Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Zaten hayat güllük gülistanlık olacaktı hepimhepimizin inci tanelerini öpüyorum siz özel çocukların kıymetli annelerisiniz zaten biliyorsunuz ya bir kez daha hatırlatayım dedim:)

Bir sene 3 aylik periyotlarda gidiyoruz devlet hastanesi psikiyatrisine bir kere demedi bu cocuk tipik otizmli iyilesemez diye. Ne doktorlar var yahu. Kuntay in oglundan da bayagi gerideyiz halbuki. Hep cok iyi ilerlemeler var iyi olacak tarzda konusmalari oldu psikiyatrimizin. Allah kotu psikiyatrilere dusurmesin. Esim de baska psikiyatriye demi gotursek diye dusunuyor bazen istersen gideriz diyorum ama otizmli dese ne olacak gelisim geriligi dese ne olacak diyorum. Sonucta izleyecegimiz yol bu. bizim cocugumuz bu diyorum. Atipik otizm iste siniflandirlamayan otizm bulgulari olan. Ben psikolog psikolag gezip gercekte ne diyen anneleri anlayamiyorum gercekten. He belki cok rahatsiz edici hiperaktiflik gibi durumum olsaydi belki cozum icin ben de giderdim. Ama yasi ilerledikce zaten belli olacak ne gibi bir durum icinde olacagimiz. O zamana kadar elimizden geldigince calisacagiz. Kuntay allahtan guclu annelerdensin herseyin farkindasin takilma arkadasim her doktorun dedigine. Opuyorum sizi.

merhaba size katılıyorum doktor doktor gezmek yerine biyerlerden başlayıp devam etmek mantıklı. çünkü her doktor farklı şeyler söylüyor bu sefer kafalar karışıyor halbuki en iyi doktor annedir en iyi anne tanır çocuğunu. bide şu varki gerçekten inanıyorum çocuklar büyüdükçe algıları açılıyor eğitimin katkısına lafım yok kesinlikle bizim çocuklarımızın eğitime ihtiyacı var fakat zaman ve özel ilgi alaka en büyük ilaç bence. psikiyatri dr umunda bunun ilacı yok dedi tek tedavisi eğitim kreş kalabalık ortamlar oyun grupları vs.. Allah hepimizin evladına biran önce şifa versin..

Sevgili Kuntay,
Doktor görüşmenizin bu şekilde geçmiş olmasına ben de çok üzüldüm. Kendimi sizin yerinize koydum, sizin gibi hissettim...
Her meslekte olduğu gibi doktorlukta da empati kuramayan insanlar ne yazık ki var. Ama uzmanlığı psikiyatri olan bir doktordan daha fazlası bekleniyor haklısınız. Ruh halinizi anlamayan, dakikalık görüşmelerle karar veren bu doktor motivasyonunuzu sakın düşürmesin. Sonuç ne olursa olsun gidilecek yol aynı siz de biliyorsunuz. Çocuğunuzun durumunu, geldiği aşamayı yazdıklarınızdan biliyorum. Tipik otizmli bir çocuk bu kadar hızlı yol alamazdı, içinizi ferah tutun. İlgi ilgi ilgi. Siz, kreş, özel eğitim ne şekilde olursa olsun ilgiye, ilgilenmeye devam. Günü geldiğinde çocuğunuz kabuğunu daha hızlı kırmaya başlayacak, lütfen sabredin biraz daha, olumsuz düşünmeyin.
Evet günden güne büyüyen kocaman bir sektör oluşmuş bu duruma yönelik. Ben de işin içine girdiğimden beri ne örnekler gördüm, duydum, dinledim bir bilseniz. Doktor-kreş-özel eğitimci el ele. Biri diğerine, diğeri ona paslıyor.
Birkaç belirtiyi taşıyan çocuklar bu yelpazenin içine sokuluyor, çünkü kimse emin olamıyor. O yüzden hep ygb tanılı çocuk var. Hiç ummadığınız çocuklar bir bakıyorsunuz şaşırtıyor, çok iyi denilen de bir anda kötü bir tabloya dönüşebiliyor. Süreç zor, üzücü ve oldukça da yorucu biliyorum. O nedenle hep iyi olanı düşünün, kendinizi, çocuğunuzu o şekilde motive edin ve hislerinize güvenin.

merhaba, ben de bu sürecten geçiyorum. Bahsettiğiniz eğitimleri alıyoruz. Evde kendi kendinize nasıl eğitim verebileceginizi yazabilirim isterseniz.

merhaba, ben de bu sürecten geçiyorum. Bahsettiğiniz eğitimleri alıyoruz. Evde kendi kendinize nasıl eğitim verebileceginizi yazabilirim isterseniz.
Merhaba
Bizim şuanki en buyuk sorunumuz göz temasi kısıtlı bakiyor fakat kısa süreli ve adına bakmasin da sıkıntı oluyor bazen.
Ayrica cok hiperaktif aşmamiz gereken sorunların en önemlisi bunlar.öneriniz varsa cok sevinirim tabiki ne yapacagımı bilmiyorum inanın bazen kendimi cok çaresiz hissediyorum.

merhaba,
öncelikle sürekli olarak adına bakıyor mu diye ismiyle çağırmamak gerek. yoka cocuk rahatsız olur. bir tane svava salıncak alın öncelikle. ilk zamanlarda iletişim ve göz temasi icin cok faydali. ben bildigim kadariyla nasil floortime yapacaginizi da yazarim. oyunla göz teması kuracağız, zorla degil. isteyerek bakacak o zaman

Evet ben bu işin uzmani degilim ama basindan beri aynı seyi düşünüyorum bir cocugun sürekli ismini söylemek bakması icin onu bir süre sonra tepki vermez hale getirir bencede.Yani floortime ile ilgili yazmanizi isterim tabiki ama sizin vaktiniz olurmu bilmem cok isime yarayabilir hem benim hem baskalarinin tesekkur ederim ilginize sagolun

ben de uzman değilim, ama uzun süredir dersleri takip ediyorum. floortime, çocuğun liderliğinde oyun oynamak yada oynamaya çalişıp onunla ortak bir ilgiyi paylaşmak diyebiliriz. ikili iletişmi başarmak için cocugun ilgi gosterdigi oyuncak yada bir kutu vs. ile sizin de onunla oyuna dahil olmaya calişmaniz gerek. ama çocuğu rahatsız etmeden, yavaş yavaş.

Anladim bununla ilgili bir kac video izledim yapmaya calisirim tesekkur ederim.sizi cok meşgul etmek istemiyorum ama merak ettigim bisey var.cocugunuz kac yasinda ve bu egitimi nezamandir aliyor mutlaka faydasi olmustur gelisimine ama sizin düşüncelerinizi merak ettim evet bu egitim masa basindan cok cok daha onemli diyebiliyomusunuz

Yeni başlayanlar için yani çocuğu daha küçük olanlar nöroplay oyun diye bir kitap var ben çok faydasını gördüm tipik otizimli cocuklarda daha ise yarayan bi kitap dedi evimize gelecek olan egitimci fakat bizim cocuklardada ilgililgilerini çekmek zor olabiliyor

Canım
Canım mrb. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ama bu durum ekolali ve benim oğlumda da var . Otizmin bir bulgusu bunun için tv,telefon ve tableti hayatımızdan çıkardık sürekli onunla ilgileniyoruz. Ekolali biraz dirençli bir durum bu yüzen bireysel eğitime başladık henüz 4 kez gitti ama işe yarıyor durumunuz varsa eğitim aldırın derim

Ekolali için tv telefon tablet asla olmayacak. Göz ucuyla bile bakmicak . Ve Eğitim canım benim oğlumun ki git gide azalıyor

biz size önerilen eğitimlerin hepsini alıyoruz. 1 seneyi geçti. Gerçekten faydalı. Özellikle başlangıç için floortime ve ergoterapi şart. Zaman icinde de özel eğitim ve dil terapisine başlarsınız. Her çocuğun açılma hızı farklı. 2 sene eğitim alıp hiçbirşey anlamiyor görunen çocuk birden bire kelime ćıkarmaya başlıyor. Bu hastalığin tedavisi eğitim ve ilgi. Bizde ilaćlar bir işe yaramadı.

Ekolali için tv telefon tablet asla olmayacak. Göz ucuyla bile bakmicak . Ve Eğitim canım benim oğlumun ki git gide azalıyor
Benim takıldığım bu bir hastalıklarda ve ömür boyu sürdüğünü hatta genetik olduğunu söylüyor doktorlar çocuklarımız hep öyle yada böyle bir yönden eksik mi olacaklar evimize bir oyun terapisti geldi kızımla calisarak bir sene gibi bir surede herşeyi bize ihtiyaç kalmadan yaşıtlarından farksız hale gelecegini söyledi kafam çok karisik

Bu durum başımıza geldiğinden beri doktorlardan ve egitimcilerden çocuğumun davranışlarının nedenleri açıklamalarını altındaki sebebi sordum durdum
Psikolog: genetik durumu kabul edin dedi
Fizyoterapist: bu çocuk böyle sorgulamayin geçecek
Eğitimcinin biri isterseniz raporu kaldırın ama çocuğunuzun otizimli olması değişmez kaynastirmayla falan bisekilde okula baslardedi
Birdiger egitimci zaman gösterir
Son gorustugumuz oyun terapisti ise hepsi hallolacak yalnız bir sene kadar zaman gerek dedi açıkçası umutlandım çalıştığı çocuklardan örnek verdi gittikleri okulları söyledi hiç konuşamayan çocuklarla çalıştığını söyledi kime inanacagimizi şaşırmış durumdayiz

kimse bu hastalık ićin zaman veremez. kalbimiz inanmak istiyor, umarım da olur. bu konudaki en iyi öğretmen ve doktorlara ulaştım, kimse süre veremedi. çünkü her çocuğun gelişım hızı farklı. tek öğrendığim moral bozmadan çalışmaya devam...

Merhaba B Berobeybi canım. Ekolali bizde de var, duyduğu şeyi kasete almış gibi tekrar ediyor. Ben ona pek takılmıyorum şimdilik. Bizde stereotip hareketler ve dürtüsellik var kontrol altına alamıyor davranışlarını. Onlara çok üzülüyorum üstelik bu kadar hareketli olduğundan öğrenmesi güçleşiyor, bir dakika durup dinlemiyor ki öğrensin. Haftada 8 saate çıkardık eğitimi fakat bu hareketlilik gün geçtikçe artıyor sanki. Sanırım 4 yaşında düşük dozda ilaca başlayabiliriz. Fazla değil sadece Beş dakika sakinleşsin ben bile tanıyamıyorum oğlumu. Çok iyi yönerge alır, yerinde cümle kurar, gözlerimizin içine bakarak çok mantıklı kelime söyler. Tabi sakinleşirse...

Sizde ekolali dışında neler var ?

Ekolali en büyük sıkıntı ismine cevap vermez dili konuşma amaçlı kullanmıyor parmak işareti falan yok sizin dediğiniz o hareketlilik bizde 2 yas civarı fazlaydı birden kendiliğinden geçti ama hala niyet ettiği şeyi yani şöyle söyleyin amacı gidip bebeğini kucağına almak buna niyetleniyo fakat yolda başka bir görsel e takılıyor ve sonuclandiramiyo buna motor planlama deniyormus bize duyu butunlemede öncelikle yavaslamayi öğrenmeliyiz demisti terapist herşeyi ağır çekim yapın demişti gerçi hala o asamadayiz ama eskiye nazaran daha yavas

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…