Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Esrade sana cevap yazan arkadaşlara sonuna kadar katılıyorum. Zamanla düzelir dedikleri zaman peşini bırakma. Bir taraftan düzelirken, diğer taraftan bakıyorsunuz ki başka takıntılar baş göstermiş. Bunu sadece profesyonel olan ve bu işin eğitimini alan kişiler anlayabilir. Benim oğlumun göz kontağı çok kısıtlıydı mesela onu kendi çabalarımla aştım biraz.

Sevdiği oyuncakları göz hizanızda tutun ve bakmasını isteyin. İlk baktığında bir saniye bakıp gözünü kaçıracaktır bunlar çok normal. Ama size bir saniye bile baksa çoşkulu şekilde alkışlayın hatta onu ödüllendirin. Sonra iki saniye bakacak zamanla sonra üç saniye yavaş yavaş süreyi uzatın ve Sevincinizi abartılı şekilde ona belli edin. Göz çevrenize koyu makyaj yapın ilgi çekmek için veya bir kartona iki delik yapıp gözlerinize koyun boş yerleri. Koyu çerçeveli gözlük bulun camlarını çıkarın gözlerinize bakmasını sağlayın. Ben bunları yaptım. Eğitimcimiz bana çok iyi yapmışsınız zaten bizde aynı yöntemi uyguluyoruz dedi. Ama oyun içinde yapmaya çalışın ve sabit oturduğunda ( mama sandalyesi olabilir) etrafında ilgisini çekecek şeyleri kaldırın ki dikkati dağılmasın. Bu arada bizim göz temasınız şu an kusursuza yakın. İnanın oluyor pes etmek Yok sabır sabır sabır o zaman oluyor. Miniğe iyi çalışmalar

Kusura bakma canım sizin göz temasınız iyiydi başka arkadaşla karıştırdım. Neyse o yazı da orada dursun lazım olur birine:halay:
İşarett parmağı için şu hazır satılan baloncuklardan alın. Hani üfleyince baloncuk çıkaıyor. Elinden tutup işaret parmağıyla patlatmasını sağlayın. Ya da en sevdiği oyuncağımı biraz yukarı koyun işaret ederek bunu mu istiyorsun deyim. Elini tutarak yaptırın ilk başlarda sonra kendisi yavaş yavaş isteyecektir. Çoşkulu sevinme ve ödüllendirme burada da geçerli. Başardığını gördükçe hoşuna gidecek ve size katılacaktır.

Arkadaslar bizimde denver testi yapildi pek olumlu gecmedi motor gelisimi. iyi ama dil gelisimi sıkintili dedi..Cocuk norolojiye gosterin dedi. Bende pazartesi psikiyatriden zarzor randuvu almistim.. bakalim psikiyatri nedicek..Cocuk noroleji emar disinda neler yapio cocuga bilginiz varmi genelde emarmi istiyolar..Ve nasil oluyo?? kizim.22 aylik

Kusura bakma canım sizin göz temasınız iyiydi başka arkadaşla karıştırdım. Neyse o yazı da orada dursun lazım olur birine:halay:
İşarett parmağı için şu hazır satılan baloncuklardan alın. Hani üfleyince baloncuk çıkaıyor. Elinden tutup işaret parmağıyla patlatmasını sağlayın. Ya da en sevdiği oyuncağımı biraz yukarı koyun işaret ederek bunu mu istiyorsun deyim. Elini tutarak yaptırın ilk başlarda sonra kendisi yavaş yavaş isteyecektir. Çoşkulu sevinme ve ödüllendirme burada da geçerli. Başardığını gördükçe hoşuna gidecek ve size katılacaktır.
teşekkür ederim tavsiyelerinizi deneyeceğim muhakkak ;-)

gecen hafta norolojiye goturdum oglumu..yurumesine,reflekslerine,goz temasi olup olmadigina baktilar,bir kac basit komut verdiler kapiyi ac,kapat gibi.bir de bir kac soru yonelttiler,emar filan istemediler bizden olumlu gecti...

oglum 3 yasinda,konusmasi dedigim gibi,cumlelerle kendini ifade edebiliyor basit sorular soruyor egitimcisi bilissel ve sosyal anlamda yasitlariyla ayni seviyede oldugunu soyluyor,ince kaslarda ve dilde gerilik var bunun icin calisacaz ama gecen yila gore cok iyi durumda..bir iki kelimesi vardi sadece suan daha iyi konusmasi ayakkabilarini filan kendisi giyip cikarabiliyor ustunu giyiniyor o konularda hic yuku yok bana algisida cok iyi,ikili uclu yonergeleri anliyor ve yapiyor goz temasi cok iyi,otistik bir kac hareketi vardi(el sallama,parmak ucu yurume gibi,)Su anda bitti onlar sadece takintilarimiz var istedigi bisey olmayinca aglama krizleri hersey duzenli olacak acik cekmece gorse hali yamuk dursa rahatsiz olup duzeltiyor..(bu iyi mi kotu mu bilemedim:))bir de telaffuzlarda hata var bazi sesleri cikartamiyor konustuklarini cogu zaman benden baskasi anlayamiyor bunun icin ilerde dil terapisi alabiliriz.Sakin yanlis anlamayin beni,bir sorun goruyorsaniz en kisa zamanda bir uzmana danisin.Bekleyelim gorelim takdigini uygulamayin kendi kendine duzelme biraz zor oluyor boyle durumlarda destek sart...
içimin rahat etmesi için en kısa zamanda bi dr a götüreceğim tşk ederim.

gecen hafta norolojiye goturdum oglumu..yurumesine,reflekslerine,goz temasi olup olmadigina baktilar,bir kac basit komut verdiler kapiyi ac,kapat gibi.bir de bir kac soru yonelttiler,emar filan istemediler bizden olumlu gecti...
Cok tesekkurler cevabiniz icin..Ben simdi cocuk psikiyatrini iptal edip norolojiyemi gotursem???

Bu arada sunu da belirtmek istiyorum,hep diyordum oglum, bizim ona ogrettigimiz cumleleri kuruyor,kendi cumlelerini kurmuyor diye,son zamanlarda kendiliginden kurmus oldugu cumlelerde azimsanacak kadar degil.Mesela okula gitmedigi gunler neden gitmedik bugun okula diyorum,cunku okul tatil diyor,ablasina sttt sessiz ol ece diyor o da neden diyo,Cunku babam uyuyo diyo bisey alacagi zaman alabilirmiyim anne diyor alamazssin dedigimde Yaa off alacam iste diyo:)parka gidelim diyo Yani duygu ve dusuncelerini de ifade edebiliyor ihtiyaclarinin otesinde..ama yavas yavas daha cok yolumuz var hepimize Allah kolaylik versin...

Arkadaşlar lokman hekim öğretileri otizm grubu var facede
En azından bi girip paylaşımlarını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum
Ben de okuma aşamasındayım uygulamadım henüz

İNSTAGRAMDAN NACİYE AKSU YA ULAŞIN . KENDİSİNİN ÜVEY ÇOCUGU YILLARCA BURADA EGİTİM ALMIŞ MİLYARLAR AKMIŞ RAKAMLAR İNANILMAZ AMA SONUNDA BU ÇOCUK KONUŞAMAZ RAPORU VERMİŞLER VE HİÇ BİR KONUDA GRAM İLERLEME OLMAMIŞ AMA BU KADIN EVDE KENDİ İMKANLARIYLA 3 YILDA ÇOCUGU BÜYÜK ÖLÇÜDE KURTARMIŞ . LÜTFEN İNTERNETTEN BU KADINI ARAŞTIRIN ÖZELDEN YAZIŞINCA TOHUM OTİZMİN GERÇEK AMACINI ANLATIYOR . TAMAMMEN TİCARİ VE KASTEN ÇOCUKLARIN EGİTİMİ AGIRDAN ALINIYOR . 1 SAATLİK ÜCRET 150 TL YANİ 45 DK BU YANİ NE YAPTINIZ DİYORUM BUL TAK OYNADIK DİYO HOCASI ŞAKA GİBİ .

İNSTAGRAMDAN NACİYE AKSU YA ULAŞIN . KENDİSİNİN ÜVEY ÇOCUGU YILLARCA BURADA EGİTİM ALMIŞ MİLYARLAR AKMIŞ RAKAMLAR İNANILMAZ AMA SONUNDA BU ÇOCUK KONUŞAMAZ RAPORU VERMİŞLER VE HİÇ BİR KONUDA GRAM İLERLEME OLMAMIŞ AMA BU KADIN EVDE KENDİ İMKANLARIYLA 3 YILDA ÇOCUGU BÜYÜK ÖLÇÜDE KURTARMIŞ . LÜTFEN İNTERNETTEN BU KADINI ARAŞTIRIN ÖZELDEN YAZIŞINCA TOHUM OTİZMİN GERÇEK AMACINI ANLATIYOR . TAMAMMEN TİCARİ VE KASTEN ÇOCUKLARIN EGİTİMİ AGIRDAN ALINIYOR . 1 SAATLİK ÜCRET 150 TL YANİ 45 DK BU YANİ NE YAPTINIZ DİYORUM BUL TAK OYNADIK DİYO HOCASI ŞAKA GİBİ .

Ben naciye hanımı bi süredir faceden takip ediyorum. Onun yazdıkları bana ışık oldu, kafamdaki bazı sorulara cevap oldu. Çok takdir ediyorum kendisini.

Kendisiyle konuşma fırsatım oldu sagolsun herkese ulaşmaya ve uyarmaya çalışoıyor . Maalesef türkiyede otizm ticaret kapısı olmuş durumda neler biliyorum neler duyuyorum inanamazsınız . Mide bulandırıcı olaylar . En dogrusu kreş ve dogru bir özel egitimci ile evde özel ders . Bu kurumların tamamı ticari . H belki vardır arada iyi olan mesele BERNA BAYIR hoca var hatayda gaps diyeti ve özel egitim uzmanlık alanı ücretsiz danışmanlık yapıyor . Biz istanbuldayız bize Hataydan yardımcı oluyor eger fırsat bulursak hataya gidim oglumu göstermek gibi bir planımız var.

Merhabalar, eğitimden konu açılmışken bende 1-2 cümle yazmak istedim. Başlangıçta ücret olarak pahalı bir eğitimciyle çalıştık, sonrasında gelişimi yavaş bulduğumuz için ders saatlerimizi arttırmak istedik. Çünkü sürekli bişeylerin pekiştirilmesi gerekiyordu. Ücret olarak mütevazi bir öğretmen bulduk ama ders saatlerimiz arttı
Fark varmı derseniz evet var ne yazıkki.. İlk hocamız herşeyi oyunla öğretiyordu çocuk 1 saat dolu dolu eğlenerek vakit geçiriyordu bu hocamız masa başında öğretiyor ve ben sıkıldığını hissediyorum. Ama öğreniyormu derseniz belkide gelişim süreci öyle gelişti bilmiyorum çok şeyde öğretti. Birde biz velilerde hassasız öğretmenin bizimle ilişkiside çok önemli kelimelerini seçerken, bişeyleri anlatırken bizim hassasiyetlerimizi anlamalı.İlk hocamız bunu çok güzel yapıyordu. Bu öğretmenimiz ne yazık ki bana gelişim süreçlerini açıklaması, sonraki hedeflerinden bahsetmesi beni hiç tatmin etmiyor.

Merhabalar, eğitimden konu açılmışken bende 1-2 cümle yazmak istedim. Başlangıçta ücret olarak pahalı bir eğitimciyle çalıştık, sonrasında gelişimi yavaş bulduğumuz için ders saatlerimizi arttırmak istedik. Çünkü sürekli bişeylerin pekiştirilmesi gerekiyordu. Ücret olarak mütevazi bir öğretmen bulduk ama ders saatlerimiz arttı
Fark varmı derseniz evet var ne yazıkki.. İlk hocamız herşeyi oyunla öğretiyordu çocuk 1 saat dolu dolu eğlenerek vakit geçiriyordu bu hocamız masa başında öğretiyor ve ben sıkıldığını hissediyorum. Ama öğreniyormu derseniz belkide gelişim süreci öyle gelişti bilmiyorum çok şeyde öğretti. Birde biz velilerde hassasız öğretmenin bizimle ilişkiside çok önemli kelimelerini seçerken, bişeyleri anlatırken bizim hassasiyetlerimizi anlamalı.İlk hocamız bunu çok güzel yapıyordu. Bu öğretmenimiz ne yazık ki bana gelişim süreçlerini açıklaması, sonraki hedeflerinden bahsetmesi beni hiç tatmin etmiyor.
Peki sorun hiç egitim kurumuna yolladınızmı yoksa sadece özel hocamı ?

X