Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
ufak bir operasyon geçirdiğim için yazıları yeni okudum. umarım herkesin çocuğu çok iyidir. Benim bir sorum olacaktı. kızım bu hafta 27 aylık oldu. 5 ay önce başladı maceramız. otizm diye yola çıkmıştık. göz teması nerdeyse sıfırdı, isme bakma yoktu, hiçbir komut almazdı, alıcı dili yoktu, verici dil de sıfırdı tek kelimemiz yoktu,parmak ucunda yürüme, göz dalmaları ve kanat çırpma haraketlerimiz mevcuttu,işaret parmağını kullanmıyor ve ses ya da hareket taklidi de yoktu. Bu saydıklarımın hepsi tam olarak düzeldi. En ufak kırıntı bile kalmadı. Tek sıkıntımız konuşma. Bu süre içinde anne baba dede nene babaanne mama aç al git ve 4 5 hayvan sesi taklidi başladı. onun dışında kelime yok doğal olarak konuşma da yok. tanımız artık uyaran eksikliği. doktor olduğum için biliyorum. sağlık sorunu olmadığı için elbet konuşacak. konuşmayan çocuk yok. merak ettiğim durumu bize benzeyen (27. ay civarı 5 10 kelimesi olan) ama sonra konuşması açılan varmı aranızda. olduysa hangi aylarda oldu.

ben kendi oglumdan yola cikarak soyleyim 24 aylik olduk bizde bir hafta once . Bizi tam olarak anlamaya basladiginda kelimelerimiz artti 30 a yakin kelimemiz var kullanma sikligi artti .gittigimiz psikatrist 2 yasinda 3_ 4 kelimesi olmasi anlamli yerinde kullandigi benim icin yeterli demisti baska sikinti olmadigi surece tabi. bundan sonrasi onlarin kisiligiyle alakali biraz .

şimdiye kadar bu konuşma olayının öğrendiğim kadarıyla belli bir süreci yok kişisel bir konu her çocukta farklı,
bizimki 3 yaş 1 aylık, birçok kelime biliyor ama çok az kullanıyor, doktorun dediği gibi yerinde kullanması yeterli,
anladığım kadarıyla konuşmasını hızlandırıcı ilaçlar ve vitaminler var .

oğlum daha önce kullanmadığı bir çok kelimeyi yerinde kullandı ama tekrar kullanmdı,
bir uzman bize çocuk kaset gibi kaydediyor zamanı gelince kullanıcak merak etmeyin demişti.

teşekkürler. bu konuda bir telaşım yok zaten, sadece deneyimim olmadığı için süreci merak ettim. Yani ortalama ne kadar sürüyor diye. eşimle beraber düşüncemiz 3.5 yaşı beklemek. Hala konuşma olmazsa ozaman terapi aldırmayı düşünüyoruz.

ne güzel çok kelimesi var maşallah. Bizim kelime sayımız çok az

ilaç olayını araştıracağım teşekkürler

neler yaptınız bu süreçte özel eğitime mi gitti cevaplarsanız sevinirim

neler yaptınız bu süreçte özel eğitime mi gitti cevaplarsanız sevinirim

tanı konur konmaz haftada 7 gün eğitime başladık. oyun ablası da bulduk hemen. ayrıca ben eşim ve babaanne tüm gün kızımla ilgilendik. durumu düzeldikçe önce 6 sonra 5 sonra da 3 güne düştü eğitim. Kasım ayında tanıdan çıktık. yanlış tanı olduğu ve artık eğitime gerek olmadığı söylendi. gelişim geriliği için oyun ablası ve kreş yeter dendi. Ancak biz yine de 2 gün eğitime devam ediyoruz. 6 yarım gün oyun ablası geliyor eve. Bunun 2 günü beraber kreşe gidiyorlar yarım gün. konuşma başlayana kadar oyun ablası ve eğitime devam edeceğiz.

en kötüsü de dalgalanmaları geçen hafta bir çok yeni kelime çıkarırken bu hafta çok sezssiz, allah herpimize sabır versin, birde böyle olucagını bildiğim halde yinede insanı çok zorluyor.

dalgalanmalar her cocukta var ne yazik ki gunleri gunlerine uymuyor. burdaki anneler her duraksamadan sonra sicrama oldu dediler. birde konusma konusunda yan komsum birsey demisti ama mantiginiza uyar mi bilemem 60 yasinda torunlarini buyutmus cocukta bakmis bir teyze vucut ve isaret diliyle anlatım baslamis oglunda yakinda kelimeler gelir demisti gercekten bizde oyle .

Arkadaşlar benim oğlum sayılara harflere çok düşkün evde bu tarz şeyleri kaldırdım ama dışarıda görünce çıldırıyor sanki hep okumaya çalışıyor birde kelimeler var gördüğü nesnenin adını biliyorsa söyler ama daha anne demiyor su bile istemiyor nasıl bir yol izleyeyim konuşma için 25 aylık bu arada hep kendi kendine mırıldanıyor nedir anlamadım

özel eğitim önerildi sanırım. mırıldanmalar ve takıntılar için özel eğitim size yardımcı olacak. zaten bu tür durumlarda en büyük sıkıntılardan birisi takıntılar. ve 25 ay bu takıntılardan kurtulmak için güzel bir yaş.

benim oğlum 32 aylık uyku problemimiz var gece 2 gibi uyanıyor sabaha kadar oturuyoruz yeni başladı. bizim gibi olan var mi

Ergoterapi ve oyun terapisi alıyor masa başı eğitim önermedi doktorumuz zaten oğlumda odaya girince kıyameti koparıyordu ve bizde korkular oluşmaya başladı o yüzden kestik biz daha çok danışmanımızın evde önerdiklerini yapıyoruz oyun temelli herşey

benim oğlum 32 aylık uyku problemimiz var gece 2 gibi uyanıyor sabaha kadar oturuyoruz yeni başladı. bizim gibi olan var mi
bizimkide öyle özelikle gündüz uykusu 3 saate yakın olunca gece 1 de ancak uyuyor sabahta 6-7 gibi uyanıyor gündüz uyutmasak çok uykusu geliyor ve sinirleniyor, diyete başlayınca bir 10 gün çok güzel gitti, akşam 10 da yatıp sabah 10 uyandı ama vicut diyete alışınca yine başladı uyku sorunu

Eğer her gece aynı saatte uyanıyorsa alışkanlık yapmış ben onun uyanacağı saatten önce kalkıp yanına giderdim uyanmadan mıkırdandımı pışpışlardım mama verirdim tabi benimki 25 aylık siz nasıl uyutuyorsun bilmiyorum bir de gündüz uykusu uyuyorsa onu biraz bozmak lazım ben çok çektim uykudan halada öyle benimkiler ikiz biri uyuşa diğeri uyanır

hayır benim bahsettiğim ergoterapi ya da masa başı eğitim değil. davranış terapisi. bazı koşullama yönetemleri bazı ceza ve pekiştireçler kullanılarak yapılır. 1 2 günde emzik tv telefon kötü bir hareket vs neyse ondan kurtulunur bu terapi ile

arkadaşlar çocuklarınızın kaç kelimeli cümle kurduğuna nasıl şarkı söylediğine kaça kadar saydığına kaç renk bildiğine takılmayın. zihinsel engelli değilse bunları zaten öğrenir. herzaman önceliğiniz davranış sorunları olsun. çığlık atan kendine zarar veren çevresindekileri ısıran tüküren eline geçirdiğini atan durmadan sağa sola koşan avm de sizi takmayan öfke krizleri olan kendini sevdirmeyen oyun oynamayan sesten korkan ellerine bakan kendi kendine gülen vs yapan çocuk 3 basamaklı çarpma bilip 100 renk öğrense ne yazar. bakın benim kızım 5 aydır eğitim alıyor biz ona 4 temel rengi öğrettik. o da çalışmalarda kullanmak için. pembeyi turuncuyu şuan bilse ne olur bilmese ne olur.

Aynen katılıyorum size bencede öncelik davranış olmalı benim oğlumun bu sayı merakı beni çok endişelendiriyor o yüzdende sayı harf bulunan hiçbir şeyi vermiyorum bizim oyuncaklarımız hep karşılıklı oynayabileceğimiz türden bir iki oyuncakla oyun oynamuyoruz sıkılınca değiştiriyoruz şu anda belirgin bir davranış problemi yok ilerisini bilemem ne olur ikiz kardeşi olması bazen avantaj oluyor bizi izliyor bazende zorlanıyorum ikisini aynı anda idare ederken zaten ikizi çok baskın karakter oğlumun içinde sanki iki kişi var biri bizimle olmak istiyor diğeri yalnızlığı seçiyor gelgit içinde

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…