Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

giriyorlardır canım yazdıklarımız okuyorlardır muhakak

ben bu yazıları okumuyorum artık önceden çok okuyordum gözlerim şişene kadar da ağlardım sende okuma canım benim üzme kendini

evet canım epeydir girmiyorum 2 otizimli çocuk annesi olarak onlarla uğraşmak baya zor okullar açıldı şimdide okullarıyla dersleriyle ilgileniyorum arada bakmaya çalışıyorum allah hepimize kolaylık versin

evet canım epeydir girmiyorum 2 otizimli çocuk annesi olarak onlarla uğraşmak baya zor okullar açıldı şimdide okullarıyla dersleriyle ilgileniyorum arada bakmaya çalışıyorum allah hepimize kolaylık versin

merhaba daha önce yazdıklarınızı okudumda epeydirde girmemişsiniz nedir çocuklarınızın durumu yaşları okulda neler yapıyorsunuz bizlede paylaşırmısınız amin canım amin

merhaba daha önce yazdıklarınızı okudumda epeydirde girmemişsiniz nedir çocuklarınızın durumu yaşları okulda neler yapıyorsunuz bizlede paylaşırmısınız amin canım amin

okumıyım diyorum paat önümde bir sayfa okumadanda geçemiyorum sonra kötü oluyorum ağla ağla dur

pepe nin dergisini aldım bi büfeden çok güzel oyunlar pepe ve şila nin kağattan bebeği be üzerinde resimli balonları birde posterleri var vcd ve dvd şarkıları yakında çıkacakmış

bu akşam migrosa gittik ama yoktu oğlum çok heveslendi koşa koşa gitti sevinççten alıcaz diye büfelere baksın eşim yarın bende çok merak ediyorum

merhaba kızlar
merak etmıssınız benı de eksık olmayın
benım hıc nete gıresım gelmıyo daha kotu oluyorum
elım ayagım bosalıyo
resmen
ya sız ne guzel bı yerlerden baslamıssınız mesafe katedıyosunuz
ben daha hıc bı sey yapmıyorum gunum oglumu sakınlestırmeye calısmakla gecıyo
bı sey ogrenmeye hıc ısteklı degıl
soyledıklerınız cok karısık gelıyo bana
hıc bı sey gelmıyo elımden

kızlar ben sımdı krese vereyımmı yavrumu
yoksa rapor falan cıkmasını mı beklıyıım
kıs da gelıyo kreste cok hasta olurmu
rapor alamzsak rehabılıtasyon merkezlerıne paray lamı gonderıyoruz
bu konuda ınanılmaz cahılım kusura bakmayın nolur

kızlar ben sımdı krese vereyımmı yavrumu
yoksa rapor falan cıkmasını mı beklıyıım
kıs da gelıyo kreste cok hasta olurmu
rapor alamzsak rehabılıtasyon merkezlerıne paray lamı gonderıyoruz
bu konuda ınanılmaz cahılım kusura bakmayın nolur

hoşgeldin canım şimdi bunalımdasın sen çok iyi anlıyorum oğlundan vakit buldukça otizim hakkında bilgiler edin kitaplar var nette de aynı şekilde sen bilinçlen önce otizimi tanı oğluna hak vericeksin sonra hiçbirşeyi isteyerek yapmıyor canım farklı sadece ve otizim aslında nette yazıldığı gibi ömür boyu devam eden bi rahatsızlık değil artık nette ki bilgilerede çok takılma çok eski bilgiler erken eğitim almaya başlayan çoğu otizimli çocuklar normal çocuklarla aynı okullara gidebiliyor meslek okulları bile var onlar için...rehabitilasyon merkezi araştırmaya başlamalısın önce sana göre doğru olan en iyi okulu bulup başlayın hemen raporunuzun çıkmış olması şart değil bizim okulumuzda bunu sağlıyorlar heryer aynımı bilmiyorum ama mesala raporun çıkmasına 2 ay var o çocuğu ayda 8 kere değilde 4 kere ders veriyorlar raporları çıkınca yavaş yavaş düşüyorlar..rapor almazssan ücretli seans başı 120..devlet 8 ders bireysel eğitim veriyor grup da olursa 4 te ordan alıyorsun bireysel eğitim öğretmen ve çocuk birebir eğitim,grupta kendi yaşıtları varsa onlarla birlikte giriyo okulda yaşına kapasitesine uygun çocuk yoksa grup derslerini bireysele çevirebilirsiniz..hepimiz cahildik bu konuda ama şimdi çok şey biliyoruz ne sormaak istiyorsan sor ama kendini ve çocuğunu eve kapatma sakın oğlunu oyun gruplarına yazdırabilirsin yaşı küçük anne çocuk grupları var haftada bi kaç gün araştır oğlunada sanada iyi gelir

bende ilk duyduğumda şoka girmiştim ama biran önce silkelenmek gerekiyor oyun grubuna vermiştim rapor çıkana kadar hiç ilgisini çekmiyordu diğer çocukların ne yaptığı ama bir senede çok yol katettik sen gereken herşeyi yazmışsın canım bencede biran önce kolları sıvamalı kendimden biliyorum ağlamakla eve kapanmakla zaman kaybından başka bişey değil bizim merkezdede senin dediğin gibi yapılıyor rapor çıkmamışsa bile çocuğu geri kalmasın diye eğitime başlatıyorlar mesela bizim raporumuz doldu tekrar bu hafta gidicez ama boş bırakmıyorlar derslere devam ediyolar bu çok iyi evet seans başı 120 ve seans 45dk sürüyor grup daha pahalıymış bizlerede yaz ne sormak istiyorsan çekinme bizlerde geçtik bu yollardan hele ben mahvolmuştum dr otizm dediğinde daha önce ismini bile duymamıştım araştırma yaptığımda şok olmuştum ama gerçekten öle değilmiş düzelebiliyormuş mesela m.köyde bi cafe ve çalışanlar otizmli gençler gidicem oraya mutlaka

merhaba ben daha önce özel egıtım kurumunda calısmıs bır bayanım,su an bebgım oldugu ıcın ısıme dvm etmıyorum,daha once bır arkadasın da soyledıgı gıbı goz temasınız varsa korkmayın cunku otıstık cocuklar goz teması kurmazlar,dıger belırtılere gelınce otıstıklerın cogu cok hareketlı cocuklar olmakla bırlıkte hıperaktıf olması da bır olasılık,reklamlar her cocugun bellı donemde ılgısını ceker bu otıstık oldugunu gostermez.bır kelımeyı sureklı tekrarlıyor ve takıntı halıne getırıyorsa,goz teması kurmuyorsa,bır yerde cok fazla durmaktan sıkılıyorsa otızm den suphelenebılırsınız.yıne de ınsallah degıldır fakat bı özel egıtım ve rehabılıtasyon merkezıne goturup yardım ısteyebılırsınız,özel egıtım ogretmenlerı cocugu gorup sıze bılgı verebılırler.

Prof. Dr. Ahmet Aydın, aşılar ile otizm arasındaki ilişkiyi açıklıyor..

Bazı aşıların içinde bulunan cıvanın (timerosal) otizme neden olup olmadığı tıp dünyasında önemli bir tartışma konusu. Genel kanı bunun bir dedikodu olduğu! 7 Temmuz 1999’da Amerika Pediatri Kurumu (AAP) ve Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi (PHS) bileşik bir toplantı yaparak kesin bir kanıt olmamasına rağmen bir önlem olarak (çok fazla gönüllü olmasalar da) tiomerosalin (cıva) aşılardan çıkartılmasına karar verdiler. O tarihten itibaren ABD’de cıva kademeli olarak aşılardan çıkartıldı. Otizm bulguları aşıları yapıldıktan birkaç yıl sonra (genellikle 3-5 yaşlarında) ortaya çıktığı için sonuçlar 2003’ten sonra alınabilirdi. Nitekim Journal of American Physicians and Surgeons’ın 2006 Mart sayısında yayınlanan araştırmaya göre ABD tarihinde ilk defa otizm azaldı.

Aşı içindeki cıva çıkartılınca otistik çocukların sayısı azaldı!

1990 yıllarından itibaren çocuklarda görülen nörolojik gelişim ve davranış bozukluklarında müthiş bir artış olmuştur. Örneğin günümüzde ABD’de her 6 çocuktan birine bir gelişim/davranış bozukluğu tanısı, her 166 çocuktan birine de otizm tanısı konulmaktadır.

Bu süre zarfında bazı çocuk hekimleri, nörologlar, psikiatristler ve ebeveynler bazı bilimsel ipuçlarına dayanarak otizmdeki bu artıştan önemli ölçüde bazı aşılarda bulanan timerosal adlı cıva bileşiğini ileri sürdüler.

Fakat tıbbi kanaat önderlerinin büyük çoğunluğu ise aşıdaki timerosalin otizme neden olduğu fikrinin bilimsel bir dayanağının olmadığını, bir safsata olduğunu söyleyerek karşıtlarını suçladılar ve aşı firmalarının örtülü ya da açık desteği ile yapılan bazı araştırmaları göstererek kendi haklılıklarını bilimsel olarak kanıtlamaya çalıştılar. Onlara göre tıp ilerledikçe daha önce dikkate alınmayan davranış bozukluklarına da artık teşhis konuluyordu; hastaların sayısı da bu yüzden artıyordu.

Başlangıçta makul gibi görünen bu açıklama yıllar içinde geçerliliğini kaybetti. Çünkü tanı kriterleri aynı kalsa da artış durmuyordu. Bu müthiş artışı izah edecek önemli bir göç dalgası da yoktu. ‘Cıva otizm yapıyor’ diyenler daha fazla taraftar toplar hale geldi. Konu defalarca Amerikan Temsilciler Meclisinde tartışıldı.

Bunun üzerine 7 Temmuz 1999’da Amerika Pediatri Kurumu (AAP) ve Amerika Birleşik Devletleri Halk Sağlığı Servisi (PHS) bileşik bir toplantı yaparak kesin bir kanıt olmamasına rağmen bir önlem olarak (çok fazla gönüllü olmasalar da) tiomerosalin (cıva) aşılardan çıkartılmasına karar verdiler. O tarihten itibaren ABD’de cıva kademeli olarak aşılardan çıkartıldı.

Otizm bulguları aşıları aldıktan birkaç yıl sonra (genellikle 3-5 yaşlarında) ortaya çıktığı için sonuçlar 2003’ten sonra alınabilirdi. Nitekim Journal of American Physicians and Surgeons’ın 2006 Mart sayısında yayınlanan ve Mark ve David Geier (baba-oğul) tarafından kaleme alınan araştırmaya göre ABD tarihinde ilk defa otizm azaldı.

Resmi halk sağlığı verilerini irdeleyen bu çalışmaya göre Californiada 1995 yılında yılda 120 civarında olan ‘ortaya çıkan yeni otistik çocuk sayısı’ 2000’de 600’e ve 2003 yılında 800’e fırlamıştır. 2006’nın başında vaka sayısı 1000’in üzerinde beklenirken 620’ye inmiştir. Yani reel olarak %22, beklenilen sayıya göre ise %40 kadar azalmıştır.

Yıl

Yeni Ortaya çıkan olgu sayısı

1995
2000
2003
2006

120
600
800
620*

*Beklenen sayı 1000’in üzeri

TÜRKİYEDE AŞI HABERLERİ

Geçen yıla kadar Türkiye’de aşıların otizme yol açabileceğine dair haberler hiç yok değilse de son derece azdı. Konu 28 Ağustos 2005 Vatan Gazetesi’nde ‘Korkunç şüphe’ 30 Ağustos 2005 Sabah Gazetesi’nde ise ‘ Aşı kurbanları’ başlığı ile manşete çıktı. Haber büyük yankı uyandırdı. Bu sırada bazı üniversite kuruluşları, pediatri dernekleri ve Tabip odaları bilimsel (!) verilere dayalı açıklamalarında hiçbir tehlikenin olmadığını, aşılardaki cıvanın düşük miktarda olduğunu, bir midyeninkinden daha az cıva içerdiğini söyleyerek aşı karşıtlarını yerin dibine batırdılar. Hatta bu tarz düşünenleri aşı düşmanı ilan edip ‘halkın sağlığını tehlikeye atmakla’ suçladılar.

Fakat ABD ve Avrupa ülkeleri bu tip aşıları niçin yasaklamışlardı? ABD ve Danimarka’daki aşı firmalarının ısmarladıkları ve sonuçlarını tahrif ettikleri araştırmaları bilimsel dayanak olarak ileri süren ülkemizin kanaat erbapları, ‘cıva otizme yol açabilir’ diyenleri aşı düşmanı ilan edip suçladılar. Peki bu üretici ülkeler, ucuz bir koruyucu olmasına rağmen kendi ülkelerinde sattıkları aşılardan cıvayı niye çıkartmışlardı? Bizimkiler kraldan çok kralcılar ya da bu konuda çok bilgisizler. İki durum da çok kötü.

Karşı tarafa çamur atmak kolaydı, fakat otistik anne babaları ikna etmek mümkün görünmüyordu. Çünkü ateş düştüğü yeri yakıyordu. Birçok yüksek eğitimli ebeveyn, psikiatrlarının ‘bu safsatalarla uğraşmayın ‘ diye itiraz etmelerine rağmen çocuklarına detoksifikasyon işlemleri ve hiperbarik oksijen tedavisi yaptırıyorlar, özel diyetler uyguluyorlar ve çoğu kez de fayda görüyorlardı!

Hurafelere hiç de inanmayan bu insanlar hekimlerinden umut kestikleri için internette okuduğu şeyleri çocuklarına kendileri uygulamak zorunda kaldılar. Halbuki uygulamak istedikleri şeyler, DAN protokolü, son derece de bilimseldi. Neyse ki önlerinde örnek alacakları nükleer tıp uzmanı Dr. Cem Kınacı gibi idealist bilim adamları da vardı. Gazetede çıkan haberlerden sonra birçok otistik çocuk ebeveyni kendi çocuklarının başına gelenlerin başkalarının çocuklarının başına gelmemesi için Sağlık Bakanlığına müracaat ettiler. Yoğun baskı altında kalan Sağlık Bakanlığı geçen ağustosta bir açıklama yaparak bundan sonra timerosal içermeyen aşıların kullanılacağına dair söz verdi. Neyse bu da önemli bir ilerlemeydi. Artık mızrak çuvala sığmıyordu.

1980’li yılların ortalarında sadece karma (difteri-tetanoz-boğmaca), çocuk felci ve kızamık aşıları uygulanıyordu ve bunlardan sadece karma aşı cıva (timerosal) içeriyordu. İki yaşına kadar 4 kere aşılanan çocuk ortalama (4x25)= 100 μg timerosal alıyordu. 1990 yıllarının başında menenjit (HiB) ve sarılık (Hepatit B) aşıları da rutin aşılar arasına katıldı. Böylece 2 yaşındaki bir çocuğun enjeksiyon yolu ile aldığı cıva miktarı 100 μg’dan 237.5 μg’a yükselmiş oldu.

(Bak Tablo 1)

Çoklu dozlarla yapılan toplu aşılamalarda ise tehlike daha da büyüyordu. Çünkü aşı şişesi iyi çalkalanmadıysa şişenin sonunda kalan bölümü alanlardaki cıva miktarı daha da yükseliyordu.

Tablo 1. Aşıların içerdiği cıva miktarları

Yıl

Aşı
Cıva/doz
Doz sayısı
Toplam cıva
Kümülatif cıva

1980 ortaları

1980 sonları

1990 başları

Karma (DTP)

Menenjit (HiB)

Sarılık (Hepatit B)

25 μg

25 μg

12.5 μg

4
4
3

100 μg

100 μg

37.5 μg

100 μg

200 μg

237.5 μg

ALINTI

üzülme canım yaa görüştünmü dr omu dedi ilaç diye

doktor ilacı bana 5 ayda vermişti ama ben almadım kıyamadım kuzucuğuma eşimde bende karşıyız ilaca ama öğretmen hiç oturmadığını hep hareket halinde olduğunu söyledi bugün ve cuma günü çok yaramazmış ondan önce bu kadar değildi dedi ortama iyice alıştığı için mi bilmiyorum ki okulda arkadaşı oyuncağa elinden aldı diye ona vurmuş çocuğunda gözlüğü varmış gözünde alnına gelmiş gözlük alnı şişmiş ben mahfoldum üzüntüden annesinden kaç kere özür diledim anlayışlı bir hanımdı allah razı olsun olabilir çocuk onlar dedi..öğretmene söyledim elinden oyuncağa zorla alırlarsa vurma huyu var çocukları tembihleyin dedim isteyince verir benim oğlum ama zorla elinden çekilince kızıyo özel eğitim öğretmeni ile konuştum oda ilaç taraftarı değil ama böyle devam ederse ne yaparım ben aklım başımda değil çok mutsuzum

ahmet aydının bu yazılarını okudum kendisinede sormuştum hatta otizimle gerçekten ilişkilimi aşılar diye güldü bana yazdığımla kaldım diye ispat edemiyor sanırım

ne yazacağımı bilemedim canım yaa oyuncak konusunda bütün çocuklar bu şekilde yani çoğunluğu vermek istemez benimki isteyincede vermiyo sevdiği şey olunca valla bilemedim ne diyim sana ama üzülmek çare olmuyor biliyorsun yıpratma kendini

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…