Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

bugün iyiymiş okulda sulu boya yapmış oyun hamuru oynamışlar sabah giderken yanına gülen yüzlü stıcker yapışkanları götürdü öğretmen hepsinin tişörütüne yapıştırmış arkadaşları teşekkür etmiş hoşuna gitti dedi öğretmen bugün iyiydi ama ya sonra

sanırım ilaca başlıycaz oğlum çok hiperaktif okulda hiç oturmuyormuş

ilaç gerçekten kötü çocukları resmen uyuşturuyor hele ki R harfı ile başlayan malum ilaç. bireyselde çocuk başka alemlerde oluyor dersi duymuyor bile canım öncelikle üzülme elinden geldiği kadar oğlunun enerjisini atmasını sağla mesela gezdir dolaştır tabi yürüyerek oyun parklarına götür mesela bol bol zıplasın koşsun. ama yine olmuyorsa çok çok az dozda ver

uyuşturmak aman allahım hiç istemiyorum bunu allahım buna mecbur etme nolur beni r harfi ile başlayan ilaç evet böbreklere de zarar veriyormuş obeziteye yol açıyormuş buna hakkım yok diye düşünüyorum ama zaman ne gösterecek bilmiyorum

inş böyle devam eder çikolata filanda verme yiyormu bilmiyorum ama enerji yapıyorya

çok çikolata yediği söylenemez zaten yemek bile çok yemek iştahsız çöp gibi hep zorla yemek yediriyorum nerden buluyor bukadar enerji bilmiyorum

benimkide devamlı hareket halinde bitek sevdiği çizgi filmi izlerken bide yemek yedirirken oturuyor bakalım biz ne yapıcaz ooof of düşün düşün deli olucam ama bi taraftan başka çocuklarada bakıyorum geneli böyle kural ne demek biliyormu senin oğlun biliyorsa çünkü konuştuğunu anlıyor değilmi anlatsan sık sık ne bileyim

anlamaz olurmu hiç öyle bir anlıyorki üzerine düşünce daha çok yapıyor birşeyi dikkat çekmeye çalışıyo.. o gün arkadaşına vurduğu için çok kızdım eve gelince bütün gün anlattım sakın bidaha vurma annecim dedim arkadaşın çok üzülür öğretmenin üzülür ben üzlürüm arkadaşının anneside üzülür kızına vurmuş diye dedim oğlumda üzgün üzgün dinledi bana söz ver dedim söz annecim dedi arkadaşı sevicem gel beraber oyun oynuyalım diycem dedi..ama ertesi gün aynı kıza yine vurmuş oda bizimkine vurmuş gözünü tırmalamış kızda şımarık bişeye benziyo eve gelince yine kızdım niye vurdun yine dedim ama o yamazlık yapıyo dil çıkarıyo dedi hem vurma huyu hemde hiperaktive var anlıycağan.onunla çok konuşuncada daha çok yapıyo gibi geldi bana uykusunda bile arakadaşa vurma güzel güzel oyna diye sayıklıyodu az önce

en son doktora gittiğimizde ben çok hiperaktif yerinde durmuyo demiştim doktoraa oda değil 15 dk oturuyo masada kalkmadı dedi ben deidm önünde değişik bişeyler var ortam değişik ama evde böyle değil demiştim siz bilrsiniz yine deyip bana ilaç yazmıştı ama almadık özel kreşte böyle şikayetler almadım vurma yada yerinde durmuyo diye ama bu okul devlet 23 öğrenci ve tek öğretmen var merak ediyorum acaba hepsi yerinde oturuyormu yada hiçmi birbirlerine vurmuyorlar 4 yaşındaki çocuktan bahsediyoruz burda

vurmaz olurlarmı canım yaaa benim büyük oğlumdan her gün şikayet alırdım şuna vurdu bunu dövdü diye ama benimkide ben öle demiştim kendini koru kimseye vurma ama vuruncada öğretmene şikayet et ediyorum inkar ediyolar diyordu yada yanlızken bişey yok öğretmeni görünce ağlamaya başlıyolarmış benimkide vurunca o zaman çocuk haklı birde yalan sölemekten çok korkardı bende dedim ilk vuran sen olmada küçükten alışıyolar yalana hileye bi kere birine vurmuş vurdu diye ağlamadı diyor öğretmeni görünce başlamış ağlamaya ne biçim yetiştiriyolarsa bilemiyorum hem çocuğu tahrik et hemde ağlamaya başla üste çık daha sonra hiç karışmadım bizim öğretmende dayakçıydı bi kere geldi burnunun yanı morarmış tabi ben dururmuyum hiç bi zaman ona yüz vermedim ama gizliden öğretmenle görüştüm yok ben az vurdum bilmemne dedim morarmış ayrıca hiç yalan konuşmazdı yavrum eşimde dayanamaz aradı filan müdürle papaz olduk neyseki arada tanıdık filan vardıda tatlıya bağlandı daha sonra hiç vurmadı ben sıkı takipteydim zaten şimdi özel durumuda biliyorya öğretmeniniz çocuk tahrik altında bile yapmış olsa suçlu

canım haklısın bende ilkokula giderken az dayak yemedim sonra vurmayıda öğrendim biyere kadar dayak yemekte değilmi :)) oğlum bana okulda ne olup bitse anlatıyor öğretmene söyledim o bile şaşırdı baksen laftamı taşırmış diye niye vurdun oğlum diyorum neden vuruyosun:84::84:yaramazlık yapıyo dil çıkarıyo diyo dedim öğretmene o zaman bu ikisini birbirinden uzak tutucaksın diğer çocuklara neden vurmuyor özellikle gidip o kıza vuruyo hep :26:bide öğretmen sana kızdımı dedim kafama vurdu dedi bağarmış yapmaaaaaa vurmaaaaaa dedim sanaaaaa aynen böyle uzatıp taklidini yapıyo öğretmene dedim k..n dedi öğretmen kafama vurdu yok canım olurmu hiç höyle şey dedi ama kesin vurdu bence içim hiç rahat değil okuldan soğudum artık ben bugün özel eğitim dersimizde vardı sormuş oğluma öğretmen sana kızıyomu demiş vurmmaaaa yapmaaa diyo demiş çocuğumun içine işledi artık hep aynı hikaye vurma oğlum yapma oğlum oysa biz evde ne kadar mutluyuz çocuğumla

canım benim ne kadar etkilenmiş şu dayakçı öğretmenlere sinir oluyorum yine eski günlere döndüm iyice sinir oldum daha ilkokul bile değil daha anne çocuğu onlar küçücük sen evde parmakla dokunmaya kork incitmemek için elin kızı veya oğlu kocaman insanlar senin canına vursunlar sanki benim çocuğuma vurdular kadar sinirlendim ne hakla kimin verdiği hakla vurursun yaa bunun açıklaması olmaz kesinlikle ne kadar sinirlenirsen sinirlen bunlar koca adammı evdeki gibi koruyamıyoruz işte maalesef

canım benim bütün öğretmenler böyle değil tabiki benim ilkokul öğretmenim yaşıyorsa kulakları çınlasın öldüyde nur içinde yatsın hiç dövmezdi kulak çekerdi hafiften en son 10yıl oldu gördüm zaten bizi okutup emekli olmuştu oğlumuda gördü keşke bütün öğretmenler böyle olsa

insanlık merhamet ölmüş canım artık allah evlatlarımızı hayırlı insanlarla karşılaştırsın öğretmen oğlumun herşeyi anlattığına inandı bence artık csaret edermi bilmiyorum bidaha duyarsam direk müdüre giderim zaten sen bu yollardan geçmişsin büyük oğlun okullu ben bu yıl devlet okulları ile yeni tanıştım şimdiden soğudum ama bir sınıtfa 23 çocuk ve hepsi 4 yaş demiyorlar birtane stajer öğretmen gelsin bu sınıflara diye sonra okul öncesi eğitim şart yok baba beni okula gönder erken teşhis hayat kurtarır deyip atıp tutuyorlar

benim öğretmenim yaşıyor facede görüyorum ben hiç dayak yemedim öğretmenimden ilkokuldayken hepbaşka büyük sınıf çocuklarından yerdim bikere bi kız beni tuvalette sıkıştırıp ne biçim dövmüştü senin gözlerin niye yeşil dedikıskandı herhalde beni

merhamet ne güzel bi kelime değilmi ama yok evet ben çok uğraştım 5yıl beraber gittim geldim oğlum için okul aile birliğine girdim 5asil 5yedek bilmemne sanki çok önemliymiş gibi toplantılara gittim aile birliğinin hiç gerekli bişey değil sadece çağarıyor müdür bey şunu imzala bunu imzala yok banka kağatları hiç uğraşılacak şeyler değil ama çocuğum için en azından okula rahat girip çıkıyordum öğretmenler tanıyordu bizim öğretmende aslında ziraat mühendisliği okumuş ee iş yok öğretmenlik yapıyordu adam bide okadar yardım ediyordum birgün geldi oğlan baktım kaşınıyor bu yaşıma kadar bit pire bilmedim ama onuda öğrendim hemen okula gittim adam anlamıyorki her hafta ben bi arkadaşımla gidiyordum bit taramaya çocukların kafasında ayrıca biraz dans konusunda yetenekliyimdir ayıp sölemesi her sene 23nisanda ben hazırlayıp çalıştırdım çocukları son senemizde müdürede hediye aldık öğretmene alırken bahçede yaptık son gösterimizi en son oyunuda öğretmenide aldırdım çocuklara bende oynadım baktım bütün öğretmenler kalkmış müdür beyin bikaç kelimesi olayı özetledi bakalım m....n bey nerde bulacak bir daha sizin gibi veliyi dedi
sende maşallah ama canım kıskanılmayak biri değilsin eşini tebrik ediyorum zevk konusunda

müdür doğru söylemiş vallahi baksana dans eğitimi bile vermişsin tebrik ediyorum seni okul aile birliği taa benim zamanımda vardı ama annem babam çalıştıkları hiç katılmamışlardı sen iyi yapmışsın çocuğunu kollamışsın gözetlemişsin...bana diyene bak asıl senin eşin seni çok kıskanıyordur eminim 3 çocuğun var ama maşallahın var canım benim 3 çocuğum olsa ayakta duracak mecalim kalmaz herhalde ne evime bakabilirim ne aynaya sen hiç salmamışsın kendini bravo gerçekten

ay canım benim teşekkürler bende bi ara baya bi saldım baktım olmuyo kendimi mutsuz hissediyorum saçımı taramaya bile üşenir olmuştum heleki a...dan sonra ama kendimi salmakta çare olmuyor sıvadım kolları önce kilolardan başladım senin allahtan kilo problemin yok ne güzel inceciksin maşallah kıskanma konusu rahattım çünkü şişkoydum ama şimdi iyice bayıltıyor insanın kendine güveni geliyor herşeyi giymek istiyorum geçen bi elbise aldım yıllardır hasret kaldığım biraz diz üstü straplez giydim dedim nasıl cevap şu sen bunu nerde giymeyi düşünüyorsun dedim evde

aynen bende öyleydim ne şaç tarama ne birşey insan içine bile çıkmıyordum ki ama biryerden başlamak gerekiyor bizim psikolojimiz çocuklakarada geçiyor çünkü ne iyi etmişsin zayıflamakla gerçekten çok güzel yakışmışş ben fark ettim resimlerinden erkekler sorar öyle kıyaftleri görünce bunu nerde giyceksin diye ben evde giycem diyince eşimin hoşuna gidiyo dışarda dekolteye asla izin vermez tişörtün yakası açık olsa bile çekiştirip duruyo beni.evde giyeriz bizde

merhaba arkadaşlar benim oğlum geçen kalkmış yatağından bana seslendi annee bende içeri girmeden efendiiimm bu 8_10 kere tekrarlandı anneee efendiiiim ve gülüşme sesi tekrar aynı devam etti ve ertesi gün babası arabayı parkederken cama koştu veee baba dedi aynı günün akşamı babası yatoyor yakak odasına girdi bebeğim babasını yatakta görünce yine baktı vee yine baba dedi öğretmene anlattım kız sevincinden ağlayacaktı neredeyse artık bilinçli sesleniyor ne zaman odaya girsem anne diyor benim annesi olduğumu biliyor
yarında hastanede randevumuz var psikologta malum raporumuz bitti bakalım neler diyecek allahım şükürler olsun sana

benim oğlum da kreşe yeni başladı ,kaynaştırma öğrencisi olarak gidiyor.tuvalet eğitimi var mı? bir de kreşte kaç saat kalıyor ? oğlum şu an en fazla 2 saat kalıyor.ayrıca 1 ders saati de destek eğitim odasında başka bir öğretmenden bireysel ders alacak. yalnız bizim tuvalet eğitimimiz yok ve devlet kreşinde alt alma durumu yok .öğretmen kaka saatlerini değiştirin dedi.tuvalet eğitiminiz yoksa bu olayı nasıl çözdünüz diye soracaktım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…