Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Canim kizimla oglun cok benziyor sabir lazim in an kizimin ismine sifir tepkisi vardi suan daha iyi bendem encok taklit olmamasina uzuluyorum oda zamanla olacak insallah rabbim beterinden korusun

Canim kizimla oglun cok benziyor sabir lazim in an kizimin ismine sifir tepkisi vardi suan daha iyi bendem encok taklit olmamasina uzuluyorum oda zamanla olacak insallah rabbim beterinden korusun
çekirdekli kuru üzum ve kırmızi pancar yedirmeye calışın. üzümü birşeylerin arasına katabilirsiniz. pancarı da başka meyvelerle sıkıp verebilirsiniz. ceviz büyüklüğü yeter. bir de demir eksikligine baktırin. bir şişe demir şurubunu bitirdikten sonra çocukta taklit başladı. demir eksikliği olabilir. ben hala hergün yarım kaşık veriyorum.

Bugun oglumu cocuk doktoruna götürdüm o sesler cikardikca insanlar ona yan yan baktilar hatta bir anne okadar dikkatli inceledi ki oglumu onun da bu yaşlar da oglu vardı.
Çocuk doktoru cocukta bir sorun var mi otiz mi var mi diye sordu.
Demekki artik ben bunu kabul etmeliyim herkes tarafindan farkedilen bir tuhaflik var oglum da.bende görüyorum ama annelik iste.her an yeniden yeni den yıkılıyorum.bir insan kac kere ölür sucum neydi benim ne günah isledim evladıma yaktı beni Rabbim.Agliyorum yanıyorum kör zindanlardayim yemek yemek uyumak haram bana.benim yüzümden mi oldu yoksa büyüdükce dahami kotü oluyo keske yavrum hep kücuk kalsaydi

Canim seni bizden iyi kimse anlayamaz cok zor bende kor gibi yaniyorum ama rabbim ol demezse olmuyo napalim sabir diliyorum hepimize

Tesekkur ederim canim

Canım Rabbim hepimizin yardımcısı olsun ..evlatlarımıza bizden iyi kimse bakamaz kimse bizim kadar ilgilenmez o yüzden bizim iyi olmamız lazım ümitli olmamız lazım. Algıları arttıkça daha iyi olacaklar Allahın izniyle dua edelim

Sanırım hepimiz bu süreçten geçtik öyle iyi anliyorumki yawrumu her gece uyuttuyuttuktan sonra o masum yüzüne bakıp ne olursan nasıl olursan ol sen benim kuzumsun seni çok seviyorum der sonra kalabalıkta çocukların içinde farklılığı anlaşılınca soğuk terler dökerdim şimdiyse umrumda değil kimin ne düşündüğü biz bunları yaşıyorsak ( ki hiç bir engelimizin olmadığını varsayiyorum) onlar nasıl zorlaniyordur kim bilir bize düşen hep gelecekte şumu olur bumu olur diye düşünmeyi bırakıp onlara yardım etmek dün gibi hatırlarım dr kızıma teşhis koyduğu gün mutfakta ağlarken mutfak bezini alıp göz yaşlarımi silmisti ve gözleri dolmuştu...:)

Hepsi geçicek cnm diğer bir arkadaşın yazdığı gıbı algı açıldıkça değişicek nerde ne yapmaması gerektığıni bılıcek ben gala senın kuzunun tıpık otızm olduğuna ınanmıyorum atıpık evet olabılır ama zamnla züzelicek bu da algısı açık öğrenmeye meğilli bir çocuğun var en önemlisi bu yaşıtlarıyla kıyaslama yada şu anki anormal davranışlarıyla ilk zamanları düşün nerden nereye çok daha ıyı olucak

Cnm senin mesajlara baktım da duyguyu anlayan bu kadar gelişme sağlayan çocuğa nasıl teşhis konmuş onu anlayamadım

O melegi veren allaha kurban olurum yavrum benim yanim da olsaydi sarilsaydim keşke.öyle masum öyle güzeller ki zaten.sizin duygularinizi anlayip bunu yapmasi cok iyi bisey demekki üzgün oldugunuzu anladı bu cok önemli

Insallah canim benim.sizi tanimiyorum evet yuzunuzu hic gormedim ama kotu anım da teselliyi sadece sizde buldum kirk yillik dostum olsaniz ancak bukadar iyi gelirdiniz bana.Allah hepinizden razı olsun.insallah hepimizin bu gunleri gececek unutacagiz.ama ben bugunler gecerse kendimce bir karar aldim calisiyorum cok sukur oglum bu egitimlerden fayda görür düzelirse insallah mutlaka böyle durum da olan bir aileye calistigim sürece hep maddi yardim etme karari aldim.ben bunu yasadim iliklerime kadar yandigimi hissettim mutlaka baskalarina destek olmaliyim.bunu yürekten söylüyorum.haftada bir ek ders bile aldirabilsem bu bile biseydir

Çok güzel düşünmüşssün cnm yüce rabbim görsün niyetini inş ıyı olucak senın yavrunda ben ınanıyorum ben bulharıstandayım senın çocuğun gıbı çocuklar anlayan komut alan konuşma az da olsa olan kesınlıkle otızm teşhısı almıyor burda ozel ders yok ozel kreş yok devletın kreşi var tıpık otızmlı çocuklar için tanı yaşı 5 6 özel kreş var yıne devletın ücret alınmıyor keısnlıkle

Hanımlar iyi akşamlar yazılanları okudum benim de içim burkuldu hepiniz gibi istedimki bu karanlık tabloyu dağıtayım. Bizim özel eğitime haftada bir iki gün bi delikanlı gelir 1.90 boylarında aklı başında bi çocuk herkese espri yapar herkes tarafından sevilir öğrendim oradaki bir hocamızın oğluymuş otizmli. Bi cafede çalışıyor açıköğretime de iyi bir ortalama ile devam ediyormuş.Annesi de bundan yıllaryönce o özel eğitimde veli iken oğlu sayesinde okulunu okuyup yine aynı kırumda hoca olmuş. Hani hep merak ederiz ya büyüyünce nasıl oluyorlar diye Ben şahit oldum birine.Ders alıyor matematik falan sordum öğretmenlerine nasıl diye sadece biraz takıntıları kalmış geriye diyorlar öğrenme güçlüğünü dahi yenmiş. Karartmayın enseyi hemen sıkı sıkı sarılalım evlatlarımıza onlar içinimücadele etme şansı verdi bu dünyada bize Yaradan sonuna kadar verelim mücadelemizi. Oğluma sarılırken hep şunu söylüyorum içimden bu bi halat çekme oyunu diğer taraftakinin bilmediği ya da unuttuğu bişey var o halatın ucu bende yani Annende seni asla bırakmam. Sıkı tutun ipin ucunu otizm yorulsun bizimle uğraşmaktan

Canım bu yazınının ardından ne diyeyim allah rapzı olsun senden çok ıyı gelicek bu yazı ben bu forma ılk yazdığımda oğlumdan otızm mi var diye şüphelenmiştim sağ olsunlar değerli vakitlerinden ayırıp bana yazdılar çocuğunda otızm yok dıye çok şükür şimdikik yok ama ne olucamız meçhul tipik otizmde olsa zeka geriliği yoksa düzeliyor allahın iznıyle

Canım çocuklarımızın ortak yönü çok Benim oğlumda tuhaf tuhaf sesler çıkarıyor ve çok ilgi çekiyor sabahın dördü ve hala uyuyamadım. yapacak bir şey yok devam ediyoruz pes etmeden. Kimin ne olacağını kimse bilemez. Markettekl kız bir kaç ay önce bana “Siz çocuğunuza yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyin” diyor. Anlayacak çocuk olsa bende biliyorum anlatmayı tabi başına hiç gelmeyen bilmiyor. Kuzenimin oğlu 5 yaşına kadar anne bile demedi, öfke krizleri geçiren aşırı hareketli bir çocuktu. Şimdi sekiz yaşında ve çok başarılı. Bana bunları anlatınca umudum daha güçlendi. Belki başarılı olmayacak bilemiyorum fakat kim ne derse desin ben annesiyim brn de yanında olmazsam ne yapar yavrum.
Birkaç haftadır sakız çiğniyorum balon yapmamı çok seviyor karşıma geçip şişirmemi bekliyor. Tabi ilgisini çekmek için üç hafta uğraştım. O kaçtıkça ben geçip Sakız şişirdim karşısında, sonra ilgisini çekmeye başladı. Flortime eğitiminde de çocukla iletişime geçmek için haftalarca uğraşıyorlar. İletişim kurmak için her yolu deniyorum. Kendi dünyasından çıksın diye kırk takla atıyorum. Dil terapisi almıyor fakat ben evde sürekli başının etini yiyorum ders gibi değilde mesela yemek yerken her lokmada kaşık tabak diyorum belki şimdiye kadar bir milyon kez tekrarladım her kelimeyi. Yerinde durmadığı için ders yapmak imkansız o koşarken bile arkasından gidiyorum, anne geldi, anne koşuyor diyorum. Ne kadar zor işler. Biz rahatlık nedir bilmeyen anneleriz her şey onlar için. Sakın üzülme demiyorum hepimiz üzülüyoruz fakat üzüntüne dalıp pes etme şakın.

Sevgili kuntay başarı hikayeleri cok insan bunlari duydukca yüreklenip umut doluyor Allah birseyi bize verdiyse buna boynumuz kıldan ince diyorum bu kadere körü körüne baglanalım anlamın da degıl bazen niz ne yaparsak yapalim hersey olacagina variyor. konu cocuk olunca bir anne nekadar zayif oluyor bazende aslan kesiliyor.bize zayıflık düşman şimdi yürekli ve güçlü olmalıyız dogru diyorsunuz hepiniz biz onlarin yaninda olmazsak onlar ne yapar.sizler ne güzel annelersiniz o güzel yüregınizden öpüyorum Allah bizlere kolaylik versin.Hep derim ki bana kul acımasın Rabbim acısın o güzel masum yavrularımıza ve bize güzel günler göstersin.

Cnm senin mesajlara baktım da duyguyu anlayan bu kadar gelişme sağlayan çocuğa nasıl teşhis konmuş onu anlayamadım
Bugün kresin psikoloğu gozlemleyecekmis haftaya sali da gorusecekmis bizle açıkçası taniyi aldıktan sonra psikoloğa gitmedik birdaha. Kreş öğretmeni psikologumuz pek otizimli gibi değil bu çocuk gelişimide geri olabilir demiş. Ama yinede kendi kendine konuşma şarkı söyleme ve ifade edici dili kullanmaması atipik otizmi işaret ediyor. Elimizden geleni yapıyoruz ..

haklısınız hepimiz üzülüp ağlıyoruz. niye diyoruz ama başka bir yolumuz yok, hep ilgilenip, cocugumuzu sadece kendiyle kiyaslayacagiz. 6 ay önce boyleydi, şimdi böyle gibi. çok zor, Allah hepimizin yardimcisi olsun.

Tipik otizm nedir belirtileri neler..önceki konulardan geçen sene bir bayana yazmışsınız 10 yıl önce açmış konuyu kendisi..siz nerden anladınız neler yaptınız çocuğunuz konuşuyor mu..birşeyleri söylüyor ve sonra sorduğunuzda anlamıyomuydu..

Cnm uzman degilim ama 6 ay okumadigim ingilizce rusca bulgarca turkce kaynak kalmadi diyebilirim atipik otizm otizm in birkac belirtisinin oldugu fakat taniyi tam karsililamayan durumlarda dr lar tarafindan onlem amacli konulan tani zaten okuduysan gecmis sayfalari yada otizm di yendi iyilesti gibi hikayeler bunlar cocuklarin bir zaman bu belirtileri gosterip sonrasinda bu belirtilerin kaybolmasi ygb de buna dahil cocugun herhangi bir alanda gelisiminde gecikme olmasi ve zamanla bu geriligi kapatip yasitlarini yakalamasi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…