Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
günaydın arkadaşlar moralim çok bozuk dün psikiyatride randevumuz vardı konuştuk anlattım oğlumu oda gözlemledi ve malesefki ygb öntanısı ile çocuk nörolojisine kbb işitme testine bide denver testi için psikoloğa yönlendirdi. ben oğlumun duymadığını düşünmüyorum çünkü mesela eskiden süpürge sesinden korkardı yada ablası yüksek sesle bağırsın gücenip ağlar ne bilim tvde bişey hoşuna gitsin güler ce e oyunlarına güler. ama diğer testler nasıl geçecek merak ediyorum. dr.dan çıkınca awm gittik orda arabalara bindirdik biraz çalıştırmadan oturttuk çalıştırınca korkuyor sonra toplarla oynadı karşı tarafa atmayı beceremiyordu ben attıkça oda başladı atmaya nasıl sevindim anlatamam bu iyi bişey deilmi? bide arabaların önlerinde yanıp sönen ışıklar var onlara işaret parmağıyla dokunup bişiler mırıldandı hep bişeyler bekliyorum sanırım çok aceleciyim inş. bi sorun yokturda hayırlısıyla bunuda atlatırız:dua:
Canim uzulme diyeceğim ama bos olduğunu biliyorum buradaki butun anneler dert ortagin ve bence doktordan daha fazla tecrübeye sahipler cunku evlatlarini en iyi onlar taniyor. Ilk soku yasadin simdi istersen bir destek al daha cabuk toparlamak icin . Bende destek almaya karar verdim .

Canim uzulme diyeceğim ama bos olduğunu biliyorum buradaki butun anneler dert ortagin ve bence doktordan daha fazla tecrübeye sahipler cunku evlatlarini en iyi onlar taniyor. Ilk soku yasadin simdi istersen bir destek al daha cabuk toparlamak icin . Bende destek almaya karar verdim .
Haklısın cnm burda birbirimize destek olacağız tabiki tecrübeler doktorlardan daha değerli benim için. Eşim dün sus pus oldu ona göre herşey normaldi ama malesef dr birçok yere yönlendirince bişey diyemedi biraz üzüldü sanırım oda :-( inş. en hafif şekilde atlatırız hepimiz..

Haklısın cnm burda birbirimize destek olacağız tabiki tecrübeler doktorlardan daha değerli benim için. Eşim dün sus pus oldu ona göre herşey normaldi ama malesef dr birçok yere yönlendirince bişey diyemedi biraz üzüldü sanırım oda :-( inş. en hafif babalar kabul e t mek istemiyor daha zor kabulleniyorlar. Testin sonucuna gore doktor yeniden taniyi soyler hayirli haberler alirsin insallah evladin cabuk toparlanir insallah bizim herseyi ayina uygun cikmisti herseyi

Merhaba. Aranıza yeni katıldım lakin 800 küsür sayfayı günlerdir baştan aşağı okudum sayılır. Neredeyse hepinizi tanıyor gibiyim. Benim oğlum 47 aylık. 2 yaş civarında fark ettim bişeylerin ters gittiğini. Bir kaç otistik belirti mevcuttu. O zamandan bu zamana doktor doktor gezdiriyorum Hatay'da yaşıyoruz.

Öncelikle Allah hepimize kolaylık versin.2,5 yaş da psikolog atipik otistik gibi duruyor demişti. Sonraki doktorlar gelişim geriliği ve obsesif kompulsuf bozukluk dedi. (Takıntı rahatsızlığı)en son götürdüğüm Prof psikiyatrist okb kesinlikle otistik ya da benzeri bir durum değil dedi lakin ben anneyim oğlumu görüyorum davranışındaki farklılıkları konuşmasındaki gariplikleri. Nasıl kelimesini kullanmıyor bazen kendinden bahsederken 3. Şahıs gibi bahsediyor. Ara sıra diziyor objeleri. Işık kapatıp açıyor buna gülüyor yapma dedikçe.göz teması var ama aşırı kuvvetli değil. Diyorum ya ben anneyim kim ne derse desin oğlumun atipik otistik olduğundan eminim. Dün akşam öyle bir sinir yaşadı ki evlerden Irak. Mısır patlatmıştık evi görseniz harp çıkmış gibi. Annemler ben iyi degılım diye yanımdalar teyzesini o kadar zor durumda bıraktı ki oğlum aşırı agresif bize saldırıyor vuruyor kırıyor. En son gittiğimiz dr ilaç verdi agresifliğini alsın diye. İlk ay daha da agresifleştirebilir dedi

Oğlum 1 yaşından beri tablete telefona çok maruz kaldı. Abartmıyorum duruyor diye veriyordum bende günde 8 saate çıktı kullanımı. Bilmiyordum etkilediğini çocukları. Doktor uyarınca bıraktık tabi. Gittiğimiz profesör ısrarla bişey yok diyor aşılacak diyor ama ben biliyorum arkadaşlar çoğu özellik atiğimle uyuyor. Bariz fark var yaşıtlarıyla. Doktorları dinlemiyorum. Kreşe gidiyor oğlum. Bir de terapi merkezi buldum konuşma terapisi oyun terapisi ince motor geliştirmek için terapiler yapılacak oğluma. Yapılan testte ince motor geri çıktı. Konuşma da öyle.

Geçen ay kreşden telefon geldi. Oğlumun uyumsuz farklı ve yaşıtlarından geri olduğu söylendi. Yani tek farkeden ben degılım. Kreşin psikoloğu da farketmiş. Üzüldüm. Kreşini değiştirdim çünkü oğlumu yaftalandığı bir yerde bırakamazdım. O gün bu gündür. Yemek yemiyorum. Su içmiyorum. Kendimi bıraktım. Profesyonel yardım almaya karar verdim yoksa aşamicam ve çocuğuma faydalı olamicam. Zaten geçen ay ağır bir göz ameliyatı geçirmiştim. Herşey üstüste geldi. İşyerime bile gitmiyorum. Düzelene kadar da gidemicem.

Zor bir durum. Allah hepimize kolaylık versin.
Merhaba,hepimiz aynı durumları yaşıyoruz yiyip içmememek,hayatı kendinize zehir etmek inanın çözüm değil.Bende sizin gibiydim bir süre sonra baktım böyle olmuyor ne çocuğuma ne aileme faydam dokunmamaya başladı.Sürekli araştırıyor sürekli otizmle ilgili şeyler okuyordum kızım bağrıp duruyordu yeter artık benim psikolojismide bozuyosun okuma artık bunları diye,eşim işten eve gelirken acaba bugün ne şikayet duyacam diye korka korka geliyordu.Annem,babam,kardeşlerim bana üzülerek bakıyorlardı.. kısacası çevremdeki herkesi kendi mutsuzluğuma dahil etmiştim...Şimdi daha iyiyim.Dün akşam yaşadığım bir şeyi anlatayım...Mutfakta iş yaparken bulaşık makinesinin kapağını hızlıca kapattım parmağımı sıkıştırdım o acıyla bi çığlık attım oğlum içerden ne oldu anne diye telaşlı bir şekilde koşa koşa geldi gitti bulaşık makinesini dövdü,onu tekmeledi sonra bana tamam tamam ben onu dövdüm anne diye teselli etti beni elimi aldı öptü çok duygulandım oturup ağladım kızımın umurunda değilim kulaklığı takmış bişeyler izliyo Allahım dedim ne oluyor bunlardan hangisi normal,hangisi anormal acaba...Benim oğlumda nasıl,neden kullanmıyor ama onu da öğrenecek zamanı gelince.Ben ona neler öğretim onuda öğretirim Evellallah.Siz ona nasılla başlayan sorular sorun sürekli..evet bizimkiler biraz farklı öğreniyorlar biraz geriden geliyorlar olabilir ama asla zekalarında bir sorun yok.Dr larda bişey farkedemiyorsa demekki dışardan fark edilemeyecek kadar iyi durumdalar olaya birde buradan bakın bana da bir çok dr asla otistik değil dediler bizim gördüğümüzü göremiyorlar...artık tanısı umurumda değil bol ilgi,sevgi,kreş ve eğitimle düzelecekler inşallah kolay gelsin...

Merhaba,hepimiz aynı durumları yaşıyoruz yiyip içmememek,hayatı kendinize zehir etmek inanın çözüm değil.Bende sizin gibiydim bir süre sonra baktım böyle olmuyor ne çocuğuma ne aileme faydam dokunmamaya başladı.Sürekli araştırıyor sürekli otizmle ilgili şeyler okuyordum kızım bağrıp duruyordu yeter artık benim psikolojismide bozuyosun okuma artık bunları diye,eşim işten eve gelirken acaba bugün ne şikayet duyacam diye korka korka geliyordu.Annem,babam,kardeşlerim bana üzülerek bakıyorlardı.. kısacası çevremdeki herkesi kendi mutsuzluğuma dahil etmiştim...Şimdi daha iyiyim.Dün akşam yaşadığım bir şeyi anlatayım...Mutfakta iş yaparken bulaşık makinesinin kapağını hızlıca kapattım parmağımı sıkıştırdım o acıyla bi çığlık attım oğlum içerden ne oldu anne diye telaşlı bir şekilde koşa koşa geldi gitti bulaşık makinesini dövdü,onu tekmeledi sonra bana tamam tamam ben onu dövdüm anne diye teselli etti beni elimi aldı öptü çok duygulandım oturup ağladım kızımın umurunda değilim kulaklığı takmış bişeyler izliyo Allahım dedim ne oluyor bunlardan hangisi normal,hangisi anormal acaba...Benim oğlumda nasıl,neden kullanmıyor ama onu da öğrenecek zamanı gelince.Ben ona neler öğretim onuda öğretirim Evellallah.Siz ona nasılla başlayan sorular sorun sürekli..evet bizimkiler biraz farklı öğreniyorlar biraz geriden geliyorlar olabilir ama asla zekalarında bir sorun yok.Dr larda bişey farkedemiyorsa demekki dışardan fark edilemeyecek kadar iyi durumdalar olaya birde buradan bakın bana da bir çok dr asla otistik değil dediler bizim gördüğümüzü göremiyorlar...artık tanısı umurumda değil bol ilgi,sevgi,kreş ve eğitimle düzelecekler inşallah kolay gelsin...

Beni çok duygulandırdınız. Çok anlatamam. Her söylediğiniz cümlenizde haklısınız. Desteğiniz için sonsuz teşekkür ederim. Hep derler ya ana yüreği durum aynen öyle. Ana yüreği işte dayanmıyor. Dayanamıyor. Yeni Kreşe başladı benim talebimle özel eğitim alacak. Annemler saolsun çok ilgileniyor konuşturuyor sohbet edip dışarı çıkarıyorlar. Ben olayın şokunu henüz atlatamadım. Ah bir düzgün mantıklı konuşsa diyorum ah bir yakalasa yaşıtlarını akranlarını. Baba da şehir dışında onun yalnızlığını da çok yasıyorum.

Eni sonu herşey belli olacak diyorum kendi kendime. İyiyse de benim evladım farklıysa da benim evladım. Meraklı bir cocuk sorular soruyor konuşuyor ama ekleri kullanmıyor ve bazen alakasız konuşuyor. Farklı davranıyor görüyorum yüreğim paramparça. En yakın zaman da dediğim gibi profesyonel yardım alıcam. Samimiyetiniz için sonsuz teşekkürler.

Sevgili Derenx2,
Sevgili Sabırlı ol çok güzel yazmış...
Başlarda bir şeylerin ters gittiğini kabullenmek zor. Neden benim çocuğum diye sorgulamalar? Cevap bulamamalar, çaresiz hissetmeler, buna bağlı olarak mutsuz, gergin olmak ve sonrasında hızla verilen kilolar. Emin olun herkes aynı şeyleri yaşıyor. Örneğin ben 8 kilo vermiştim. Bir sene sonra hepsini geri aldım, hatta üzerine 2 kilo bile ekledim :), o zamanlar bir yıkıntı gibi görünen şimdilerde suratım daha mutlu bakıyor.
Ama şu bir gerçek, anne ne kadar güçlüyse, çocuk o kadar güçlü. Kendimizi çabuk toparlamamız gerek. Size tavsiyem: Doktor doktor gezmeyi bırakın lütfen. Bu sadece anlık teselli yaşamanıza sebep olur. Duyduklarınız ancak iki gün rahatlatır sizi, sonra yine başa dönmüş olursunuz. Boşuna zaman ve para kaybı...
Hepimiz çocuklarımızı sabırla işliyoruz. Acele etmeyin, süreç çok kolay değil. Zaten biz ne kadar çabalasak çabalayalım çocuklarımızın bilişsel gelişimleri diğerlerine göre geri. Zaten sorun da buradan kaynaklanıyor. Birden bilgi yüklemesi yapmaya kalktığımızda, üzerine çok yük bindirdiğimiz yavrularımız geriliyor ve sinir krizleri yaşayabiliyorlar. Örneğin biz, kreş, özel eğitim, duyu bütünlemesi ve evde olağanüstü ilgi programına geçtiğimizde, benim oğlum cozutmuştu.
Evet ben de nedenini çok kurcalamıştım. Neden çocuğumda bu farklar vardı ki? Emin olun ben de tabletleri suçlamıştım. Kendimize vakit yaratırken, gelecekte geçireceğimiz güzel günleri yok ediyormuşuz meğer. Ne yazık ki bunu acı bir şekilde yaşıyoruz. Ama çocuklarımızın böyle yaratılmış olduklarını da göz ardı etmemek gerek. Benim büyük oğlum Pepe'yle büyüdü, O da tablette oyun oynadı. Ama On'a bir şey olmadı. Yani bu durumun suçlusu ne tablet, ne de bizim ilgisizliğimiz.
Ama olsun yılmak yok.
Kendinden 3. şahıs olarak bahsetmeler, sen-ben karışıklıkları, ek kullanımlarında eksikler ya da değişiklikler, evet-hayır kullanımlarının oturtulması, vb. oğlunuzdaki birçok eksiklik/ farklılık zamanla düzelecek. Özel eğitim desteği alıyor olsanız bile, her şeyi tek tek siz öğreteceksiniz ya da öğretilenleri düzenli olarak tekrar edeceksiniz. Belli bir zaman sonra yaşamınızın içi sürekli eğitim haline gelecek. Acele etmeden, stress yapmadan tek tek koyuyoruz taşları... Belki 2 hafta, isminden bahsettiği anda "ben" diye düzeltmeniz gerekecek, belki 5-6 kullanımdan sonra ek kullanımlarını oturtacaksınız.
Ama olacak.
Kreş... Çocuklarımız için olmazsa olmaz yerler. Özel eğitimden, evdeki ilgiden bile daha önemli bence. Biz bu süreçte en çok kreşten faydalandık. Benimki başka çocukları izleyerek öğrenen bir çocuk. Ama bu bir yıl içerisinde o kadar çok şey öğrendi ki kreşte. Durumun bu şekilde stabil devam ettiğini düşünüp, 1 sene sonrasını hayal ettiğimde daha güzel günleri görebiliyorum... Çocuğunuz kreşe uyum sağlayacak bir yaşta. Yaftalanmış mı, yaftalanmamış mı düşünmeyin. Tek sorunlu çocuklar bizimkiler mi??? Biz bu konuda çok fazla hassasız bence...
Kendiniz için profesyonel yardım mı? Konuşma ve rahatla anlamındaysa evet iyi olabilir belki. Ancak ilaç kullanıp rahatlamayı düşünüyorsanız. Bence henüz değil. 1-0 yenik başlarsınız. Kendinizi bu şekilde daha güçsüz hissedebilirsiniz. İşyerinize gidin. Evde, sürekli çocuğunuzu gözlemleyeceğiniz o kasvetli ortamda kalmayın. Güzel giyinin, makyaj yapın, sokağa çıkın siz de sosyalleşin. Biz ne kadar rahatsak, çocuklarımıza o kadar normal davranıyoruz.
Zaten çocuğumuza normalmiş gibi bakabildiğimizde gerçekten onlar bunu hissediyorlar ve düşündüğümüzden daha hızlı toparlıyorlar.
Lütfen bizim tecrübelerimize güvenin, bizim yaptığımız yanlışlardan ders çıkarın. Çocuğunuzun çok kısa zamanda toparlayacağına inanın.
Sevgiyle kalın...

Sevgili sessizkuzu çok teşekkür ederim desteğiniz için. Kalbi çok güzel bir annesiniz. Buradaki herkes ne hissettiğimi o kadar iyi anlıyor ki biraz da olsa içimi bir huzur kapladı yalnız olmadığımı farkettirdiniz bana

bugün kreşden aradılar ben dürüst olup yaşadıklarımı teşhisleri ve endişelerimi net bir şekilde paylaşmıştım yeni kreşimize. Sağolsun anlayışla ve nezaketle karşılayıp gerekli gözlemi sağlayıp siz evinizde destek olun özel eğitimini alsın gereken sevgiyi ilgiyi biz burada göstereceğiz dediler. Ne kadar samimiler tartışılır bunu zaman gösterecek olsun bir anlık da olsa bunu işitmek insanı duygulandırıyor.

Doktorla görüşmeden bişey diyemiyorum kendimle alakalı. Belki durumum çok ağırdır elbet onunla ilaçsız aşabilirmiyim diye konuşacam. İnşallah ilaç desteği olmadan da aşabilirim çünkü aşmayı gerçekten çok istiyorum. Oğluma en etkili insanın ben olduğumu biliyorum. Ne başarı hikayeleri okudum anlatamam. Bitki gibi olucak denilen cocugu anne gayretiyle üniversteye kadar gitmiş meslek sahibi olanlar bireysel yaşayıp özgür olabilenler bana ilham verdi bu annelerin her biri. Siz de aynı şekilde ilham veriyorsunuz bana. İnşallah bir başarı hikayesi de biz yazarız oğlumla. İnşallah ben de sizin gibi güçlü bir anne olurum. Bunu gerçekten çok istiyorum. Sevgiler.

Sevgili Derenx2,
Sevgili Sabırlı ol çok güzel yazmış...
Başlarda bir şeylerin ters gittiğini kabullenmek zor. Neden benim çocuğum diye sorgulamalar? Cevap bulamamalar, çaresiz hissetmeler, buna bağlı olarak mutsuz, gergin olmak ve sonrasında hızla verilen kilolar. Emin olun herkes aynı şeyleri yaşıyor. Örneğin ben 8 kilo vermiştim. Bir sene sonra hepsini geri aldım, hatta üzerine 2 kilo bile ekledim :), o zamanlar bir yıkıntı gibi görünen şimdilerde suratım daha mutlu bakıyor.
Ama şu bir gerçek, anne ne kadar güçlüyse, çocuk o kadar güçlü. Kendimizi çabuk toparlamamız gerek. Size tavsiyem: Doktor doktor gezmeyi bırakın lütfen. Bu sadece anlık teselli yaşamanıza sebep olur. Duyduklarınız ancak iki gün rahatlatır sizi, sonra yine başa dönmüş olursunuz. Boşuna zaman ve para kaybı...
Hepimiz çocuklarımızı sabırla işliyoruz. Acele etmeyin, süreç çok kolay değil. Zaten biz ne kadar çabalasak çabalayalım çocuklarımızın bilişsel gelişimleri diğerlerine göre geri. Zaten sorun da buradan kaynaklanıyor. Birden bilgi yüklemesi yapmaya kalktığımızda, üzerine çok yük bindirdiğimiz yavrularımız geriliyor ve sinir krizleri yaşayabiliyorlar. Örneğin biz, kreş, özel eğitim, duyu bütünlemesi ve evde olağanüstü ilgi programına geçtiğimizde, benim oğlum cozutmuştu.
Evet ben de nedenini çok kurcalamıştım. Neden çocuğumda bu farklar vardı ki? Emin olun ben de tabletleri suçlamıştım. Kendimize vakit yaratırken, gelecekte geçireceğimiz güzel günleri yok ediyormuşuz meğer. Ne yazık ki bunu acı bir şekilde yaşıyoruz. Ama çocuklarımızın böyle yaratılmış olduklarını da göz ardı etmemek gerek. Benim büyük oğlum Pepe'yle büyüdü, O da tablette oyun oynadı. Ama On'a bir şey olmadı. Yani bu durumun suçlusu ne tablet, ne de bizim ilgisizliğimiz.
Ama olsun yılmak yok.
Kendinden 3. şahıs olarak bahsetmeler, sen-ben karışıklıkları, ek kullanımlarında eksikler ya da değişiklikler, evet-hayır kullanımlarının oturtulması, vb. oğlunuzdaki birçok eksiklik/ farklılık zamanla düzelecek. Özel eğitim desteği alıyor olsanız bile, her şeyi tek tek siz öğreteceksiniz ya da öğretilenleri düzenli olarak tekrar edeceksiniz. Belli bir zaman sonra yaşamınızın içi sürekli eğitim haline gelecek. Acele etmeden, stress yapmadan tek tek koyuyoruz taşları... Belki 2 hafta, isminden bahsettiği anda "ben" diye düzeltmeniz gerekecek, belki 5-6 kullanımdan sonra ek kullanımlarını oturtacaksınız.
Ama olacak.
Kreş... Çocuklarımız için olmazsa olmaz yerler. Özel eğitimden, evdeki ilgiden bile daha önemli bence. Biz bu süreçte en çok kreşten faydalandık. Benimki başka çocukları izleyerek öğrenen bir çocuk. Ama bu bir yıl içerisinde o kadar çok şey öğrendi ki kreşte. Durumun bu şekilde stabil devam ettiğini düşünüp, 1 sene sonrasını hayal ettiğimde daha güzel günleri görebiliyorum... Çocuğunuz kreşe uyum sağlayacak bir yaşta. Yaftalanmış mı, yaftalanmamış mı düşünmeyin. Tek sorunlu çocuklar bizimkiler mi??? Biz bu konuda çok fazla hassasız bence...
Kendiniz için profesyonel yardım mı? Konuşma ve rahatla anlamındaysa evet iyi olabilir belki. Ancak ilaç kullanıp rahatlamayı düşünüyorsanız. Bence henüz değil. 1-0 yenik başlarsınız. Kendinizi bu şekilde daha güçsüz hissedebilirsiniz. İşyerinize gidin. Evde, sürekli çocuğunuzu gözlemleyeceğiniz o kasvetli ortamda kalmayın. Güzel giyinin, makyaj yapın, sokağa çıkın siz de sosyalleşin. Biz ne kadar rahatsak, çocuklarımıza o kadar normal davranıyoruz.
Zaten çocuğumuza normalmiş gibi bakabildiğimizde gerçekten onlar bunu hissediyorlar ve düşündüğümüzden daha hızlı toparlıyorlar.
Lütfen bizim tecrübelerimize güvenin, bizim yaptığımız yanlışlardan ders çıkarın. Çocuğunuzun çok kısa zamanda toparlayacağına inanın.
Sevgiyle kalın...
Merhaba
okadar üzgünümki suan.bu yazinin kres bölümünü okuyunca daha da üzüldüm.ben ve yavrum sizin kadar sansli degiliz bugun 2 kresle görüstüm.ilkinde bir psikolog esliginde kres muduruyle konustuk.durumu acikca anlattim.oglumda o an hic rahat durmadi cok hızlı bir cocuk zaten bilgisayara yöneldi sonra kalemlere sonra dosyalar sonra kapiyi acip kacmaya vs.cocugunuz ozel egitime gitmeli biz burada ona bizim bir faydamiz olamaz dediler.taklit ve konusma ogrenmesi lazim once dediler.zorla aldiramam ya cocugumu boynu bükük üzüntüyle ayrildim oradan
Baska bir krese gittim yine durumu anlattim 3 tane otizmli cocugumuz var hatta birini iki gun once aldik olacak gibi degil basa cikamiyoruz kara kara ne yapacagimizi dusunuyoruz dedi.mumkun degil alamam dedi.tesekkur ederip ayrildim oradan da.cok uzgunum arkadaslar ne yapicam ben simdi:mapus::KK61:

Merhaba
okadar üzgünümki suan.bu yazinin kres bölümünü okuyunca daha da üzüldüm.ben ve yavrum sizin kadar sansli degiliz bugun 2 kresle görüstüm.ilkinde bir psikolog esliginde kres muduruyle konustuk.durumu acikca anlattim.oglumda o an hic rahat durmadi cok hızlı bir cocuk zaten bilgisayara yöneldi sonra kalemlere sonra dosyalar sonra kapiyi acip kacmaya vs.cocugunuz ozel egitime gitmeli biz burada ona bizim bir faydamiz olamaz dediler.taklit ve konusma ogrenmesi lazim once dediler.zorla aldiramam ya cocugumu boynu bükük üzüntüyle ayrildim oradan
Baska bir krese gittim yine durumu anlattim 3 tane otizmli cocugumuz var hatta birini iki gun once aldik olacak gibi degil basa cikamiyoruz kara kara ne yapacagimizi dusunuyoruz dedi.mumkun degil alamam dedi.tesekkur ederip ayrildim oradan da.cok uzgunum arkadaslar ne yapicam ben simdi:mapus::KK61:
Böyle düşünmeyin nolur. İnanın sizin yerinize kendimi koyuyorum ve çok üzülüyorum. Başa gelen çekilir biz anneyiz pes etmek en son yapacağımız şey. Gerekirse on farklı yerle görüşün yeterki ümitsizliğe kapılmayın.

Bekarken Rehabilitasyon merkezine çocuğunu götüren anneleri gördüğümde ne kadar sabırlılar benim başıma gelse kaldıramam dağılıp giderim derdim. Fakat o gün gelip çattı ve kapımızı çaldı o illet. Ne yapacağım nasıl yapacağım diye düşünmedim bile ertesi gün 3 farklı rehabilitasyon merkeziyle görüşmeye gittim.

Çocuklarımızın bizden başka tutacağı dalları Yok çünkü. Çocuğu için kreş açan başka şehire taşınan anneler gördüm. bizim maddi gücümüz belki o kadar Yok ama bir anne için çareler tükenmez. Mahallenin çocuklarını eve toplayın nefret ettiğiniz annelerle bile görüşün çünkü ben öyle yaptım, eşim çok kızdı bana... çok gıcık insanlar onlarla görüşme dedi ama ben görüşmeye devam ediyorum çünkü çocukları var oğlumla oynamasalar bile beraber aynı ortamı paylaşsınlar diyorum. Üzülmeyin siz aramaya devam edin bu günler geride kalacak emin olun, siz emeğinizin karşılığını alacaksınız bu insanları hatırlamayacaksınız bile.

Merhaba
Canım üzülme kreş için de acele etme bence.Benim kızım da aynı sizin oğlunuz gibi çok hareketli bir yere girdi mi hemen dolap çekmece karıştırır.Hala da aynı hareketlilik devam.İki buçuk yaşından beri kreşe gidiyor .Hiçbir faydası olmadı her çocuk aynı değil.Bu seneyi seninle geçirsin.Çok stres yapma doyasıya eğlen yavrunla o hareketliyse sen de ol beraber koşun oynayın.Geçen kızımla oynarken gözlerimin içine içine bakıyor o kadar mutlu ki anlatamam gözlerindeki mutluluğu.Hep anne ilgisi bekliyor bizim yavrular ama stresiz ödev gibi değil içten yaşayarak.Sosyallikte önemli ama okulda zor.Eve misafir çağır kuntay arkadaşımızın dediği gibi devamlı görüşeceği yaşıtı birini bul.Kreş işine gelince sene başı ya da erken kayıt dönemi olsa bütün kreşler alırdı.Biraz öğrencileri olunca klasik aynı laflar bizim faydamız olmaz okulumuzda her sınıfta bir tane otizmli var gibi laflar...Bizim kızı anlatmama rağmen kreşe aldılar da ne oldu doğru düzgün ilgilenmediler bile.Ama alırken öyle demiyorlar ilgileniriz.Hatta ben kızımı kendinden küçükler olsun daha oyun grubu olsun diye bir alt sınıfa verecektim yok herşeyi yapıyor çok iyi filan dediler.Ne dedikleri belli değil.Araştırmanı iyi yap canım kreş için.

Merhaba

Merhaba. Yapmayın böyle nolur. Sadece kötü insanlara denk gelmişsiniz. Yazınızı okuyunca yüreğimden bir parça koptu gitti. İnsanlar biraz daha nazik ve anlayışlı olsalar bu dünya daha yaşanılası bir dünya olacak buna bir kere daha inandım.

Size bir şey söyliyeyim mi. 5 parmağın beşi bir değil. Siz sadece anlayışsız insanlara denk gelmişsiniz. Nice kreşler biliyorum yeterki yaşı tutsun bunların hepsi can diyip dört elle öğrencilerine sarılan öğretmenler kurumlar var. Biz de gittiğimizde çok korkuyorduk. Ya almazlarsa diye ama aldılar bakalım hem kalacakmıyız o da meçhul belki ileride sorun yaşarız belli mi olur. Herşey kısmet. Allah evlatlarımızın karşısına vicdanlı insani vasıflarını kaybetmemişeri çıkartsın.

Her okuduğum satırda içim sızlıyo benim oğluma teşhis konulmadı zaten çocuk dr umuz gerek görmedi adına bakıyor göz trması var basit komut alıyor otur kalk yat gel bekle gibi ama benim içim rahat değil geriden gelen birşeyler var konuşma en başta bu gün kızın birşnin yanına oturdu öok sevindi kum havuzunda kollarını öırpmaya başladı ellerini sallamıyot komple kollarını yapıyor bu şekilde içim daraldı kalbim şıkıştı anatmak iökansız siz anlarsınız beni neyse eve gekdik ben bulgarıstanda yaşıyorum burda özel yok devletin kreşleri var tam gün herkez kreş dedi ben korktum oğlana vşdeo izleytşrsim kreş onlar alkış yapımvçca o da yapıyor şarkı söyliyotlar o da söyliyo pişman oldum vermediğime ama byrda tek devlet var bir yıl ömceden yazdırmam gerekiyor neyse akşam babasının kucağında tv açtık denemek için memesi ağızanda bakalım beni duyuvakmu seslendim doruk gel oğlum anneye dedim kalktı geldi allahım dünyalar benim oldu bu gece steresten değil sevinçten uyumam oğlum benı duyuyor anlıyor allahım hepimizin evlatları iyi olsun herhün en güzel haberlerinizi alayım inş

Denver II testinin sonucunu aldık arkadaşlar. 4 ana grup halinde yapılmış. Sonuçlar şöyle.
2 yaş 10 ay 13 günlük gelişim saptanmıştır. Oğlum tam o kadardı test yapılırken

İnçe motor: akranlarıyla aynı yaş aralığında gözlemlenmiştir

Kaba motor. 1 gerilik saptanmıştır (bisiklete binme) onun dışında yaşıtlarıyla aynı yaş aralığında

Sosyal ve bilişsel gelişim: bir uyarıcı hareket (yapbozları destekle yapabilir) yaşıtlarıyla aynı yaş aralığındadır

Dil gelişimi: 1 gerilik (on farklı kelimeyi yerinde kullanmıştır. 2 tanesine sesli olarak anlaşılır dille cevap vermiştir, sorulan tüm soruları doğru yanıtlamıştır.

Şimdi kafamı karıştıran olay şu. Psikolog dil gelişiminde çok az gerilik Var dedi. Ben de ona, daha hiç konuşmuyor ki nasıl çok az gerilik olabilir dedim. Dil gelişiminde sadece konuşmayı baz almıyoruz vücut dili veya sorulan sorulara doğru yanıt verip vermemesi önemli diyor. Konuşmuyor ama alıcı ve ifade edici dili yaşıtlarıyla aynı dedi. Çok saçma bir test. O teste bakarak mı çocuğa rapor veriyorlar. Bize rapor çıkmazmış o sonuçlara göre. Ama bana göre yaşıtlarından çok geri. Denver testi çok saçma bir testmiŞ beni ikna edemedi.

Komut almada çok zorlanıyor, yaşıtlarını görüyorum 2 yaşında başından geçen olayı anlatacak konuma gelmiş, benimki daha anne demiyor, bir şey istiyorum arkasını dönüp gidiyor beni duymuyor bile.. işitme sorunu da Yok üstelik.
Denver testi yaptıranlar tecrübelerini paylaşırsa çok sevinirim.

Canım üzülme kreş için de acele etme bence.Benim kızım da aynı sizin oğlunuz gibi çok hareketli bir yere girdi mi hemen dolap çekmece karıştırır.Hala da aynı hareketlilik devam.İki buçuk yaşından beri kreşe gidiyor .Hiçbir faydası olmadı her çocuk aynı değil.Bu seneyi seninle geçirsin.Çok stres yapma doyasıya eğlen yavrunla o hareketliyse sen de ol beraber koşun oynayın.Geçen kızımla oynarken gözlerimin içine içine bakıyor o kadar mutlu ki anlatamam gözlerindeki mutluluğu.Hep anne ilgisi bekliyor bizim yavrular ama stresiz ödev gibi değil içten yaşayarak.Sosyallikte önemli ama okulda zor.Eve misafir çağır kuntay arkadaşımızın dediği gibi devamlı görüşeceği yaşıtı birini bul.Kreş işine gelince sene başı ya da erken kayıt dönemi olsa bütün kreşler alırdı.Biraz öğrencileri olunca klasik aynı laflar bizim faydamız olmaz okulumuzda her sınıfta bir tane otizmli var gibi laflar...Bizim kızı anlatmama rağmen kreşe aldılar da ne oldu doğru düzgün ilgilenmediler bile.Ama alırken öyle demiyorlar ilgileniriz.Hatta ben kızımı kendinden küçükler olsun daha oyun grubu olsun diye bir alt sınıfa verecektim yok herşeyi yapıyor çok iyi filan dediler.Ne dedikleri belli değil.Araştırmanı iyi yap canım kreş için.
Cok haklisiniz krese kabul edip ilgilenmezlerse ne anlami var evde yanimda dursun daha iyi.zaten eminim suan cok cok iyi ve vicdanli bir ogretmen olmadigi surece benim oglumla kimse yürekten ilgilenmez.cunku gercekten cok hareketli cok yoruyor.ozel ilgi lazim ona ama bir yandan oyle cana yakin oyle sevimli ki sarilir oper.kafasini gögsüme bastirip sarilir yatar yavrum.krestekiler sorunsuz uslu cocuk ariyorlar belki onlarda hakli ne diyelim.idealist ve hūmanist olmak lazim bu isler icin.belkide boylesi hayirlidir.
sunu bir kez daha cok cok iyi anladim onlarin kreside egitimciside doktoruda terapistide biziz.kimse bizim gibi yürekten sevgiyle bu isi yapamaz bizim yerimize.suan kendimi daha guclu hissediyorum yılmak yok hepimize allah kolaylik versin.

Merhaba. Yapmayın böyle nolur. Sadece kötü insanlara denk gelmişsiniz. Yazınızı okuyunca yüreğimden bir parça koptu gitti. İnsanlar biraz daha nazik ve anlayışlı olsalar bu dünya daha yaşanılası bir dünya olacak buna bir kere daha inandım.

Size bir şey söyliyeyim mi. 5 parmağın beşi bir değil. Siz sadece anlayışsız insanlara denk gelmişsiniz. Nice kreşler biliyorum yeterki yaşı tutsun bunların hepsi can diyip dört elle öğrencilerine sarılan öğretmenler kurumlar var. Biz de gittiğimizde çok korkuyorduk. Ya almazlarsa diye ama aldılar bakalım hem kalacakmıyız o da meçhul belki ileride sorun yaşarız belli mi olur. Herşey kısmet. Allah evlatlarımızın karşısına vicdanlı insani vasıflarını kaybetmemişeri çıkartsın.
Tesekkur ederim allah razi olsun.desteginiz cok degerli

Sevgili kuntay kuntay bizde denver testi yaptık . Hatta her kontrolde istediler sanırm . Ilk özele gittiğimde prof . gerek yok teste yaşıtlarından geride zaten belli demişti . Ama devlet hastanesinde prosedur olarakmi neden bilmiyorum istiyorlar .

Ama maalesef denver sonucunu hiç bir zaman bize vermediler . Denver dan sonra psikolog rapor yazip bilgisayardan dr. a atıyor . Sadece my chat ı elimize vermişlerdi . Ondada otizm belirtisi gözlemlenmemistir yazıyordu .

Zaten bana saçma gelen denver da çocuk her zaman ki gibi davranmadı . Beklemekten sıkıldı . Birinde çok usluydu birinde hırçın. Kelim e testinde konuşma geriligi var dendi ama dil terapisi içinde 4 yaşından önce rapor olmuyormuş .Ocak ayında 4 olacak ozmn tekrar gideceğiz bakalım umiidim rapor çıkması yönünde çünkü dil terapi ücretleri yüksek .

Şuan konuşmamızda soru yok ? Aradığı eşya ne ise "kedi nerede" demez sadece " kedi" der veya" kediyi getir" . Cümleler var ama yaşadığı birseyi anlatmaz. O an için konuşur . "Abla dış fircaliyor" gibi .

Ama bana göre sadece konuşma geriligi değil. Bazı harfleri çıkaramıyor . Takıntıları var. Bunlar değişiyor ama mesela bazı süreler ayakkabı aynı olsun . Dışarda hep sol elimi tutsun . Arabada hep kucağımda dursun . Yani dönem dönem bu takıntılar değişiyor ama var. Rakamlara çok ilgili Ama dr. bunlar için otizm diyemeyiz diyor . Ozaman ne ? Çok iyi durumda çocuklar var rapor almış eğitim gören bilmesem raporu var kimsede inandıramaz.

Ama rapor çıkartmak istiyorsan ben bir kaç rehabilitasyon gezmiştim geçen sene oradakiler siz uğraşmayın biz dr. randevu vs hallederiz demişlerdi. Sanırım kendi tanıdıkları işin ticari boyutu yani . Ve az da olsa gerilik varsa rapor veriyorlar diye duymuştum . kleopat kleopat arkadaşımız mi ? söylemişti yanlış hatırlamıyorsam mesela Silivri devlet hastanesine bile gönderdikleri oluyormus . Yalan olmasın hafızam iyi değil ama öyle birşeyler de duymuştum sanki.

Merhaba 47 aylık oğlum bizde denver test i yaptırmıştık. İnce motorda gerilik sosyal etkileşimde ve dil de gerilik saptanmıştı. Dün gittiğimiz özel eğitim öğretmeni gelişim geriliği ve özgüven sorunu olduğundan bahsetti. Oturduğunuz site de çocuğunuzu aşağıya bırakın gerçek dünyayla yüzleşsin gerekirse dayak yesin hırpalansın ama gerçek dünyaya dönsün resmen pamuklara sarılmış bu cocuk dedi. Eğer özel eğitim almazsanız karşınıza farklı sorunlar çıkar diye de ekledi. Lakin ben görüyorum özel eğitime ihtiyacı olduğunu zaten.

Sizlerde dikkat ettiniz mi bilmiyorum. Bir eğitimcinin dediği diğerini tutmuyor bir doktorun dediği de aynı şekilde. Her halükarda çocuklarımızın yol haritası belli arkadaşlar. Kreş+özel eğitim+evde eğitim ve özel ilgi. Sokağa parka çıkarmak yaşıtlarıyla etkileşimde olmasını sağlamak. Bize verilen tavsiye yalnız kalmayın. Biri sussun biri çocukla konuşsun. İlgi bol ilgi. Zaten tv tablet telefon yasak onları hepimiz biliyoruz. Yalnız her gittiğim uzman şeker ve hazır gıdadan kaçının diye ekliyor.

Durumumu gören herkes bana destek olmaya yardımcı olmaya çalışıyor. Allah a şükür karşıma iyi insanlar çıkıyor. Allah karşımıza vicdanlı mesleki alanında iyi insanlar çıkarsın.

Sevgili kuntay kuntay bizde denver testi yaptık . Hatta her kontrolde istediler sanırm . Ilk özele gittiğimde prof . gerek yok teste yaşıtlarından geride zaten belli demişti . Ama devlet hastanesinde prosedur olarakmi neden bilmiyorum istiyorlar .

Ama maalesef denver sonucunu hiç bir zaman bize vermediler . Denver dan sonra psikolog rapor yazip bilgisayardan dr. a atıyor . Sadece my chat ı elimize vermişlerdi . Ondada otizm belirtisi gözlemlenmemistir yazıyordu .

Zaten bana saçma gelen denver da çocuk her zaman ki gibi davranmadı . Beklemekten sıkıldı . Birinde çok usluydu birinde hırçın. Kelim e testinde konuşma geriligi var dendi ama dil terapisi içinde 4 yaşından önce rapor olmuyormuş .Ocak ayında 4 olacak ozmn tekrar gideceğiz bakalım umiidim rapor çıkması yönünde çünkü dil terapi ücretleri yüksek .

Şuan konuşmamızda soru yok ? Aradığı eşya ne ise "kedi nerede" demez sadece " kedi" der veya" kediyi getir" . Cümleler var ama yaşadığı birseyi anlatmaz. O an için konuşur . "Abla dış fircaliyor" gibi .

Ama bana göre sadece konuşma geriligi değil. Bazı harfleri çıkaramıyor . Takıntıları var. Bunlar değişiyor ama mesela bazı süreler ayakkabı aynı olsun . Dışarda hep sol elimi tutsun . Arabada hep kucağımda dursun . Yani dönem dönem bu takıntılar değişiyor ama var. Rakamlara çok ilgili Ama dr. bunlar için otizm diyemeyiz diyor . Ozaman ne ? Çok iyi durumda çocuklar var rapor almış eğitim gören bilmesem raporu var kimsede inandıramaz.

Ama rapor çıkartmak istiyorsan ben bir kaç rehabilitasyon gezmiştim geçen sene oradakiler siz uğraşmayın biz dr. randevu vs hallederiz demişlerdi. Sanırım kendi tanıdıkları işin ticari boyutu yani . Ve az da olsa gerilik varsa rapor veriyorlar diye duymuştum . kleopat kleopat arkadaşımız mi ? söylemişti yanlış hatırlamıyorsam mesela Silivri devlet hastanesine bile gönderdikleri oluyormus . Yalan olmasın hafızam iyi değil ama öyle birşeyler de duymuştum sanki.

Evet benim gittigim özel egitim merkezi belediyeye ait bir kurum. Onlar silivri de sıra olmadığını her islemi daha rahat yapabileceginizi soyluyolar. En azından Bakırköy kadar yogun degil. Kanuniden randevu almak cok zor. Ama silivri hastanesinin her önüne gelene de rapor verdiklerini sanmıyorum. Çünkü alamayan kisiler oluyor. Bizim gittigimiz kuruma para ile gelenler var. Onlar alamadı mesela. Eğer denilenleri anliyorsa verilen komutlari yapmaya calisiyorsa ya da o komutu anlamasi bile önemli (yapması o kadar onemli degil) raporu vermeyebilirler.

Denwer testinde ne gibi sorular soruyorlar. Benim oglum 30 aylikken yapildi 5 ay geri cikti dimdi 36 ayda kontrolumuz var 36 aydada ayni sorularimi soruyorlar merak ettim.cis egitimi olmadigu icin sosysl ozbskimi geride cikti.ince kaba motorda 5ay geri.dil gelisimi yasinda cikti.

Denwer testinde ne gibi sorular soruyorlar. Benim oglum 30 aylikken yapildi 5 ay geri cikti dimdi 36 ayda kontrolumuz var 36 aydada ayni sorularimi soruyorlar merak ettim.cis egitimi olmadigu icin sosysl ozbskimi geride cikti.ince kaba motorda 5ay geri.dil gelisimi yasinda cikti.
Merhaba
36. Ayda adını soyadını anne baba adını soruyorlar çocuğa üşüdüğünde ne yaparsın diye soruyorlar altında , üstünde ve yanında kavramını bilip bilmediğine bakıyor örneğin annenin sandalyesinin altında bir oyuncak var mı demişti oğluma . Tek ayak üzerinde 1-2 sn durup durmadığına bakıyor kendi kendine giyinip soyunma . Hatırladığım bunlar .

X