Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Herkese iyi akşamlar. Benim de canımı sıkan şey bu aralar dışarıdaki tutumu arkasını dönüp alakasız yerlere girip çıkıyor ben hiç yokmuşum gibi kontrol etmesi çok zorlaştı. Öğretmenimiz biraz süre verin örneğin dikkatini çeken bi yer var ve bi iki dakika oraya daldı dokunmayın zamanla süreyi kısaltır diyor. Gideceğimiz yere yarımsa 1 saatte gidiyoruz. Ve kendisini yola atma durumu da değişmiyor 1 aydır dışarda çalışıyoruz elimi tutması konusunda ama ilgi duyduğu bi araba geçerken atıyor kendini. Yaş ilerledikçe azalıyor ve öğreniyorlar mı arkadaşlar?
Evet muhtessem kardeşim benim oğlum da aynen öyleydi şu an 7 yaşında son 1-2 yılda duruldu hatta geçen hafta biyoenerji yapan çocuk dr una gittik ya yeni yer diye gene odaları gezdi ama bizi çok tedirgin etmedi ordan oraya koşmadı
Valla kim ne derse desin diyetten sonra durgunlaştı dürtüselliği azaldı hazır şekerli gidalar enerji patlaması mı yapıyordu yoksa büyüdükçe az çok akıllandı mı bilemedim

Tahlilerinde amanyak laktat yüksek çıkan var mı varsa nasıl bir yol izleniyor
Onu bilmiyorum seninkinde metabolik bi sorun mu var? Hasan hoca bize diyet verdi ama tüm tahliller normal o aminoasitlerin oranına bakarak diyet veriyor otizmi olan çocukların çoğunun metabolik bi sorunu olmuyor
Altta yatan hastalık varsa herhalde önce onu tedavi ederler

Onu bilmiyorum seninkinde metabolik bi sorun mu var? Hasan hoca bize diyet verdi ama tüm tahliller normal o aminoasitlerin oranına bakarak diyet veriyor otizmi olan çocukların çoğunun metabolik bi sorunu olmuyor
Altta yatan hastalık varsa herhalde önce onu tedavi ederler
Bizden nöroloji amanyak laktat organik asitler amino asitler istedi henüz hepsi çıkmadı tahlillerin amonyak laktat biraz yüksek merak ettim böyle sorunla karşılaşan var mı diye

İnşallah sağolasın biraz rahatladım ne kadar zaman sonra algılıyor ilerleme olanlar lütfen yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

D
Nöroloji tam otistik tanı koyuyorum bilgisi olanlar lütfen yardımcı olun
Dilek hn otizm teşhisini çocuk psikiyatristi koyuyor ama o da değişkenlik gsterebilir benim büyük oğluma otizm spektrumu içinde olan yaygın gelişimsel bozukluk demişlerdi 4 yaşında asperger olabilir dediler şu anda lise 1 de gayet başarılı tanılara takılmayın
Otistik özellikler gösteren çocuklar birbirinden çok farklı kimi 2,5 yaşında okumayı öğreniyor değişik alanlarda özellikle görsel hafıza konusunda çok iyi olabiliyor ama her çocuğun ilerleyişi farklı. Bi de otistikse eğer öğrendiği kelimeleri filan arada unutabiliyor ama tabii ki uzun vadede hepsi ilerliyor benimki 7 yaşında mesela tabii ki kendi 2 yaşına göre çok çok iyi. Tuvalete gidiyor ihtiyaçlarını söylüyor dediğimizi anlıyor.... ama zaten normalde de 2 yaşındaki çocuk genelde tuvaletini söylemez, sizinle işbirliğine gitmez vs vs.... küçük çocuklara denver testi yapıyorlar 6 yaşında da zeka testi. Zekası normal ya da üstün çocuklar çok daha iyi ilerleme gösteriyor çünkü büyüdükçe nasıl davranması gerektiğini öğreniyor. Çocuk otizmse eğer zeka problemleri ve genetik bir takım hastalıklar da eşlik ediyor ilerideki hayatı ona göre belirleniyor
Ne güzel siz kızınıza destek genç bir anneannesiniz. Anne olabilecek yaşta anneanne olmuşsunuz. Sakin olun soğukkkanlılıkla olaya yaklaşın doktor tanı koysa bile sonradan toparlanabiliyor meğerse otizm değil uyaran eksikliğiymiş diyorlar Allah hepimize güzel günler ve umulmadık sürprizler göstersin

Merhaba beni hatırlayanlarınız vardır.oglum 5yaş anaokulu nasıl gidiyor.e okulda geçmişi raporu göründüğü için okul müdüründen öncesinde bunu sakladım diye bize gıcıktı zaten.sürekli efeden kural tanımıyor diye şikayet geliyordu.en son dün müdür çağırdı artık oglumunnhafta 2gün 2saatten fazla okula gelemeyeceğini Zarar verdiğini söyledi.çok şaşkınım müdürü alttan aldım ama ikna olmadı.okuldan alıp başka okula mı versem Rama söyledim böyle bir şeye hakkı yokmuş müdürün zıtlaşsam yine oğluma zarar.bana bir akıl verin çıkmazdayım

Merhaba beni hatırlayanlarınız vardır.oglum 5yaş anaokulu nasıl gidiyor.e okulda geçmişi raporu göründüğü için okul müdüründen öncesinde bunu sakladım diye bize gıcıktı zaten.sürekli efeden kural tanımıyor diye şikayet geliyordu.en son dün müdür çağırdı artık oglumunnhafta 2gün 2saatten fazla okula gelemeyeceğini Zarar verdiğini söyledi.çok şaşkınım müdürü alttan aldım ama ikna olmadı.okuldan alıp başka okula mı versem Rama söyledim böyle bir şeye hakkı yokmuş müdürün zıtlaşsam yine oğluma zarar.bana bir akıl verin çıkmazdayım
Kesinlikle bole bir hakki yok meb bimer cimer her yeryere şikayet edin. Ne demek cocuk az gelicek ole sey olamaz.siz u arada raporu kaldirtmak icin basvurmusmuydunuz? Ne dedi dr

Nöroloji tam otistik tanı koyuyorum bilgisi olanlar lütfen yardımcı olun
Biz bilmediğimiz için ilk nörolojiye gittik konuşmuyor diye bize yaygın gelişimsel bozukluk dedi tahliller verdi mr verdi atipik otizm olabilir alanında ünlü arkadaşını önerdi psikiyatr gitseniz bişey yapmaz dedi mutlaka tahlilleri ona da gösterin dedi tabi bu doktor epey bi ücretli geldi bize oyun gurupları vs var ona katıl dedi kreş psikoluğya görüştük oda alanı olmadığı için pek anlamadı tabi bişeyi yok uyaran eksikliği dedi yarım gün yada tam gün kreşe başlasın dedi 24 aylıktan bu yana her gün iki saat gidiyor 4aydır ilerleme olmadı malum kış hasta olmaktan gidemedi düzenli psikiyatra gittik atipik otizm ama iyi yerdesiniz dedi erken fark etmişsiniz çok çabuk ilerleme sağlar bir yıl özel eğitim önerdi rapor bekliyoruz duruma göre özel eğitime başlayacağız ya ücretli yada raporlu şu anda 28 aylık sizin torununuz kaç aylık tavsiyem ilk psikiyatr gitmeniz gerek görürse nörolojiye sevk ediyormuş zaten

İlk gittiğimiz psikiyatri güldü bize oyle bir seş olmadığını söyledi sizin çocuğunuz dan daha durumu iyi olmayanlara bile tanı koyuyoruz dediler başka bir psikiyatri ye gittik atipik.tani aldık 20 nisanda tekrar psikiyatri randevu muz var eğitim devam nörolojik sorun olmayanjar daha çabuk iyilesiyormus ayrıca troit hastasıyız göz ameliyatı geçirdik üç defa yavrum dogdu Doğanlı perişan sürekli . tahliller bide bu illet çıktı rabbim tüm anne ve yavrularimiza şifa ver göz kapamız düşük güçlü olmaya çalışıyorum kızıma hissetmiyorum her gün yanındayım keçi sütü ne ve vitaminlere başladık faydası olur mu iyi gelismeler umuduyla hepinize hayırlı cumalar olsun

Anneye bağımlılık yok bu durumda olupta sonra anneyi algılayan varmi anneler lütfen yardımcı olun
Dilek hanım her çocukda yaşanabılır bu güvensiz bağlanma olayı özellikle çalışan annelerin babanne annane yada bakıcıyla buyuyen çocuklarda görülme olasılığı daha yuksek torunununuz daha küçük bizim teşhısımız yok geçen yıl oğlum annemi görünce benim kucağımdan onun kucağına atlardı ama gelin şimdi görün gözü sürekli üstümde bir işim olduğunda uyurken bırakıyorum yoksa bıtakmak mümkün değil oyun oynarken dahi maksımum 10 dk odasıncan gelir sarılır öper gider aklınca benı kontrol ediyo sıpa

Dilek hanım her çocukda yaşanabılır bu güvensiz bağlanma olayı özellikle çalışan annelerin babanne annane yada bakıcıyla buyuyen çocuklarda görülme olasılığı daha yuksek torunununuz daha küçük bizim teşhısımız yok geçen yıl oğlum annemi görünce benim kucağımdan onun kucağına atlardı ama gelin şimdi görün gözü sürekli üstümde bir işim olduğunda uyurken bırakıyorum yoksa bıtakmak mümkün değil oyun oynarken dahi maksımum 10 dk odasıncan gelir sarılır öper gider aklınca benı kontrol ediyo sıpa
36 aylık oğlum

Gece perisi çok geçmiş olsun benim büyük oğlum en son ilkokul 1 deyken 2009 da özel eğitim aldı sonra özel eğitimciler bunun herşeyi normal çıkıyor rapor alamayız diye eğitimi sonlandırdılar
Aradan geçti 9 yıl oğlum bu arada üç ayrı okula giderek orta okulu bitirdi teog a girdi aldığı puanla bi özel okula burslu kaydettirdik ilk dönem gitti 2. Dönem okulun pdr cisi bizi aradı oğlunuz kaynaştırma öğrencisi gözüküyor ram a gidin sildirin dedi ram a gittik kaynaştırma öğrencisi gözükmüyor ama sildirmek için prosedürler var dedi önce okul öğretmeni bu çocuk normal diye rapor tutacak o raporla devlet hastanesine başvuracaksın heyet çocuk normal diye rapor verecek o raporla ram a gideceksin o da inceleyecek çocuk normal dicek yani normalde otistik raporunun aynısı prosedürler aynı
Senin durumunda kaynaştırma öğrencilerine verilen minimum devam süresi bu seneye benim küçük de kaynaştırma gidecek ordan biliyorum
Seninki ana sınıfı mı? Öğretmeninden çocuk normaldir raporu alıp süreci başlatman gerekiyor çocuğa normal rapor çıktıktan sonra kimse bu çocuk gelmesin diyemez Allah yardımcın olsun canım benim önerim bu

İlk gittiğimiz psikiyatri güldü bize oyle bir seş olmadığını söyledi sizin çocuğunuz dan daha durumu iyi olmayanlara bile tanı koyuyoruz dediler başka bir psikiyatri ye gittik atipik.tani aldık 20 nisanda tekrar psikiyatri randevu muz var eğitim devam nörolojik sorun olmayanjar daha çabuk iyilesiyormus ayrıca troit hastasıyız göz ameliyatı geçirdik üç defa yavrum dogdu Doğanlı perişan sürekli . tahliller bide bu illet çıktı rabbim tüm anne ve yavrularimiza şifa ver göz kapamız düşük güçlü olmaya çalışıyorum kızıma hissetmiyorum her gün yanındayım keçi sütü ne ve vitaminlere başladık faydası olur mu iyi gelismeler umuduyla hepinize hayırlı cumalar olsun
mrb bizde keçi sütüne başladık yaklaşık 1 aydır veriyoruz formül mamayı kestik algı baya açıldı tatlı ve hamur işinide azaltabilirsek dahada iyi olacak inşallah. keçi sütünün tadı kötü sevmiyor oğlum ama annem uyurken içiriyor günde bir defa. sizde devam edin umarım fayda görürsünüz.

X