Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Cerrahpasada butun testleri yapiyorlar. Metal testi 170 lira gibi biseydi

Merhaba saç örneği 190 TL adlı tıpa veriliyor. Bizde yaptirdik kurşun alüminyum ve arsenik çıktı. Üst değer alüminyumda 8 iken bizde 12 arsenik 0.08 iken bizde 0.10 kursunda 1 iken bizde 1.6 çıkmış. Doktor bi takım ilaçlar yazdı . Biri 450 Tl idi. O çok pahalı geldi alamadık sıkı bi diyet uyguliycaz şimdilik 3 ay sonra eğer bi düzelme olmazsa o zaman ilacı alcaz. Aranızda kullanan varmı NDF plus ? Sonuçları ne oldu paylasabilirmisiniz?

Bu linkte lyme ile otizm benzerligine dikkat cekilmis.
Arkadaslar Lyme hastaligi hakkinda bilgisi olan bu testi yaptiran var mi.

mrb cnm bu testi babam için yaptırdık ama bişey çıkmadı. kene hastalığı olarak biliniyormuş diğer adıyla. otizmle bağlanısını ilk defa duydum ama sanmıyorum çünkü çocuklarımız keneyi nerde bulduda kene ısırdı garip geldi açıkçası.

mrb cnm bu testi babam için yaptırdık ama bişey çıkmadı. kene hastalığı olarak biliniyormuş diğer adıyla. otizmle bağlanısını ilk defa duydum ama sanmıyorum çünkü çocuklarımız keneyi nerde bulduda kene ısırdı garip geldi açıkçası.

Hasan önal a gittiyseniz o dikkate almistir demisti bir doktor ondan beri bunu dusunmeyi biraktim. Evet bir bocek turuymus hastaligin sebebi ama kan ile de baska bir yerden bulasabilirmis. Piknik ve ormana gittigimiz olmustu olabilirdi de yani. O yuzden ogrenmek istemistim sagolasin cevabin icin.

“Otizm kardeşliği” gurubun adı. Facebook ta. Sistem açılınca anneler paylaşım yapıyor. Guruba katılma isteği gönderin kabul ediyorlar canım.

Merhaba saç örneği 190 TL adlı tıpa veriliyor. Bizde yaptirdik kurşun alüminyum ve arsenik çıktı. Üst değer alüminyumda 8 iken bizde 12 arsenik 0.08 iken bizde 0.10 kursunda 1 iken bizde 1.6 çıkmış. Doktor bi takım ilaçlar yazdı . Biri 450 Tl idi. O çok pahalı geldi alamadık sıkı bi diyet uyguliycaz şimdilik 3 ay sonra eğer bi düzelme olmazsa o zaman ilacı alcaz. Aranızda kullanan varmı NDF plus ? Sonuçları ne oldu paylasabilirmisiniz?
Selam bizde de bazi metaller yuksek cikti. Ama sonuclari doktora gosteremeden yurtdisina donduk.
Bahsettiginiz ilaca baktim. Amazonda satiliyor. Ki normalde receteli ilaclar bu sekilde satilmaz. Muhtemelen recetesiz bi ilac. Doktor nasil kullanmanizi tavsiye etmisti? Denemeyi dusunuyorum. Ama doktor tavsiyesi olmadan kullanmaktan da korkuyorum.

Merhabalar
Burayı okuyan annelerin çoğu bıseylerden suphelenıp okuyorlar aynı benım gıbı
Sızın gıbı tecrubelı annelere danısmak ıstedıgım durumlarvr bı fıkır verırsenız sevıjırım
Kızım tam 1 yasında yapabıldıklerı
Al ver bak getır gıbı basıt konutları anlıyor bazen cıvcıvı kutuya koy davula vur düğmeye bas gıbı daha karısık komutlarıda anlıyor.5 anlamlı kelımesı var mama meme baba bebek su.gozunu goster dedıgımde gözlerını acıp kapatır agzını gosterır bazen kulaklarını.burnunu bılmıuor.opucuk atar.benı öp dedıgımde agzını yanagıma degsdırır.byby yapar alkıs gel gel bırbır cırkın olur.kac yasındasın derım bırbır yapar.cee oyununu kendı baslatır.yuruyor bu arada.ısaret parmagı 10aylıkken daha duzgundu sımdı sankı elını acıyo gıbı yanı ısaret parmak yıne ondede dıger parmaklarda tam kapalı degıl.oyuncagı bana getırır gısterır
Sorum şu hep bızımle ıletısım halinde olmasına ragmen yüzüme hep bakar ama kucaktayken göz TEMA'sı asla kurmuyo agzımıza bakıyo bu bır belırtımıdır sevgılı anneler

Merhabalar
Burayı okuyan annelerin çoğu bıseylerden suphelenıp okuyorlar aynı benım gıbı
Sızın gıbı tecrubelı annelere danısmak ıstedıgım durumlarvr bı fıkır verırsenız sevıjırım
Kızım tam 1 yasında yapabıldıklerı
Al ver bak getır gıbı basıt konutları anlıyor bazen cıvcıvı kutuya koy davula vur düğmeye bas gıbı daha karısık komutlarıda anlıyor.5 anlamlı kelımesı var mama meme baba bebek su.gozunu goster dedıgımde gözlerını acıp kapatır agzını gosterır bazen kulaklarını.burnunu bılmıuor.opucuk atar.benı öp dedıgımde agzını yanagıma degsdırır.byby yapar alkıs gel gel bırbır cırkın olur.kac yasındasın derım bırbır yapar.cee oyununu kendı baslatır.yuruyor bu arada.ısaret parmagı 10aylıkken daha duzgundu sımdı sankı elını acıyo gıbı yanı ısaret parmak yıne ondede dıger parmaklarda tam kapalı degıl.oyuncagı bana getırır gısterır
Sorum şu hep bızımle ıletısım halinde olmasına ragmen yüzüme hep bakar ama kucaktayken göz TEMA'sı asla kurmuyo agzımıza bakıyo bu bır belırtımıdır sevgılı anneler
Hanımefendi lütfen otizmi iyice araştırıp gelin.Biz bu şüpheleri çocuklarımız 2,3 yaşlarındayken yaşadık ve sizin 1 yaşında ki çocuğunuzun yapabildiği hiç bişeyi yapamıyorlardı.Kusura bakmayın ama dalga geçer gibi minicik bebeğinizin marifetlerini bir bir yazıp bi de otizm var mı diye soruyorsunuz.Ha deseydiniz ki bebeğim beni anlamıyor,işaret parmağını kullanmıyor,göz teması yok vs.ozaman derdik ki evet bir sorun var dr götürün...Tek başına hiç bir belirti otizm tanısını karşılamaz.Maşallah çocuğunuz gayet sağlıklı buralarda boşuna zaman geçirmeyin.

Hanımefendi lütfen otizmi iyice araştırıp gelin.Biz bu şüpheleri çocuklarımız 2,3 yaşlarındayken yaşadık ve sizin 1 yaşında ki çocuğunuzun yapabildiği hiç bişeyi yapamıyorlardı.Kusura bakmayın ama dalga geçer gibi minicik bebeğinizin marifetlerini bir bir yazıp bi de otizm var mı diye soruyorsunuz.Ha deseydiniz ki bebeğim beni anlamıyor,işaret parmağını kullanmıyor,göz teması yok vs.ozaman derdik ki evet bir sorun var dr götürün...Tek başına hiç bir belirti otizm tanısını karşılamaz.Maşallah çocuğunuz gayet sağlıklı buralarda boşuna zaman geçirmeyin.

Ben asla o nıyetle yazmadım yemın ederım sızı uzduysem ve oyle anlasıldıysa cok özur dılerım cunku ya ben cok evhamlıyım yada okuduklarımdan etkılendım cunku göz TEMA'sı cok onemlı en büyük belırtı yazıyo heryerde.onun ıcın yapabıldıklerjnı yazmamın amacıda bu kadar şey yaparken tek göz temasıyla olur mu dıe sormaktı maksadım gercekten boyle anlaşıldığı icin cok üzüldüm.cunku gerçekten ben cok agladım gunlerce bana öyle denılınce.gerıleme olurbolelerınde deıdklerınde.

Ben asla o nıyetle yazmadım yemın ederım sızı uzduysem ve oyle anlasıldıysa cok özur dılerım cunku ya ben cok evhamlıyım yada okuduklarımdan etkılendım cunku göz TEMA'sı cok onemlı en büyük belırtı yazıyo heryerde.onun ıcın yapabıldıklerjnı yazmamın amacıda bu kadar şey yaparken tek göz temasıyla olur mu dıe sormaktı maksadım gercekten boyle anlaşıldığı icin cok üzüldüm.cunku gerçekten ben cok agladım gunlerce bana öyle denılınce.gerıleme olurbolelerınde deıdklerınde.
Canım içini ferah tutmaya çalış hissediyorlar çünkü. Benim oğlan da 11 aylıkken yaşını sorunca 1 diye işaret ediyordu. Vücudundaki yerleri sorunca gösteriyordu. Fakat komut almıyordu ismine bakmıyordu ve hiç kelimesi yoktu. Geçmiş yazılarımı okursan daha net anlaşılır demek istediğim.

Göz teması kurmaya çalışın iletişimin ilk anahtarı bu. Bizde bir yaş sonrası ciddi gerileme başladı. Göz teması hep vardı fakat kısıtlıydı ve sadece Benimle ve babasıyla göz teması kurardı çok az süreliğine.
Bir yaş sonrası uzuvlarını göstermeyi bıraktı yabancılardan kaçma, kendi kendine gülme ve kanat çırpma başladı 30 aylıkken. 30 ay civarı tekrar toparlamaya başladı şimdi kelimeler ve cümleler kurmaya başladı fakat keyfi olarak. Tv telefon asla vermeyin sürekli iletişim kurmaya çalışın,başıboş bırakmayın. Doktorlar şu an bir şey diyemez çünkü çok küçük.
Şahsi görüşüm şu: bana kalırsa çok iyi durumda kızınız. Bunları 4 yaşında yapamayan çocuklar var anneler de doğal olarak üzülüyor bunları okuyunca. Siz tv açmayın şakın, biz o hataya düştük maalesef. Her çocuğu etkilemez., tv ile büyüyen bir sürü çocuk var. Fakat içine kapanıksa ve meyilliyse tv tamamen onu sosyal hayattan koparıyor. Bol oyunlu ve keyifli günler dilerim .

ismini seslenince bakiyor mu anne baba haric?

Canım içini ferah tutmaya çalış hissediyorlar çünkü. Benim oğlan da 11 aylıkken yaşını sorunca 1 diye işaret ediyordu. Vücudundaki yerleri sorunca gösteriyordu. Fakat komut almıyordu ismine bakmıyordu ve hiç kelimesi yoktu. Geçmiş yazılarımı okursan daha net anlaşılır demek istediğim.

Göz teması kurmaya çalışın iletişimin ilk anahtarı bu. Bizde bir yaş sonrası ciddi gerileme başladı. Göz teması hep vardı fakat kısıtlıydı ve sadece Benimle ve babasıyla göz teması kurardı çok az süreliğine.
Bir yaş sonrası uzuvlarını göstermeyi bıraktı yabancılardan kaçma, kendi kendine gülme ve kanat çırpma başladı 30 aylıkken. 30 ay civarı tekrar toparlamaya başladı şimdi kelimeler ve cümleler kurmaya başladı fakat keyfi olarak. Tv telefon asla vermeyin sürekli iletişim kurmaya çalışın,başıboş bırakmayın. Doktorlar şu an bir şey diyemez çünkü çok küçük.
Şahsi görüşüm şu: bana kalırsa çok iyi durumda kızınız. Bunları 4 yaşında yapamayan çocuklar var anneler de doğal olarak üzülüyor bunları okuyunca. Siz tv açmayın şakın, biz o hataya düştük maalesef. Her çocuğu etkilemez., tv ile büyüyen bir sürü çocuk var. Fakat içine kapanıksa ve meyilliyse tv tamamen onu sosyal hayattan koparıyor. Bol oyunlu ve keyifli günler dilerim .

Teşekkürler ıste bende bu gerılemeden korkuyorm tabıkı suAn dıger olayları ıyı farkındayım ama göz TEMA'sı kısıtlı .ısme çoğu zaman bakıyor hepsınde olmuyo tabı bıseye dalmıssa.ben sadece fıkır almak ıstedım sızlerden.cok duydum gerılemeyı cunku onun ıcın.cok okudum emın olabılırsınız

O niyetle yazmadığınızı biliyorum ama inanın otizmin bir belirtisi bile yok çocuğunuzda.. . göz teması yakından yok normalde yüzümüze bakar demişssiniz hiç bakmıyor değil sonuçta.O belirtiye takılmayın zaten buradaki çoğu çocuk göz teması da kuruyor.Evet gerileme oluyor benim oğlumda da oldu.Bilinçli söylediği kelimeleri yazmışssınız inanın otizmli çocuk suya bakarak su,yemek bakarak mama diyorsa bide üstelik parmağı ile gösteriyorsa el salla dediğinde el sallıyorsa o zaten otizmli değildir.Kelimesi olanlar genelde bilinçsiz ezber şeklinde söylerler.Buradan ayrım yapabilirsiniz kusura bakmayın tepkim için depresif bir anıma denk geldiniz.Yine de içiniz rahat değilse dr a danışın.

O niyetle yazmadığınızı biliyorum ama inanın otizmin bir belirtisi bile yok çocuğunuzda.. . göz teması yakından yok normalde yüzümüze bakar demişssiniz hiç bakmıyor değil sonuçta.O belirtiye takılmayın zaten buradaki çoğu çocuk göz teması da kuruyor.Evet gerileme oluyor benim oğlumda da oldu.Bilinçli söylediği kelimeleri yazmışssınız inanın otizmli çocuk suya bakarak su,yemek bakarak mama diyorsa bide üstelik parmağı ile gösteriyorsa el salla dediğinde el sallıyorsa o zaten otizmli değildir.Kelimesi olanlar genelde bilinçsiz ezber şeklinde söylerler.Buradan ayrım yapabilirsiniz kusura bakmayın tepkim için depresif bir anıma denk geldiniz.Yine de içiniz rahat değilse dr a danışın.
Asıl sız kusura bakmayın gerçekten kırdıysam tekrar ozur solerım.allah hepımızın evlatlarına saglık sıhhat versın ıns.evlatla sınamasın.

Valla hıçbirşey belli olmuyor.Annemizin endişesini normal karşılamak gerekir.Benim gözlerimin içine bakan adını söylediğimde hemen bakan el sallayan alkışla dediğimde alkışlayan işaret parmağını kullanan yavrum 18.aydan sonra degısti.Kelimeleri hatta cümleleri vardı ama ezbere miydi bilmem.Ama kanat çırptiğıni hatiŕlıyorum.O zaman kanat çırpma diye yazsam otizm çıkardı hemen.Merak edip yazmamısim nedense.Ama diğer herşeyi normaldi.Hatta ileriydi belki.6 aylik başlamisti birşeyler demeye.Sonuç mayısta 6 yaş olacak atipik otizmli.Kımse endiselenmesin.Ne ağır vakalar iyileşiyor .Her çocuk farklı.Bızimki de böyle oldu işte:KK43:

Selam bizde de bazi metaller yuksek cikti. Ama sonuclari doktora gosteremeden yurtdisina donduk.
Bahsettiginiz ilaca baktim. Amazonda satiliyor. Ki normalde receteli ilaclar bu sekilde satilmaz. Muhtemelen recetesiz bi ilac. Doktor nasil kullanmanizi tavsiye etmisti? Denemeyi dusunuyorum. Ama doktor tavsiyesi olmadan kullanmaktan da korkuyorum.
Turkiye'de de var 425 TL ile 450 Tl arasında fiyatlar gördük. Sabah akşam 5 damla seklinde yazdı doktor. Ama ayda 3 kutu falan kullanmak gerekiyor. Bizim durumumuzu aşıyor. Sizin değerleriniz kaç çıktı acaba? Ben çok yüksek bulmadığım için şu an diyetle halledebilecegimizi düşünüyorum. Doktorda onaylayınca almadık. Rabbim hepimizin çocuğuna şifa versin

hikayesinden bahsediyor!

‘4 yaşımda bana ADD ve sosyal anksiyete teşhişi konuldu.

5 yaşında aileme otizm spektrum bozukluğum olduğu ve bu hayatımda hiçbir şey başaramayacağım söylendi.

7 yaşında basketbol oynamaya başladım.

Otizmli bir çocuk için takım oyunları her zaman ilk akla gelen seçenekler arasında olmayabiliyor. Onca bağırışma, gereğinden fazla hızlı hareket eden ve iletişim kuran bir grup insan otizmli bir çocuğun sosyal anksiyete krizleri geçirmesine ve içine kapanmasına sebep olabiliyor.

05.04-300x169.jpg

Basketbol otizmin tüm sorunlarıyla baş etmeme yardım etti.
Ancak benim için basketbol hayatımda en çok sevdiğim şeydi. 5 yaşımdan beri bulduğum her potaya koşuyor, elime geçen her topu sektirmeye çalışıyordum.

Basketbola olan tutkum yetersiz kas gelişiminin önüne geçti, daha sonra beni aralarına alan takım arkadaşlarım ise bana her zaman sabırlı ve anlayışlı yaklaşarak kalabalık ortamlara uyum sağlayabilmeme yardımcı oldular. 7 yaşımdan 23 yaşıma kadar basketbol her zaman hayatımın merkezindeydi ve otizmden kaynaklanan tüm sorunlarımın ötesine geçiyordu.

23 yaşımda üniversiteden mezun olup basketbolu bıraktığımda basketbolun hayatıma kattıklarını daha fazla kişiyle paylaşmak istiyordum. Amerika’da otizmli çocukların %84’ü ilköğretim okullarında ve liselerinde zorbalığa maruz kalıyorlar. Zaten zor olan bir sosyal ortam onlar için, kimi zaman otizmin ne demek olduğunu anlamayan kimi zaman bunu geçici bir süreç sana insanlar yüzünden daha da zor bir hal alıyor. Ve bu, çocukların davranışsal gelişim sürecini ömür boyu etkileyebiliyor.

05.04-1-300x169.jpg

Artık otizmli olduğumu söylemekten korkmuyorum.
7 sene önce hikayemi anlatmak için çağırıldığım bir konferanstan sonra eve dönüş yolunda karıma basketboldan beri hiçbir şeyin bana kendimi bu kadar iyi hissettirmediğini söyledim. Sonunda kendimi ifade edecek ve basketbolun bana kattıklarını dünyaya geri verebilecek bir alan bulmuştum!

Yaklaşık 7 yıldır otizm farkındalığı yaymak ve otizme karşı zorbalık ile savaşmak için motivasyon konuşmacılığı yapıyorum. Ve artık şunu özgürce söyleyebiliyorum: Ben bir basketbolcuyum, ben bir babayım ve ben otizmliyim.’

Kaynak: https://www.

Merhaba değerli anneler eski üyelerden çocuğu hiperleksi tanısı alan var mı ? Oğlum hiperleksi tanımına çok uyuyor 34 aylığız 24 aylık ingilizce ve türkçe sayıları öğrendi renklerıde öyle adına hep bakar göz teması kusursuz yaşıtlarıyla oynamaz ama kendısınden buyuklerle oynar konuşma henüz yok bir ıkı kere baba dedı mama su kullandığı kelımeler işaret parmağı ben öğrettim ıkı yaşında aktıf kullanıyor ama bırsey sormak için yasa merak ettiği için üç dört tür kullandığı sadece ihtiyaçları için kullanıyor algısı zayıf mesafeli komutları anlamaz en fazla yapabıldığı al bunu babana ver ablana ver durum böyleyken farkettımmkı oğlum harflerı öğrenmiş ambalajlarda harflere bakıyor ve resmen okumaya çalışıyor tv de bılgı yarışması falan denk gelsın değiştırmek imkansız hele kelime oyunu malesef teşhıs 5 yaşından önce konulamıyormuş bu teşhısı alan varsa lütfen yardımcı olabılır mı birde hayvanların adlarını söylerken sadece ilk heceleri söylüyor

Valla hıçbirşey belli olmuyor.Annemizin endişesini normal karşılamak gerekir.Benim gözlerimin içine bakan adını söylediğimde hemen bakan el sallayan alkışla dediğimde alkışlayan işaret parmağını kullanan yavrum 18.aydan sonra degısti.Kelimeleri hatta cümleleri vardı ama ezbere miydi bilmem.Ama kanat çırptiğıni hatiŕlıyorum.O zaman kanat çırpma diye yazsam otizm çıkardı hemen.Merak edip yazmamısim nedense.Ama diğer herşeyi normaldi.Hatta ileriydi belki.6 aylik başlamisti birşeyler demeye.Sonuç mayısta 6 yaş olacak atipik otizmli.Kımse endiselenmesin.Ne ağır vakalar iyileşiyor .Her çocuk farklı.Bızimki de böyle oldu işte:KK43:
Merhaba
Benim oglum da 18 aya kadar cok iyiydi.bugun bir doktora gorunduk VELI KURT doktor oglumun atipik degil tipik otizm oldugunu soyledi.dunyam yine basima yikildi dönüs yolun da o an orada ölelim istedim ne yazık ki hala hayattayiz.ne yalan soyliyim bu kadarini beklemiyordum.cok karanlik bir tablo cizdi.

egitim 10 aydir aliyor 4 aydir krese gidiyor.bu sure icinde cok yol aldi.bay bay alkis vucudunu ogrenme akliniza gelecek bir cok seyi ogrendi.hafta da 2 gun egitim aldi masa basi.

Doktor bu egitim yetersiz haftada en az 9 10 saat egitim almali.2 masa basi bir duyu butunleme digeri floortime egitim olmali dedi.kresi kesin egitime yonelin kresin faydasi olmaz dedi.cocuklarla oynamadigi surece krese sadece bakim icin yollarsiniz dedi.hiperaktivitesi icin ilac yazdi.
kendi kendine ses cikarmasi iyi biseymis bu konusacagini gosterir dedi.oglum 44 aylik oldu hala 5 6 kelimesi var.bilincli anne diyor su istiyor.tuvalet egitimi 3 yasta tamamlandi.
gereksiz testlere diyetlere bosa vakit harcamayin dedi.bahsettigi egitimler aylik 8 10 bin:KK43: iki kisi calisiyoruz toplam maasimiz bukadar degil.kendimi cok caresiz hissediyorum.evimizi bile satmaya raziyiz ama ya yanlis insanlara denk gelirsek.cok zormus bu sinav rabbim affetsin isyanimi caresizim siz olsaniz ne yapardiniz

X