Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Arkadaşlar şimdi özel eğitim merkezi ile görüştük oradakiler tanı koyamayız ama muhtemelen atipik otizm olabilir dediler eğitimle çözülebilir algısı gayet iyi ama iletişim zayıf dediler yerde hoşuma gitti ama dersi kapıdan dinleyebilirsiniz dedi birde önce 20 dk başlayacağız alışması için dedi

Arkadaşlar şimdi özel eğitim merkezi ile görüştük oradakiler tanı koyamayız ama muhtemelen atipik otizm olabilir dediler eğitimle çözülebilir algısı gayet iyi ama iletişim zayıf dediler yerde hoşuma gitti ama dersi kapıdan dinleyebilirsiniz dedi birde önce 20 dk başlayacağız alışması için dedi
merhabalar insallah en kisa zamanda olumlu geri donusler alirsiniz. görüşme soru cevap seklinde mi gecti yoksa oglunuzla oyun falan oynadilar mi ? oglunuzda göz temasi , isme bakma yok yazmistiniz buna dayanarak mi atipik olabilir dediler? benim oglumda 23 aylik bizim 10 - 15 kelimemiz var konusmama haricinde sikintimiz yok bende subatta ozel egitime başlatacagim . sizinle bir program falan cikardilar mi ne yapacaklari hakkinda birde raporsuz ders saat ucreti ne dediler cevaplarsaniz sevinirim. allah bütün cocuklarimizin yardimcisi olsun annelerede kuvvet versin.

Canim sen simdi rapor almadan ucretli ozel egitime gidiyorsun. Bak bu islerde cok oyunlar dönüyor. Anlattiklarina gore cocugin cok iyi durumda. Mutlaka egitim arastirma hastanelerinin cocuk psikiyatrisine de gitmeni oneririm cocugunda bisey yokken durduk yere para ödeme. Sonra birde iyilestirdik derler. Senin cocugundaki gelisim durumunun onda biri bizde yok. Bana durumu agir degil diyolar. Belkide seninkisi daha hafif bir durumdur bilemem tabi. Ben kendimi yırtsam baban nerde desem anlamaz. Dikkatli olun. Bir de isitme testi dogunca yapiliyor ama sonradan olusan durumlar olabiliyomus mesela mono sesleri duyarmis stero sesleri duymazmis gibi biseyler. Bize psikiyatri demisti. Belki sizde yoktur ama bebekken testi yaptirip isitme kaybi yasayanlarda oldu ondan dedim.

Kleopat arkadasimizn dedigi gibi bu durumu kullanabiliyorlar bence de cocugunuz da bise yok gibi gorunuyor belki hiperaktivitedir.cunku isaret ediyor ilgilendigi nesneyi gosteriyor bunlar hep lisanin gelistigini gosteriyor

merhabalar insallah en kisa zamanda olumlu geri donusler alirsiniz. görüşme soru cevap seklinde mi gecti yoksa oglunuzla oyun falan oynadilar mi ? oglunuzda göz temasi , isme bakma yok yazmistiniz buna dayanarak mi atipik olabilir dediler? benim oglumda 23 aylik bizim 10 - 15 kelimemiz var konusmama haricinde sikintimiz yok bende subatta ozel egitime başlatacagim . sizinle bir program falan cikardilar mi ne yapacaklari hakkinda birde raporsuz ders saat ucreti ne dediler cevaplarsaniz sevinirim. allah bütün cocuklarimizin yardimcisi olsun annelerede kuvvet versin.
Sağol canım soru cevap ve oyun oynarken izledi eğitmen ve psikolog evet bu iki belirti otizm açısından değerlendirme gerektirir dedi bizde de kelime var ama cümle Yok gördüğü şeyin adını biliyorsa söyler saat ücretini 80 tl diye söylediler benim görüşmeye gideceğim bir yer daha var sonra karar vericez aslında ücretlerin geneli nedir bende bilmiyorum

Sağol canım soru cevap ve oyun oynarken izledi eğitmen ve psikolog evet bu iki belirti otizm açısından değerlendirme gerektirir dedi bizde de kelime var ama cümle Yok gördüğü şeyin adını biliyorsa söyler saat ücretini 80 tl diye söylediler benim görüşmeye gideceğim bir yer daha var sonra karar vericez aslında ücretlerin geneli nedir bende bilmiyorum
Oglunuz ismine hic mi bakmiyor.ya da yabanci birini gorunce onunla goz temasi kurup ilgi cekemeye calismiyor mu

Bize raporu veren hekim başka şehirde mail yoluyla ulaştım raporu kaldırmak istediğimi yazdım ve cevaben aynen kopyalıyorum.
bilgi olarak ilave edeyim;

%40 atipik otizm için oran almıştır (atipik otizm klasik otizmden tamamen farklı bir durumdur, klasik otizm oranı%80' dir.)

atipik otizm tanısı koyduğumuz olgular, genellikle sosyal ve dil becerileri yalnızca gelişimsel gecikmeyle açıklanamayacak derecede geri olan çocuklarımızdır, ilk raporu da mutlaka 1 yıllık çıkarırız ki 1 yıl sonra yenileme döneminde atipik otizm tanısını eğer dil ve sosyal gelişim akranlarına yaklaşmış ise kaldırabilelim diye.

ilk raporu çıkarırken hemen her ailenin yaşadığı karşısına çıkar mı endişesi için genelde söylediğim (özel bir durum yok ise,Efe için hatırlamıyorum) şudur; 1 yıl sonra yenileme döneminde konuşma başlarsa atipik otizm tanısını sileriz, bir daha karşısına çıkmaz; ancak kendi kendine silinme diye bir şey yok, tamamen normal diye rapor verildiğinde ancak tamamen silinebilir.

Canim sen simdi rapor almadan ucretli ozel egitime gidiyorsun. Bak bu islerde cok oyunlar dönüyor. Anlattiklarina gore cocugin cok iyi durumda. Mutlaka egitim arastirma hastanelerinin cocuk psikiyatrisine de gitmeni oneririm cocugunda bisey yokken durduk yere para ödeme. Sonra birde iyilestirdik derler. Senin cocugundaki gelisim durumunun onda biri bizde yok. Bana durumu agir degil diyolar. Belkide seninkisi daha hafif bir durumdur bilemem tabi. Ben kendimi yırtsam baban nerde desem anlamaz. Dikkatli olun. Bir de isitme testi dogunca yapiliyor ama sonradan olusan durumlar olabiliyomus mesela mono sesleri duyarmis stero sesleri duymazmis gibi biseyler. Bize psikiyatri demisti. Belki sizde yoktur ama bebekken testi yaptirip isitme kaybi yasayanlarda oldu ondan dedim.
Uyarıların için teşekkür ederim gerçekten bende bilmiyorum işleyişi psikiyatri ye zaten gidicez ama randevu almak çok zormuş özel de araştırıyorum iyi birini bazı şeyleri bilerek mi yoksa tesadüfen mi yapıyor bilemiyorum aslında bu gelişmeler bizim yoğun ilgimizden sonra oldu bugün kart gösterdi saate tik tak dedi ben öyle söylemiştim öyle öğrenmiş bende bazen iyi görüyorum ama bazen sanki yokmuşuz gibi davranıyor o karanlık bir Odaya girmeye çalışıyor biz onu yanımıza çekmeye tabiri caizse gözümüze bakmıyor ikizi cıvıldarken gözümün bebeğine kadar bakarken onu öyle görmek beni üzüyor yolunda olmayan birşey var bunu anne olarak hissediyorum ama ne olduğunu bulmak biraz zaman alacak sanırım yine de elhamdulillah

İşte bu yüzden burda bas bas bağırıyorum eğer aşamayacağınız bir durum yoksa rapor almayın.2aylık bebeğimle bu işlerle hastane ram uğraşıp duruyorum.

Siz konuyu takip etmiyorsunuz sanırım.süresi biten raporlar öyle ortadan kaybolmuyor kayıtlı kalıyor.tekrar heyete girip kaldırmanız gerekiyor tabi mümkünse heyet gelişim testine göre karar veriyormuş 16ocak randevu tarıhını bekliyoruz bizde

Daha evvel yazdığım bi mesaja beğeni bildirimi geldiği için girdim topiğe. Devamlı takip etmiyorum, belki bildiklerimle de yardımım olur diye düşündüğüm için sordum.

Mrblar. Benimde 19 aylık oğlum var ayın 13 unde 19 aylık olacak ismine bakmıyor ne yazikki ama göz teması var bizimle çocuklarla güzel oyun oynar birde işaret parmağını kullanmıyor daha doğrusu bir şey isterken işaret etmiyor ama onu istediğini belli eden hareketler yapıyor birde kitaptaki resimleri işaret parmağıyla gösteriyor ama orda sıkıntı yok taklitler yapıyor alkış yapıyor baybay yapıyor müzik duyunca oynuyor komut almadada sıkıntı yok yap dediğimi yapıyor aç kapat getir götür gibi mesela hadi bunu babana götür dediğim zaman götürüyor konuşmada sadece kelimeler var anne baba attı memme düt düt diyor

Adıni biliyor aslında başka odadan adıyla seslendigim zaman koşarak geliyor yanındayken çağırınca bakmıyor acaba bizim adını ogretemedik iki adı var oğlumun kimi ilk adını söylüyor kimi ikinci adını sadece baba ve ben iki adını söylüyoruz birde sanki bebeğim oğlum diye seslendigim için öğrenemedi gibi telaş yapıyorum ama acele etmek istemiyorum biraz sosyal deilizya sadece benimle vakit geciriyor

Evet d
Kleopat arkadasimizn dedigi gibi bu durumu kullanabiliyorlar bence de cocugunuz da bise yok gibi gorunuyor belki hiperaktivitedir.cunku isaret ediyor ilgilendigi nesneyi gosteriyor bunlar hep lisanin gelistigini gosteriyor
Evet dil gelişiminden bende umutluyum ikizi henüz konuşmuyor zaten ikizlerde olan bir durummuş bu

X