuklar için ayrı okullar var avrupada rürkiyede vakıf olduğunu pkumuştum elinizdekı test sonucuyla gıdıyorsunuz ve onalar hangı alanda yeteneği varsa onun üzerınde duruyorlar

2016 yılında antalyada işk üstun zekalılar okulu açıldı Q su 130 uzerınde olanlar süper zaka yada üstün zeka grubunda ama bu Q testı mutlaka yapılmalı yoksa çok karmaşık oluyor bu şekılde dr nasıl hiperleksıuo ve bertilerını görmezden gelebılır yada önemsemeyebılır anlamıyorum çünkü kendılerınde bir bılgısı yol avrupada sürekli araştırılıyor hiperleksı asperger otizmden nasıl ayırt edilir

Ustun zeka ayni zamanda ustun fiziksel gelisim deniliyor cocuklarinizin boyu ust sinirlarda mi mesela?
Yaşıtlarından uzun ama genetiktir ben ve eşim de uzun boyluyuz.ben gelişimini akışına bırakmıştım aslında ama okuldan gelen baskılar beni zorluyor.foruma bile girmiyor ilgilenmiyordum efeye duran cocuk gibi davranıyor özel bişey yapmıyorduk.ailem benim fazla kurcaladıgımıher dönemde yaramaz laf dinlemeyen cocukların olduğunu söylüyor.kısmen hakta veriyorum ozamam nerede bu atipik yetişkinler diyorum

Arkadaşlar eşimin bi arkadaşının oğlu var 9 yaşında herkes onun hasta bir çocuğu olduğundan bahsediyordu ben yatalak zannetmiştim!....
Neyse eşim arkadaşıyla konuşmuş o da benim oğlan otistik demiş biz de bi eşini arayalım eğitim konusunda fikir verir dedik annesi bana
- oğlum 4 yaşında okumayı öğrendi eğitim falan da aldırmıyoruz artık dedi ama babası çok üzgün oğlum otistik diyor
Devlet okulunda yapamaz diye özele vermişler benim anladığım çocuk okumayı 4 yaşında öğrense bile otistik özellikleri kalabiliyor eğitim şart

Ben hiperlekside bi belirtide cok takildim. Cocuk normal 12 aylikken kelimelere baslar ama 18-24 aylikken hic konusmamaya baslar. Boyle bir sey yaziyodu. Aynen bizde de oyle oldu. Sizlerde nasil oldu kelimeleri varken sustu mu. En son buraya gel bile demisti cunku.

Bizde geri gitme olmadı canım okumaya başladığında ise sadece marka isimleri söylüyordu yani anne baba da yoktu.

Bizde geri gitme olmadı canım okumaya başladığında ise sadece marka isimleri söylüyordu yani anne baba da yoktu.
Bizimde gerileme olmadı iki yaşında ilk kelimesi saati göstererek 9 oldu hala anne baba demez ama tüm sayıları kusursuz söyler tanır renkleri ingilşzce türkçe hatflerıde öyle

Maalesef toplumumuzda hiperleksi ile üstün zeka karıştırılıyor.Hiperleksi bir gelişim bozukluğudur ve mutlaka uzman yardımı gerekir Ebeveynler çocuğum 3 yaşında okuma yazma öğrendi diye seviniyorlar ve bu tanının konmasını geciktiriyor.

3 tipi var hangisinde yaziyor bu belirti ?

Ortak dikkat yok bizde bir çözüm önerisi olan var mi işaret ettiğim yone bakmıyor lutfen yardim

Bu konuda onun ilgisini ne ceker sen bulmalisin. Su kopugunde balon ufle mesela ozel egitimde cok kullaniliyor. Dikkatini ustune cekebilmek icin. Sevdigi seyleri yapmaya calis kosuyosa sende kos yere yatiyosa sen de yat. Sevdigi istedigi seyleri yuksek yerlere birak isterse bu mu diye isaret parmaginla goster.

Co
Cok tesekkuur ederim hepsini deniycem bu arada sizlerde varmiydi boyle bir durum isaret ettiginiz yone bakmama durumu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…