Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Sizinle ayni şeyleri düşünüyorum D duruveannesi A azzya . Bu duruma örnek oğlumu gösterebilirim. Kelimeler başladı. Hatta bugün 4 kelimeli cümle de kurdu “ hayır anne orada değil “ dedi tabi çocuk lisanıyla fakat yerinde kullandı. Ama..?
Aması çooooook...
Kanat çırpma arada tekrar nüksediyor ve parmak ucunda yürüme.eline geçen her nesneyi aşağı yukarı sallıyor. Sebepsiz yere koşmaları tam gaz devam ediyor. (Kanat çırpma 30 ay civarında başladı, öncesinde yoktu) Bu arada kimseyi korkutmak niyetinde değilim. Nesneleri sallama ise yaklaşık 2 aydır var. Diyeceğim o ki gittiğim kurumda çenesi hiç susmayan %85 raporlu öğrenciler de var,. konuşmak sorunu ortadan kaldırmıyor. Bizde davranış problemi çok ve büyüdükçe yenileri ekleniyor sanki

B burcu canan maalesef uyku problemi son üç aydır bizde de var. Gece 3 civarı uyanıp sabah 7 de tekrar uyuyor. İlk zamanlara göre şimdi azaldı. En azından her gece uyanmıyor. Melisa çayı papatya veya uyumadan önce ballı yoğurt yedirmeye çalışıyorum ve gündüz uykusunu kestim. Kesin çözümü bulan anneler bana da yardım etsin. Melatonin önerdiler fakat onu şu an kullanmak istemiyorum. Uzun yıllar uyku ilacı kullanmış biri olarak pek sıcak bakmıyorum, her ne kadar doğal deseler de. Çok zor bir durum uykusuzluk, iyi anlıyorum sizi ...38 aylığız...

öksürük vardı bizde o saatte 2 gün uyandı sonra alıştı inşallah geçicidir
benim oğlum 32 aylık isme bakmıyor bi kaç kelime söylüyor işaret ediyor istediği şeyleri göz teması kurmuyordu yavaş yavaş çoğaldı 2 ay oldu otizm denileli ama hala eğitime başlamadık kreşe başladık durmadan koşuyor koşarken gülüyor bu süre içinde anne baba olarak sadece kabullenme aşamasındayız biran önce birşeyler yapmak istiyoruz ama kendimi derin bir boşlukta hissediyorum birşey yapamamak çok zor geldi bana ve bu grubu buldum okudukça yalnız değilim diyorum herkesten Allah razı olsun

Sevgili Kuntay senin gibi azimli bir annenin bugünleri geride bırakacağına yürekten inanıyorum şunu söylemek isterim bir tek ve 25 aylık ikiz çocuk büyüten bir anne olarak bazen sağlıklı gelişen çocuklarda bizim şu an çocuklarımızda problem olarak gördüğümüz davranışları yapabiliyorlar bunu oğlumun ikizinde görüyorum o da parmak ucunda yürür bağırsak sorunları var uykuyu sevmez ama gayet normal gelişiyor ayında olması gerektiği gibi inanılmaz sosyal ve iletişime açık demem o ki bu davranışlar problemli olan ikizinde olsaydı bunu hemen otizme bağlardım büyük çocuğumda parmak ucunda yürürdü o da koşmayı çok severdi şimdi yerinden kaldıramıyorum bunlar zamanla geçecek inşallah uyku için lavanta denediniz mi

Çok çok hakkısınız D duruveannesi
Bi ara bunu bende kafama takmıştım kızım 23 aylık Ve hala renk bilmiyor hayvan tanımıyor vs...ama problem davranış diyebileceğim hiçbir anormal durum yok hiperaktivite bile yok gayet normal.Zaman neyi gösterir bilemeyiz ilerde ne olur bilemiyorum ama davranışlar herşeyden önemli öğrenme muhakkak oluyor.Arkadaşlar sevgili ve kuntay size tanıdıgım birini örnek vermek istiyorum oğlu otizm tanısı alan bir tanıdığım bu yolla girerken tanıştık.Bahsettiğin durumları oda oğlunda yaşamış kuntay cım sebepsiz ağlamalar gülmeler çığlıklar oyuncak dizme parmak ucu yürüme annesinin saçını yolma birçok şey ve annesi benim oğlum gerçekten otizmli diyor.Öğrenme konuşmayla ilgili sıkıntılar yaşamamış ama davranış olarak çok zor günler atlattım dedi.Bu davranışların bitmesi ve atak dönemi 6 yaştı dedi.Şuan çocugu normal okula gidiyor soyut şeylerden anlayan şaka yapabilen empatı kurabilen son derece zeki okulunun deneme sınavlarında 2.olan bir çocuk.Annesi bu dönemde öyle çok yıpranmışki hala anlatır bana yüz felci geçirdim demişti asla pes etmemiş durumu kabullenmemiş maşallah oğlu düzelmiş hepimize umut olsun.duvara çivi çak sonra çek iz kalmazmı demişti annesi bana.Ama dışarıdan kimsenin farkedemeyeceği arkadaşı olan bir çocuk.Annesi hala göz teması kısıtlıdır dikkati dağanıktır der ama bunlar göze batmayan şeyler.Hepimize umut olsun biz inanırsak evlatlarımızda başarır

takıntı yaptığı şeylerden mutlaka uzak tutun. tamamen sıfırlama olmaz tabi.

Benim bu durumu kabullenmeye üzülmeye ağlamaya bile vaktim olmadı o kadar yoğun bir hayatım var ki üç çocuğa biri ergenlikte ikisi aynı yaş yetme teleşı içindeyim ama dedim ki tanımız ne olursa olsun kılıçlarımı kuşandım savaşmaya hazırım sende içinde bulunduğun boşluktan çık neler yapabileceğine bak bütün enerjini topla evde yapacaklarınla o kadar ilerlersin ki ben herşeyi oyuna çevirdim uyanık oldukları her vakti değerlendiriyorum gerekli materyal oyuncakları al nasıl oynayacağını iletişimi nasıl arttıracağını öğren burda okuduklarımda çok yol gösterdi bana güçlü olmak zorundayız başka çaremiz yok

sevgili anneler asla akademik gelişime takılmayın. kaç yaşında öğrenirse öğrensin boşverin. Tipik otizmleri ayırıyorum. Burada okuduğum hiçbirinizin çocuğu tipik otizm değil. En çok atipik otizmler var.Uyaran eksikliği olanlar, reaktif bağlanma bozukluğu olanlar, dehb olanlar. Bu çocuklar herşeyi öğrenecek. Emin olun. Siz yeterki başı boş bırakmayın. Normal çocuklar gibi doğal yollardan öğrenmeleri zor oluyor. O yüzden eğitim, oyun, kreş vs ile herşeyi öğrenecekler. Konuşma olayı içinse o konuda da rahat olun. Tipik otizm değilse, işitme engelli değilse, zihinsel engeli yoksa mutlaka konuşacak. konuşmayan çocuk göreniniz var mı? 3 yaşına kadar baktınız olmadı konuşma terapisi alırsınız.

AMAAAAAAAAA

Parmak ucu yürüme, etrafında dönme, kanat çırpma, çığlık atma, vurma ısırma tükürme, anlamsızdır gülme ve ağlamalar, cisim döndürme, tuhaf sesler vs size kötü görünen herşeyle özelikle 3.5 yaşına kadar mücadele edip söndürün. Daha sonra bunun kalıplaşıp tik olma ihtimali yüksek olur. Asla düzelmez demiyorum ama 3.5 yaş beyin snapsları için sınır olduğu için tedaviye en kalıcı en kolay yanıt dönemidir. size 2 örnek vereceğim. birisi 28 yaşında avukat diğeri 25 yaşında mühendis. tamamen normal insanlar ama birisi toplum içinde aniden gülüyor diğeri ise sevinince kanat çırpıyor. düşünsenize avukat olmuşsunuz ve bir yemekte arkadaşlarla otururken kanat çırpıyorsunuz. maalesef hep akademik gelişim üzerine gitmiş ailesi. davranış sorunlarını zamanında düzeltmemiş ve artık tik olarak kalmış. maalesef geçmiyor ve çok üzülüyor.

Ayrıca bu sayfayı okuyup izmirde olan annelere tavsiyem şiddetle ama şiddetle tavsiyem Emre serge Özdemir ismidir.özel eğitim önemli bir konu işinin ehli insanlar çok az. Anne yüreğimle tavsiye ediyorum umarım birine yardımım dokunur. Hayırlı akşamlar :)

Oglum 38 aylık 2 yasindan beri savaşıyoruz. Bu ay yeni basladi kelimelere seslere. Yaklasik bir yildir hımmm hımmm dinledik. Simdi ekolali yapiyor. Onu da asacagiz. Benim oglumda kanat cirpma asiri hareket bisey yok. Hatta bir ara oturup saatlerce kalabiliyordu. Gecti o da. Tek takintisi sayilar. Her yerde gorse ilgisi kayiveriyor. Saatler marketteki fiyat etiketleri. Yerdeki kare seramiklerin uzerinde yururken adim adim sayarak gidiyor (icinden ama). Oyle sesli saydigini gormedim cok ender bir iki dedigini duydum kendi kendine. Bizim en cok sorunumuz cocuklarla oynamamasi karsilikli konusamiyoruz o konusmasa bile beni de konusturmuyor. Asosyal yani. Bu da hep boyle gidicek sanirim. Bunu en aza indirmeye calisicaz elimizden ne gelirse.

bizimki 3 yaş 2 aylık gerçekten çok güzel özetlemişsiniz, bizde dönme yok.kanat çırpma yok çığlık ısırma vurmada yok,
diyerleride çok az görüyorum parmak ucu çok ender gülme ağlamada,
ama 2 şey var 3 yaşından sonra önce kaleme şimdide oyuncak arabaya saplantısı oldu,kalemi şimdi normal alıp bırakıyor
birde çok dikkat dağınıklığı var, oturup bir oyun oynayamıyoruz ilgisi hep başka yere kayıyor,
konuşma ilginç bizde , çok neşeli mutlu veya kızgınken konuşuyor, yerinde konuşuyor ama sadece bir seferlik
tabi devamlı kullandığı kelimeler hariç
en kötüsüde tavana bakma olayı bu nasıl aşılır bilemiyorum dikkatini çok çekmeyen bi durum yoksa her dk tavana bakıyor, etrafa bakıyor,
göztemasında dalgalanma var bazen gözlerini ayırmadan bakıyor haddiden fazla, bazende biz yokmuşuz gibi davranıyor.
neyseki burda paylaşıyorumda rahatlıyorum herkese iyi geceler.

Son düzenleme:

iyi geceler ogullarımız aynı aylarda, her çocuk ne kadar farklı ama işte bazen bir sorun bitiyor başkası başlıyor,

Hergün onlarca çocuk gelişim geriliği tanısı alıyor. bunların az bir kısmı atipik otizm. tipik otizmliler cidden çok çok az. adı ne olursa olsun bütün aileler korku ile araştırmalara başlıyor ve birçok ailenin yolu bu sayfalara düşüyor. yazanların belki 10 katı sadece okuyor. benim bir tavsiyem var. İlk zamanlardaki çaresizliğinizi düşünün. Bence bu sayfalar çok daha aktif ve faydalı kullanılabilir. eskiden çok daha fazla paylaşımlar olmuş. Çok güzel bilgiler deneyimler paylaşılmış. Ama zamanla çocuklar büyümüş. tanılar kalkmış. aileler de doğal olarak buradan kopmuş. Elbette insanların zamanı kısıtlı. Ama bence yolu burdan geçen herkes en azından ayda 1 gelişimlerini yeni oluşan sorunları yazabilir. sorunlar için deneyimlerine göre çözümleri anlatabilir. mesela zamanında nasıl tuvalet eğitimi verdiler nasıl yeme sorunlarını çözdüler nasıl davranış sorunlarını hallettiler, konuşmayı nasıl sağladılar, işaret parmağı için neler yaptılar vs bunları yapanlar var ama yüzlerce sayfası içinde aradığınızı bulmak çok zor. Ama bunu düzenli olarak herkes yaparsa nerdeyse hersayfada faydalı bir bilgi olabilir.

Herkese merhaba. Öncelikle buradaki paylaşımların ne denli faydalı ve rahatlatıcı olduğunu bilmenizi istiyorum hepiniz iyi ki varsınız. Benim oğlum tam 36 aylık ve hikayemiz biraz karışık. 23. Aydan itibaren oğlum önce tabelalar sonra reklamlardaki terimleri okumaya başladı üstelik doğru düzgün konuşmuyorken. Yani sadece anne diyebiliyordu o aralar. Ezber yapıyor sandık üzerinde durmadık fakat kreşten öğretmeni bizi arayıp oğlunuza nasıl öğrettiniz okumayı inanılır şey değil deyince biraz üzerine gittik mevzunun boş kağıda kelimeler yazdık ve sonuç aynı okuyor. Renkleri sorduğumuzda hem türkçesini hem İngilizcesini söylemeye başladı ardından izlediği tablet videolarından ne varsa ezberledi. Ama dediğim gibi konuşması sadece bişey okumak üzerine su isterken bile elimizden tutup götürür isteğini belirtecek konuşması olmazdı. Derken sınıflandırmalar başladı. Opel deyince ardından tüm araba markalarını sayma tüm Fast food markalarını bankaları arka arkaya sayma ve bizden onay bekleme onaylayınca alkışlamalar başladı. O dönemde kreşte de çok uyumlu ve sosyal bi çocuktu. Ve etrafımızdaki herkes bizi çok zeki çocuk diye fazlaca oyaladı esasen. 2 ay önce çocuklardan uzaklaştı onların oyunlarına katılmamaya başladı tek başına da oynamıyor ve oyıncaklardan zevk almıyordu. İsmine bakmamaya ve en önemlisi canı istemedikçe komutlar cevap vermemeye başladı. Nadir de olsa ekolali vardı. Alanında iyi olduğunu duyduğumuz 2 farklı doktor da yüksek işlevli otizm teşhisi koydu sadece 10 ar dakikalık muayene ile. 3 hafta önce haftada 4 gün 5 saat özel eğitime başladık teknoloji adına herşeyi hayatımızdan tamamen çıkardık ve cümlelerimiz diyaloglarımız başladı.Burada duydum ilk defa uyaran eksikliği tanımını acaba başımıza gelen şey bu olabilir mi? Bizimle aynı durumda olan var mı yani hiperleksi de denilen erken okuma? Ya da deneyimlerinizden faydalanarak acaba yanlış tanı almış olabilirmiyiz? Yaradana her gece yavrularımızı koruması ve güzel günler görmeleri için dua ediyorum hepinizi sevgiyle kucaklıyorum

Yuksek islevli otizmli olanlar dudak okuyarak konusurmus ve cok iyi yerlere gelebilirlermis cok zeki oluyorlarmis yanlis bilgi vermek istemem ama boyle okumustum.

Yuksek islevli otizmli olanlar dudak okuyarak konusurmus ve cok iyi yerlere gelebilirlermis cok zeki oluyorlarmis yanlis bilgi vermek istemem ama boyle okumustum.
Bazen anlamsız kelimeleri de var hiç anlamadığımız ama genelde çağrışım bile yapsa doğru kelimeyi seçip derdini anlatıyor. Ve bişey öğrenmesi için bi kere söylemeniz yetiyor fakat sabit bi öğrenme onu başka şekliyle söylediğimizde çok şaşırıyor kabul etmiyor.

hekim olsam da uzmanlık alanım farklı o yüzden söyleyeceklerim tahmin ötesine geçemez.

uyaran eksikliği çok farklı bir durum. gelişim geriliği olur, sizde gerilik değil aksine yaşıtlarından ileri olma hali var.

hiperleksi ve yüksek işlevli otizm olma ihtimali çok yüksek. hiperleksi ilk yıllarda otizme benzer çok bulgu verir.

okuduklarını anlıyor mu yoksa sadece okuyor mu? eğer anlamadan sadece ezbere okuyorsa şahsi fikrim hiperleksi olduğu yönünde. Ama mutlaka uzmanların söylediklerini dikkate alın.

Anliyorum.mukemmelliyetci olmali.hakkinizda hayirlisi olsun.insallah atlatirsiniz bu donemi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…