Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ahhh ahh senin endiseni oyle iyi anliyorum ki canim.Oglumu krese verdigimde ondaki davranis problemleri en ust duzeydeydi.hatta kimseye vurmayan cocuk vurmus diger cocuklara.kac kez ruyalarim da cocugunuz otizmli kresimize kabul edemeyiz ozel egitime gitmesi gerekiyor dedi müdür.okadar bilinc altima islemiski ruyalarima kadar girdi.her gun korkarak cocugu almaya gidiyordum.hergun cocugunuz bugun tükürdü. bugun arkadasina vurdu bugun birinin sacini cekti vs ....ve en sonun da bekledigim ve korktugum oldu kresten almak zorunda kaldim. Peki neden bu davranislari yapan bir suru cocuk varken benim cocugumun ki neden iki kati göze batti.cunku otizm damgasi yedi.parka gidin kac tane cocuk gorursunuz birbirini iten.bizimkiler yapinca olay.
Biz anne olarak neden bu korkulari yasamak zorundayiz bizde o kreslere para ödüyoruz.neden herseyi alttan almak zorunda kaliyoruz.isyan edesim geliyor.
boyle yoneticileri egitimcileri allaha havale ediyorum.bizim cocuklarimiz ne olacak evemi mahkum edelim.egitim haklari yokmu.senin bu korkuyu duyman bile cok acı.cok uzuluyorum

Maalesef şuana kadar böyle birşey söylenmedi gerçi ama yinede insan acaba diyor . Kreşte farklı sınıflarda otizmli çocukta var. Geçen senelerde de problemli bazı çocuklar görüyordum . Inşallah sorun çıkarmazlar. Çünkü oğlum normalde asla zarar vermez. Sadece sınır olması vs lazım . Neredeyse 1 yıl oldu çocuğunuzu alın demezler diye umuyorum.

Yazık ki ne yazık !
Aileler çocukları ile canı yanar uğraşırken nereden nasıl ne yapabilirim derken böyle insanlara söyleyecek söz dahi bulamıyorum. Birilerine iftira atmasi çok kötü ama haberde de geçtiği üzere o çocukların üzerinden boyle para kazanmaya çalışmak insanlık dışı . Umarım hak ettikleri cezayı alırlar . Bu cezada çocuklarımızi para makinası gibi gören eğitim merkezi yöneticilerine ibret olur .

Ve bu kurum baya baya şübeleri olan istanbulun en iyi dil okullarından olarak gösterilen bir yer . Ama biz TOHUM OTİZM VAKFINI da tecrübe ettik onlarda boş sadece reklam ama egitim olarak sıradan bir kurumdan farkı yok tek farkı fiyatı . Diger okulların degil 2 degil 3 katı para istiyorlar .

Bende oglum evde durdukca cok uzuluyorum.krese gidebilse ona bir katkisi olacak belki ama ozel egitimcisi henuz hazir degil diyor.40 aylik oldu simdi kış da geliyor eve mahkum olacak.zaten uyaran eksikliginden supheleniyorum otizm olduguna inanmak istemiyorum.bende ne yalan soyliyim cok yetemiyorum ona sanki. ne yapmaliyim bilmiyorum bana bir akil verin.kresi birkez daha denermisiniz siz olsaniz.konusamiyor kendini ifade edemiyor biri bisey yapsa gelip soyleyemez.tuvalet egitimi var ama davranis problemleri de var ve cok hiperaktif.6 aydir ozel egitim aliyor

Canım benim oğlum 29 aylık filandı kreşe başladı . Kreşe durumu ilk günden anlattım. Tabii hemen kreş bulamadım. Kimisi konuşmayan çocuk almıyoruz dedi. Kimisi 36 aylıktan önce almıyoruz dedi. Kimisi ya sağlıklı diye yada otizm lı diye rapor getir ona gore alayim dedi. Doktor doktor gezdik. Otizm raporu vermediler. Ama sorun yokmu var. Bir kreşe verdim ilk gu n bende yanında durdum. Kreş ortamını hiç begenmedim. Öğretmeninde o yaşlarda oğlu vardı ve diğer çocuklara zarar vermesine rağmen uyarmıyorlardı bile . Çocukların başı boş ve bir otizmli çocuk vardı kendi halinde anne diye ağlıyordu sürekli ve kimse ilgilenmiyor tiyorta gösterinde çocuğu bir odada kendi halinde bıraktılar. Hemen oğlumu aldım ve bir daha gitmedim .

Sonra bu kresi buldum . Mudur biz özel eğitimci degiliz . Ama oğlunuz için elimizden geleni yaparız dedi. Başlattim çok fark etti kreş ama zamanla sorunlar yaşadık yeri geldi kreş bizi idare etti yeri geldi ben kresi idare ettim .

Maddi durumlardan bazen ara versemmi desemde ne yaptım ettim göndermeye devam ediyorum . Sorun çikmadigi takdirdede edeceğim . Bence araştırın çocuklarin cocuklarla vakit geçirmesi çok önemli.

Evde bizde çalışıyoruz . Oyun oynuyoruz ama bütün gün evde sıkılıyor . Yarim gun gidip gelmek onada iyi geliyor . Bence bu surede ev işlerimi yapıp enerjimi topluyorum . Ona daha faydalı olabiliyorum. Ben bütün kredileri tek tek gezmiştim . cevrenizde kreş seçenekleri varsa deneyin bence umarım iyi insanlarla karşılarsınız .

Merhaba ben çocuğunuzu kesinlikle kreşe verin derim. Sadece sorun şu ki gerçekten iyi bir kreş olmalı. Evde sadece özel eğitim yeterli değil. Çocuğunuzun yaşantı görmeye ihtiyacı var.evde geçen her bir gün kayıp. İnanın ben 42 aylıkken konuşmadığı için doktor tavsiyesi ile vermiştim keşke daha evvel verseydim fite çok hayıflandım. Bunu söyleyen özel eğitimci neye dayanarak ne düşünerek böyle söyledi bilmiyorum.Kaç tane çocuk psikiyatristi gezdiysem hepsi de KREŞ dedi. Daha önceki yazılarımda da yazmıştım kreş bazen özel eğimden bile iyi. Hemen kreşe verin nolur vakit kaybetmeyin.Günah bu boşa geçen zamana. Bir saatiniz bile çok değerli.Ayrıca şuna katılmıyorum çocuk hiç konuşmaz değil sanırım bir şekilde temel ihtiyaçlarını anlatacaktır. Daha fazlasını da arkadaşlarından öğrenecek zaten.iyi bir kreş ve öğretmen bulun bu kısmı önemli kolay gelsin

meltemesintisi canım seni çok iyi anlıyorum İnanın sizleri tanımasam da buradaki her anneyi çok seviyorum. Öncelikle @Francis matthew e ve @Slenderxx in her dediğine katılıyorum. Hep kendimden örnekler veriyorum kusura bakmayın ama birebir yaşadığım için faydalı olur düşüncesiyle yazıyorum.

Tam 2 yaşında psikiyatri kapısına dayandım. İlk doktor KREŞ dedi. İkinci doktora gittik yine KREŞ cevabı aldık. Şu ana kadar 5 psikiyatri 3 pedagog ve sayısız özel eğitimciden KREŞ yanıtı aldık.

Bizim kreş maceramız çok sancılı geçti aylarca ağladı, katılımcı olmadı kreşte hiçbir etkinliğe katılmadı. Durum böyle olunca kreşten almaya karar verdim. Buradaki annelere sordum tecrübelerinden yararlanmak için. Bana Cevap yazan tüm annelere teşekkür ederim. Bana ısrarla devam etmemi zorda olsa alışacağını söylediler ve ben de onları dinledim iyiki dinlemişim diyorum.

7 ay kadar bireyselden öteye geçemeyen oğlum son bir Aydır koşarak kreşe gidiyor. Üstelik biz bezliydik çişini bile söylemezdi. Şimdi de söylemiyor ama biz tuvalete götürene kadar tutar. Çok iyi bir kreş ve özellikle iyi bir öğretmen bulun. Bizim kreşte 4 tane otizmli öğrenci var. kreş sahibimiz normal çocukları geri çevirse bile raporlu olanları ısrarla devam etmeleri için teşvik ediyor. Oğlum ağladığı için öğretmeni hep onun yanında dururdu tuvalete götürüp altını çok temizlemiştir oğlumun.

Tek tavsiyem yavaş yavaş alışması. Biz hergün 3 saat gidiyoruz yarım gün ve tam gün verdim öfke patlaması yaşadı. Hergün gitsin yeterki bir saat gitsin ama çocuğunuza izole bir hayat yaşatmayın. Bence siz oğlunuza iyi bir özel eğitim merkezi bulun öncelikli olarak. Bu kaçıncı vukuatları daha öncede ellerini masaya yapıştırıp zorla dil terapisi vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam. Bu kadar mücadele verirken bir kaç kendini bilmezin sözlerine takılmayın.

Sevgili Francis matthew siz söylediğinizde hatırladım . Bizede ilk başlarda eğitimcisi değil ama görüşmeye gittiğim bir rehabilitasyon merkezinde kreşe vermeyin şuan uyum sağlayamaz demişlerdi. Hiçte dedikleri gibi çok fazla bir uyumsuzluk yaşamadık ve öğretmenimiz bize oğlum gibi bazı yönlerden geride olup hiç dr bile gitmeyenlerden bahsetmişti . Sevgili kuntay emin ol sizleri tanımadan bende sevdim . Amaçlarımız ortak ve sizlerin çocuklarının her başarısında kendi çocuğum yapmış gibi sevinir oldum. Kreş bizdede alışma süreci zordu ama alıştı. Hatam tam güne cevirmem olmuştu. Gülerek gittiği kreşe ağlayarak gitmeler sabah yataktan çıkmamalar daha neler neler hemen akabinde yarim güne döndük ve şükür kabullendi.

meltemesintisi belki günlerini alacak ama içine sinen bir kreş bulman ve bir süre takipte kalman en doğru karar gibi geliyor. Umarım gönlünce anlayışlı ve iyi bir yer bulursun .

Francis matthew kuntay S Slenderxx hepinize ayri ayri cok tesekkur ederim degerli fikirleriniz icin.kres arastirmaya baslayacagim esimle konusup.allah iyi insanlarla karsilastirsin.umarim kabul ediliriz ve oglum uyum saglayabilir.cocugum evde iyice geri kaliyor bende farkindayim bunun ve icim icimi yiyor inanin.

Umarım içine sinen çocuğuna en faydalı olacak kresi bulursun meltemesintisi dün bizde kötü bir gün geçirmiş olsakta bugün oğlum taşkınlık yapmamış ve başka bir arkadaşı ile çok iyi anlaşmış . Emin ol ne kadar sorunsuz deselerde yaramaz huysuz ısıran vuran çocuklar oluyor kreşte bazen çocuklarımızı bizde abartılı görüyoruz . Inşallah herşey daha iyi olur .Her zaman söylediğim gibi umarım iyi insanlar çıkar karşımıza...

Oğlum çok kötü üşütmüş göğsünde sanki traktör çalışıyor gibi sesler geliyor. Bağışıklığı çok güçlüydü Doğumdan beri çok nadir hasta olurdu ama son üç Aydır hastalıktan gözünü açamıyor yavrum.

Doğal yöntemlerle geçirmek istiyorum fakat asla ağzına sürmez ne pekmez ne kekik ne şurup içmez. Daha şurup içiremedim bu zamana kadar. Hasta olduğunda ders çalışmak ne mümkün daha başına buyruk hareket ediyor. Her hasta olduğunda yerimizde sayıyoruz resmen.

Oğlum on gündür hiç konuşmuyor yine sustu çok korkuyorum hep başa sarıyoruz sanki. Ne olacak bu konuşmanın sonu. Bildiklerini unutmuyor ama söylediği kelşmeleri zamanla söylemeyi bırakıyor. Bu aralar herşeyi gösterip bu bu demeye başladı isimlerini öğrenmeye çalışıyor sanırım. Öğretmeni siz sabredin o hafızaya alıyordur büyük ihtimalle, zamanı gelince tekrar söylemeye başlar diyor tabi ben rahatlayamıyorum nedense.
Şu an aşırı hareketlilik ve konuşmama dışında göze batan bişey Yok. Sosyalliği de fena değil. Hayali oyun oynar oyuncaklarla oynar ama en çok kitaplarla haşır neşir. Kitap takıntımız devam ediyor malesef. Bugün gıcık olmayan komşum geldi oğlum çok sevindi etrafında tur attı kadının sonra gidip yüzüne bakıp güldü kucağına oturdu.

Yaşıtlarıyla yiyeceklerini paylaşıyor tabi çok komik. Arkadaşa da ver diyorum bir tane kendisi ısırıyor bir tane arkadaşına ısırtıyor. Daha kapsamlı paylaşımı öğrenemedi. Biri oyuncağını istese koparıp bir parçasını verecek bu gidişle. Çok ağır ilerliyoruz fakat buns da seviyorum en azından ilerliyoruz gerilemiyoruz diyorum yaşıtlarını yakalar inşallah tek derdim bu...

Cok gecmis olsun.Bencede ogretmenin dedigi gibi hafizaya aliyor konusmasa da.dilerim bir gun gelir onlara sus artik deriz.

Valla cnm benim kızımda aynıydı arada şikayet arada memnuniyet ben analayamıyorum aradaki çizgiyi her çocuk gel git yaşar kızım gayet normal bu topiğe tazma amacım oğlum konuşmuyor 2.5 yaşında zaten sende yorum yaomıştın allah rağzı olsun ben şu atipik otizmr inanmıyorym evet davranış bozukluğu sizinkilerde öyle eeee kızmda vardı ben farkında değildim bu arada 12 yaşına giricek gayet normal kendisi ozamablar atipik otşzm yoktu öyle büyğdü ama şimdi google be yazssak atipik otizm çıkıyor

Sevgili kuntay çok geçmiş olsun . Bu hastalıklar çocukları etkiliyor . Sadece çocuğuna özgü zannetme 12 yaşında kizim var. Çocukluğunda her hasta olduğunda huyu değişir agresiflesir ve üzerinde kalırdı bir süre kızımda geç konuştu aslında 2.5 yaşında başladı konuşmaya ve oğlumdan daha hareketli idi konuşmamak ta çocukları hareketli yapıyor sanki. Ayrıca üzme kendini bana bir çok uzman sen ogret o hafızaya kaydediyor birden patlar demişlerdi senin öğretmenin gibi .

Ayrıca ilaç tavsiye etmeyi pek sevmem ama geçen sene bir hafta kreş iki hafta evdeydik. Kreşin dezavantajı hemen her mikrobu kapmalari şuan benim oğlumda nezle sabahları hırıltısı var . Yine umca almayı düşünüyorum. Geçen antibiyotikler den gına gelince hasta olucağını anladığım umca ya başladım . Etkisi oldu mu bağışıklığı mi güçlendi bilemem ama oğlumda ise yaramıştı.

Sevgili Z Zuzi19 aslında birçok şeye atipik otizm diyorlar. Senin dediğin gibi kızımda çektiklerim tabi o 3 yaşından sonra toparladı ama 1 ile 3 yaş arası kabustu diyebilirim . Ne doğru düzgün uyurdu ne uslu dururdu . Aşırı hareketli koltuk tepelerinden inmezdi. Kapıya tırmanır vs hatta alnında dikiş izleri hala durur. Kaç kez basını yardı ama şuan sınıf birincisi çok aklı basında örnek gösterilen bir kız. Darısı oğlumun başına inşallah . Inşallah geçicek bu günlerde sabırla bekleyip göreceğiz .

Valla canim cok haklisin konusmayan bir cocuksa ve bir kac olumsuz davranisida varsa hemen atipik otizm tanisi aliyor.daha oncede demistim bu davranis bozukluklari farkli sekilde butun cocuklarda az da olsa var zaten.bizde paranoyak olduk zaten cocuklari inceleyip duruyorum parkta orda burda.konusamayan cocuk gorduysem acaba odami otizmli diye caktirmadan bir gözlem yapiyorum elimde degil.otizm arttimi yoksa eskiden erkek cocuklar gec konusur diye inanis vardi ya insanlar bilmiyorladi ondan mi az gibiydi...simdi benim ogluma parktaki yasli ev kadini teyzeler bile acıyarak bakiyor aaa konusamiyomu yazık diye valla millet doktor olmus sanki.biri gecen gun yanima geldi laf acti sonra dediki hamileyken anne dengeli beslenemezse cocugun zekasi olumsuz etkilenirmis. Benim cocugumun zekasi gayet iyi cok sukur dedim herseyi biliyor anliyor sadece konusamiyor dedim.off herkes prof.

Merhaba. Aranıza yeni katıldım lakin 800 küsür sayfayı günlerdir baştan aşağı okudum sayılır. Neredeyse hepinizi tanıyor gibiyim. Benim oğlum 47 aylık. 2 yaş civarında fark ettim bişeylerin ters gittiğini. Bir kaç otistik belirti mevcuttu. O zamandan bu zamana doktor doktor gezdiriyorum Hatay'da yaşıyoruz.

Öncelikle Allah hepimize kolaylık versin.2,5 yaş da psikolog atipik otistik gibi duruyor demişti. Sonraki doktorlar gelişim geriliği ve obsesif kompulsuf bozukluk dedi. (Takıntı rahatsızlığı)en son götürdüğüm Prof psikiyatrist okb kesinlikle otistik ya da benzeri bir durum değil dedi lakin ben anneyim oğlumu görüyorum davranışındaki farklılıkları konuşmasındaki gariplikleri. Nasıl kelimesini kullanmıyor bazen kendinden bahsederken 3. Şahıs gibi bahsediyor. Ara sıra diziyor objeleri. Işık kapatıp açıyor buna gülüyor yapma dedikçe.göz teması var ama aşırı kuvvetli değil. Diyorum ya ben anneyim kim ne derse desin oğlumun atipik otistik olduğundan eminim. Dün akşam öyle bir sinir yaşadı ki evlerden Irak. Mısır patlatmıştık evi görseniz harp çıkmış gibi. Annemler ben iyi degılım diye yanımdalar teyzesini o kadar zor durumda bıraktı ki oğlum aşırı agresif bize saldırıyor vuruyor kırıyor. En son gittiğimiz dr ilaç verdi agresifliğini alsın diye. İlk ay daha da agresifleştirebilir dedi

Oğlum 1 yaşından beri tablete telefona çok maruz kaldı. Abartmıyorum duruyor diye veriyordum bende günde 8 saate çıktı kullanımı. Bilmiyordum etkilediğini çocukları. Doktor uyarınca bıraktık tabi. Gittiğimiz profesör ısrarla bişey yok diyor aşılacak diyor ama ben biliyorum arkadaşlar çoğu özellik atiğimle uyuyor. Bariz fark var yaşıtlarıyla. Doktorları dinlemiyorum. Kreşe gidiyor oğlum. Bir de terapi merkezi buldum konuşma terapisi oyun terapisi ince motor geliştirmek için terapiler yapılacak oğluma. Yapılan testte ince motor geri çıktı. Konuşma da öyle.

Geçen ay kreşden telefon geldi. Oğlumun uyumsuz farklı ve yaşıtlarından geri olduğu söylendi. Yani tek farkeden ben degılım. Kreşin psikoloğu da farketmiş. Üzüldüm. Kreşini değiştirdim çünkü oğlumu yaftalandığı bir yerde bırakamazdım. O gün bu gündür. Yemek yemiyorum. Su içmiyorum. Kendimi bıraktım. Profesyonel yardım almaya karar verdim yoksa aşamicam ve çocuğuma faydalı olamicam. Zaten geçen ay ağır bir göz ameliyatı geçirmiştim. Herşey üstüste geldi. İşyerime bile gitmiyorum. Düzelene kadar da gidemicem.

Zor bir durum. Allah hepimize kolaylık versin.

günaydın arkadaşlar moralim çok bozuk dün psikiyatride randevumuz vardı konuştuk anlattım oğlumu oda gözlemledi ve malesefki ygb öntanısı ile çocuk nörolojisine kbb işitme testine bide denver testi için psikoloğa yönlendirdi. ben oğlumun duymadığını düşünmüyorum çünkü mesela eskiden süpürge sesinden korkardı yada ablası yüksek sesle bağırsın gücenip ağlar ne bilim tvde bişey hoşuna gitsin güler ce e oyunlarına güler. ama diğer testler nasıl geçecek merak ediyorum. dr.dan çıkınca awm gittik orda arabalara bindirdik biraz çalıştırmadan oturttuk çalıştırınca korkuyor sonra toplarla oynadı karşı tarafa atmayı beceremiyordu ben attıkça oda başladı atmaya nasıl sevindim anlatamam bu iyi bişey deilmi? bide arabaların önlerinde yanıp sönen ışıklar var onlara işaret parmağıyla dokunup bişiler mırıldandı hep bişeyler bekliyorum sanırım çok aceleciyim inş. bi sorun yokturda hayırlısıyla bunuda atlatırız

Aynı beni anlatmışssın cnm zaten bir çoğumuz paranoyak olduk süreklş oğlumu takip ediyorum biz teşhis almadık ben şüpheleniyorum dün parkta kum havuzundaydık bir ara baktım oğlum gözleri dalmış allahım tabi aklıma hemen gelen otizm sonra yanda oynayan kız çocuğu dikkatimi çekti aşa yukarı biz yaşlarda çocuk dalmış gitmiş allahım dedim nasıl bir manyak olmuşum çocuğun annesi bakmıyor bile naptına sonra bir ara çocuğun birini annesş çıkarmaya uğraşıyor oyun alanından kız çocuğu çocum yerlere yatıyor bşzde aynıyız genelde ama çocuk hem konuşuyor hem kendini yerlere atıyor bir çok çocukda olan davranışlar niyr bize bu kadar anormal geliyor okuduğum bşr prof yazısında aynen şöyle yazmış çocukların çoğu 3 yaşına kadar otizmin bağzı davranışlarını gösterebilir

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…