Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Bizim hikayemiz soyle oglum 1 yicok yogun tablet tel magruz kaldi tabi konusma gelmedi goz temasi adina bakma sorunsuz bizim insanlarla karsida gayet sicak bay bay yapar kendini sevdirirdi ama komutla sikinti vardi basit komutlari anlardi al bunu babana gotur ver desem anlamazdi hemen tableti aldim tel vermedim tablete esleme programi yukledim bir haftaya jalmadi baktim ingilzice 10 a kadar sayiyor uc renk biliyor ingilizce tabletten ogrenmis turkce sayilari ogrenmis renkleri parmakla isareet yoktu ben gosterdim bir kez aktif kullaniyor simdi ki dururmumuz hayvanlari taniyor gosteriyor ilk heceleruni soylemeye calisiyor ablasina aba diyor al bunu babaya gotur dedigimde gotururyor corabini cikardiginda neden cikardin diye kizinca yeter deyip hemen alip giymeye calisiyor daha acigimiz var ama ins zamanla toparliycaz ben surekli konusuyorum tablette eslestirme yaparken benimkinin hafizasi cok guclu hic unutmuyor buda bize avantaj sagliyor sanirim

Bizim hikayemiz soyle oglum 1 yicok yogun tablet tel magruz kaldi tabi konusma gelmedi goz temasi adina bakma sorunsuz bizim insanlarla karsida gayet sicak bay bay yapar kendini sevdirirdi ama komutla sikinti vardi basit komutlari anlardi al bunu babana gotur ver desem anlamazdi hemen tableti aldim tel vermedim tablete esleme programi yukledim bir haftaya jalmadi baktim ingilzice 10 a kadar sayiyor uc renk biliyor ingilizce tabletten ogrenmis turkce sayilari ogrenmis renkleri parmakla isareet yoktu ben gosterdim bir kez aktif kullaniyor simdi ki dururmumuz hayvanlari taniyor gosteriyor ilk heceleruni soylemeye calisiyor ablasina aba diyor al bunu babaya gotur dedigimde gotururyor corabini cikardiginda neden cikardin diye kizinca yeter deyip hemen alip giymeye calisiyor daha acigimiz var ama ins zamanla toparliycaz ben surekli konusuyorum tablette eslestirme yaparken benimkinin hafizasi cok guclu hic unutmuyor buda bize avantaj sagliyor sanirim
Bu arada teshisimiz yok ozel egitim almiyoruz kresede yollamiyorum ben ilgileniyirum elimden geldigince oyun parklarina goturuyorum

Hanımlar iyi akşamlar yazılanları okudum benim de içim burkuldu hepiniz gibi istedimki bu karanlık tabloyu dağıtayım. Bizim özel eğitime haftada bir iki gün bi delikanlı gelir 1.90 boylarında aklı başında bi çocuk herkese espri yapar herkes tarafından sevilir öğrendim oradaki bir hocamızın oğluymuş otizmli. Bi cafede çalışıyor açıköğretime de iyi bir ortalama ile devam ediyormuş.Annesi de bundan yıllaryönce o özel eğitimde veli iken oğlu sayesinde okulunu okuyup yine aynı kırumda hoca olmuş. Hani hep merak ederiz ya büyüyünce nasıl oluyorlar diye Ben şahit oldum birine.Ders alıyor matematik falan sordum öğretmenlerine nasıl diye sadece biraz takıntıları kalmış geriye diyorlar öğrenme güçlüğünü dahi yenmiş. Karartmayın enseyi hemen sıkı sıkı sarılalım evlatlarımıza onlar içinimücadele etme şansı verdi bu dünyada bize Yaradan sonuna kadar verelim mücadelemizi. Oğluma sarılırken hep şunu söylüyorum içimden bu bi halat çekme oyunu diğer taraftakinin bilmediği ya da unuttuğu bişey var o halatın ucu bende yani Annende seni asla bırakmam. Sıkı tutun ipin ucunu otizm yorulsun bizimle uğraşmaktan
bu sabah yine moralim bozulunca sizin halat cekme oyununu düşündüm, iyi geldi sagolun

Canim benim oglum da anne demiyor diye cok uzuluyordum hatirlarsan.birgun egitimde ogretmeni et dedirtmeye calisirken bir anda anne dedi.simdi ben veya baskasi anne de dersek diyor.simdide derdim şu nezaman kendisi anne diyecek.
Hala bir ihtiyaci oldugunda beni elimden tutup kaldiriyor cekistiriyor bende anne gel dersen gelirim diyorum ozaman gel anne diyo
Benim oğlumda 26 aylık ve bir şeyler yapmamızı istediğinde kimden isteyecekse onun elinden tutup oraya götürüyor bende çok istiyorum ne istediğini söylemesini dua ederken hepimizin yavruları içinde dua lütfen

Kuntaycım benim oğlumda çok değil geçen sene bir ara elini ısırdı özellikle bişeye kızınca ağlamaklı olunca yapıyordu, bir ara ellerini elektrik çarpmış gibi tuhaf bir titreme hareketi yaptı, bir ara kanat çırpma gibi hareket yaptı, bir ara gözleriyle yan yan bakıyordu, hatta geçmiş yazılarımdada vardır belki.. Allahım şimdi sırada ne var diyordum.. Dr her seferinde takip edelim olabilir böyle şeyler süreklilik arzetmesin demişti. Gerçekten hepsi 1-2 hafta içinde sönüyordu. Sadece çok nadir bazen yan yan bakışlarını yakalıyorum. Ondada bana bakıyor gülüyor kızdığımı tedirgin olduğumu anlıyor yani.. Anne, baba gibi seslenme konusunda da bir kaç şey söyleyim.. Bizdede benim anne yada babasının baba olduğunu biliyordu ama seslenme çok geç oldu bunada çok üzülüyordum.. Buda yaklaşık 3.5 yaşına doğru çözüldü. Bir sabah yan odada yatıyordu, uyanmış anne diye seslenmişti. Nasıl bir mutluluktu anlatamam ama sonra devamı geldi sanma, böyle 1-2 ay yine bişey yoktu sonra başladı gitti.. Yani seslenme şeklinde anne diye söze başlaması.. Şimdi her cümlesi anne diye başlıyor. Tabi bunları normal kabul etmiyorum.. Zaten bir sorun olduğunu biliyoruz önemli olan geçici olması atlatılmış olması.. Sabır.. sabır .. Biliyorum çok zor..
Bunlar sorun değil ki hepimizin hareketlerinde bazı zamanlar değişiklikler olabilir çocuklarda da olması normal Rabbim yavrularımızla sınamasın bizleri

insanoglu vicdanini kaybetmis doktoru, öğretmeni, arkadasi , komsusu herkes mükemmel olmus. kizimin yari yil tatilinden sonra anasinifi öğretmeni degisti biz bu sene kres niyetine gidiyoruz ogretmen kizimdan surekli durgun diye sikayet etti ama kizima yaklasmadi bir gece sisini kacirdi , en son sacini kesti ve kizimi okuldan hemen aldim eski öğretmenimiz in basladigi yeni okula verdim .ogretmenle gorustugumde her çocuğa ilgi gosterirse derse vakit kalmazmis sanki universiteye hazırlıyor çocukları . esimde mudure gitti müdürün dedigi ogretmenin lohusa depresyonundaymis. sozde mudur isin pesindeydi bizden sinra 3 öğrenci daha ayrildi.

kizimin yeni basladigi okulda otizmli bir cocuk var ben bu konulari bilmesem ice kapanik derdim ama ogretmen tam anlamiyla ilgilenmiyor cocuklarla tam kaynasamiyor. cikista babasini gordum babasinin yaninda hic birseyi yok gibiydi baba su ne bu ne surekli soru sordu. tekrarlayan hic bir davranisi yoktu.

Cocupunız
mrb günaydın herkeze oğlum şuan 25 haftalık oldu biz rapor aldık ama kaç aydır ram dan randevumuzun gelmesini bekliyoruz pazartesi nihayet günümüz sonra eğitime başlıycaz ama hala inanamıyorum 15 gün babasıda evdeyken tatile götürdük çok büyük değişim ar daha önceleri bekle dediğimizde beklemez koşardı dışarı çıkınca tatilde çok şaşırdım hatta hemen kameraya çektim babası havuzdan çıkardı tam gidiyordu babası beni bekle dedi ve inanamadım bekledi babasına elini uzattı beraber yürüdüler şimdi evdede öyle yapıyor kapıyı açıyorum bekle diyorum ben çıkmadan gitmiyor seslendiğimizde bazen bakıyor bazen bakmıyor göz temasımız var şarkı söylediğimde beni dinliyor özellikle bildiği şarkıları beraber oynadığımız oyunlar var kardeşi 7 aylık oldu yürütece biniyor oda itiyor yürütüyor bazen dudaklarını değdiriyor öpüyor güya abisi elini veriyor ısır deyince ısırıyor tabağa bakıp mama diyor elimde tabak görünce acıkmışsa koşarak geliyor otur diyorum oturuyor yemek için bu yaz ilk defa kolluklarla yüzdü çok hoşuna gitti kollukları takmak için aldığımda hemen kolunu uzattı takayım diye takar takmaz koşmadıda bizi bekledi beklerkende elini uzatıyor ayağı kayıyordu düşmemek için evdede öyle yapıyor banyo veya balkon ıslaksa ya girmiyor yada minik minik korkarak tutunarak yürüyor her şeyin farkında baba diyor su dediğimde uzatmıyorum su diyorum içecekse geliyor bu nasıl otizm anlamadım ben birde kreşe vermiştim ordan memnun kalmadım aldım geçen gün başka bir kreş baktım oğlumuda aldım yanıma önce bişey demedim konuştuk çalışmıyosanız şu şu bakım uygundur filan dedi kurucu ve müdürü olan bayan herşey konuştuktan sonra bizim özel bir durumumuz var dedim hemen suratı değişti yarın psikoloğumuzla bi görüşün o ne derse öyle yaparız dedi tabi anladım birde telefonla görüşecekmişim bende dedim psikoloğunuz çocuğu görse daha iyi olur dedim ve dün oğlumu alıp gittim birgün önce kapıda karşılayıp neredeyse kırmızı halı serecek olan bayan içerde olduğu halde çıkmadı kapıyı psikolog açtı ve alamıycaklarını benim çocuğuma uygun bakıcı oda ve imkanları olmadığını söyledi bende zaten özel eğitim alacağını ama psikoloğumuzun kreş önerdiğini kendisinin nasıl bir psikolog olduğunu sordum ve çıktım sonrasını tahmin edebilirsiniz benim psikolojimi en yakın parka gidip ben napıcam şimdi nerden kreş bulucam[/Q
Anlayamadım çocuğunuza otizm tanısı mı kondu eğer öyleyse nasıl olur anlattıklarınıza göre maşallah zaten yapması gerekenleri yapıyor evladınız ters bir durum okumadım

mrb ilk verdiğim kreşe söylemedim kreşin psikoloğu aradı beni görüşmek istedi kulaklarında problemmi var bakmıyo dedi sonra mecburen söyledim şimdi biyer buldum internetten haftada 3 gün 2 şer saat annelerde gidiyormuş hepberaber hem çocukların yanında duruyorsun hem oyunlarına katılıyorsun oyuncaklarla oynuyor araba sürüyor ama tekerleğinide çeviriyor büyük oğlumda yapardı şimdi 15 yaşında zaten parlayan dönen şeyler bütün çocukların ilgisini çekmezmi reklemlerde aynı bütün çocuklar nerdeyse seyreder büyük oğluma reklemlar sayesinde yemek yedirebilirdim bugün nihayet ram daki randevumuza gittik 10 gün sonra eğitime başlıycaz ama ordaki eğitimcide dedi varsa bile fazla bişey değil sanmıyorum m.köydeki eğitimcide aldı odaya oynadılar filan oda ben bu çocukta otizm var diyemem dedi çünkü bazen inatta yapıyolar vermek istemiyolar paylaşmak istemiyolar eğitimcimiz dalında çok iyiymiş bi tanıdık vasıtasıyla gittik çok güzel ilgilandi hatta para bile talep etmedi bebeklikten itibaren çektiğim videoları vardı onlarıda görmek istedi götürücem ben anadolu yakasında oturuyorum ama eğitim için m.köye gidicem haftada 2 gün
Mecidiyeköy de eğitim aldırdınız yerin adını yazar mısınız

hiç caninizi sikmayin. cocugunuz çok küçük zaten. bir egitimci başka bir anneye " babasi da gec konuştu" deyip kreşe verin demişti. hiç durumunu söylemeyin dedi.
bir de nacizane tavsiyem çocuğunuzu da yazdirmak istediginiz kreşe yaninizda göturun. başka çocuklara vurmuyorsa sorun etmeden aliyorlar. sizin yaşadiğıniz talihsiz bir olay. kendim yaşamışim gibi oldum. hepsi paragöz olmuş bu insanlarin, bir de egitimci olacaklar.

hiç caninizi sikmayin. cocugunuz çok küçük zaten. bir egitimci başka bir anneye " babasi da gec konuştu" deyip kreşe verin demişti. hiç durumunu söylemeyin dedi.
bir de nacizane tavsiyem çocuğunuzu da yazdirmak istediginiz kreşe yaninizda göturun. başka çocuklara vurmuyorsa sorun etmeden aliyorlar. sizin yaşadiğıniz talihsiz bir olay. kendim yaşamışim gibi oldum. hepsi paragöz olmuş bu insanlarin, bir de egitimci olacaklar.
tesekkur ederim kizimda sorun yok benim ama ogretmende varmis. zaten obur okula berebar gittik ve kizim ben artık buraya gelmek istiyorum anne dedi ve basladik. benim oğlumda konusma gecikmesi var 25 ayligiz siteyede oglum icin giriyorum doktorlara gore birseyi yok ama ben sanirim takıntı yaptim her hareketini takip ediyorum etrafta bu cocuk niye konusmuyor dedikce daha takiyorum butun guzel yurekli annelerin meleklerin allah Yardımcısı olsun dualarimda hep varsınız.

Merhaba hanimlar
uzun zamandir yazmasam da yazilanlari tek tek okuyorum.oglum 44 aylik atipik tanisi almisti fakat biz eeg cektirmemistik.bugun cekildi ve sonucu temiz cikti.oglum cok hiperaktif ve konusamiyor.sadece bu ara sık sık bana anne diyor.nöroloji doktoru ogluma VAYARİN adinda bir gida takviyesi onerdi.kullanan bilen var mi? Ayrica kan da d vitamini ve demir eksikligi cikti.doktor bu cocuk ilgisizlikten ve tv den bu hale gelmis olmalı dedi.cok üzüldüm tabi.benim yuzumden mi boyle oldu diye.demir eksikligi de bir neden olabilirmis doktorun dedigi bu.
Merhaba ilaca başladınız mı

Herkese merhaba benim kızım 1bucuk aydır eğitim alıyor ve değişimleri bahsetmek istiyorum kreşten geldiğinde geldiğinde gel montunu çıkartayım dediğimde hemen anlayıp geliyor gel su vereyim diyorum hemen geliyor beşli puzzleri hemen öğrendi bebeğine mama yediriyor ayağında sallıyor göz kontagımız düzeldi isme tepki verme düzeldi yavrum artık ben konuşurken dinliyor anlamaya çalışıyor eline çıkolata verdim git anneanne açsın dedim götürüp verdi hemen gördüğü insanlara gülümsüyor sarılıyor konuşma anlamında daha bir şey yok ama anlamada ilerliyor yavrum.gel suruplarını vereyim diyorum hemen geliyor.rabbim hepimizin çocuklarının güzel günlerini görmeyi nasip etsin çok eksiklerimiz var ama geridende olsa ilerliyoruz ☺️
Canım evladın kaç aylık bende kreş düşünüyorum ya da oyun grubu bu yüzden sordum

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Göz teması hep vardı kısıtlıydı fakat. Göz teması kurmayı ve isme bakmayı evde kendim öğretmiştim geçen yıl. Üç gün gibi kısa sürede öğretmiştim. Kendimi övmek için söylemiyorum, öğreneceği varmış belki de ondan öğrendi. Şimdi utandığı zaman ya da baskı altında hissederse yine göz teması kuramaz. Artık utandığı bişey olduğunda direkt bana bakıp gülüyor mahçup bir şekilde. Çocuklarla oynamak istiyor son bir aydır fakat çok utanıyor saklanıyor hemen. Umarım hepimiz yanlış düşünüyoruz hepsi yaşıtlarını yakalasın en kısa zamanda. Davranış bozukluğumuz çok göze batıyor. Sebepsiz koşma garip el hareketleri var umarım atlatırız bunları da
Merhaba isme bakmayı ve göz temasını nasıl öğrettiniz

X