Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
bu aralar saçma sapan hareketlerimiz çok artmaya başladı. Şimdi ellerini seyredip parmaklarını oynatıyor tuhaf garip el hareketi yapıyor. Bu hareket tipik otizmlilerde var kafam çok karışık bu çocuğun neyi var diye düşünüp kahroluyorum. Tipik belirtiler de var bazen de normal şeyler yapıyor. Şimdi de başlamış durduk yere a.be. Ce diyor kendi kendine. Bir kere bana bakıp anne bile demedi bunu nereden öğrendi.Bir günde milyon kere anne dedirtmeye çalışıyorum oralı değil. Bu hafta üç kere sinirden ellerini ısırdı öyle yapınca gözlerim doluyor ağlamak istiyorum... Nasıl kurtulunur bu illetten :KK43:
Bugün özel eğitimde beşe kadar saymış. Eğitimci beş farklı nesne koymuş önüne ders yapmak için, bizimki başlamış saymaya. Aslında saymasını istememiş bizimki işgüzarlık yapmış. Ben mi paranoyak oldum bilmiyorum eğitimcilerin dediğine bile inanmıyorum artık. Anne bile demiyor nasıl sayı sayacak diyorum??? Birde Sayılara merak otizmlilerde çok görülüyormuş buradaki bazı annelerin dediğine göre.
Bu sabah güzel bişey yaptı çok sevindim. Kalemle dairesel çizgiler çekiyordu rastgele. Ben de aaaa sen yuvarlak mı yapıyorsun? Diye sordum. Odanın diğer ucuna bakıp Toooo dedi topu göstererek. Sen top mu çizdin diye sorunca bana bakıp güldü. Bu hafta beni tek mutlu eden şey buydu. Yakında 3 oluyoruz Doğum günü yaklaştı. Anne desin artık

bu aralar saçma sapan hareketlerimiz çok artmaya başladı. Şimdi ellerini seyredip parmaklarını oynatıyor tuhaf garip el hareketi yapıyor. Bu hareket tipik otizmlilerde var kafam çok karışık bu çocuğun neyi var diye düşünüp kahroluyorum. Tipik belirtiler de var bazen de normal şeyler yapıyor. Şimdi de başlamış durduk yere a.be. Ce diyor kendi kendine. Bir kere bana bakıp anne bile demedi bunu nereden öğrendi.Bir günde milyon kere anne dedirtmeye çalışıyorum oralı değil. Bu hafta üç kere sinirden ellerini ısırdı öyle yapınca gözlerim doluyor ağlamak istiyorum... Nasıl kurtulunur bu illetten :KK43:
Bugün özel eğitimde beşe kadar saymış. Eğitimci beş farklı nesne koymuş önüne ders yapmak için, bizimki başlamış saymaya. Aslında saymasını istememiş bizimki işgüzarlık yapmış. Ben mi paranoyak oldum bilmiyorum eğitimcilerin dediğine bile inanmıyorum artık. Anne bile demiyor nasıl sayı sayacak diyorum??? Birde Sayılara merak otizmlilerde çok görülüyormuş buradaki bazı annelerin dediğine göre.
Bu sabah güzel bişey yaptı çok sevindim. Kalemle dairesel çizgiler çekiyordu rastgele. Ben de aaaa sen yuvarlak mı yapıyorsun? Diye sordum. Odanın diğer ucuna bakıp Toooo dedi topu göstererek. Sen top mu çizdin diye sorunca bana bakıp güldü. Bu hafta beni tek mutlu eden şey buydu. Yakında 3 oluyoruz Doğum günü yaklaştı. Anne desin artık
Cnm benim seni cok iyi anliyorum ellerini segretmis benim oglumda yapti gecen gun meger burda bir tavsan yatarmis yapiyomus bizim oyunumuz var sonrasinda gidikliyorum bu gun yine parktaydik dun de yazdim bir bayanin ismine tepki vermeyen 26 aya kadar sesini duymadiklari dr dr gezdirdigi oglu konusuyordu gauet normaldi sanki allah cikardi karsima neyse bu gun artik hastalik derecesine geldim hep takipteyim oglumu diyer cocuklari iki cocuk vardi 4 yaslarinda bebeksi konusuyorlar acayip hareketler kiz cocugu asa yukarj bizim aylarda belli 30 ayligiz bu arada ellerini cirparak kosuyor elleri agzinda kimse bakmiyor cocuguna napiyor diye bu otizm illeti nasil lanet birsey ozellikle a tipik otizm teshis koyamadikkari her davranis icin genelleme diyecek sozum yok cocugum nasil sayar demissin sayar cnm benim oglum ingikizce izledi tel de ingilizce sayiyor turkcede var bir iki sayi renk var mavi yesil sari siyah artik tv tel yok genelimizin en buyuk sorunu uyaran eksikligi yoksa her cocuk zaman zaman otizm belirtisi harekteler gosterebilir senden onceki yazimi ojuduysan komusuya biraktim bir delilik yapip 1,20 dk oglum ikiz ablalarla boya kalemleriyle karalama yapmis hic soryn cikarmamis galiba biz anneler sorun ariyor ve buluyoruz ben bu aksamdan itibaren karar verdim oglumu bu kadar sikmiycam tabiki ki takip edicem ama biraz rahat birakicam herseyin bir zamani var bence bizimde çocuklarımız iyi olucak ins bu arda bu yazimi okuyan arkadaslar otizmden şüphelenip ugrayanlar tv tablet tel sakin vermeyin ben yaotim o hatayi iki haftadir tv tablet yok surekli benimle goz temasi kurmaya ugrasiyor kendisi benim basimi ceviriyor sittt heyy demeye basladi komutlara uymaya basladi cok gerideyiz biliuorum sorumlusuda benim yuce rabbim hepimizin yardimcisi olsun

Sanırım 3 ay önce kadar oldu tam hatirlamiyorum parmagıni kaldirip arkasindan bakiyirdu bana ellerini seyrediyodu burdada yazmistim. Gecti. Eminim seninkide gecer. Simdi parmaklarini sayiyor ama konusmadan. Biz ogretmistik. Oyun yapti. Ama oyle garip sekilde seyretmesi bitti. Tek eliyle bir gozunu kapadi bir surede sonra sadece gozlerini kapadi. Su an olumsuz bi sey oldugunda tek kulagina eliyle vuruyor. Bunun da gececegini dusunerek mudahale etmiyorum. Kendilerini kesfediyolar bence.

Sanırım 3 ay önce kadar oldu tam hatirlamiyorum parmagıni kaldirip arkasindan bakiyirdu bana ellerini seyrediyodu burdada yazmistim. Gecti. Eminim seninkide gecer. Simdi parmaklarini sayiyor ama konusmadan. Biz ogretmistik. Oyun yapti. Ama oyle garip sekilde seyretmesi bitti. Tek eliyle bir gozunu kapadi bir surede sonra sadece gozlerini kapadi. Su an olumsuz bi sey oldugunda tek kulagina eliyle vuruyor. Bunun da gececegini dusunerek mudahale etmiyorum. Kendilerini kesfediyolar bence.
kesinlikle cnm kendilerini onlara bagli organlarini kesfediyorlar bir cok cocuk gibi ama biz bir kez yazmisiz google atipik otizm cikmisya karsimiza ojumusuzya sayfalarca her hareketinde geeiliyoruz acami diyoruz benim tek dusncem a tipikip otizm yok geriden gelen davranislar kelimeler var otizm cok ayri birsey atipik otizm i her cocuk asar asiyor cunki otizm degil genel davranis bozuklugi diger aditla gecikmis davranis bozuklugu (yaygin ) bu cok daha onemli

Sevgili kuntay kuntay benim oğlumda eskiden ellerine parmaklarına çok bakardı . Ellerini sallar veya parmakları ile biseyler yapar bakardı . Çok şükür bir süredir yapmıyor . Evet buna otizm belirtilerinden birisi diyorlar . Fakat yaz basında özel eğitim için görüşmeye gittiğimizde hocamız elleri parmakları izlemek ,ışıkların ilgisini çekmesi , dönen nesneye ilgi ve benzeri şeyler . Otizm belirtisi olarak ama tv ye ekrana vs küçüklüğünde maruz kalmış çocukların bu şekilde gözlerini uyardığını . Ekrandaki o hızlı gecişi gormediklerinde buna ihtiyaç duyduklarını söyledi . Ve ilk defa böyle bir açıklama duymuş çok şaşırmıştım.

Ne yaptığıma gelince asla yapma demedim. Çekebiliyorsam ilgisini dağıttım .Bunun dışında döner sandalye oturtup döndürdük. Dönerken o hızlı geçiş arasında bir şeye odaklanması için ama çok fazla oturmadığı için kucagimizda yaptık .yüzü dışarı dönük 10 bir yone 10 diğer yöne. Ilk baslarda biz yerlere yigilirken oglum etkilenmiyordu. Normalde basi donmeliydi . Artık sendelemeye başı dönmeye başladı .

Bunun dışında yere battaniye vs. koyup onu sardık . Küçükken biz çok oynardık yanyana yuvarlanmaca bu şekilde onu yuvarladık . Bazende tek kol tek bacak dışa doğru tutup döndürdük.

Faydası oldumu dersen . Evet artık gözlerini uyarmak için çok farklı davranışlarla karşılaşmıyorum . Birde bolbol takla attirdik. Şuara özel eğitime gidemiyoruz. Hocamız sağolsun evde yapabileceklerimizi bize anlattı. Inşallah işlerimiz çabuk düzene girerse tekrar başlamayı düşünüyorum .

Biz masa başı eğitim görmedik. Duyu bütünleme ye gittik . Hocamız Tr. yeye duyu bütünlemeyi getirenlerden bu işi öğrenmiş vicdanlı bir insan . Tlf da bile yardımcı oluyor . Şuan tek ayak üzerinde denge çalışıyoruz .

Rakamlar konusuna gelince inanırım ki anne demeden 5 e kadar saysın . Oğlum 100 e kadar biliyor sayıyor . Eskiden 20 ye kadar bilirdi sayardı anne demezdi. Top kuş ağaç otur vs derdi ama anne yoktu 3 yaşından sonra anne demeye başladı . Eminim birden gelecek kelimeler ve inşallah çok kısa zamanda Anne kelimesini duyacaksın .Ama bence anne demesi için çok ısrar etme . İnat çılar ve onlarla inattan galip gelebilmek çok zorluyor . Mesela babası al anneye ver . Annesi gel . Onu zorlamadan ama sürekli anne kelimesini duyarak devam etmeniz denenebilir bir yol gibi . Ve bence rakamlara olan zaafina çok takılma . Doktor sosyallik artsın iletişim güçlensin rakam harf çok takılma demişti . Önemli olan sosyallik . Oğlum rakamlara evet takıntılı ama her gördüğü rakamı gösterip söyler . Bunu bence avantaja çevirebilirsin gibi .

Ayrıca ısırma , basını duvara vurma , Kendine vurma bizdede dönem donem oldu. Son zamanlarda kendine vurma vardı oda azaldı . Görmezden gel canım . Geçicek hepsi sabır .

Canim benim oglum da anne demiyor diye cok uzuluyordum hatirlarsan.birgun egitimde ogretmeni et dedirtmeye calisirken bir anda anne dedi.simdi ben veya baskasi anne de dersek diyor.simdide derdim şu nezaman kendisi anne diyecek.
Hala bir ihtiyaci oldugunda beni elimden tutup kaldiriyor cekistiriyor bende anne gel dersen gelirim diyorum ozaman gel anne diyo

Biraz uzun olacak ama sizinle paylasmak istedim. Hep diyoruz ya cocuklarimiz buyuduklerinde nasil olacaklar... bunca zaman cok yakinimda bir otizmli varmis farkinda olmamisim. Bizim hem komsumuz hem de apartmanimizi temizleyen bir kiz var. Bir gun oturmaya geldi bana biraz konusmasi bozuk ama gayet akıcı konusmasi. Sen yerine Şen gibi bazi kelimeleri konusamiyor sadece. Belli bir zaman sonra bazi gariplikler farkettim. Zaman kavrami yok pazartesi kac gun sonra diye sorular soruyor. Saat 2 de gel desem bana goster saatte hangisi dedi. Para kavramlarini da bilmiyor fazla. 20 tl deriz ya 2 tane 10 diyor. Okuma yazma bilmiyor okula hic gitmemis. Diger kardesleri okumusken onun okula neden gitmedigini anlamadim o zaman kendide boyle anlatmiyor sorunca. Ama zekasinda da problem yok. Akilli cogu seyde. Garip bir kiz dedim oylesine. Geliyo isini yapiyo parasini aliyor spora gidiyor. Bir gun oglum konusmuyor sosyal degil diye anlattim. Annesine bahsetmis olacakki annesi beni gorunce anlatti. Bizim kiz da boyleydi. Otizm dediler. Alirdi bir oyuncagini diger cocuklarla oynamazdi kendi halinde takilirdi. Sen cok sanslisin simdi ne guzel ozel egitim var okullari var. Biz bir sey yapamadik. Ben cocuklu komsulara goturdum getirdim bu kadar yapabildim dedi. Dusunsenize ozel egitim alsaydi okula gidebilseydi bu eksiklikleri de olmasaydi ben hic anlamayacaktim.

Eger rapor icin isteniyorsa yaptirman gerek. Ayrica korkma ordaki herseyi yapmasi mumkun degil. Ustun zekali ise belki. Bu sıralar moralin bozuk olması gayet normal hepimiz gecirdik bu evreleri. Ozel egitime baslayinca bir de alisma sureci olacak. Onlari atlatinca insallah gelismeleri goreceksin. Hic bir seyi yoksa bile ozel egitim iyi birsey. Oglum oyuncaklarini toplayip yerine koymayi eve gelince ayakkabilarini cikarip ayakkabiliga koymayi yada birsey almak istiyorsa bana bakip benden onay almasini hep ozel egitimdeki ogretmenlerinden ogrendi. Cocuga bagli oluyor kimi bir senede atlatiyor kimi daha fazla.
cnm bu rapor ne için veriliyor nerelerde kullanılıyor hiç bilgim yok bu konuda? eşimde artık yok bişeyi demiyor ne gerekiyorsa yapıcaz elimizden geldiğince kreş yada özel eğitim yeterki oğlum iyileşsin

Kuntaycım benim oğlumda çok değil geçen sene bir ara elini ısırdı özellikle bişeye kızınca ağlamaklı olunca yapıyordu, bir ara ellerini elektrik çarpmış gibi tuhaf bir titreme hareketi yaptı, bir ara kanat çırpma gibi hareket yaptı, bir ara gözleriyle yan yan bakıyordu, hatta geçmiş yazılarımdada vardır belki.. Allahım şimdi sırada ne var diyordum.. Dr her seferinde takip edelim olabilir böyle şeyler süreklilik arzetmesin demişti. Gerçekten hepsi 1-2 hafta içinde sönüyordu. Sadece çok nadir bazen yan yan bakışlarını yakalıyorum. Ondada bana bakıyor gülüyor kızdığımı tedirgin olduğumu anlıyor yani.. Anne, baba gibi seslenme konusunda da bir kaç şey söyleyim.. Bizdede benim anne yada babasının baba olduğunu biliyordu ama seslenme çok geç oldu bunada çok üzülüyordum.. Buda yaklaşık 3.5 yaşına doğru çözüldü. Bir sabah yan odada yatıyordu, uyanmış anne diye seslenmişti. Nasıl bir mutluluktu anlatamam ama sonra devamı geldi sanma, böyle 1-2 ay yine bişey yoktu sonra başladı gitti.. Yani seslenme şeklinde anne diye söze başlaması.. Şimdi her cümlesi anne diye başlıyor. Tabi bunları normal kabul etmiyorum.. Zaten bir sorun olduğunu biliyoruz önemli olan geçici olması atlatılmış olması.. Sabır.. sabır .. Biliyorum çok zor..

Bu yan bakma olayı biraz karışık . Yüze bakamadıgı için yan bakarak konuşan çocuklar var , bide normal konuşurken yan bakma var hangisi otizm belirtisi anlamak zor . Mesela benim çocugumda çizgisel takip var , bir şeyi eline alıp yan yan ve dikkatli bakıyor .Gözünün önünde ileri geri oynatıyor . Ama ablasının 2 yaşındaki bir videoda yan yan bakarak döndügünü yakaladık. Ama kızım şu anda 6 yaşında ve çok şükür bir sıkıntımız yok .

Kuntaycım benim oğlumda çok değil geçen sene bir ara elini ısırdı özellikle bişeye kızınca ağlamaklı olunca yapıyordu, bir ara ellerini elektrik çarpmış gibi tuhaf bir titreme hareketi yaptı, bir ara kanat çırpma gibi hareket yaptı, bir ara gözleriyle yan yan bakıyordu, hatta geçmiş yazılarımdada vardır belki.. Allahım şimdi sırada ne var diyordum.. Dr her seferinde takip edelim olabilir böyle şeyler süreklilik arzetmesin demişti. Gerçekten hepsi 1-2 hafta içinde sönüyordu. Sadece çok nadir bazen yan yan bakışlarını yakalıyorum. Ondada bana bakıyor gülüyor kızdığımı tedirgin olduğumu anlıyor yani.. Anne, baba gibi seslenme konusunda da bir kaç şey söyleyim.. Bizdede benim anne yada babasının baba olduğunu biliyordu ama seslenme çok geç oldu bunada çok üzülüyordum.. Buda yaklaşık 3.5 yaşına doğru çözüldü. Bir sabah yan odada yatıyordu, uyanmış anne diye seslenmişti. Nasıl bir mutluluktu anlatamam ama sonra devamı geldi sanma, böyle 1-2 ay yine bişey yoktu sonra başladı gitti.. Yani seslenme şeklinde anne diye söze başlaması.. Şimdi her cümlesi anne diye başlıyor. Tabi bunları normal kabul etmiyorum.. Zaten bir sorun olduğunu biliyoruz önemli olan geçici olması atlatılmış olması.. Sabır.. sabır .. Biliyorum çok zor..
Parkta onun yasiti cocuklar görüyorum annesine seslenirken cok özeniyorum baskasina dogal gelen seyler bizim icin mucize sanki .sabirla bekliyoruz ama iste yürekte bir taraftan yanıyor.insallah cok bekletmez rabbim.

28 yasında bir yeğenim var büyük ihtimalle aspergerli.Küçükken garip hareketleri vardı parmak ucunda koşardı amaçsız bi şekilde,birde aaaa diye bağırırdı yan yan bakarak koşup kendini duvara vururdu.Hala parmak ucunda yürüyor bazen. Ablam bu çocuk bi garip derdi.Tabi ozamanlar otizmi biz bilmezdik şimdi desemki bu çocuk aspergerli herkes güler bana belki de terslerler o yüzden içimde saklıyorum.Birde çok küçük yaşlarda bütün logoları okurdu,haritadaki bütün şehirleri ülkeleri bilirdi.Şimdi Türkiye bin en iyi üniversitelerinden birini bitirdi mühendis oldu.işi var çalışıyor ama hiç sosyal değil arkadaşı kız arkadaşı vs hiç olmadı ya da benim haberim yok bilmiyorum.normalde bu yaşta bir gencin aktif olması gerekir evden işe işten eve gider.Eşim sohbet ederken hiç espirilere gülmüyo neden acaba dedi.Belki sizin esprileriniz ona basit geliyor gülmek zorunda değil demiştim eskiden konuşurken insanların gözüne bakarak konuşamazdı şimdi var göz teması.Bu benim tamamen kendi düşüncem asperger belirtilerini okuyunca bir çoğunu yakıştırdım.Belki sosyal fobisi var belki aspergerli ama hayatından memnun dışardan görenler ne kadar terbiyeli,çok efendi bir genç derler ve inanılmaz zeki...

28 yasında bir yeğenim var büyük ihtimalle aspergerli.Küçükken garip hareketleri vardı parmak ucunda koşardı amaçsız bi şekilde,birde aaaa diye bağırırdı yan yan bakarak koşup kendini duvara vururdu.Hala parmak ucunda yürüyor bazen. Ablam bu çocuk bi garip derdi.Tabi ozamanlar otizmi biz bilmezdik şimdi desemki bu çocuk aspergerli herkes güler bana belki de terslerler o yüzden içimde saklıyorum.Birde çok küçük yaşlarda bütün logoları okurdu,haritadaki bütün şehirleri ülkeleri bilirdi.Şimdi Türkiye bin en iyi üniversitelerinden birini bitirdi mühendis oldu.işi var çalışıyor ama hiç sosyal değil arkadaşı kız arkadaşı vs hiç olmadı ya da benim haberim yok bilmiyorum.normalde bu yaşta bir gencin aktif olması gerekir evden işe işten eve gider.Eşim sohbet ederken hiç espirilere gülmüyo neden acaba dedi.Belki sizin esprileriniz ona basit geliyor gülmek zorunda değil demiştim eskiden konuşurken insanların gözüne bakarak konuşamazdı şimdi var göz teması.Bu benim tamamen kendi düşüncem asperger belirtilerini okuyunca bir çoğunu yakıştırdım.Belki sosyal fobisi var belki aspergerli ama hayatından memnun dışardan görenler ne kadar terbiyeli,çok efendi bir genç derler ve inanılmaz zeki...
Aslinda cevremizde cok tuhaf denilebilecek insanlar var gercekten onlar kucukken nasilmis bilmiyoruz tabi.esimin arkadasi 35 yasinda daha kiz arkadasi olmamis.kimseyle telefonda konusamaz gerekli olmadikca.vs.bazen takiliyorum esime arkadasin da otizimli diye.

Aslinda cevremizde cok tuhaf denilebilecek insanlar var gercekten onlar kucukken nasilmis bilmiyoruz tabi.esimin arkadasi 35 yasinda daha kiz arkadasi olmamis.kimseyle telefonda konusamaz gerekli olmadikca.vs.bazen takiliyorum esime arkadasin da otizimli diye.
Sevgili arkadaslarim bugun bekledigim is icin telefon aldim sanirim bir kac hafta icinde ise basliycam.cok iyi bir is ve benim oglumun egitimi icin paraya ihtiyacim var.inanin hic sevinemedim yillardir bu is icin ugrasiyorum sonunda ataniyorum.oturup agladim gozlerim şisti.
ogluma kres bulamiyorum nereye gitsem olmuyor.durumu boyle ozel olup calisan anneler var burada lutfen bana biseyler yazin akil verin.
oglum 40 aylik ve konusamiyor.bir sure anneanne bakacak ama iyce körelmesinden korkuyorum zaten uyaran eksikligi var.
Acaba diyorum ona bir oyun ablasi bulsam daha mi faydali olur.annemin evinde sadece onunla oynasin ilgilensin baska bir isi olmayacak. Lutfen ozellikle calisan annelerde tecrubelerini rica ediyorum

Sevgili arkadaslarim bugun bekledigim is icin telefon aldim sanirim bir kac hafta icinde ise basliycam.cok iyi bir is ve benim oglumun egitimi icin paraya ihtiyacim var.inanin hic sevinemedim yillardir bu is icin ugrasiyorum sonunda ataniyorum.oturup agladim gozlerim şisti.
ogluma kres bulamiyorum nereye gitsem olmuyor.durumu boyle ozel olup calisan anneler var burada lutfen bana biseyler yazin akil verin.
oglum 40 aylik ve konusamiyor.bir sure anneanne bakacak ama iyce körelmesinden korkuyorum zaten uyaran eksikligi var.
Acaba diyorum ona bir oyun ablasi bulsam daha mi faydali olur.annemin evinde sadece onunla oynasin ilgilensin baska bir isi olmayacak. Lutfen ozellikle calisan annelerde tecrubelerini rica ediyorum
cnm benimde iki evladım var biri bu yıl okula başladı biride malum 2 yaşında konuşamıyor hala.. bende çalışıyorum çocuklarımı annem büyütüyor özel ilgi malesef veremesede elinden geleni yapmaya çalışıyor bizde işten gelince ilgimizi eksik etmiyoruz maneviyat olarak biraz eksik kalıyor kuzularım farkındayım ama maddi olarakta ihtiyaçlar bitmiyor onlar için çalışıyoruz sonuçta. hakkında hayırlısı olsun..

Sevgili meltemesintisi iş bulmanıza çok sevindim. İnşallah mutlu olacağınız bir yerdir. Oğlunuzla ilgili kısma gelince. Benim oğlum 47 aylık. Belirsiz garip bir durumumuz var fakat ben en etkili eğitimi kreş de buldum. Biz de sorun yaşadık kreşlerle ama dürüstçe anlattık ve karşımıza Allah iyi insanları çıkardı.gittiğimiz bütün doktorlar ısrarla kreş dedi bize. Israrla. Yaşıtlarıyla birarada olması gerekiyor yaşıtları olmadan olmaz denildi. Sizin gittiğiniz doktorlar konu hakkında neler söyledi bilmiyorum. Benim dr gözlemim kreşden yana. O kadar değişiyorlar ki çocuklarımız yaşıtlarıyla. Resmen alternatif tıp gibi bir yöntem. Elbette anneannesi seviyordur çocuğunuzu ve elinden geleni yapacaktır lakin ben kreşden yanayım. Yılmayın bıkmayın. Bu yaşlar çok kritik. Gerekirse liste çıkarın.şehirdeki her kreşi gezin. Lütfen bunu yapın olur mu. Ben bir doktor ya da eğitimci değilim. Danışmanım ama bunun yanında cocugu belirsizlik yaşayan da bir anneyim.

Oyun ablasıyla yine yalnız kalacak çocuğunuz. Hiç bir doktor bunu önermiyor. En fazla parklara gidebilir. 2-3 saat o da. Lütfen kreş bulmak için kendinizi daha da zorlayın. Mesela şöyle yapın bizim sistem gibi. Özel eğitimcilerle etkileşime geçin çoçuğunuzu gözlemletin ve onların tanıdık kreşlerine sizi yönlendirmelerini isteyin. Biz öyle yaptık.

cnm bu rapor ne için veriliyor nerelerde kullanılıyor hiç bilgim yok bu konuda? eşimde artık yok bişeyi demiyor ne gerekiyorsa yapıcaz elimizden geldiğince kreş yada özel eğitim yeterki oğlum iyileşsin
Canım bu raporu eğitim arastirma hastanelerinden doktor heyetine girerek alıyorsunuz. Öncesinde cocuk psikiyatrisinde muayene oluyorsunuz o gerekiyosa yönlendiriyor. Özel doktorlar veremiyor. Gecici süreli engelli raporu. Sonra özel eğitim yerlerine giderseniz yardimcı olurlar. Cunku bir de Rehabilitasyon Arastirma Merkezine gidip ordanda hangi dersleri alacagi belirleniyor. Ozel egitim merkezleri yardimci olurlar bu konularda. Ücretsiz faydalanabiliyorsun ucretsiz servisleri de oluyor. Önemli olan icine sinen guzel bir yer olmasi.

Canım bu raporu eğitim arastirma hastanelerinden doktor heyetine girerek alıyorsunuz. Öncesinde cocuk psikiyatrisinde muayene oluyorsunuz o gerekiyosa yönlendiriyor. Özel doktorlar veremiyor. Gecici süreli engelli raporu. Sonra özel eğitim yerlerine giderseniz yardimcı olurlar. Cunku bir de Rehabilitasyon Arastirma Merkezine gidip ordanda hangi dersleri alacagi belirleniyor. Ozel egitim merkezleri yardimci olurlar bu konularda. Ücretsiz faydalanabiliyorsun ucretsiz servisleri de oluyor. Önemli olan icine sinen guzel bir yer olmasi.
teşekkür ederim cnm peki bu rapor ileride okul hayatını olumsuz etkilermi?

X