Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Benim takıldığım bu bir hastalıklarda ve ömür boyu sürdüğünü hatta genetik olduğunu söylüyor doktorlar çocuklarımız hep öyle yada böyle bir yönden eksik mi olacaklar evimize bir oyun terapisti geldi kızımla calisarak bir sene gibi bir surede herşeyi bize ihtiyaç kalmadan yaşıtlarından farksız hale gelecegini söyledi kafam çok karisik
Bu sozu veren terapistle asla calismazdim. Evet bir seyler hep eksik olacak ama hangi insan tam ki?

Bu sozu veren terapistle asla calismazdim. Evet bir seyler hep eksik olacak ama hangi insan tam ki?
Otizm kelimesi ağzından hiç çıkmadı eğitime bir kısmı evde bir kısmı krese devam edecek okuldan acil şunları şunları isteyin oyuncaklarına bi bakalım neler var eğitim kurumuna şimdilik devam edin denemiş olursunuz şeklinde pek bi cevval konuştu adını verdiğim herkes iyidir diye bahsetti bu çocuğun sorunu dil tak çıkar masa başı egitim mutlaka fayda sağlar fakat dili işlevsel kullanması için oynayarak öğrenecek iş yaparak evde öğrenecek dedi

Yani atipik olanlar kesin teşhis almamış mi oluyor
Evet öyle cnm otızm ın bir kaç belirtsi var ama tam olarak tüm belirtiler olmadığı için atıpık denıyor yada ygb zamanla bunları aşan normale dönen çocuk sayısı çok fazla artık dr larda atıpık yerıne ygb diyorlar çok yalnış tanı alan çocuk olduğu için

Benim oğlum nisanda 36 aylık olacak otistik yada değil demediler zamanla anlayacaz diyorlar ekolalisi fazla yüzümüze bakmaz seslensek bazen bakar bazen bakmaz babasida bisey yok oğlum da diyor çok kötü hissediyorum kendimi eşten destek olmayınca insanda bi yere kadar çabalıyor yoruluyor 3 aydirda ders alıyor krese gidiyor 8 aydir ama şiddete çok meyilli

Otizm kelimesi ağzından hiç çıkmadı eğitime bir kısmı evde bir kısmı krese devam edecek okuldan acil şunları şunları isteyin oyuncaklarına bi bakalım neler var eğitim kurumuna şimdilik devam edin denemiş olursunuz şeklinde pek bi cevval konuştu adını verdiğim herkes iyidir diye bahsetti bu çocuğun sorunu dil tak çıkar masa başı egitim mutlaka fayda sağlar fakat dili işlevsel kullanması için oynayarak öğrenecek iş yaparak evde öğrenecek dedi
elbette cok guzel gelismeler olur egitimle ama otizmi duzelir dedigi icin tercih etmem.

Herkese merhaba bende bir kaç satır yazmak istedim.
Kızım 18 aylıkken asla göz teması kurmayan ismine bakmayan hiçbir şey anlamayan bir çocuktu resmen bitki gibiydi sebebi ise aşırı tv ye maruz kalması idi.Orta derece otizm riski olduğunu söylemişlerdi o Zaman
Şuan 25 aylık hala tonla eksiği var ama artık otizm ihtimalini sildim attım kafamdan.
Kızımı iki hafta önce anneanne ve babaannesine emanet etmiştim mecburluktan.İki hafta sonra gördüğümde inanamadım.Otizm demek içe kapanıklık demek kendi dünyasında olmak demek.Kızım şuan tekrar tekrar yapmaması gereken şeyleri yapıp bize bakıp yapıyor ve gülüyor tepkimizi çekmek için yapıyor ve dikkat çekmek için yapıp gülüyor.Bu hemen oldumu asla olmadı neredeyse 7 ay sonra şuan toparlanma sürecine girdi.Anlatmak istediğim çok yoğun otizm belirtileri olsa bile otizm olmayan çocuk bir yerde patlıyor tanı bu yüzden konulmamalı.Bütün kavramlar iç içe.Ama en önemli şey etkileşim.Şuam kızım dikkat çekmek için uğraşıyor ya gerisi boş...
Eminim bütün çocuklar iyi olacak yeterki sabredelim....

egitim kurumuna devam ediyoruz.
Hayırlı akşamlar herkeze öncelıkle kendı şahsı fikrimi söylemek istıyorum burda ki çocukların çoğunda gelişim geriliği var benım oğlumda buna dahil gelişim serüvenımızı şüyle özetlemek istıyorum ilk buraya 5 ay önce yazdıgımda sağ olsun bana bir kaç anne yazdı çocuğumda otızm değilde gelişim gerilği var diye oğlum adına hep bakar göz teması kusursuz yaşıtları ılgısını çekmez buyuklerle oynar herkezı sever kendisini sevdirir ama konuşma sayılar renklerd di ki çok tel tablete mağruz kaldı ingilizce sayıları tenklerı bilir tğrkçede öyle birde en buyuk sorun algıydı otur kalk gibi basit komutlar şu an 35 aylığız kreşe gıtmıyoruz özel eğitim almıyoruz tv tablet tel vermıyorum tablete eşleme hayvanlar nesneler tarzında program yukledım ığlum şu an tğm hayvanları tanıyor ılk hecelerını söylüyor nesnelerın çoğunu bılıyor getır götür ver ayakkabıjı getır bana götğr bunları tapıyor mantıklı kelime baba mana meme (emzık en yakın zamanda kurtulucaz inş ) sesımı yukseltınce yeter, ve hadi bizim görselimiz ve ezberimiz çok kuvvetli hiçbirşeyo ınutmaz buda benim oğlumun özelliği ben öyle kabul ettim bu yazımın sebebi endişelenen anneler için çocukta buyuk bir sorun yoksa. Düzeliyor biz kreşssız özel eğitimsiz bu kadar ilerledik bu arada tek sıkıntımız sevınınce el çırpmasıydı bır kaç kez sert bir tonla uyardım artık yapmıyor diyebılırım

Yazmayı unutmuşum işaretle istemezdi ben öğrettim iki kez gösterdim aktıf kullanıyor öperdi beni ses çıkmazdı artık öpücük sesigeliyor öperken flüde üflüyor tam olmasada ses çıkarıyor söylemek istediğim gelişim geriliği yada uayaran eksıklığınde gerıden öğrenıyorlar ama kendılerı öğrenıyor benim şahsi fikrim

merhabalar herkese en çok kafama taktığım konu oğlumun ismine bakmaması çok nadir bakıyor yada mesela ismine ek olarak yanında aa bak kraker vericem yada başka bi yiyecek adı söylersem o zaman bakar gelir yanıma. göz teması fena deil hatta bazen karşıma geçip gözlerimin içine bakıp birşeyler anlatmaya çalışıyorda anlaşılmıyor tabii. bu şekilde olan varmı yada böyle olupta çabucak toparlayan? oğlum 27 aylık.

merhabalar herkese en çok kafama taktığım konu oğlumun ismine bakmaması çok nadir bakıyor yada mesela ismine ek olarak yanında aa bak kraker vericem yada başka bi yiyecek adı söylersem o zaman bakar gelir yanıma. göz teması fena deil hatta bazen karşıma geçip gözlerimin içine bakıp birşeyler anlatmaya çalışıyorda anlaşılmıyor tabii. bu şekilde olan varmı yada böyle olupta çabucak toparlayan? oğlum 27 aylık.
hep ilgilenin. cok kucük oldugu icin cabuk toparlar

Benimki de aynı sizin anlatımlarınızın aynısı Bir çok şeyin adını biliyor ama konuşmak istemiyor kelime çıktıları var ama iletişim amaçlı kullanmıyor zorlarsam anlamazsam çok sinirleniyor ağlıyor ve beni iki dakika Bile bırakmıyor heryere beraber gidiyoruz yabancılarla göz Teması kısıtlıda olsa kuruyor eve gelen eğitimcisiyle arası süper onunla yaptıklarını benimle yapmıyor bilmiyorum çok üzülüyorum ikizini mi kıskanıyor acaba anlamadım

Benimki de aynı sizin anlatımlarınızın aynısı Bir çok şeyin adını biliyor ama konuşmak istemiyor kelime çıktıları var ama iletişim amaçlı kullanmıyor zorlarsam anlamazsam çok sinirleniyor ağlıyor ve beni iki dakika Bile bırakmıyor heryere beraber gidiyoruz yabancılarla göz Teması kısıtlıda olsa kuruyor eve gelen eğitimcisiyle arası süper onunla yaptıklarını benimle yapmıyor bilmiyorum çok üzülüyorum ikizini mi kıskanıyor acaba anlamadım
üzülmeyin inşallah yakında hepimiz güzel haberlerini yazarız kuzularımızın..

Keske eskiden olan Anneler buraya biseyler yazsa
Bizim Gibi annelere umut olsa
Bugun bir cocuk gordum 8 yasinda hic konusamiyo ve bagariyo durmuyo rabbim yardimcilari olsun cok cok uzuldum
Onumuzde kocaman bir omur var rabbim guzel gunler nasip etsin

X