Davranış Bozuklukları Otizm

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
melodicim çok sevindim böyle böyle alışıcak işte senin kuzu küçücükmüş daha bizde aynı bu zamanlar başlamıştık eğitime o günden bu güne neler değişti ben çok yoruldum ama oğlum için herşeye değer..bu akşamda kayınavlidemler görümcemin oğlu bizdeydi oğlum çok eğlendi ağbisi ile 9 yaşında odasından ona sesleniyo can ağbi gel buraya diyo ouncaklarını gösteriyo ona aslan oldum diyo aslan sesi çıkarıyo..namaz kılıyo bide allahım ölüyoruz gülmekten selam veriyo yere yatıp allah diye bağarıyo en son amin yapıyo tespihimi getir diyo bide annemden öğrenmiş

aaay gözümün önünde canlandırdımda dediklerini ne güzeeel maşallah benimkide kardeşi yeni yeni yürümeye başladı garibine gidiyor heralde kardeşi yürürken kıkır kıkır gülüyor beraber koşturuyolar ve omuzundan tutup oturtmaya çalışıyor kardeşini amin dedinde aklıma geldi ezan okunurken hep amin deyip elini yüzüne sürdürüyordum benimkide şimdi kendisi yapıyo bide amiiii diyor daha iyi günlerinide görücez inş biz baya erken başlamışız eğitime işte erken eğitimin önemi 25 aylıktı biz başladığımızda şimdi 33 aylık yani 8 ayda bu kadar yol aldık büyük başarı

sen daha şanslısın canım hem ağbi hem kardeş var onların çok faydası var hep yeni şeyler öğreniyor hele küçüğü de konuşmaya başlasın gör bak herşey normale dönücek 8 ay diyorsun 8 ayda bu kadar büyük gelişim göstermesi süper okul çağına gelinceye kadar hiçbişeyi kalmıycak allahın izni ile..otizim postası diye bir blog var takip ediyormusun orda bir anne mail yazmış uzmanın yazdığı cevap okadar hoşuma gittiki bulamazssan özelden yazıyım sana

Son düzenleme:

bakıyım hemen ama sen yinede at istersen bulamazsam

gönderdim canım özelden bu sitenin yazarı sarp bey çok eskiden bizim okul daha yeni kurulduğunda bizim okulda öğretmenmiş bende ordan duydum takip ediyorum yazdıklarını

gönderdim canım özelden bu sitenin yazarı sarp bey çok eskiden bizim okul daha yeni kurulduğunda bizim okulda öğretmenmiş bende ordan duydum takip ediyorum yazdıklarını

evet okudum yazılanları sanki kendimi okudum bütün hareketlerini gözlüyorum bende ama dr dedikleri çok mantıklı geldi kim ilgi beklemezki hele çocuklar bende biraz fazla sıkıyorum koruyuculuk filan işte eğitime gittiğimizde kıyamıyordum 2kat çıkmasına kucağıma alıyordum ama öğretmeni izin vermedi daha sonra kendi inip çıksın diye bizde öle yapıyoruz her ağladığında her dediğini yapmayın bunu size karşı kullanır çok akıllı aslında dediklerimizide anlıyor yanında bu konuları konuşmayın dedi bizde öle yapmaya çalışıyoruz

meraba kızlar nasılsınız bizim yiğitte bı kere koçtaşa gıtmıstık anam yıktı yıktı ama şimdi alıstı kalabalıga okaar alıstıkı yoldan gecen ablalarını durdurup cubuklarını alıyo kacıyo yüzsüz biraz adamların belıne vuruyo ben yakalayamıyorum cok hareketlı 10 dakıkalık yolu onunla 1 saatte gelıyoz cocuk görsun takılı pesıne vurmaca oynuyo beım oglanda 26 aylık melodıcım cokmasumun dedıgı gıbı kardes olması abı olması cok güzel avantaj bızım ev in gibi anne baba hiç akrabada yok sansısız bu konuda senınkı cok güzel yol kat etmiş cokmasumum evet insan yoruluyo en cokta düşünmek yoruyo Allahın ıznıyle hepımız ektiğimizi bir gun bıcecegız gec olsunda güç olmasın hazıranın 4 unde kres gösterısı var palyanco olacak oglum bılıyorum durmuyacak cok fazla bişiy beklemıyom zaten ama arkadaslarından ayrı kalmasın dıye katılsın dedım en fazla bagırı cagırır :44:

Annelere okuyun lütfen

Gelişimi normal olan çocukların anneleri, aslında kendilerine nasıl bir hediye verildiğinin farkında dahi değiller. Bazen öylesine sıradan konularda kendini ve çocuğunu üzen anneler görüyorum ki çığlık çığlığa bağırmak geliyor içimden.

Çocuğu peynir yemiyor diye üzülüyor bir anne, sadece peynir, çünkü onun dışında herşeyi yiyor çocuk. Gelişimi farklı olan çocukların çoğu ise sadece birkaç yemeği kabul ediyor menülerinde. Bizim gibi özel diyet yapanlar ise değil peynir, içinde herhangi bir süt ürünü olan hiçbir şeyi sokmuyor evine.

Bir anne, eşinin 40 yaşında diyet yapmak zorunda olduğunu ve çok genç olduğunu anlatıyor. Benim 4 yaşındaki yavrum ise 2 yaşından beri diyetsiz tek bir gün geçirmiyor.

Bir başka anne ise çocuğu bir iki kelimeyi doğru telaffuz etmiyor diye ne yapacağını bilemiyor. Oysa ki gelişimi farklı olan bir çocuktan tek bir kelime duymak için saatlerce terapi veriliyor, günlerce gözyaşı dökülüyor. Bazen ise sadece tek bir 'anne' duymak için bir ömür bekleniyor...

Bir aile çocukları için hangi okulu seçeceklerine karar vermek için okul okul dolaşıyor, yemek listesinden öğretmenlerin diplomalarına kadar tüm detayları inceliyor. Gelişi farklı olan bir çocuğun ailesi ise kendilerini kabul edebilecek tek bir okul bulmak için aylar, yıllar harcıyor.

'Çok yaramaz benim çocuğum' diyor bir anne... 'Çok yaramaz' çünkü oyuncağını paylaşmak istemiyor, sürekli parkta oynamak istiyor, oyuncaklarını dağıtıyor, toplamıyor. Diğer yanda gelişimi farklı bir çocuğa oyuncaklarla ve arkadaşlarla nasıl oynanacağı öğretiliyor. Bilmiyor çünkü, bebekle nasıl oynanır, legolar üst üste nasıl konur, hayvanlar nasıl konuşturulur...

Hayat çok garip. Birisi için 'sorun' gibi görünen şey bir başkası için öylesine uzak bir hayal ki. Keşke anneler, ellerindeki hediyenin farkına varabilse... Sıradan küçük sorunları dert etmek yerine çocuklarına sarılıp şükredebilse..

alıntıdır

çok hoşuma gitti paylaşmak istedim sizinle

Son düzenleme:
çok güzel anlatılmış çokmasum cuğum tşklr paylaştığın için yazacak tek kelime bulamıyorum zaten bu yazılanların üstüne lafta yok

ben ilk okuuğumda çok duygulandım uzun zaman önceydi hatta konu bile açtım kk da ilgilenen pek olmamıştı

birde bişey sormak istiyorum çokmasumcum senin oğluna herhangi bi test filan yaıldımı ağar metaller konusunu biliyorsun bunun için bi araştırma yapıldımı yapıldıysa nasıl oluyor saçtan ve kandan bakılıyormuş bunun incelenmesini dr istiyor yoksa bizmi istememiz gerekiyor

o kadar çok kaba olacak ama geyik konu varken kimse ciddi konularla ilgilenmiyor

kesinlikle canım

cerrahpaşada ahmet aydına gittim ben geçen sene ağır metal testi yaptırdım okuldan velilerden duyuyodum çünkü diyet yapanlar çok var bende diyet yaparım falan diye düşündüm sonra dedim doktora danışmadan olmaz ahmet aydının muayenesine gittim özel olarak sonra o testlerimizi yaptı kan testi istedi ama hiç bişey çıkmadı diyet uygulaması yapmayın dedi yani hiçbir yiyecekten mahrum değiliz çok şükür ağır metal birikimi vs hepsi temiz çıktı

çok güzel bende yaptırmak istiyorumda merak ettim sorucam hep unutuyorum evet ahmet aydını duydum otizmle ilgili konuları okurken birde çocuk dr muza sordum oda cerrahpaşada yapılabilir deyip ahmet aydının ismini vermişti öğretmenimizde çikolata vermiş sonra pişman olmuş acaba diyet yapıyormu diye çokta seviyor çikolatayı bi zararı olduğunu düşünmüyorum tam tersi sinirliyse verince sakinleşiyor

benim oğlumda çikolata çok sever ama yedikçe kuduruyo çocuk ordan oraya zıplıyo mutlu oldukları kesin enerji tavan yapıyobizde bişey çıkmayınca diyet yapmadık ama ahmet bey keçi sütü içmemizi önermişti inek sütüne göre daha faydalıymış inek sütü vermeyin dedi ama benim oğlum zaten süt içmeyi bıraktı

süt benimkide sevmiyor ama devam sütünü gece uykudayken farkına varmıyor emziğini çıkarıp biberonla veriyorum lıkır lıkır içiyor bu sabahta babasıyla kahvaltı yapmaya gitmişler ikisi biz uyurken çay içmiş poça yemiş evet enerji hiiiiç eksilmiyor daima ayaktayız faaliyet halinde bugün çok yoruldu ama alışveriş merkezindeki gibi korku dolu gözlerle bakmadı etrafına çayır çimeni seviyor taklaaaa diyorum başını yere eğiyor popo havada yana atlıyor çamlıca çok güzeldi bugün havada öyle iyi geldi orman havası toprak enerjiyi alırmışya

siz daha bebeksiniz canım ya faceden gördüm yeni resimlerinizi çok küçük daha süt bebeği o kıyamam canım yavrum hereketli olsun boşver ben bi ara çok taktım bunu kafaya ama bakıyorum bütün çocuklar öyle arkadaşlarımın çocukları falan koltuk tepesinden inmiyorlar hiçte rahatsız değiller bende hiç bişey demiyorum artık hatta bende onunla beraber zıplıyorum atlıyorum ama okulda çok yapmıyomuş öğretmeni koşma otur deyince dinliyomuş sözünü ama oturduğu yerdede kıpır kıpır biz annemdeydik bugün yiğenlerim vardı onlarla çok eğlendi forma aldı babası fenerbahçe yolda gelirken şankiyon şankiyon fenerbahçe şankiyon diye bağıra bağıra geldi

canım yaa amaaan hareketli olsunlar boşver bende önemsemiyorum artık dağanıklığada alıştım topla topla yine aynı canları saolsunda koştursunlar evet çoğu çocuk hareketli zaten bunda anormal bi durum yok hatta benim büyük oğlan masa tepelerinden inmezdi hiç canları saolsun onlardan kıymetlimi şankiyon hee maşallah allah nazarlardan korusun

Posted in | 11:06 | by Gülnurum

Bireylerin en önemli öğretmenileri aileleridir. Ne kadar yoğun eğitim alınırsa alınsın, evde yapılan çalışmalar ve sergilenen tutumlar bireyin yaşamını ve bağımsızlık yolunda giden çalışmalarını önemli ölçüde etkilemektedir.
Anne-baba çocuğunun yapabildiklerini ve yapamadıklarını iyi gözlemlemeli, çocuğu ihtiyaç duyduğu eğitimi alırken kendisinin de sorumlu olduğunu bilmeli, çocuğuna fırsatlar tanıyarak bağımsız yaşama hazırlayabilmelidir.

Çocuklarımızın problemi ne olursa olsun, öncelikle bir çocuk olduğunu lütfen unutmayalım!

Yaşı daha büyük olan çocuklarımızın da potansiyeline inanmaktan vazgeçmeyelim!

Aşağıda çocuğunuzla beraberken size yardımcı olacak önerilerin olduğu bir liste bulacaksınız. Burada belirtilenleri uygulamaya çalışın ve not tutun. Çocuğunuzun öğrenmesinin ve öğrendiklerini göstermesinin nasıl farklılaştığını siz de göreceksiniz!

ÇOCUĞUNUZA FIRSAT VERDİKÇE GELİŞME SAĞLAYACAĞINIZI UNUTMAYINIZ!
DENGE: Basit al- ver ilişkisi oluşturun, karşılıklı sıra alın, eşit oranda bir şeyler yapın.

AZALTIN

Çocuğu beklememek

Çocuktan daha fazla şey yapmak

Çocuktan daha fazla onunla iletişim

Kurmak

Tüm kararları almak, çocuğa seçenek sunmamak

Çocuğun oyun esnasında tüm kontrolü ele geçirmesi

Oyun esnasın tüm kontrolü ele geçirmek

Çocuğun aktivite ya da oyun bitmeden her zaman bırakmasına izin vermek

Oyunlara yeterince katılmaması

gerekli yerde açıklama yapmaması

ARTTIRIN

Beklemek

Çocuğun yaptığı kadarını yapmak

Çocuğun kurduğu iletişim kadar onunla iletişim kurmak

Ortak karar almak, beraber seçim yapmak

Sıra almak

Çocuğun baskın olmamasına dikkat etmek

Katılımcı olmak

Çocuğunun ilgi süresini her geçen gün biraz daha uzatmak

Baskın olmamaya dikkat etmek

Gerekli yerde açıklamalar yapmak

EŞLEME: Çocuğuzun öğrenmesi için onun yapabileceği yollardan gidin.

AZALTIN

Çocuğun yapamayacağı şeyleri yapmak

Çocuğun oynayamayacağı şekilde onunla oynamak

Sürekli gözlemci durumunda olmak

Çocuğun aktivitesiyle ilgili olmayan bir şeyle oynamaya çalışmak

Oynamaktan çok konuşmak

Çocuğun deneyimleri dışında yeni şeylerle oynamak

İmkânsızı istemek ve beklemek

Yapabileceğinden daha azını beklemek

Çocuğu fazla uyarmak

Çocuğu az uyarmak

ARTTIRIN

Çocuğun yapabileceklerini yapma

Çocuğun oynayabileceği şekilde oynama

Çocuğun oyun arkadaşı olma

Çocuğun aktivitesine uygun oyunlar seçmek ve oynamak

Çocuğa yeni oyunlar gösterme ama önce tanıtma

Oynadığınız kadar konuşma, eğlenceli olma

Çocuğunun deneyimi olan oyunları oynama

Yapabileceği kadarını bekleme

Kapasitesinde olanı yapmasını isteme

Fazla uyaranı azaltma

Yararlı olan uyaranları kullanma.

KARŞILIK VERME: Çocuğunuzun olumlu davranışlarına karşılık verin, olumsuz olanlarına karşılık vermeyin

AZALTIN

Çocuğun hareketlerini görmezden gelme

Çocuğun iletişimini görmezden gelme

Çocuğun ilgilerini görmezden gelme

Çocuğa yetişkin muamelesi yapma

Olumsuz davranışlara tepki verme

Çocuğun kaldırabileceğinden fazla uyaran yükleme, onu yorma

Eleştirerek cevap verme

Karşılık alınca çocuğun ortamı terk etmesi

Eski yapılanlara karşılık verme

ARTTIRIN

Hareketlere karşılık verme

İletişime karşılık verme

İlgilerine karşılık verme

Çocuksu hareketlerle karşılık verme

Olumsuz davranışları görmeme

Çocuğu olduğu gibi kabul etme

Çocuğu uygun şekilde uyarmak

Çocuğun iletişim alnında kalmasını sağlayacak şekilde cevap verme

Yeni yapılanlara karşılık verme

KONTROLÜ PAYLAŞMA: İletişim kurarken çocuk ve ebeveynler kontrolü paylaşmalıdır.

AZALTIN

Aktiviteyi ya da yapılacakları kontrol etme

Çocuğun yönlendirmesini görmeme

Çocuğu çok fazla takip etme

Çocuğun her şeyi kontrol etmesine izin verme

Çocuk için çok fazla şey yapma

Çocuğa sürekli soru sorma ya da onu test etme

Hiç kural koymama

Çocuğu fikrini söylemekten alıkoyma

Çocuğun her şeyi etkilemesine izin verme

Çocuğun bağımsızlığını elinden alma

Çocuğun yardımcı olmasını engelleme

ARTTIRIN

Çocuğun yönlendirmesini takip etme

Paylaşmaya açık olma

Kontrolü ortak olarak sağlama

Aktivitenin sürmesini sağlayacak kurallar koyma

Bu kuralları açıklama ve gösterme

Çocuğun bağımsız bir seyler yapması için ona destek verme

Çocuğun işbirliği yapmasını destekleme

Çocuğun seçimine ve isteklerine saygı duyma

DUYGUSAL BAĞLANMA: İletişim kurarken çocuk ve ebeveynler zevk veren ve oyun dolu olan bir iletişim kurmayı sağlayın.

AZALTIN

Gergin ve stresli bir halde iken iletişim kurmayı deneme

Çocuğu eleştirme ve yargılama

Çocukla sert bir biçimde iletişim kurmayı deneme

Çocukla sert ve resmi bir şekilde iletişim kurmaya çalışma

Çocukla fiziksel temastan kaçınma

Çocuğun çabalarını görmezden gelme

Oyun oynarken ciddi olma ve eğlenmeyi unutma

Sıcaklık ve huzur sağlamama

Duygularını göstermeme

Çocuğu iletişim halinde tutamamak

ARTTIRIN

Çocuğu kabullenme

Esnek olma

Yakın olma

Çabaları destekleme

Eğlenceli ve komik olma

İletişimi sürdürme için çaba gösterme

Sıcak ve huzurlu ortam sağlama

Duygularını gösterme ve paylaşma

Fiziksel temas kurma

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…