Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Cnm kaç aylıksınız ? evet tv tablet yasak üç hafta olucak ben kapatalı 31 aylık olucaz inş hemen farkettı işaret parmağı daha aktif kulllanıyor komutları bazen alır bazen almazdı şimdi hepsini alıyor giyinirken kolunu ver dediğimde veriyor ayağını ver diyorum veriyor ama ikili komutlar hala yok çok gerideyiz ama bir şekilde birşeyler başlıyor Allah’ın izniyle her çocuk farklı gelişiyor gelişim tablosuna göre 1 yıl gerideyiz ben inanıyorum arayı kapatacak kuzucuklarımız bu arada teşhısimiz yok[/Q
Canım TV yi kapatmakla demek istediğiniz sadece çizgi film mi işlemiyor yoksa dizi haber falan da açılmıyor mu bende TV izletmeyecegim ondan soruyorum

HasanOnala gidenler benim girebilme gibi bir imkanım yok hasan önal ne diyet verdi yazarmisiniz
Öncelikle tüm kadınların özellikle burada olan-olmayan, özel Çocuk annelerinin kadınlar günü kutlu olsun. S ssedefff cim Hasan önal kan tahlillerine bakarak diyet veriyor. Aşağı yukarı aynı diyet fakat alerji ya da başka özel durum eşlik ediyorsa farklı. Sana listeyi atıyorum.

Eklentiler

• 8E69F9D1-2977-41E4-8E97-A1E89D5CC5B5.jpeg
    8E69F9D1-2977-41E4-8E97-A1E89D5CC5B5.jpeg
    52,8 KB · Görüntüleme: 201
Ya o sekilli oyuncagi benim oglum yapamiyor rastgele koymak istiyor benim oglum da 16 aylik onun disinda gelisimi kizinizla ayni bi sorun oldugunu dusunmuyorum ama cok hareketli asiri hiperaktivite olabilir mi diye de dusunuyorum
Sekilli li oyuncak soyle benimkide tam yapamiyor ama ugrasiyor bazen basariuor halka gecirmeuide yapiuor ama sirayla yapmiyor eline once hangisi gelirse onu takiyo

Öncelikle masallam benm 14 aylık lglun da böyle şu an olması gereken bir çocuk goruyofun fazla takilmayn 24 aya kadar her çocuk otizmn belirtilerini verir ki zaten

Çocuk daha ne yaosib herşeyi anlıyor daha ne olsun komut aliyo

Büyük oğlum 24 aykikkeb komjt almihotxj ama küçügu ona ne dersek anında ysoiyot dün bana şu lrada dedi gösteriyor verirken ver dedi her çocuk aynı olmak zorunda değil büyük oğlum 2 yaş sonrası böyle şeyler dedi kardeşi şimdi diyor

Sizin anlattığınz olması gereken pek video da açmayın küçük oğlum 0 YouTube videosu izledi TV açık ama dönüp bakmaz kitlenmez büyük oğlum anında kitlenir doğdu dogslk o kitlenin TV ye
Ama mesela dedesine dedecim küçük halimi izlemek jsgiyofjm diyor kendi videoladink izlemekten zevk alıyor

Ufak tefek komutlari aliuor ama gel diyince asla gelmiyor he ver elini diyince uzatiyor hemen.gecenlerde eli yandi kuzumun biz bekliyoruzki gece surttukce aciycak agliycak ama hic aglamadi desem yeri gerci doktor anestol pomad diye bi ilac verdi yuzde 5 uyusturucu var ama bizim buyuk halimizle nasil canimiz yaniyo kizim nasil aglamadi hic hayret ettim bu bile kafama takildi.onun disinda mesela bu videolardan aciuorum anneni seviyosan alkisla falan tarzi bekleyip tam yerinde alkis yapiyo ama oyle bir kitlenihoki tvye aman tanrim.malesef calisiyorum annem bakiuo tv acma desemde aciyolar.doktora goturmemde yasak esim kesin konustu napicam bilmiyorum cok uzuluyorum elimden bisid3 gelmiyo

Ufak tefek komutlari aliuor ama gel diyince asla gelmiyor he ver elini diyince uzatiyor hemen.gecenlerde eli yandi kuzumun biz bekliyoruzki gece surttukce aciycak agliycak ama hic aglamadi desem yeri gerci doktor anestol pomad diye bi ilac verdi yuzde 5 uyusturucu var ama bizim buyuk halimizle nasil canimiz yaniyo kizim nasil aglamadi hic hayret ettim bu bile kafama takildi.onun disinda mesela bu videolardan aciuorum anneni seviyosan alkisla falan tarzi bekleyip tam yerinde alkis yapiyo ama oyle bir kitlenihoki tvye aman tanrim.malesef calisiyorum annem bakiuo tv acma desemde aciyolar.doktora goturmemde yasak esim kesin konustu napicam bilmiyorum cok uzuluyorum elimden bisid3 gelmiyo
Oncelikle gecmis olsun.bence oyle bi durum yok.belki krem etkili olmistur o yuzden hissetmemistir.tv ye kitlenmeyen bebek bilmiyorum cogu donuk donuk bakiyor.isme bakma cani isteyince hemn cani istemezse 3. De bakiyor tamamen keyfi davraniyor.cunku ismini bilmeyen cocuk cagirdigimda hi demez.bende o sekilli kovayi yaoamiyor diye takiyorum ama eskisi kadar kendimi yiyip bitirmiyorum.onun disinda komutlarimi anliyor bezini cope at diyorum atiyor.sonrada ellerimi yika dercesine ellerini ovaliyor.bence sorun bizde bu konuda bilgi sahibi oldugumuz icin evham yapmaya haziriz
hem anneligin vermis oldugu evham hem de takintili bi yapimiz var o yuzden en ufak belirtide kafamizi takiyoruz.

Liste için çok tesekkur ederim bende elimden geldiği kadar uygulamaya caalisicam bebegim nisanda 36 aylık olacak fakat pek bu gelişimi yok kafa sallıyor tukuruyor yere yere tukurme yeni cikti

Merhaba çocuğunuz kaç yasındaydi bu mesajı yazdiginizda
mrb 23 aylıktı o zamanla şimdiyi kıyaslarsak baya fark var konuşma yok henüz ama algısı açılmaya başladı bizi anlıyor fakat hala işaret diliyle anlaşıyoruz elimizi tutup öyle yaptırıyor isteklerini. bide bu aralar çok sinirli öfke patlamaları yaşıyoruz istediği olmayınca kendini yerlere atıyor

Kızlar özel egitime başlarken değerlendirme süreci nasıl oldu sizde bizim iki haftadır değerlendirme sürecinde haftada birer saatten üç saat eğitime başladı yapıp yapamadıkların göre bi program hazirlayacaklarmis
Birde diyaloglu konuşma için dil terapistinden fayda gören oldumu
Canım mrb bizim hocamız bir saatte yaptı değerlendirmeyi sonra dediki haftada 2 saat gelin 2 hafta sonra anlarım ne durumda olduğunu dedi. 8 saat oldu şuan çok faydası oldu maşallah ekolali tamamen bitti göz teması ve ismine tepki çok iyi evet hayırı öğreniyor şimdi ilerleme var. Ben de ders yaparken onları dışardan izliyorum hocanın yaptıklarını evde uyguluyorum çok faydasını gördüm

Sağol kleopat yaşamasaydık iyiydi ama yaşadık, yaşıyoruz....
düşünüyorum sıkıntı çekmek insanları olgunlaştırmasa peygamberimiz yetim ve öksüz büyümezdi zaten hayat kısa başımıza bi sıkıntı geldi ve bununla birilerine faydalı olduysam çok sevinirim
Kuntaycım benim oğlum ekmek makarna patates üçlemesinde yaşıyordu ilk çok bocaladı 2 kilo verdi tabii küçücük çocukta 2 kilo çok belli oluyor ama eski performansını yakaladı zamanla verdiği kiloları aldı canım kleopat ın dediği gibi alışıyorlar
Yalnız bu yıl ben okula yollamadım okul çok sıkıntı çünkü hergün pasta hergün doğumgünü. Evde kaldı oyun merkezine götürüyoruz hemen her gün eve hoca geliyor okuma dersi alıyor harf öğrensin diye bence diyet yapacaksa oyun grubuna falan gitsin okul çok yıpratıyor
Okul konusunda sizin kadar dertliyim.
Kreşe 14 aydır gidiyor oğlum. yine de acabalar beynimi kemiriyor. Her çocuk farklı bunu belki yüz kere yazmışımdır yine yazdım maalesef.
Buradan çok okudum çocuğum kreşe gitti 2 ayda açıldı, 5 ayda, 8 ayda bir yılda açıldı diyen anneleri hep okuyorum, duyuyorum. Asıl mevzu her çocuğa her uygulama iyi gelmediği kanaatindeyim. 14 aydır kreşe gitmesine rağmen hala oyunlara katılmıyor, her gün en az 15 dakika ağlıyor okula girdiğinde. Etkinliklere katılmıyor, daha neler sayarım.
Gittiğimiz kreş iyi, öğretmeni çok tecrübeli ve özel çocuklarla da çalışmış tatlı bir hoca. Ben zaten 3-4 saatliğine veriyorum oğlumu kreşe. Bana kalırsa sosyal anlamda ilerlemesi %1 gibi. Acaba diyorum acaba...gitmese daha mı hızlı ilerlerdi. Şimdi uzmanlarda ikiye bölünüyor bu konuda. Çocukta gerilik ve kaygı problemi varsa kreş olumlu yönde değil olumsuz etkileyebilir diyor bazı doktorlar. kreşin faydasını gördüğünü söyleyen annelere inanıyorum da fakat her çocukta aynı etkiyi yaratmıyor anlaşılan.

Kuntaycım benimki de öyleydi hatta buraya da yazmıştım bağrıma taş basıp götürüyorum diye
Seninki 40 aylıktı di mi ben olsam ki böyle iki çocuk büyüttüm istemiyorsa vermezdim bu hemen düzelenler zaten otizmli olmayanlar sadece konuşması gecikenler
Bizimki zaten zor gidiyordu geçen yıl 2. Dönem öğretmenimiz bile isyan etmeye başladı kurabiyeden bi parça vermek zorunda kaldım çorbada gözü kaldı vs diye
Biz yakındaki kapalı oyun merkezine götürüyoruz hemen her gün oradaki çocuklarla iletişime geçiyor sana da tavsiye ederim kreşe devam edecekse de kendisini Karnının tok olduğu onların da yemek yemedikleri bi saatte götür ama emin ol bizimkiler de toparlıyor en azından büyüyorlar sadece daha yavaşlar diyet te şu senin bildiği ama kullanmadığından şikayetçi olduğun kelimeleri geri getirecektir inşallah
Sonuçları merakla bekliyorum paylaşırsan sevinirim

Kuntaycım benimki de öyleydi hatta buraya da yazmıştım bağrıma taş basıp götürüyorum diye
Seninki 40 aylıktı di mi ben olsam ki böyle iki çocuk büyüttüm istemiyorsa vermezdim bu hemen düzelenler zaten otizmli olmayanlar sadece konuşması gecikenler
Bizimki zaten zor gidiyordu geçen yıl 2. Dönem öğretmenimiz bile isyan etmeye başladı kurabiyeden bi parça vermek zorunda kaldım çorbada gözü kaldı vs diye
Biz yakındaki kapalı oyun merkezine götürüyoruz hemen her gün oradaki çocuklarla iletişime geçiyor sana da tavsiye ederim kreşe devam edecekse de kendisini Karnının tok olduğu onların da yemek yemedikleri bi saatte götür ama emin ol bizimkiler de toparlıyor en azından büyüyorlar sadece daha yavaşlar diyet te şu senin bildiği ama kullanmadığından şikayetçi olduğun kelimeleri geri getirecektir inşallah
Sonuçları merakla bekliyorum paylaşırsan sevinirim
Kelimeleri bilip kullanmaması çok zoruma gidiyor. Kelime haznesi çok geniş sadece zorda kalınca ya da ben sorunca söyler. Herşeye kendince isim takmış hatta sadece mırıldanıyor desem daha doğru. Patlıcana bakıp söyleniyor mantıksız sesler çıkarıyor. Gösteriyorum bınun adı ne diyorum?patlıcan diyor fakat kullanmıyor sormayana kadar. Sterotip hareket pek yapmıyor fakat çok anlamsız sesler çıkarıp sürekli koşuyor. Adına bakar fakat sadece tanıdıklarının sesine bakar. Doktorlar zeka geriliği yok diyor fakat bazen basit bir şeyi çok geç öğreniyor. Eğitimcimiz disleksinin bazı belirtileri de var diyor. Birçok kelimeyi tersten söylüyor. Zaten hiperaktivite de var sanırım. Yine depresyona girdim çok takıyorum son zamanlarda. Dün parkta çocukların yanından geçerken kulaklarını kapatarak geçti onların yanından çok üzülüyorum. 40 aylık...Kusura bakmayın sizleri de sıkıyorum :KK43:

Kelimeleri bilip kullanmaması çok zoruma gidiyor. Kelime haznesi çok geniş sadece zorda kalınca ya da ben sorunca söyler. Herşeye kendince isim takmış hatta sadece mırıldanıyor desem daha doğru. Patlıcana bakıp söyleniyor mantıksız sesler çıkarıyor. Gösteriyorum bınun adı ne diyorum?patlıcan diyor fakat kullanmıyor sormayana kadar. Sterotip hareket pek yapmıyor fakat çok anlamsız sesler çıkarıp sürekli koşuyor. Adına bakar fakat sadece tanıdıklarının sesine bakar. Doktorlar zeka geriliği yok diyor fakat bazen basit bir şeyi çok geç öğreniyor. Eğitimcimiz disleksinin bazı belirtileri de var diyor. Birçok kelimeyi tersten söylüyor. Zaten hiperaktivite de var sanırım. Yine depresyona girdim çok takıyorum son zamanlarda. Dün parkta çocukların yanından geçerken kulaklarını kapatarak geçti onların yanından çok üzülüyorum. 40 aylık...Kusura bakmayın sizleri de sıkıyorum :KK43:
siz aba denemis miydiniz?
benim oglum da bahsettiginiz ozelliklere sahipti o yasta. simdi 5 yas, hala cok iyi durumda sayilmaz ama ABA ile kullandigi kelimeleri fonksiyonel yaptik. simdi cumleler kuruyor. Hayir Evet i cok duzgun kullaniyor. Benim arabam benim oyuncagim diyerek sahiplenmeye de basladi.

siz aba denemis miydiniz?
benim oglum da bahsettiginiz ozelliklere sahipti o yasta. simdi 5 yas, hala cok iyi durumda sayilmaz ama ABA ile kullandigi kelimeleri fonksiyonel yaptik. simdi cumleler kuruyor. Hayir Evet i cok duzgun kullaniyor. Benim arabam benim oyuncagim diyerek sahiplenmeye de basladi.
Canım denemedik abayı her türlü seçeneğe açığız. Sizin çocuk için çok mutlu oldum. başlamak isterim belki oğluma da iyi gelebilir bilemiyorum. YouTube den videolarını izliyorum. Aba terapi dünyada kabul görmüş bir yöntem fakat bu biraz çocuğun algısıyla da alakalı bir durum. Bir eğitimcinin bununla ilgili görüşlerini netten bulabilirsiniz. “Haftada ikş saat aba eğitimle sorunları ortadan kalkan öğrencilerimiz de var, haftada 12 saat eğitimle yol alamadığımız öğrencimiz de var” bunu açık yüreklilikle yazan eğitimciyi de saygıyla anıyorum. Sektör tamamen ticari ranta dönüşmüş böyle dürüst insanların olması moral oluyor. Araştırıyorum Abayı da dilerim başlar ve fayda görürüz.

Canım denemedik abayı her türlü seçeneğe açığız. Sizin çocuk için çok mutlu oldum. başlamak isterim belki oğluma da iyi gelebilir bilemiyorum. YouTube den videolarını izliyorum. Aba terapi dünyada kabul görmüş bir yöntem fakat bu biraz çocuğun algısıyla da alakalı bir durum. Bir eğitimcinin bununla ilgili görüşlerini netten bulabilirsiniz. “Haftada ikş saat aba eğitimle sorunları ortadan kalkan öğrencilerimiz de var, haftada 12 saat eğitimle yol alamadığımız öğrencimiz de var” bunu açık yüreklilikle yazan eğitimciyi de saygıyla anıyorum. Sektör tamamen ticari ranta dönüşmüş böyle dürüst insanların olması moral oluyor. Araştırıyorum Abayı da dilerim başlar ve fayda görürüz.
biz abayi kendimiz uyguluyoruz. aba programimizi duzenli guncelleyen bi danismanla beraber.
egitimin yogun olmasi gerekiyor buna da butce dayanmaz.

Hiç sıkılmıyorum kuntaycım emin ol çünkü bizimle benzer süreçleri yaşayan insanlarla sıkıntıları paylaşmak çözüm yolları araştırmak iyi geliyor
Etrafımız çocuklarının ne kadar üstün zekalı nasıl da yetenekli olduğunu anlatan annelerle dolu birçoğunun numarasını sildim zaten hergün whatsapp durumlarında oğlum bugün de şunu yaptı diye oğullarının-kızlarının resimlerini paylaşmalarından sıkılmıştım
bari burda bizim gibi anneler olsun da kendimizi uzaydan gelmiş gibi hissetmeyelim
Algı özel eğitim var Mecidiyeköy de parim hn sahibi kendi oğlu da otistik oğluma çok ağır diye size daha çoook laxım olacak para deyip aba terapisine yönlendirmedi bu ticari kaygı taşınamaması hoşuma gitti çok istersen bi oraya gidin biz çok uzak diye devam ettiremedik oraya
İnş diyet ve tedaviyle toparlar yavrun

Canım çok teşekkür ediyorum iyiki varsınız. Bu göreceli bir durum mu bilemedim.
Oğlumu çok büyük, çok iyi isim yapmış bir merkeze götürdüm geçen yıl. Değerlendirme yapan öğretmen oğluma bakıp “bu çocukta bir şey yok, sizi hangi doktor yönlendirdi çok şaşırdım. Buraya gelen en hafif atipik otizmliler bile sizden daha kötü durumda. Haftada bir saat bireysel yeterli tabi ben onu bile önermiyorum” demişti. Ben annesi olarak farkı görüyordum bir kaç kuruma daha gidip değerlendirme istedim ve haftada 4 saatle başladık şimdi haftada 7 saat alıyor. Fakat beklenilenin çok altında ilerleme var. Hiç gerilemiyor fakat ağır ilerliyor.
Bir yaşından önce oğlumu görenler üstün zekalı olacak diyordu. Çoğu şeyi ayından önce yaptı. Bir yaşından sonra ne olduysa oldu. Buna da şükür diyorum 2 yaşından sonra tekrar ilerlemeye başladı. Atak dönemlerine inanıyorum.3,6,9 yaş diyorlar genelde. Oğlum 3 ay öncesine kadar anne bile diyemiyordu, 3 yaşına girdi kelimeler geldi. Şimdi 3.4 kelimeli cümle kuruyor fakat keyfi ya da aşırı zorda kalınca. En çok davranış problemleri kafama takılıyor. Dürtüsellik çok üç noktada yüz metreden anlaşılıyor :KK43:

Bu arada diyete başladık ikinci günümüz. Bugün çok durgundu düne göre koşması yüzde 70 daha azdı. Belki erken bunu söylemek için fakat ya diyetle alakalı ya da hasta olacak. Bilemedim. B12 iğne verdi Hasan önal iğne de sersemlik yapar mı bilmiyorum. Kısaca çok sakindi bugün.

X