Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ekolalisi nasil çabucak geçti ne yaptırdılar hangi etkinlikleri paylasirmisiniz
Oğluma soru sorduğunda oda aynısını söylüyordu. Hocamız önce soruyu sordu sonra hemen ağzını parmağı ile kapatıp cevabı kendi söyledi. Mesela şu şekilde nasılsın deyip ağzını kapatıp "söyle iyiyim" diyordu oğlum da iyiyim diyordu bu şekilde yapa yapa tabi her doğru söylemede ağzına hemen çikolata verdi pekiştirdi. Çikolatayı çok seviyor o yüzden onu kullanıyor . Tekrar etmediği zaman da aferin çok güzel sessiz durdun diyip yine çikolata verdi öyle öyle 4 derste falan bitti 5n 1K soruları da bilmiyordu onları da eylem kartları ile öğretti bu şekilde ilerliyor umarım işe yarar canım yazdıklarım

Hayırlı olsun diyetiniz B12 yi biz de kullandık o sersemlik yapmaz vitamin iğnesi zaten
İnan’ın yazmadan edemedim. 40 aydır ilk defa oğlum 15 dakika bizimle kahvaltı masasında oturdu sebepsiz koşmaları yarıya indi, ailece çok şaşkınız. Bugün 3.üncü günümüz.Dilerim diyettendir ve böyle devam eder.

Çok sevindim kuntaycım inş böyle devam eder umutsuz olma diyeceğim ama bazen herkes aynı bıkkınlık duygusuna kapılıyor böyle güzel gelişmelerle de o duyguyu atıp yoluna devam ediyorsun

Arkadaşlar oğlum inanılmaz çekilmez huysuz bir çocuk oldu artık gücüm kalmadı gibi ne istediğini bilmeden ağlıyor hiç bir şeyden mutlu olmuyor sürekli elimd n tutup bir yere götürme çabasında hergün dışardayız zaten ayrıca bildiği hiç bir kelimeyi iletişim amaçlı kullanmıyor çiçeği görüyor çiçek diyor ben sorunca söylemiyor vs ayrıca iki dakika bile bırakmıyor beni eve gelen oyun abisi ne derse hemen hemen bir çoğunu yapıyor ama benimle öyle değil ya bende mi bir sorun var acaba hayır çok üzerinede gitmiyorum zaten ikizi var ona yetişmeye çalışıyorum yani istesem de bunaltacak vaktim yok 27 aylık bu arada

Evet kuntay diyetten bence cunku biz diyete basladigimiz hafta babasinin yuzune bile bakmayan cocuk onunla oynamaya basladi. Kapi calinca farketmeye basladi. Insallah daha cok yol alirsiniz. Bir yere kadar ise yaradi biz de sonra hep rutin devam etti su an gerileme yok her gun yeni biseyler ogreniyo da. Benim oglan cok zayifladi bu diyette ama bagirsaklarinin bir nebze temizlendigini dusunuyorum

Benim kizim otizmli degil. O dahi cekilmezdi o yaslarda. Bazi cocuklar boyle olabiliyor anneye karsi. Zamanla oglunuz uslanir

mrb bizdede durum farksız bu günlerde hep ağlak dışarı çıkmak istiyor çıkarmazsak kendini yerlere atıyor dışarı çıkartıyoruz bir saat kesmiyor içeri girerken yine aynı sorun yerlerde yuvarlanıyor ağlıyor umarım geçici bir durumdur çok zor çünkü tutmasak kafasını biyerlere çarpıyor allah yardımcımız olsun

maşallah cnm çok sevindim inşallah dahada iyi olur

Ayyy inş kuntaycım ya biz bu quercetinden de çok memnunuz İzmir'de olup bu diyet yaptıran grupta adil hoca ya ya da Hacettepe otizm grubuna giden var mı acaba bu takviye ilacına kaç yaşında başlanıyor? Nerden anladın dersen ilaç yurtdışından gelemedi bi ara oğlum geriledi gibi oldu

Burada yazılanlardan çok şey öğreniyorum sizin araciliginizla herkese sormak istiyorum aslında siz evde neler yapıyorsunuz kreş eğitim kurumu terapi iyi güzel fakat akşam çocuğun eve geleceği saatte telaslaniyorum oyunları hep tek duze boş geçirmek istemiyorum vaktini rutine girmemesi için çaba harcıyorum birde otizmle ilgili kitap film onereceginiz şeyler okuyup faydalandiginiz kaynaklar varsa isimlerini yazar misiniz

Merhaba arkadaşlar kizim 22 aylk 1 yaşındayken anne diyordu ama bilinçsiz o da anni şeklinde anne baba nerde diye sorduğumuzda gözüyle bakardı benim kizim da olan tuhaflığı görmem maalesef 22 ayı buldu çok üzgünüm yemeden içmeden kesildim benim kafama dank eden ismiyle seslendigimizde bakmamasi oldu 6 aylik dan beri çizgi film izlerdi gittiğim yerdede açardım dursun diye ne büyük yanilgiymis allah'ım kızımın durumunu nasılda göremedim kizim yanlız büyüdü ailelerimizde. Uzaktık 18. Aya kadar uzaktık dışarı çıkma imkanımız olmadi kizim hiç yaşıtlarıyla oynamadı hep üstüne düştük yemek mi yyicek önün acıktım demesine fırsat vermeden yemeğini yanında hep suyunu getirdim ısırdım hiç fırsat vermedim acim susadım demesine kizim sakin bir cocktur 18 aylıkken memlekete taşındık tabi akranları vardi onları gördükçe kizim a bir tuhaflık olduğunu farkettim nete ilk yazıtında maalesef otizim cıktı resmen yıkımdım kizim bana hiç bakmıyordu seslendigimizde oralı olmuyordu kizim bunu babaya ver dediğimde öylece bakıyordu istediği birseyi göstermiyordu ben hiç fırsat vermedim ko ne büyük kötülük etmişim kızıma hemen tv kapattik hep onunla oyunlar oynuyor konuşuyorum geçen haftapsikiyatriye götürdüm otistik degil ama gelisim geriligi var gibi eğitimle toparlar gibi duruyor dedi haftaya nöroloji kgb doktorundan testler yapılacak ve gelisim uzmanı görecek kızımı bi 1 hafta icinde kizim ver dediğimde vermeye başladı aferin sana alkış dediğimde. Alkış yapmaya başladı kizim beni ara bul dediğimde beni arar insanlarla ilişkisi güzeldir onlarla oy8n oynamayı sever kalabalıktan korkmaz bazen etrafında dönüyor hemen mudahele ediyorum gözünü kulağını sorduğumda göstermeye başladı ufak ufak hiç konuşmuyor goz teması güzel ama seslendigimde hala bakmiyor kediyi görse pişi pisi der
Size sorum böyle sıkıntı yaşayıp sevgiyle ilgiyle eğitimsiz atlatan oldu mu lütfen sizleden gelecek yoruma çok ihtiyacım var

Bu arada 2 haftadır tv yi kapattik surekli ilgileniyorum parka götürüyorum çocukların arasına kalabalığın arasına karışıyor bugün ismine bakmaya başladı otistik olsa 2 haftada alkışı bay bayi ismine bakmayı öğrenebilir miydi

Kısa sürede toparlanan çocuklar için uzmanlar uyaran eksikliği üzerinde duruyorlar sizin de anlattığınız kadarıyla öyle. Sevginin ve ilginin yapabileceği şeyler o kadar çok ki. Dilerim kısa sürede açığı kapatırsınız.

Bahsettiğiniz şeyleri birebir yaşadım.kızım 18 aylık iken durumunu anladım Atipik falan değil o zaman gelişim testinde orta derece otizm risk gurubunda denilmişti ve gelişim testi 8-9aylık çıktı çok kötü bir durumdaydı yemin ediyorum yürürdü ama adımını nereye attıgını bilmezdi.Tv kestim hemen 18 aylık iken hemen ismine dönemeye gözümüze bakmaya hayır otur al ver gel anlamaya iki ikra(ablasının adı)gel falan demeye başladı ama bilinçsiz. Sonra bi ara sustu şimdi bilinçli atlına yapınca bezini tutup çiş diyor sobaya cıs diyor ve cici diyor şarkı melodilerini mırıldanıyor tonla eksiği var ama eskiye oranla daha iyi bizede kimse otistik demedi gelişimsel gerilik aynen.seslenince bakar göz TEMA’sı güzel işaret parmağı kullanmıyor hala.Sabır lazım çok sabır hemen bir kaç ayda çözülmüyor mesela. Şuan 25bucuk aylık kızım çnümüzde 2-3yıl var inşallah bütün kuzucuklar atlatır bu durumu güçlü olun bir sizin başınızda değil ...

Kaç defa okudum yaz
Kaç defa okudum yazdiginizi hepsi birebir kızımla eşdeğer otistik de olsa gelisim geriligi de olsa bizim yavrularımız rabbim onları korusun açığı kapatmaya çalışıyoruz 1 sene de olsa bunu başaracağına inanıyorum kızımın sizin kızınızda yapacak güçlü olalım sadece ilgi ve şefkat kızımı 2 haftada değiştirdi şükürler olsun

Peki doktor ne dedi kreş eğitim falan önerdi mi neler yaptınız bu site içinde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…