Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Anladm canim.bak kardesimin arkadasi tip 5. Siinifta hiperaktif cocuklar da insanlari umursamaz demisti seni yanlis yonlendirmek degil amacim yardimci olabilmek adina soyluyorum.bu arada benim oglum henuz 13 aylik ismine de bazn bakiyor bazn bakmiyor ben suan bi sorun oldugunu dusunmuyorum ama oncesinde bu konuyu cok arastirdim cok okudum az cok bilgi sahibiyim atipik otizm olan iki tane tanidigim da var ona gore konusuyorum.

Çapa nin hastanesi var beyazitta eski esnaf hastanesinin yeri komple cocuk psikiyatri hastanesi olmus. Sitesinden randevu aliniyor her aksam saat 8 de bakin. Biz en kolay ordan almistik. Insallah birseyi yoktur. Dusundugum su an oyle bir seyi yok ama fark goruyorsaniz belki yeni yeni baslayan biseyler vardir. Ne guzel ikizi oldugu icin erkenden farketmissiniz.

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için tabi ki iyi araştırılması lazım ne olduğunu bilmek için ama geç kalmak istemiyorum umarım kolay atlatırız bu süreci

Evet ikizi olması hem avantaj hem dezavantaj bu arada ben İzmir deyim burda ya 9 eylül Üniversitesi ya da Ege Üniversitesi ne gitmek gerekiyor dalında iyi hocalar için dolayısıyla çok yoğunlar

Konuşması başlamamış, bozuk, eksik vs olan çocuklara otizm damgası vurmayın lütfen. Otizm bulgularından birisi gecikmiş ve bozuk konuşmadır ama yan bulgudur. Otizm kelime olarak autism den gelmektedir. Autism içe dönük, kendine dönük demektir. O yüzden otizmi diğer yaygın gelişimsel bozukluklardan ayıran temel özellik budur. Kızıma başta bir prof tarafından konan yanlış otizm tanısına bu yüzden diğer doktorlar karşı çıktı. Otizmin olmazsa olmazı içe dönüklüktür. Benim kızım asla içe dönük olmadı. Baktımı maşallah dolu dolu bakar. Konuşmama kanat çırpma teker döndürme yeme içme sorunu vs bunlar işin inanın önemsiz kısmı. Tabiki her türlü davranış bozukluğu düzeltilmeli tabiki bu yelpazede sadece otizm yok ama her konuşamayan her etrafında dönen ismine bakmayan otistik değildir. Bir çocuk dolu dolu gözünüze bakıyorsa otizmin üstüne çizik çizip diğer tanılara yönelin. Sürekli artan iyileşmiş otizm vakaları aslında benim kızım gibi yanlış tanılar. Burda çoğunuzun çocuğu da emin olun yanlış tanı. Özel eğitime başladıktan sonra 3 4 ay içinde bariz değişiklik oluyorsa otizm değildir. Kendinizi lütfen yiyip bitirmeyin. Çünkü otizm bulguları öyle 3 4 ayda çok azalmaz. 2 yıl göz teması ve isme bakma çalışan bilirim. Tanıdığım birkaç çocuk var. Otizmi yendik diyorlar. Gerçekten pırıl pırıl çocuklar neler başarmışlar ama inanın 3 dakika konuşun 20 saniye gözünüze bakmıyor ama çok güzel sohbet ediyor. İşte gerçek otizm tablosu budur.

Size ben de bir şey sormak istiyorum. Oğlumun göz teması iyi sayılır ama yaşıtları kadar değil. Ben 38 yaşındayım hala insanların gözlerinin içine bakarak konuşamam,ben de 4 yaşına doğru konuşmaya başlamışım çekingenlik ve hiperaktivite ile otizmi nasıl ayırıyor uzmanlar.
Annem oğlumu tıpkı benim bebekliğine benzetiyor aşırı dikkat eksikliği var dikkatini verdiği zaman her komutu alır hatta uzun cümle bile kurmaya başladı ama çok kısıtlı. Örneğin “ anne kapı aç hadi” diyor ama bana bakarak anne demiyor hala. Normalde gözlerime bakarak Gülümser hatta gözleriyle konuşur sanki. Bazen de günlerce ağzından tek kelime çıkmaz. Yabancılara bakar Gülümser. Bay bay yapar el sallar, işaret parmağını kullanır. Fakat yerinde duramıyor bazen orada çığlık atsam dönüp bakmaz bile.
Bir de kendi kendine hiç susmadan kendi dilinde konuşur fakat içinde mantıklı tek kelime yok. Kelimeler son bir ayda ortaya çıktı. Eğitimcimiz “ çok keskin iniş çıkışları var” diyor 6-7 farklı uzmana gittik kimse tanı koyamadı. 38 aylık olduk. Cevap yazarsanız sevinirim. Çok çaresiz hissediyorum artık yaşıtlarıyla arası daha çok açılıyor diye kahroluyorum.
Bebekliğinden beri resimli kartlara, kitaplara sayılara çok ilgisi vardı şimdi onlar azaldı. Oğlumun görseli çok iyi bir gittiği yeri kolay kolay unutmaz harfleri sayıları hep düz tutar bir yaşından beri. Temple Grandin in “resimlerle konuşmak”diye bir sözü aklıma geliyor. Otizmliler görsel olarak dünyayı algılıyor diye bir tabiri var. Acabalar bitmiyor bir türlü. Başka bir doktora daha mı götürsem acaba? Teşekkür ederim şimdiden

Sevgili Kuntay

Hiperaktivite ve dikkat eksikliğinde gördüklerinizin çoğu otizm tablosunda da vardır. Çünkü bu çocukların kısa dikkat süreleri ve aşırı hareketleri onların bilişsel gelişimine engel olur ve bu bir gelişim geriliği nedenidir. İsmine bakmama, kısa göz temasları, tekrarlayıcı hareketler, konuşmama, sinirlilik, uykusuzluk vs. İkisi arasında ki fark nedir peki. Birinde beynin ön bölgesinde az kanlanan bir yer vardır ve eğitim ile düzelir olmadı ilaç takviyesi ile düzelir, diğerinde ise beyin nöronlarında ciddi bağlantı sorunları vardır ve asla iyileşmez. Otizmde hafif olanlar yoğun eğitim ilgi sevgi ile topluma kaynaşabilecek seviyeye gelirler ama sosyalleşmede gerilik, arkadaş edinmede zorluk, mecazi sözleri ve esprileri anlamada sıkıntı gibi şeyler farklı düzeylerde devam eder. Otizm de zeka geriliği yoksa erken tanı almış, yoğun eğitim ve ilgi uygulanmış çocuklar normal hayata kaynaşırlar zaten. Sadece hani hepimizin çevresinde olur ya böyle azıcık tuhaf tipler, en fazla o kadar dikkat çekerler. Tabi otizm seviyesi hafiften ağıra gittikçe, zeka düzeyi azaldıkça işler değişir. Uyaran eksikliği, reaktif bağlanma bozukluğu, hiperaktivite ve dikkat eksikliği de otizm benzeri seyreden ama eğitim ve ilgiye çabuk ve hızlı cevap veren tablolardır. Bunlarda 3 4 ay eğitimden sonra göz teması, komutları anlama, sosyalleşme gibi şeylerde bariz artış olur. Otizm içinde olmayan çocuklarla ortak ilgi yaratmak, taklit gibi şeyler çok kolaydır. Karşı tarafın mimiklerini kolay anlarlar. Bu arada şunu söyleyim iyi bir doktor asla yanlış otizm değil tanısı koymaz. Bakın otizm eğer çok ağır değilse tanısı asla ilk muayenede konamaz. Bulguları var denir ve 6 ay içinde 2 defa kontrol edilir. Ondan sonra mutlaka tanısı pozitif ya da negatif olarak konulur. O yüzden yanlış otizm tanıları olabiliyor ilk muayenede. Ama işinin uzmanı birisi bu çocukda otizm yoksa diyorsa yoktur. Çünkü asla otistik çocuklarda olmayacak bazı şeyler vardır. Onları görüyorsa doktor olay bitmiştir.

Bu arada göz teması çok önemli ama göz teması az olan her çocuk otizm içinde demek değildir. Tabi bunu yazarak anlatmak zor o yüzden gerçek otistik çocuklar görmeniz lazım. İnanın otizmde en temel bulgu sosyal gerilik. Çevre ile iletişim azlığı, ortak ilgide bulunmamadır. Otistik bir çocuk asla ilgisini çeken birşeyi sizle paylaşmaz. Çocukları birey olarak görüp onlarla arkadaşım diye oynamaz onları bir nesne olarak görür ve oyuncak gibi oynar. Elinden çeker sırtından iter onları yürütür ayaklarına bakar. Onla gerçek oyun oynamaz.

Zaman ayırıp cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Göz teması hep vardı kısıtlıydı fakat. Göz teması kurmayı ve isme bakmayı evde kendim öğretmiştim geçen yıl. Üç gün gibi kısa sürede öğretmiştim. Kendimi övmek için söylemiyorum, öğreneceği varmış belki de ondan öğrendi. Şimdi utandığı zaman ya da baskı altında hissederse yine göz teması kuramaz. Artık utandığı bişey olduğunda direkt bana bakıp gülüyor mahçup bir şekilde. Çocuklarla oynamak istiyor son bir aydır fakat çok utanıyor saklanıyor hemen. Umarım hepimiz yanlış düşünüyoruz hepsi yaşıtlarını yakalasın en kısa zamanda. Davranış bozukluğumuz çok göze batıyor. Sebepsiz koşma garip el hareketleri var umarım atlatırız bunları da

Nasıl öğrettiniz göz teması ve isme bakmayı benim öğlumda da kısıtlı göz temesı var ismine hiç bakmıyor

Bugün ilk eğitime gittik çok ağladı psikolog ve iki eğitimci ilgilendi bize göz teması YÖK adına bakmıyor komut almıyor topa vuramıyor kalem kullanıyor ama bilinçsiz takıntıları var küçük öfke nöbetleri var dedi çaresiz kaldım yolun çok başındayım biliyorum inş yavruma yardım edebilirim yarın ergoterapi yapacaklar

yoğun eğitim ve yoğun ilgi verin 3 4 ay sonra bambaşka bir çocuğunuz olduğunu göreceksiniz. yalnız algısı artıkça başka sorunlar çıkacak buna hazır olun. ama buna takılmayın. bilin ki eğitim ve ilgi ile hepsi bitecek.

Teşekkür ederim arkadaşım inşallah öyle olur neler yaşayacağımızı bilmiyorum bu görüşmede her çocuk farklı dedi İnanın ikikzinde de olsaydı onun gelişimi de farklı olurdu dedi biraz sabır lazım sanırım

maşallah otizm tedavisinde Türkiye bir numara. En çok iyileşen düzelen çocuk Türkiye'de. tabiki ironi yapıyorum. maalesef ülkemizde çok yanlış tanılar konuyor. ondan sonra da internet otizmi yenen çocuk hikayeleri ile doluyor. kimisi de bundan epey maddi çıkar sağlıyor. türkiyede bu tanıyı alan 1 milyon çocuk var ama tahmin edilen gerçek otistik çocuk sayısı 30 bin. üzgünüm ama 2017 itibari ile otizmden kurtulmak imkansız. kurtulduk diyenlerin yüzde 70 i baştan yanlış tanı alanlar kalan yüzde 30 ise otizm ile baş edebilen bununla yaşamayı başaran çocuklar. otizmi yendi yüzme şampiyonu oldu diye haber var. 2 kolu 2 bacağı var neden olmasın ki.ya da otizmi yendi satranç şampiyonu oldu haberi. otistik çocukların hepsinde zeka geriliği yok ki. Uzun lafın kısası ülkemizde çoğu atipik otizm tanısı alanlar yanlış tanı. ikincisi maalesef aileler tanıya çok takılıyor. sonuçta gelişim geriliği önemli bir konu. ada takılmayın hemen eğitime başlayın. ve son olarak maalesef otizmin tedavisi yok. otizmi yenemezsin. ama erken tanı ve yoğun eğitim ile otizm ile yaşayabilirsin birçok şeyi başarabilirsin.

Youtubda sabredenler diye bi programda otizmli cocugu olan bi anne neler yasadiklarini anlatiyor lutfen izleyin.o kadar guzel konusuyor ki ben cok etkilendim.eger cocuklarinizda otizm varsa hepinize de umut olacak

Ben nacizane şöyle düşünüyorum.eskiden yok muydu bu atipik otizm.etrafımda hiç yetişkin atipik otizmli ya da gelişim geriliği kimse yok .tam otizmlileri kastediyorum.demekki epey kaynaşıp normalleşebiliyorlar. Kaldı ki eskiden özel eğitim mi vardı.bazen çokta dalma diyorum kendime akışına bırakıyorum yoksa ben otizmliden kötü olacağım.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…