Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar oğlum 34 aylık olacak herşeyi soyluyor hemen hemen

Tecrübeli annelere slrularom var bazen konksirken bazı kelimelerk tekrarliyo mesela evet evet evet evet ben bunu hoperajhipera olan bir çocukta gördüm hadi anne şuraya gidelim bıktırana kadar der

Yerinde diyor ama tekrarlama var

Parmak ucunda yurugor bazen oyincaklafi yan yana diziyor ama düzen takıntısı çünkü yere düşen birsegi yerine koyan kadar ugrqsir

Çok hızlı öğreniyor İngilizce ne dersem aklında kalıyor

Bugün boynerde çalışan kişiye bak burada Boyner yaziyot dedi bana Adidas ver burada Adidas yazıyor dedi

Çalışan da ister istemez gerçekten okudu mu şimdi dedi bizde evet kafasina atmış dedik oda yok ya olsa her çocuk böyle olur üstüne dusun bir terenek bu dedi bizim oğlana degisik baktı

Hani böyle okuma süreci olan şeyler yaşayan oldu mu

Bir AVM var ismi ile bahsedip o avm ye gittim dedecim içinde Turkcell vodofon flo vestel gezdim diyot.mrsela birşey anlwtirken

Arabamz Ford illa forda binelm diyor tamam araba da diyor ama genelde Ford der

Ya bilmiyormb kafam çok kariskk geçen gün ogretmenine kreste kadinin üstünde you yazıyormuş you İngilizxe de sen demek demks ogretmeni de özel ogrettnz mı dedi biz vallla öğretiyoruz gereksiz herşeyi atıyor

Bu tarz şeyler yaşayan oldu ise ne olur yazsin

Bide yarın kreşten cagirdilar kardeşi masallam 14 aylık oldu ikili kelimeler kuruyor ama sonuçta bebek bazen bağıra bağıra agu diyor abisi de yapmaya başlamış ama kreste ogrermenk diğer vekiller böyle şeyler istemez onların da çocukları bağırmaya başladı bide durduk yere arkadaşını isirmaha başladı dedi bende kardeşi diş coksfiylt sürekli ksiriyot surrkli darliyor kardeşi obu dedim bir gelin gorusrkkm dedi öğretmen

Yarın ose gitmrdrg önce pedagog ile gorusmeye gkdicem bakalım ne diyecek öğretmen sonuçta kardeşi var ve taklit ediyor ne yapabilrm ki ağlıyor kardeşi gibi

Bakalım yarın ne diyecek öğretmen

Benim gibi böyle bir süreç geçiren varsa yazarsanız çok sevinirim

asperger sendromu olabilir belki. uzmana danismak gerekli.

Canım merhaba daha önceki mesajlarımı okursan görürsün ama kısaca özetliyor. Benim oğlum şu anda 37 aylık ve 26. Aydan itibaren okuyor üstelik ezber değil ilk kez gördüğü kelimeleri de okuyor tüm logoları araba markalarını bankaların logolarından adlarını söylüyor ve en önemlisi sınıflandırma yapıyor. Bir yerde burger King yazısı görse başlıyor aklındaki bütün Fast foodları saymaya görsel hafızası da çok kuvvetli. Konuşuyor ama canı isterse ve tam bir cümle kurmak yerine sadece fiili söylüyor bazen. Sorularımıza bazen cevap veriyor bazen vermiyor. Biz bu şikayetler ve çocuklardan ayrı oynama komutlara bazen uymama nedeniyle gittik doktora. Hiperleksi var yani erken okumayla kendini gösteren bir gelişimsel bozukluk fakat bu da yüksek işlevli otizme benzer belirtiler gösterebilir özel eğitime başlayın 2 yılda çok şey değişir tanıdan çıkma olasılığı yüksek dedi. 2.5 ay oldu özel eğitime başlayalı 3 haftadır da ergoterapiye gidiyoruz gördük ki tüm sorunlar aslında kaba motor becerilerimizde. O düzeldiğinde sağlıklı konuşma gelecek ve iletişim düzelince devamı gelecek dediler. Yaradan evlatlarımızı korusun

hiperleksi olabilir.

Yazdığınız davranışlar otizm yelpazesi içinde olan belirtiler. Otizm çok erken dönemde teşhis edilip özel eğitime başlandığında çok iyi sonuçlar veren bir özel durum. Bir hastalık değil. Ama (tedavide değil) eğitimde geç kalındığında uzun bir süre çaba gerektiren,üzücü sürece neden olan,anne,babanın çok sabırlı ve hoş görülü olmasını gerektiren bir durum. Özellikle 1-2 yaş öncesi başlanan eğitimde çok iyi sonuçlar alınabiliyor,34 ay geç sayılmaz, ki zaten kreşe vermişsiniz bu çok iyi bir adım. Kreşin yanı sıra mutlaka özel eğitim uzmanlarından eğitim aldırın ve duyu bütünlemesi yaptırın.
Büyük çocuğunuzdaki ileri zeka durumu de otizm yelpazesi içinde görülebiliyor,zaten 6 kriterden sanırım bir kaçı da mevcut. En iyi değerlendirmeyi bir Çocuk psikiyatristi yapacaktır. Bu konuda İstanbul'da çok iyi Prof.lar ve Eğitim uzmanları var.

Allah yardımcınız olsun ve bol sabır versin. Azminizle her şey düzelecektir. Asla ihmal etmeyin.

Ergoterapiye nereye gidiyorsunuz?

Kimze birşey var demiyo siz İstanbul'da isenz gittiğiniz yeri söylerimsnZ sorduğumuz her soruya cevap veriyor

Mesela babacim minika acarmsn diyor şimdi eve gidiyoruz diyofum şimdi bime gidicez diyor

Kardeşim artık ağlama yada kardeşim onu ağzına sokma pis böyle şeyler hep uyarır kardesini

Çok sarilr sever burun goz ağız öğretiyor hayvan seslerini öğretiyor kardeşine

Ay evet bak a101 görse Bim şok hepsinin soyler

Mesela vatana gittik diyor vatan computer yolda akvank gorur şarkısni söyler

Ay ne olacak peki hani nasıl tarz eğitim alıyor bu tarz çocuklar

Benm ogkjm çocuklar ile oynuyor hoş normali naskl bilmiyorum

Sadece 14 aylık oğlum ile o zamanlar arasında çok fark var 14 aylık olan herşeyi gösteriyor sesi çıkmasa bile ne yapsa abkiyorma resmen konusuyor abisi bugün ayakkabi giydi oda ona bakaram giydi üstünü ahakkabasini ne görse yapihor

Bozomkibjb avantajı kardeşi olması mecbur oynamak zorunda çünkü

Hiperleksi galiba olabilir geç kalmakta kstemkyormi aslında

Tani yada rapor veriliyor mu hoperleksh için

Biz çok yere gittik 24 aylık iken bu çocuk kobautork dediler

Parmak ucunda muzik çalınca felan yürüyor göz teması var herkesle konuşur sosyal yönden bir sıkıntı yok işaret eder derdini söyler sadece su okuma olayı var logo da değil aslında merak harfe sayılara İngilizce yeni kelimeler bakalım yarın kreşle görüşcem ne diyecekler

Kreşe 24 ayljj vernistim otizmn çoğu belirtisi vardı verdiğim hafta belirtiler gitti

Mesela benm oğlum hayali çok oyun oynar gemi yapar köpek balığı olur arabasını park eder bebek sallar bu bebek kaka yaptı der banyo yaptırır böyle şeyler

Hkleraktivite dikkat dagibkkjdağ hiperleksi bunlar olabilir ama bunu benim ogljmj gören hiç bir uzman diyemedi kesin birsey sol beyni çalışıyor çabuk öğrebiyor

Belki ince motor geriliği var bilmiyorum

Bu arada oğlum kendi kendine yemek yiyor tuvalet eğitimi var maşallah karneside ogretnebk çoğu davranksi yaşıtlarından ileri seviye sadece duygu kontrolünj sağlamalı diye yazdj

24 aylık krese gidince 10 kelimesi olan çocuk o hafta ingilizce sayıları öğrendi ogretmenk çok çok çabuk ilerliyor diyor hep bana

Ama eşim ve ben bir fariplik diyoruz bazı şeylerde ya aksi gibi çevremizde yaşıtı olan çocukların çoğu konuşmuyo hani o çocuklar kobussa ki YouTube videoları mahfetti onları diyemiyorum da kimseye birşey

Bizde de aynı böyle gottofomkz bir yerde oğluma bir eğitimci bu çocuk aktif aol beyin çalisiyo zaten uatin zekalı çoğu kişi sosyal olmaz bu çocuk sosyal davranıyorda ama ilerde sosyal olmazsa illka otizm Mi olacak diyor

Biz 2 ay eğitim aldrdk oyun terapiai ama şu an sadece kreş var hayatmzda gex kalmak hiç istemem ama evladım da birseyde yoksa yıpratmak üzmek istemem

İşten geldigim an annem çok özledim diye sarılıyor beni arayayp kobjsjyor çabuk gel anne gelirken neaquik al diyor valla ben konuşmaz sanırdm çok mutku ediyor beni

Sizin geçmiş yazıları okuyofjm şimdi

Senin oğlunu yeğenime benzetim 3 yaşlarındayken tüm logoları okuyor,tüm araba markalarını bilirdi.bizde hayret ederdik. Otizm filanda yoktu illa her okuyan çocuk otizm mi olacak.Senin çocuğun yaşıtlarından farksız hatta birazda ileri seviyede zeki bir çocuk.Her şeyi bilen her şeyi konuşan çocuğa ne diye eğitim aldıracaksın.Dediğin gibi çocuğunu yıpratma..

Umut17 Masaallah cocugunuza. Rabbim nazarlardan korusun. Kresin sosyalleşmenin faydasi cok.
Erken okuma otizm belirtisi demedim. Otizm yelpazesindeki bazı çocukların fotografik hafizaya sahip olmasi nedeniyle farkliliklar önemli. Sizin çocuğunuz göz temasi kuruyorsa, kendi kendine oyun kurup oynayabiliyorsa, sizi babayi baska yakinlari ozleyip kucakliyorsa bunlar süper.
Size nacizane onerim cocugunuza zeka testi yaptirin ustun zekali olabilir ona göre egitimi gerekebilir.
Ayrıca otizm eğitimi yipratici degil. Allah korusun o durum olsa da yeterki erken teshis ve erken eğitim olsun düzelme ihtimali cok fazla.. Her halukarda cocukta bazi farkliliklar gozleniyorsa iyi bir uzmanla görüşmek ve işi sansa birakmamak en dogrusu.

Tabi aile bireylerini ismi ile bilir ismini soyler dedenk aramak istiyorum oraha gidelim der belirtir hersegi hep istejleri vardır çok sever minik bevekleri büyük insanları

Fotoğrafk hafıza bende de var aslında

Göz teması çok iyi oğlumun birsey ogreniriek ozelkle

Tek başına özellikle kardeşi yokken çok çok iyi oyun kuruyor kardesi çoğu zaman ona engel oluyor

Bazen Kardeşim vuruyor diye yalan da söylüyor

Ama evet bazı farklı şeyleri var ufak şeyler ama ben bir fark görüyorum onemlk olan da bu dimi

Yine. Uzmana gitme zamanı geliyor galiba bizim

Zeka testi ilerde yaptırmak istiyoruZ aslinda şimdi sıkılır

Ya dua okuyoruz onu uyuturken benden iyi okunahi öğrendi dusub su içiyor elhamdülillah diyor

Canim çok sağol biraz bir gariplik var ama evet çocuk herşeyin farkında herşeyi soyledigi icinicin eg aldırmıyorum umarım pişman olmam ilerde keşke demem inşallah

Biz 3 ay öncesine kadar yani teşhis edilene kadar kreşe gidiyordu ama son zamanlarda yaşıtlarımdan zeka yönünden ilerde olduğundan herşeyden sıkılıp yalnız oynuyor sevinip heyecanlanınca kendince anlamadığımız şeyler söylüyordu. Dil gelişimi oturmadığı için dedi doktor. Biz Ankaraya yerleştik oğlumuz için. Doktorumuz İzmirde. Memur olduğumuz için tayin olmak adına rapor almak zorunda kaldım ama ne heyet ne de Ram asla rapora yanaşmadı henüz dahi çocuk mu yüksek işlevli otizm mi belirgin değil hele bi eğitim aldırın dediler. Bizim de göz temasımız her zaman vardı hayali oyun ve arkamızdan ağlama birkaç kelime ve yerinde konuşma hep vardı. Ama bazen anlamsız şeyler söyleyip çocuklarla oynamaması yazılara düşkünlüğü tedirgin etti bizi. Doktorumuz bu yaştaki çocuk kendi kendine okumayı öğrenemez beyindeki hücreler bi yerde öbeklenmiş gibi düşünün bizim o U dağıtmam gerek hayatından görseli ve teknolojiyi derhal çıkarın sosyalleşmesini sağlayın ama tam olarak hazır olana dek kreşe vermeyin bu defa yalnızlık sendromuna kapılmasın dedi ben de grup ve oyun terapilerine verdim şimdilik iyi gidiyoruz. Sizinle ilgili görüşüm bu kadar konuşan yerinde tepki veren bi çocukta otizm olmayacağı yönünde. Ama dediğiniz gibi ezber değil de gerçekten kağıda yazdıklarınızı ya da ilk kez gördüklerini okuyorsa bi uzmana danışın derim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…