Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba sadece polikstik problemi varsa ve diğer tüm testler normal ise 2 ya da 3 kez aşılama tedavisi yapılmasını tavsiye edebilirim. Elbette umutlarınızı kaybetmeyiniz. Sevgiler.

hocam merhabalar ... 3 ay klomen+ovitrelle kullandım 3. Ayımda iki yumurta ile aşılama olmuştu...tutmadı bu ay hsg çekindim iki tüp de açık çıktı gelecek ay iğne tedavisine başlamayı düşünüyorum umutlanmakta hata mı ediyorum
bu arada eşimin değerleri normal dediler benimde son aylarda yüksek olan lh hormonum oldukça düşüktü...yani neden olmadığını anlamıyorum hocam beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler

merhaba doktor hanım, ikili testimde papp a değeri hariç diğerlerinin normal aralıkta olduğu söylendi. açıklamalarda PAPP A SEVİYESİ YÜKSEKTİR yazıyor. değer 7.05 düzeltilmiş mom: 2.99. papp a seviyesinin yüksek olması ne gibi sorunlara neden olur. doktor 4 lü test önerdi.

İyi günler aytun hanım.
Ben 30 yaşında 5 yıllık evli bir bayanım. 2 tüp bebek denemem oldu ikiside olumsuz sonuçlandı. (2. tüp bebek sonucumu ocak ayında öğrendik) nisan ayında 3.denemem yapılacak inşaallah ve bu sebepten kromozom analizi ve kanda pıhtılaşma için tahilil verdim sonuçlarım henüz çıkmadı. benim sorum şu: ben tam bu aşamalardayım ve rahmimin tam üzerinde bi şişkinlik ve hafif bir ağrı hissediyorum. bunun sebebi ne olabilir? İlginiz için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba geçmiş olsun öncelikle. Bahsettiğiniz şikayet için muayene olmanızı önerebilirim sadece. Sevgiler.

iyi günler aytun hanım.
Ben 30 yaşında 5 yıllık evli bir bayanım. 2 tüp bebek denemem oldu ikiside olumsuz sonuçlandı. (2. Tüp bebek sonucumu ocak ayında öğrendik) nisan ayında 3.denemem yapılacak inşaallah ve bu sebepten kromozom analizi ve kanda pıhtılaşma için tahilil verdim sonuçlarım henüz çıkmadı. Benim sorum şu: Ben tam bu aşamalardayım ve rahmimin tam üzerinde bi şişkinlik ve hafif bir ağrı hissediyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Ilginiz için çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar dilerim.

hocam merhaba. yaklaşık 3 aydır süren sağ yumurtalığımda bir ağrım var bazen geçiyor sonra tekrar başlıyor. yeni yaptırdığım usg de mesane için lümen içerisinde hareketli noktasal ekojenipteler izledi ve sağ paraoveryan lojda minimal (sıvama tarzında) düzeyde serbest mayi izlendi. batın sağ alt kadranda belirgin target lezyon izlenmedi şeklinde sonuç yazılmış 6 aylık evliyim ve korunma amaçlı yasmin kullanıyorum. yazılan raporumu yorumlayabilirseniz çok sevinirim.yumurtalığımdaki ağrı beni tedirgin ediyor serbest mayii denilen şey önemli bir şey midir çok tedirgin oldum.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

aytun hocam ben hsg çekilmiştim ve sonrasında akıntı kültürümde hafif enfeksiyon saptandı bunun için fitil kullandım size sorum bu iltihap benim tüplerime zarar verir mi tekrar hsg çektirmem gerekli mi iyi çalışmalar hocam şimdiden sağolun.

merhaba geçmiş olsun tek ultrason bulgusuyla birşey söylemek doğru değil yumurtlama sırasındaki ya da adet sonundaki ufak karıniçi kanamaları sıvıları olabilir. takip etmek lazım. sevgiler.

hocam merhaba. yaklaşık 3 aydır süren sağ yumurtalığımda bir ağrım var bazen geçiyor sonra tekrar başlıyor. yeni yaptırdığım usg de mesane için lümen içerisinde hareketli noktasal ekojenipteler izledi ve sağ paraoveryan lojda minimal (sıvama tarzında) düzeyde serbest mayi izlendi. batın sağ alt kadranda belirgin target lezyon izlenmedi şeklinde sonuç yazılmış 6 aylık evliyim ve korunma amaçlı yasmin kullanıyorum. yazılan raporumu yorumlayabilirseniz çok sevinirim.yumurtalığımdaki ağrı beni tedirgin ediyor serbest mayii denilen şey önemli bir şey midir çok tedirgin oldum.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

Merhabalar...28 yaşındayım bir hafta önce çocuğumuz olmadığı için özel bir hastanede kadın doğum uzmanına gittik.Eşiminde benimde tahlil sonuçlarımız gayet düzgün çıktı.Doktor hsg istedi ben anestezi ile yapılanı tercih ettim . geçen hafta içinde film anestezi altında çekildi.
Fakat kendime geldikten sonra çok şiddetli karın ağrım oldu 4-5 saat boyunca 3 defa kuvvetli ağrı kesici iğneler verilmesine rağmen çok az hafifledi hastanedki doktorumdan ilgi göremediğim için devlet hastanesine ardından başka bir özel hastaneye gittik. Bunun normal olabileceğini sölediler ama ben bu filmi 4 yıl öncede aynı şartlarde çektirmeme rağmen hiç bir yan etkisini görmedim.Hsg den sonra 3-4 gün boyunca gaz çıkaramama ve rahim bölgesi ağrıları devam etti.Bu ağrılar 1 gün önce kesildi fakat halsizlik üşüme terleme gibi şikayetlerim başladı.Bugün gittiğimiz dahiliye uzmanının yaptırdığı kan tetkiklerinde bazı değerler anormal çıktı . Bunlar

- WBC 14.81 , LYM 5.29 , NEU 8.48 , PH 6.5 .çıktı.

Doktorum WBC nin araştırılması gerektiğini söyledi.Yaşadığım rahatsızlıkların ve çıkan WBC değerinin sebebi ne olabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim.

geçmiş olsun öncelikle. tek başına laboratuvar değerlerinin bir anlamı olmaz takip eden değerlere ve klinik bulgularınıza baklamk lazım. enfeksiyon açısından antibiyoryik tedavisi başlanabilse de bunun önce netleşmesi ve duruma uygun ilaçların başlanması gerekir. sevgiler.

Merhabalar...28 yaşındayım bir hafta önce çocuğumuz olmadığı için özel bir hastanede kadın doğum uzmanına gittik.Eşiminde benimde tahlil sonuçlarımız gayet düzgün çıktı.Doktor hsg istedi ben anestezi ile yapılanı tercih ettim . geçen hafta içinde film anestezi altında çekildi.
Fakat kendime geldikten sonra çok şiddetli karın ağrım oldu 4-5 saat boyunca 3 defa kuvvetli ağrı kesici iğneler verilmesine rağmen çok az hafifledi hastanedki doktorumdan ilgi göremediğim için devlet hastanesine ardından başka bir özel hastaneye gittik. Bunun normal olabileceğini sölediler ama ben bu filmi 4 yıl öncede aynı şartlarde çektirmeme rağmen hiç bir yan etkisini görmedim.Hsg den sonra 3-4 gün boyunca gaz çıkaramama ve rahim bölgesi ağrıları devam etti.Bu ağrılar 1 gün önce kesildi fakat halsizlik üşüme terleme gibi şikayetlerim başladı.Bugün gittiğimiz dahiliye uzmanının yaptırdığı kan tetkiklerinde bazı değerler anormal çıktı . Bunlar

- WBC 14.81 , LYM 5.29 , NEU 8.48 , PH 6.5 .çıktı.

Doktorum WBC nin araştırılması gerektiğini söyledi.Yaşadığım rahatsızlıkların ve çıkan WBC değerinin sebebi ne olabilir. Bilgilendirirseniz sevinirim.

merhaba hocam. ben 4 yıllık evliyim yaklaşık 3 yıldır bebek istiyoruz 2 yıl önce 3 defa klomen ve ovitrelle tedavisi gördüm ve sonuç alamadım rahim filmim temiz eşimin spermleri 48 milyon hareketli sayısıda iyi. tedaviden sonuç alamayınca biz devam etmedk polikistik over teşhisi konulmuştu ve adetlerim çok düzensizdi. geçtiğimiz yaz kendiliğimden hamile kaldığımı öğrendim ama 6 haftalık düştü. ve düşükten sonra adetlerim düzene girdi düşükten sonra 6 ay yine olmadı sonra başka bir dr.a tedaviye başladık. oda 2 ay klomen ovitrelle crinone jel verdi ve yine olmadı. kullandığım tedaviyle yumurtam büyüyo ve çatlıyo fakat gebelik olmuyo bunun nedeni nedir? dr. dedi ki klomen yumurtayı büyütmeye yetiyor fakat rahimi hamileliğe hazırlamıyor bunun için ne yapmalıyım? ve bu ay klomen yerinede iğne kullanıcaz dedi göbekten hergün 1 tane yapıcaksın dedi iğnenin adını ve nasıl olduğunu bilmiyorum pazartesi günü kontrolde vericek. bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var iğne klomene göre daha mı iyi? bu iğneyle olumlu sonuç alabilir miyim? eğer bu ayda olmazsa bi daha ki ay aşılama yapıcaz dedi

Merhaba polikstik over hastalığında yumurtlama sorunu dışında kimii zaman yumurta kalitesinde de bozukluluklar olabiliyor bunu ancak tüp bebek yaptığımızda yumurtaları dışarı aldığımızda görebiliriz. Ama size hemen tüp bebek yaptırın demiyorum. Bir süre daha yaşınız 35 in altında ise bu tedavileri denemeye devam edebilirsiniz. Ama neden olmuyorun cevabı sadece polikstik over ve yumurtalama bozuklupu olmayabilir bu da daha ileri tedavilerde ortaya çıkabilir. Sevgiler, herşey gönlünüzce olsun.

merhaba hocam. Ben 4 yıllık evliyim yaklaşık 3 yıldır bebek istiyoruz 2 yıl önce 3 defa klomen ve ovitrelle tedavisi gördüm ve sonuç alamadım rahim filmim temiz eşimin spermleri 48 milyon hareketli sayısıda iyi. Tedaviden sonuç alamayınca biz devam etmedk polikistik over teşhisi konulmuştu ve adetlerim çok düzensizdi. Geçtiğimiz yaz kendiliğimden hamile kaldığımı öğrendim ama 6 haftalık düştü. Ve düşükten sonra adetlerim düzene girdi düşükten sonra 6 ay yine olmadı sonra başka bir dr.a tedaviye başladık. Oda 2 ay klomen ovitrelle crinone jel verdi ve yine olmadı. Kullandığım tedaviyle yumurtam büyüyo ve çatlıyo fakat gebelik olmuyo bunun nedeni nedir? Dr. Dedi ki klomen yumurtayı büyütmeye yetiyor fakat rahimi hamileliğe hazırlamıyor bunun için ne yapmalıyım? Ve bu ay klomen yerinede iğne kullanıcaz dedi göbekten hergün 1 tane yapıcaksın dedi iğnenin adını ve nasıl olduğunu bilmiyorum pazartesi günü kontrolde vericek. Bu konuda bilgilerinize ihtiyacım var iğne klomene göre daha mı iyi? Bu iğneyle olumlu sonuç alabilir miyim? Eğer bu ayda olmazsa bi daha ki ay aşılama yapıcaz dedi

merhaba ben adetin yirmi birinci günü yapılan hormon testimi yorumlamanızı rica edecektim yardımcı olursanız çok sevinirim...
Biyokimya
Estradiol 157,38 pg/mL N(18,9 - 246,7)
FSH 4,46 IU/mL N(0,8 - 8,6)
LH 5,47
0.1 - 200.0 mg/dL
Prolaktin 17,29 ng/ml N(3,4 - 29,8)
Total Testosteron 38,99 ng/dL N(8,1 - 70)
İnsülin 12,52 mg/dL

merhaba fsh lh ve e2 degerlerının yorumlanabılmesı ıcın adetınızn 3. gununde verilmesı gerekır bu test sonuclarıyla bırsey soylemem olanaksız. sevgıler

merhaba ben adetin yirmi birinci günü yapılan hormon testimi yorumlamanızı rica edecektim yardımcı olursanız çok sevinirim...
Biyokimya
Estradiol 157,38 pg/mL N(18,9 - 246,7)
FSH 4,46 IU/mL N(0,8 - 8,6)
LH 5,47
0.1 - 200.0 mg/dL
Prolaktin 17,29 ng/ml N(3,4 - 29,8)
Total Testosteron 38,99 ng/dL N(8,1 - 70)
İnsülin 12,52 mg/dL

İYİ GÜNLER HOCAM ADETİN ÜÇÜNCÜ GÜNÜ TEST SONUÇLARIM KAFAM ÇOK KARIŞIK YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM NE YAPMALIYIM KLOMEN KULLANMAYA YA DA TÜP BEBEK Mİ DÜŞÜNMELİYİM
Serbest T4 1,11 ng/dL N(0,88 - 1,72)
TSH 2,06 mIU/mL N(0,63 - 4,82)
Estradiol 47,04 pg/mL N(18,9 - 246,7)
FSH 12,67 IU/mL N(2,7 - 33,6)
LH 7,97
0.1 - 200.0 mg/dL
Prolaktin 13,95 ng/ml N(3,4 - 29,8)

Merhaba sonuçarınızda fsh değeriniz biraz yüksek zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisinden başlamanız daha doğru olacaktır. Sevgiler.

iyi günler hocam adetin üçüncü günü test sonuçlarım kafam çok karışık yardımcı olursanız sevinirim ne yapmalıyım klomen kullanmaya ya da tüp bebek mi düşünmeliyim
serbest t4 1,11 ng/dl n(0,88 - 1,72)
tsh 2,06 mıu/ml n(0,63 - 4,82)
estradiol 47,04 pg/ml n(18,9 - 246,7)
fsh 12,67 ıu/ml n(2,7 - 33,6)
lh 7,97
0.1 - 200.0 mg/dl
prolaktin 13,95 ng/ml n(3,4 - 29,8)

Aytun Hanım Merhaba;

26 yaşındayım, 1 buçuk yıllık evliliğimizin sonunda eşimle çocuk yapma kararı aldık. Son 8 aydır çocukla ilgili çalışmalara başladık. Öncelikle ben adetlerimin düzensiz olması sebebi ile jinekoloğa gittim ve herhangi bir problem olup olmadığı ile ilgili tetkikler yaptırdım. Ultrasonda yumurtalıklarımda küçük kistler gözüktü fakat kan testinde hormon değerlerim düzgün çıktı. Doktorum herhangi bir problem olmadığını fakat çocuk istiyorsak adetlerimi düzenlemesi için matofin + progestan kullanmamı önerdi. 5 aydır matofin (500) ve sabah aksam fitil şeklinde progestan kullanıyorum. Adetlerim progestan sayesinde düzene girdi diyebilirim.

Bu sırada eşime de tetkikler yapılmasının uygun olacağını düşündük ve spermiogram yaptırdık. Morfoloji %1 çıktı. Siteden okuduğum kadarı ile morfoloji konusu ciddi bir konuymuş. Hatta okuduklarımdan sonra biraz moralim de bozuldu diyebilirim. Fakat doktorum morfolojinin önemli olmadığını söyledi ve CERTIX diye bir ilaç verdi. (Spermiyogram Sonuçlarını ekte yolluyorum. )

Fakat doğal yolla olmayınca yumurta takibi yapalım dedik. Yumurta takibinde yumurtalarımın yeteri kadar gelişmediğini öğrendik ve bir kez de klomen ile takip yaptık. Klomen ile yapılan takibimin 15. gününde 2 adet 19mm, 1 adet 17mm boyutunda yumurtam oluştu. Sonrasında çatlatma iğnesi ve 36 saat sonra ilişki önerdi doktorum. Fakat yine pozitif sonuç alamadık. Sonrasında rahim filmi çektirdim ve rahim filminde bir problem olmadığını öğrendik. (dolum defekti yok, tubalar normal çapta, servikal kanal doğal görünümde, kontrast madde iki taraftan da geçmiş ve serbest dağılmış)

Bunun üzerine doktorum ile telefonda görüştüm. Doktorum bu sefer de iğne ile yumurta gelişimi sağlayıp aşılama denememizi önerdi. Yine olmazsa tüp bebeğe yönlendireceğini söyledi. Benim konu ile ilgili tecrübem yok ama süreç bana biraz hızlı geldiği için bilen birine daha danışmak istedim.

Nasıl ilerlememizi önerirsiniz? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sevgiler...

1 cc'deki spermatozoon: 32 milyon
Total spermatozoon: 64 milyon

Motilite - İleri hareketli: %15
Yerinde hareketli: %32
Hareketsiz: %53
Vitalite - Vital boyama: %75
Lökosit: 200.000/cc
Morfoloji(Kruger) - Normal Yapı: %1
Anormal Yapı: %99 ( Baş: %52 Boyun: %28 Kuyruk: %19)

Son düzenleme:
merhaba aytun hanım;
ben 26 yaşındayım 2.5 yıllık evliyim. yaklaşık 1,5 yıldır bebek düşünüyoruz, 15.nisan.2012 de bir düşük yaptım sonrasında tekrar gebelik oluşmadı. 2 aydır klomen tedavisi gördüm çatlatma iğnesi ile birlikte. normalde ne eşimde ne de bende doktorum bir sorun görmedi eşimin sperm testi 78 milyon çıktı ve benim yumurtalarım klomen kullanmasam bile oluşuyor ve çatlıyor ama bir türlü olmadı. yurtdışında yaşıyorum burada doktorum 12.gün vajinal ultrasona alıyor, bu çok sancılı oluyor ayrıca benim ilişki esnasında da yanma ve acım oluyor.
acaba bebeğimin olmamasının sebebi bu ağrı ve yanma olabilir mi? yani bu ağrının neden olduğunuda bilemiyorum zaten.
bir sorum daha olucak, ben şu anda klomen kullanıyorum çatlatma iğnesi vurulmasam olurmu? bu ay doktor, ultrason vs.. lerle uğraşıcak psiolojide değilim..

hocam merhaba.öncelikle ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.ben de 3,5 yılık evliyim.ilk 2 yıl bebek düşünmedik 1 yıldır düşünüyoruz.7 ay önce değerleri düşük çıktığı için eşim varikosel oldu.şuanda değerleri normale döndü.ben birkaç kez muayene oldum kan tahlillerimin sonuçlarında da her şey normal çıktı.ama 1 senedir olumlu sonuç alamadık.geçen ay bi tüp bebek merkezine gittik.biz direk aşılama istedik ama dr. bana klomen verdi sadece 3 ay bunu her ay önce 1 2. ay 2 3. ay 3 tane kullanarak deneyin.olmzsa gelin dedi.yumurta takibi filan istemedi.çatlatmadan bahsetmedi.yani kaç yumurtamn oldu büyüdü mü çatladı mı hiç bir bilgim yok.bu ilk ayım ve malesef sonuç olumsuz.sizce tedaviye aynı şekilde devam etmeli miyim.bir de ultrason muayenesine bakılarak ne gibi bilgilere ulaşılabiliyor?tüplerde bir sorun var mı rahimde problem var mı bunları sadece rahim filmiyle mi öğrenebiliriz?hocam ben omadıkça çok strese giriyorum ve umtsuzluğa kapılıyorum.stres de bunun baş düşmanı neyapmalıyım lütfen yardımcı olum.

hocam bu arada ben 29 yaşındayım eşim 38.sizce hemen aşılama yaptırmalı mıyız yoksa bu 3 ay bu şekilde devam mı etmeli.kafam çok karışık.gece gündüz bu konu aklımda.ben düşünmek istemedikçe alım oraya gidiyo.lütfen aydınlatın beni.

merhaba yaşadığınız süreç çocuk isteme sürecindeen sık izlenen yoldur. yumurta takipleri ve aşılama gibi basit tedavilerle gebelik oranları %15-20 den fazla değildir ama denemek gerekir. bu nedenle morfolojiye çok takılmadan bu tedavilerin tekrarlarıyla yol almanızı 3-4 uygulamada hala yanıt alınamaz ise infertilite uzmanları ile tüp bebek tedavisi için konuşmanızı öneririm. saygılarımla.

Aytun Hanım Merhaba;

26 yaşındayım, 1 buçuk yıllık evliliğimizin sonunda eşimle çocuk yapma kararı aldık. Son 8 aydır çocukla ilgili çalışmalara başladık. Öncelikle ben adetlerimin düzensiz olması sebebi ile jinekoloğa gittim ve herhangi bir problem olup olmadığı ile ilgili tetkikler yaptırdım. Ultrasonda yumurtalıklarımda küçük kistler gözüktü fakat kan testinde hormon değerlerim düzgün çıktı. Doktorum herhangi bir problem olmadığını fakat çocuk istiyorsak adetlerimi düzenlemesi için matofin + progestan kullanmamı önerdi. 5 aydır matofin (500) ve sabah aksam fitil şeklinde progestan kullanıyorum. Adetlerim progestan sayesinde düzene girdi diyebilirim.

Bu sırada eşime de tetkikler yapılmasının uygun olacağını düşündük ve spermiogram yaptırdık. Morfoloji %1 çıktı. Siteden okuduğum kadarı ile morfoloji konusu ciddi bir konuymuş. Hatta okuduklarımdan sonra biraz moralim de bozuldu diyebilirim. Fakat doktorum morfolojinin önemli olmadığını söyledi ve CERTIX diye bir ilaç verdi. (Spermiyogram Sonuçlarını ekte yolluyorum. )

Fakat doğal yolla olmayınca yumurta takibi yapalım dedik. Yumurta takibinde yumurtalarımın yeteri kadar gelişmediğini öğrendik ve bir kez de klomen ile takip yaptık. Klomen ile yapılan takibimin 15. gününde 2 adet 19mm, 1 adet 17mm boyutunda yumurtam oluştu. Sonrasında çatlatma iğnesi ve 36 saat sonra ilişki önerdi doktorum. Fakat yine pozitif sonuç alamadık. Sonrasında rahim filmi çektirdim ve rahim filminde bir problem olmadığını öğrendik. (dolum defekti yok, tubalar normal çapta, servikal kanal doğal görünümde, kontrast madde iki taraftan da geçmiş ve serbest dağılmış)

Bunun üzerine doktorum ile telefonda görüştüm. Doktorum bu sefer de iğne ile yumurta gelişimi sağlayıp aşılama denememizi önerdi. Yine olmazsa tüp bebeğe yönlendireceğini söyledi. Benim konu ile ilgili tecrübem yok ama süreç bana biraz hızlı geldiği için bilen birine daha danışmak istedim.

Nasıl ilerlememizi önerirsiniz? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Sevgiler...

1 cc'deki spermatozoon: 32 milyon
Total spermatozoon: 64 milyon

Motilite - İleri hareketli: %15
Yerinde hareketli: %32
Hareketsiz: %53
Vitalite - Vital boyama: %75
Lökosit: 200.000/cc
Morfoloji(Kruger) - Normal Yapı: %1
Anormal Yapı: %99 ( Baş: %52 Boyun: %28 Kuyruk: %19)

X