Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ilgiyle egitimle duzelicektir cnm hic uzulme evet cok eksikleri olabilir hangi cocugun yok eltimin oglu var bizden iki ay kucuk konusuyor ama komut almiyor sadece yalniz oynuyor kucagina alamazssin goz temasi kisitli saniye durmaz atlar zipar duser kalkar kendi basina bir dunyada ama konusuyor cis egitimi tamam arda kacirsada ama dusun ne kadar belirti var aslinda her cocuk bir olmuyor bagzi cocuklar agir gidiyor erkek kardesim var 14 yasina girucek kimseyle konusmaz acayip bir tip erkenden konustu normalde ama sindi konusmuyor insanlarla bir tane arkadasi var baskada yok asosyal bir cocuk ama okul birincisi bulgarca ingilizce ana dili gibi konusur matematik zaten super bazen iki uc kere sesleniriz oyle bakar efendim der birsey dersin tm der bu yani onun karakteri bu tipta adi asosyal olabilir
Haklısın yeterki davranış problemi olmasın geç yapsın geç öğrensin elbet yaşıtlarına yetişecek gelişim geriliği diyor bizim hoca inşallah öyledir arayı kapatırız inşallah

Getirsen türkiyeye çocuğunu ben öyle yaptım sırf eğitim alması için zaman çok önemli eğitimcimiz 17yillik rehabilitation degil kendi atolyenin kurmus oyun agarlikli duyu butunleme ve anat baniel metod uyguluyor masa basi egitim yapmiyo ogretmeye yonelik degil beyni hedef alan egitimler yapiyor o gel soyluyor bu cocukta otizm yok gelisim geriligi diyor
Bizde bir ay haftasonu eğitime gittik aynı bu tarz olmuştu eğitim bile demiyorum oyun terapisi sizin eğitimci nerede belki aynı yerdir

Merhaba benim 17 aylık ikiz kızlarım var ve konuşmuyorlar.daha da önemlisi söylediklerimi anlamıyorlar en basit örnek aaa baba geldi dediğimde hiçbir hareketlilik yok ama kapı tıkırtısını duyar duymaz koridora koşuyolar yani anne baba terimlerini bile bilmiyolar.tek pozitif olan şey isinlerini biliyolar ve çağırdığımızda ikiz olmalarına rağmen çok küçüklükten beri bakıyolar birde su istyomusunuz dediğimde suyun herzaman masanın üstünde olduğunu bildikleri için oraya doğru hareketleniyolar.bunların dışında dikkatimi çeken negatif yönleri ise mesela ben herhangi bir şeyi parmağımla gösterdiğimde benim yüzüme bakıyolar ama asla o yöne bakmıyorlar.bazı yerlerde ikiz çocukların geç konuşma probleminin yüzde seksen olduğunu okumuştum çünkü rol model olarak anne babasını değilde ikiz kardeşini alırmış ve kardeşinin düzeyide kendiyle aynı olduğu için konuşma ve algılamaya ihtiyaç duymazlarmış.bu yazı beni bi süre çok rahatlatmıştı fakat yinede yaşıtlarına göre algılamalarının baya geri olması beni çok endişelendiriyor sizce ne yapmalıyım

Her ihtimale karsi psikiyatriye gitmenizde fayda var. Insallah sandiginiz gibi bi durum yoktur.

Merhaba arkadaşlar biz ikidir eğitime gidiyoruz ilk gün ergoterapi çok güzel geçti ikincisi masa başıydı normal olarak durmadı daha iki yaşında ikizinizde götürsem o da durmazdı çok takılmadım evde inanılmaz ilgi alaka arttı bütün aile seferber oldu nerdeyse olumlu gelişmeler var bence azda olsa göz teması arttı yolum uzun biliyorum dün parkta teyzenin biri sevdi onu önce teyzeye baktı gülümsedi sonra bana baktı çok mutlu oldum bir kitap edindim bilenler vardır muhakkak riskli bebekler ve küçük çocuklar için etkinlikler diye çok faydalı şüpheleri olan annelere tavsiye ederim çok işlevsel evde vakit geçirirken nasıl iletişim kurmamız gerekir çok net anlatıyor

Selam hanımlar doktora gittik tabi benim akılsız başımmı diyim artık bi sistem hatasımı nrdir netten özellikle ruh ve sinir hastalıkları bölümünü belirtmeme ragmen normal bi doktordan alınmış randevu yani hiç bişe konuşamadan geri döndük çünkü sıra yoktu.annem elim çok kızdı tabiki birdaha doktor falan yok dediler.he diyip geçtim ama alıcam yine randevu.
Onun dışında doktora girdik tabi ya ben yanlışmı aldımki psikiyatri degilsiniz dedim doktor tatlı bi bayandı güldü yanlış almışsınız dedi ama o sırada sisteme girmişti ezginin ayını gördü neden götürüyosun dedi ismüne bakmıyo sürekli dedim oda 10 aylık daha küçük ki dedi hiçmi bakmıyo dedi seni takip etmiyo sen gülünce gülmüyo kendi kendine gibimi dedi bende yok bazen hemen bazen 5-6 kere seslenince bazend hiç bakmıyo ama beni takip ediyo gülünce gülüyo dedim ben sevk ediyim ama eminmisin dedi ve eminim sevk edin dedim.o sırada kızım doktora bakıp auu au falan gibi bişiler söyledi kızıyomuş gibi doktpr güldü tekrar eminmisin dedş ve 3-4 kere eminmisin diye sordu gülümseyerek.eminim dedşm ama sıra yokmuş sevk bi işe yaramadı yani geri döndük.dışarda herşeye tepki verdi gayet iyiydi evdede aynı.bi süre rafa kaldırsammı doktor işini diye düşünmeye başladım 28 kasımda Allah nasip ederse yaşına giricek o zaman a kadar beklesemmi diyorum bilemedim yani.bana gelirsek ilaçlarımı aldım içmedim daha ama daha rahatım.Allahtan hayırlısını diliyorum hep ve artık korkmuyorum.
Bu arada bebegi geç konuşan anneler benim kardeşim 3 yaşına kadar sadece anne baba demiş bi arkadaşımın kızı 4 yaşımda oda yeni cümle kuruyo kelime söylüyo annemlerde çok endişelenmiş ama kardeşimin hiç bişeyi yok yanü agır otizmler evet konuşamayanlar falan bi hastalık ama bu otizmin en düşük seviyesi dediginiz durum oyizm falan degil bence artık doktorlar en ufak bi harekete otizm tanısı koyuyolar gibi sanki
Merhaba size özellikle yazmak istedim bence bebeğinizde bir şey yok özelikle bu kadar tepki veren bir bebek masallah inanın birşey yok 2 çocuk büyüttüm hatta oğlum otizmli diye çok az ağladım buraya yazdım ama 4 yaşına girecek cin gibi bir oğlum var hatta bazen ogrettigimi 1 gün sonra unuttu sonra bir anda hepsini tekrar yaptı sevgiler

Kızım hakkında fikirlerinizi paylaşırmışsınız lütfen 23aylık seslendiğimde bakıyor göz TEMA'sı kuruyor nene mama dede baba hecelemeleri var anlamsız ben gülünce gülüyor kızıdıgımı bakışlarımdan anlıyor ama işaret parmağını kullanmıyor beni çekiyor komut almamız otur gel hayır al ver koş yat dışında yok söylediklerimin çocuğunu anlamıyor ama anladıklarıda var.takıntısı yok tekrar eden hareketi yok.8 aylıktan itibaren 18 aylık olana kadar çok yoğun televizyona maruz kaldı.sıcak kanlı kucağa alınmayı seven bir çocuk çok endişeleniyorum doktorlar gelişim geriliği diyor benim gibi çocugunda benzer bir durum yaşayan varmı otizmden şüphesi içimi yiyip bitiriyor :KK43:

Kızım hakkında fikirlerinizi paylaşırmışsınız lütfen 23aylık seslendiğimde bakıyor göz TEMA'sı kuruyor nene mama dede baba hecelemeleri var anlamsız ben gülünce gülüyor kızıdıgımı bakışlarımdan anlıyor ama işaret parmağını kullanmıyor beni çekiyor komut almamız otur gel hayır al ver koş yat dışında yok söylediklerimin çocuğunu anlamıyor ama anladıklarıda var.takıntısı yok tekrar eden hareketi yok.8 aylıktan itibaren 18 aylık olana kadar çok yoğun televizyona maruz kaldı.sıcak kanlı kucağa alınmayı seven bir çocuk çok endişeleniyorum doktorlar gelişim geriliği diyor benim gibi çocugunda benzer bir durum yaşayan varmı otizmden şüphesi içimi yiyip bitiriyor :KK43:
Ikisininde belirtileri ayni ve ikisi icinde ayni yolda gideceksiniz. Cok agir otizm olmadigi kesin. Atlatilma ihtimaliniz ve umudunuz var cok sukur. Bir senedir bu islerdeyiz kimse kesin otizm tanisi koymadi zaten 4 yasina kadar da soyleyemiyolarmis hepsinin belirtileri benzer oldugu icin. Siz icinizi ferah tutun ve cocugunuzun elinden tutup farki kapatmaya calisin. Yoksa ne kadar dusunsenizde isin icinden cikamazsiniz. Otizm deseler de yapacaginiz degisik bisey yok cunku.

Ikisininde belirtileri ayni ve ikisi icinde ayni yolda gideceksiniz. Cok agir otizm olmadigi kesin. Atlatilma ihtimaliniz ve umudunuz var cok sukur. Bir senedir bu islerdeyiz kimse kesin otizm tanisi koymadi zaten 4 yasina kadar da soyleyemiyolarmis hepsinin belirtileri benzer oldugu icin. Siz icinizi ferah tutun ve cocugunuzun elinden tutup farki kapatmaya calisin. Yoksa ne kadar dusunsenizde isin icinden cikamazsiniz. Otizm deseler de yapacaginiz degisik bisey yok cunku.
haklısınız eğitime başladı hocasıda çok tipik bir gelişim geriliği dedi yaşıtlarını yakalar diyor.sizin çocugunuz kaç yaşında

haklısınız eğitime başladı hocasıda çok tipik bir gelişim geriliği dedi yaşıtlarını yakalar diyor.sizin çocugunuz kaç yaşında
3 yasinda 2 yasindan beri ozel egitime gidiyoruz. Bizede yaygin gelisimsel bozukluk ve atipik otizm yazdilar raporuna. 4 yasinda yenilenecek raporu. Gelismelerimiz var cok sukur ama konusmamiz yok hala. Cocuklarla ayni otamda kalamazdi su an duruyor yanlarinda. Ama hala oyun oynamiyor kendi takiliyor en fazla onlari izliyor. Insallah siz daha cabuk atlatirsiniz.

3 yasinda 2 yasindan beri ozel egitime gidiyoruz. Bizede yaygin gelisimsel bozukluk ve atipik otizm yazdilar raporuna. 4 yasinda yenilenecek raporu. Gelismelerimiz var cok sukur ama konusmamiz yok hala. Cocuklarla ayni otamda kalamazdi su an duruyor yanlarinda. Ama hala oyun oynamiyor kendi takiliyor en fazla onlari izliyor. Insallah siz daha cabuk atlatirsiniz.
İnşallah canım benim hepimizin evladı atlatır inşallah.ben umudumu kaybetmiyorum daha çok küçükler.benim kızım bir aydır eğitim anlıyo ama masa başı veya öğretime dayalı bir eğitim almıyor rehabilitasyona götürmüyorum hocamız 17 yıllık bir özel eğitimci atölyesini kurmuş bir seans içinde duyu bütünleme floortime ve anat baniel metodu birlikte ugluyor göz temasında belirgin artış oldu bide dikkati çok dağalır uzun süre oturup oyun oynamazdı şuan son bi kaç derstir 20 dakika hocasıyla yerde oyun oynuyor.çok tipik bir gelişim geriliği kitap gibi tam karşılıgı dedi geçen ders.ama bişey farketmiyor önemli olan nasıl gelişim göstereceği.sizin eğitimler nasıl oluyor.?

İnşallah canım benim hepimizin evladı atlatır inşallah.ben umudumu kaybetmiyorum daha çok küçükler.benim kızım bir aydır eğitim anlıyo ama masa başı veya öğretime dayalı bir eğitim almıyor rehabilitasyona götürmüyorum hocamız 17 yıllık bir özel eğitimci atölyesini kurmuş bir seans içinde duyu bütünleme floortime ve anat baniel metodu birlikte ugluyor göz temasında belirgin artış oldu bide dikkati çok dağalır uzun süre oturup oyun oynamazdı şuan son bi kaç derstir 20 dakika hocasıyla yerde oyun oynuyor.çok tipik bir gelişim geriliği kitap gibi tam karşılıgı dedi geçen ders.ama bişey farketmiyor önemli olan nasıl gelişim göstereceği.sizin eğitimler nasıl oluyor.?
Masa basindada oynuyolar yerde hali serip arabada suruyolar ayna karsisinda cocuk sarkilariyla agzini burnunu ogretiyor bazen top oynuyorlar bazen de alip spor yaptiriyor kosu bandinda yurutuyor degisiyor hep. Ilk 2 ay agladi.sonra al ver gibi basit komutlari ogretti oyuncaklarini koydurup cikarttirdi. Zamanla degisiyor tabi. Mesela trafik isiklarini ogretmis oyun halisinda araba surerek. Ben bilmiyodum bir gun trafik isiklarina bakip guldu takip etti. Sordum ben ogrettim dedi. Cok mutlu oldu.

Benim oğlum 1 hafta sonra 37 aylık olacak. Çok eksiğimiz var. Haftada 1 özel eğitim haftanın 5 günü kres şeklinde tempo devam ediyor. Buara çok hastalandi oyuzden herşey sekteye uğradı ama toparlama sürecine girdik çok şükür. İyileşince daha ağırlık vereceğiz. Akılları birseylere erdikce eğitim daha zor oluyor. Oyuzden küçükken bir eksiklik tespit ediyorsanız hemen halletmeye çalışın bence

Masa basindada oynuyolar yerde hali serip arabada suruyolar ayna karsisinda cocuk sarkilariyla agzini burnunu ogretiyor bazen top oynuyorlar bazen de alip spor yaptiriyor kosu bandinda yurutuyor degisiyor hep. Ilk 2 ay agladi.sonra al ver gibi basit komutlari ogretti oyuncaklarini koydurup cikarttirdi. Zamanla degisiyor tabi. Mesela trafik isiklarini ogretmis oyun halisinda araba surerek. Ben bilmiyodum bir gun trafik isiklarina bakip guldu takip etti. Sordum ben ogrettim dedi
İnşallah yaşıtlarını yakalarlar bizde ağlama hiç olmadı yani hocası zorlamıyor aglatmıyor hiç.dersten çıkmak istemiyo öğrencileri.yol uzun bir Yol yeterki onlar iyi olsunlar

Benim oğlum 1 hafta sonra 37 aylık olacak. Çok eksiğimiz var. Haftada 1 özel eğitim haftanın 5 günü kres şeklinde tempo devam ediyor. Buara çok hastalandi oyuzden herşey sekteye uğradı ama toparlama sürecine girdik çok şükür. İyileşince daha ağırlık vereceğiz. Akılları birseylere erdikce eğitim daha zor oluyor. Oyuzden küçükken bir eksiklik tespit ediyorsanız hemen halletmeye çalışın bence
Haklısınız küçükken önüne geçmek en önemlisi benim kızım 23 aylık hocası çok memnun durumundan iki yıllık eğitimle atlatacagına inanıyor bizde kreşe gidiyoruz beş yarım gün eğitimde çocukların bir kırılma noktası oluyormu.? atak yapdıkları?

Haklısınız küçükken önüne geçmek en önemlisi benim kızım 23 aylık hocası çok memnun durumundan iki yıllık eğitimle atlatacagına inanıyor bizde kreşe gidiyoruz beş yarım gün eğitimde çocukların bir kırılma noktası oluyormu.? atak yapdıkları?
merhaba beyzaelif merak etme burdaki butun cocuklar hep iyi oldu olacakta sen elinden geleni yapiyorsun aradaki farkta kapanacaktir. her cocugun atak donemi var erkek cocuklarina 3 yas deniyor .bizde 23 ayligiz konusma gecikmemiz var tembellik cok var 4.5 yasinda bir ablamiz var. komsumun 2.5 yasinda bir kizi var gecen gun konustuk kizi 2 yasindayken anne demeye baslamis su bile istemeyi bilmezdi diyor suan konusmasi tam anlasilir degil ama konusuyor cok icine kapanik bir cocuk ama akranlarindan bilissel anlamda cok önde merak etme hepsi açılacak zamanla sabirla senin kizinda gunden gune acilacak 2 yila kalmadan arayi kapatir merak etme

merhaba beyzaelif merak etme burdaki butun cocuklar hep iyi oldu olacakta sen elinden geleni yapiyorsun aradaki farkta kapanacaktir. her cocugun atak donemi var erkek cocuklarina 3 yas deniyor .bizde 23 ayligiz konusma gecikmemiz var tembellik cok var 4.5 yasinda bir ablamiz var. komsumun 2.5 yasinda bir kizi var gecen gun konustuk kizi 2 yasindayken anne demeye baslamis su bile istemeyi bilmezdi diyor suan konusmasi tam anlasilir degil ama konusuyor cok icine kapanik bir cocuk ama akranlarindan bilissel anlamda cok önde merak etme hepsi açılacak zamanla sabirla senin kizinda gunden gune acilacak 2 yila kalmadan arayi kapatir merak etme
İnşallah canım evet biliyorum buradakiben çoğu cocuk atşattı ve ben gerçekten buradaki çoğu çocuğun otizm olmadığını düşünüyorum ben hocam geçen gün bana beyza otizm değil ama otizm olmamasıda kendi kendine son sürat gelişmesini gerektirmiyor dedi.ayrıca bu kadar artan otizm değil gelişimsel yetersizlikler çok çok arttı dedi.bizimkiler belki geç açılacak geç gelişecek ama olacak Allah'ın izniyle.birçok otizm hikayeleri okudum gerçekten farklı.bizimkilerin gelişim geriliği var ama mucizede beklememek lazım bizim hocamız okul zamanına kadar yaşıtlarını tam anlamıyla yakalar dedi

her cocuk farklı tanisi olsun olmasin. kizim anasinifina gidiyor sinifindaki cocuklar cok farkli okul basarisi da benim icin kriter degil ben ilkokulda cok tutuktum okumayi sokemedim teyzem ve dayım ogretmendi onlar ogretti okuldaki ogretmenim cok ilgilenmezdi.teyzem her cocuk farkli donemde acilir der bazisi ilkokul da digeri lisede axilir ben lisede acilmistim. buna ragmen cok iyi yerlere gelir dedigum ogrencim meslek sahibi olamadi okumaz dedigim ogrenci eczaci oldu karsima cikti der. mühim olan davranis bozuklugu olmasin .

her cocuk farklı tanisi olsun olmasin. kizim anasinifina gidiyor sinifindaki cocuklar cok farkli okul basarisi da benim icin kriter degil ben ilkokulda cok tutuktum okumayi sokemedim teyzem ve dayım ogretmendi onlar ogretti okuldaki ogretmenim cok ilgilenmezdi.teyzem her cocuk farkli donemde acilir der bazisi ilkokul da digeri lisede axilir ben lisede acilmistim. buna ragmen cok iyi yerlere gelir dedigum ogrencim meslek sahibi olamadi okumaz dedigim ogrenci eczaci oldu karsima cikti der. mühim olan davranis bozuklugu olmasin .
Haklısın en önemlisi davranışında problem olmasın gerisi zaten gelir öyle böyle hangi çocuk konuşmamış hangisi anlamamış inşallah düzelcekler inşallah

X