Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba ilikşide ve muayenedeki ağrınızın nedenini bulmak gerekebilir ama bunun gebelik ile ilişkisi olduğunu sanmıyorum. eğer enfeksiyon gibi bir durum ya da karın içinde yapışıklıklar varsa ve ağrı bundan kayanaklanıyorsa o zaman tedavi gerekir. yumurta çatlatma iğnesiyaptırmazsanız yumurtanız kendisi çatlamayabilir ve bir sonraki ay yumurta kistiniz olabilir. bu işlerden çok yorulmayın bu uzun bir koşudur ve bir kez gebe kalmışsınız mutlaka doğumla sonuçlanacak gebeliğiniz de olacaktır. sevgiler

merhaba aytun hanım;
ben 26 yaşındayım 2.5 yıllık evliyim. yaklaşık 1,5 yıldır bebek düşünüyoruz, 15.nisan.2012 de bir düşük yaptım sonrasında tekrar gebelik oluşmadı. 2 aydır klomen tedavisi gördüm çatlatma iğnesi ile birlikte. normalde ne eşimde ne de bende doktorum bir sorun görmedi eşimin sperm testi 78 milyon çıktı ve benim yumurtalarım klomen kullanmasam bile oluşuyor ve çatlıyor ama bir türlü olmadı. yurtdışında yaşıyorum burada doktorum 12.gün vajinal ultrasona alıyor, bu çok sancılı oluyor ayrıca benim ilişki esnasında da yanma ve acım oluyor.
acaba bebeğimin olmamasının sebebi bu ağrı ve yanma olabilir mi? yani bu ağrının neden olduğunuda bilemiyorum zaten.
bir sorum daha olucak, ben şu anda klomen kullanıyorum çatlatma iğnesi vurulmasam olurmu? bu ay doktor, ultrason vs.. lerle uğraşıcak psiolojide değilim..

merhaba bir doktor arkadaşımdan tedavi programı aldığınız ve muayeneniz sonucunda bu kanıya vardığı için tedavinize mudahale etmem doğru değildir. ultrasonda tüpleri göremed,ğimiz için rahim filmini mutlaka istemek gerekir. çatlamanın olup olmadığını görebilirmek için de ultrason muayenesi yapılmalıdır ya da çatlatma iğnesi önerilmelidir. bolşans diliyorum. canınızı sıkacak birşey yok henüz yaşınız çok genç. sevgiler.

hocam merhaba.öncelikle ilginiz ve yorumlarınız için teşekkür ediyorum.ben de 3,5 yılık evliyim.ilk 2 yıl bebek düşünmedik 1 yıldır düşünüyoruz.7 ay önce değerleri düşük çıktığı için eşim varikosel oldu.şuanda değerleri normale döndü.ben birkaç kez muayene oldum kan tahlillerimin sonuçlarında da her şey normal çıktı.ama 1 senedir olumlu sonuç alamadık.geçen ay bi tüp bebek merkezine gittik.biz direk aşılama istedik ama dr. bana klomen verdi sadece 3 ay bunu her ay önce 1 2. ay 2 3. ay 3 tane kullanarak deneyin.olmzsa gelin dedi.yumurta takibi filan istemedi.çatlatmadan bahsetmedi.yani kaç yumurtamn oldu büyüdü mü çatladı mı hiç bir bilgim yok.bu ilk ayım ve malesef sonuç olumsuz.sizce tedaviye aynı şekilde devam etmeli miyim.bir de ultrason muayenesine bakılarak ne gibi bilgilere ulaşılabiliyor?tüplerde bir sorun var mı rahimde problem var mı bunları sadece rahim filmiyle mi öğrenebiliriz?hocam ben omadıkça çok strese giriyorum ve umtsuzluğa kapılıyorum.stres de bunun baş düşmanı neyapmalıyım lütfen yardımcı olum.

merhaba bir doktor arkadaşımdan tedavi programı aldığınız ve muayeneniz sonucunda bu kanıya vardığı için tedavinize mudahale etmem doğru değildir. ultrasonda tüpleri göremed,ğimiz için rahim filmini mutlaka istemek gerekir. çatlamanın olup olmadığını görebilirmek için de ultrason muayenesi yapılmalıdır ya da çatlatma iğnesi önerilmelidir. bolşans diliyorum. canınızı sıkacak birşey yok henüz yaşınız çok genç. sevgiler.

peki sizce şu andaki süreçte rahim filmi çektirmeli miyim?adetin düzenli ve ağrısız geçmesi ve yumurtlamanın olması tüplerin ve yumurtalıkların sağlıklı olduğunun göstergesi midir

merhaba yaşadığınız süreç çocuk isteme sürecindeen sık izlenen yoldur. yumurta takipleri ve aşılama gibi basit tedavilerle gebelik oranları %15-20 den fazla değildir ama denemek gerekir. bu nedenle morfolojiye çok takılmadan bu tedavilerin tekrarlarıyla yol almanızı 3-4 uygulamada hala yanıt alınamaz ise infertilite uzmanları ile tüp bebek tedavisi için konuşmanızı öneririm. saygılarımla.

Aytun Hanım Merhaba,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.
Aşılama işlemini merkezinizde yaptırmak istiyorum fakat evime (Halkalı) ve işyerime (Bahçeşehir) çok uzak bir konumda merkezleriniz.
Aşılama tedavisi için (öncesinde yumurta takibi vs.. ile birlikte) merkezinize takribi olarak kaç kere muayeneye gelmem gerekecektir?
Haftasonları da işlem yapma imkanınız oluyor mu? Bir de haftaiçi çalışma saatlerinizi öğrenebilir miyim?
Teşekkürler.

merhaba aytun hanım bugün hsg çektirdim henüz sonucu doktoruma göstermedim yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

kavum uteri normal hacimde olup dolum defekti yoktur.kontrast madde sol tubadan intarperitoneal mesafeye geçmiş ve bu alanda serbest olarak dağılmıştır.sol tuba normal çaptadır.sağ tuba vizualize olmamıştır.servikal kanal doğal görünümdedir.inceleme alanına giren diğer oluşumlarda patoloji yoktur.
sonuç: sağda proksimal tubal oklizyon.

tekrar merhaba bu bılgıler ıcın pazartesı gunu klınık numarasından 0212 3103100 numaralı telefondan benı arayıp not bırakırsanız sızı ararım detaylı konusuruz. sevgıler.

Aytun Hanım Merhaba,
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.
Aşılama işlemini merkezinizde yaptırmak istiyorum fakat evime (Halkalı) ve işyerime (Bahçeşehir) çok uzak bir konumda merkezleriniz.
Aşılama tedavisi için (öncesinde yumurta takibi vs.. ile birlikte) merkezinize takribi olarak kaç kere muayeneye gelmem gerekecektir?
Haftasonları da işlem yapma imkanınız oluyor mu? Bir de haftaiçi çalışma saatlerinizi öğrenebilir miyim?
Teşekkürler.

merhaba sağ tupunuzde tıkanıklıktan bahsedıyor ama fılmın kendısını doktorunuz mutlaka görmelı. sevgıler.

merhaba aytun hanım bugün hsg çektirdim henüz sonucu doktoruma göstermedim yorumlarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

kavum uteri normal hacimde olup dolum defekti yoktur.kontrast madde sol tubadan intarperitoneal mesafeye geçmiş ve bu alanda serbest olarak dağılmıştır.sol tuba normal çaptadır.sağ tuba vizualize olmamıştır.servikal kanal doğal görünümdedir.inceleme alanına giren diğer oluşumlarda patoloji yoktur.
sonuç: sağda proksimal tubal oklizyon.

Dr Hanım Merhabalar.
Ben 6 Aylık evlıyım Ve bebek istıyoruz Fakat olmadı su ana Kadar.,Bekarken doktora adet duzensızlıgımden gıtmıstım
ultrasonda bişey cıkmadı kan tahlıl sonuclarımda FSH LH PRL gayet guzel dedı. Alttan muayene edemedıgınden PCO tanısı koyamadım
Evlendıkten sonra tekrar doktora gıttım. adetimin 3. gunu vajınal ultrasonografı istedi doktorum

Sağ Sol Over Tanısında MULTİFOLİKÜLER BİLATERAL OVER
ENDOMETRİUM: 5mm(regl 3. Günu)

evlendıkten sonra regl duzenım yerıne geldı
son 3 aylık regl tarıhlerım 16 ARALIK 22 OCAK 12 ŞUBAT
Tekrar doktora gittim subatta 3. gun hormon testlerım normal cıktı
Doktorum KLOMEN verdı Regl 3 gunu basla 10 gun 1 adet ıc 12. gun bana gel kontrole dedı

Şöyleki; yumurtlamam benım tahmınımce oluyo cunkı her ay sol kasıgım agrıyor uzayan sarı beyaz kıvamlı yapıskan ve sıvı akıntım gelıyor
ben yumurtladıgımı tahmın edıyorum. sıze sorum KLOMENe baslamak ıcın erkenmı?

Merhaba klomen tedavisinin zamanlamasını erken demem doğru olmaz. Eğer düzenli adet görüyorsanız yumurtlamanızın olduğunu dşünürüz. Ancak doktorunuz muayene sonrası sizin isteklerinizi beklentilerinizi de göze alarak bir tedavi başlatmıştır. Ilacı kullanmakla ilgili endişelerinizi doktorunuzla paylaşırsanız daha isabetli olacaktır. Herşey yoluna girer meraklanmayın. Sevgiler.

dr hanım merhabalar.
Ben 6 aylık evlıyım ve bebek istıyoruz fakat olmadı su ana kadar.,bekarken doktora adet duzensızlıgımden gıtmıstım
ultrasonda bişey cıkmadı kan tahlıl sonuclarımda fsh lh prl gayet guzel dedı. Alttan muayene edemedıgınden pco tanısı koyamadım
evlendıkten sonra tekrar doktora gıttım. Adetimin 3. Gunu vajınal ultrasonografı istedi doktorum

sağ sol over tanısında multifoliküler bilateral over
endometrium: 5mm(regl 3. Günu)

evlendıkten sonra regl duzenım yerıne geldı
son 3 aylık regl tarıhlerım 16 aralık 22 ocak 12 şubat
tekrar doktora gittim subatta 3. Gun hormon testlerım normal cıktı
doktorum klomen verdı regl 3 gunu basla 10 gun 1 adet ıc 12. Gun bana gel kontrole dedı

şöyleki; yumurtlamam benım tahmınımce oluyo cunkı her ay sol kasıgım agrıyor uzayan sarı beyaz kıvamlı yapıskan ve sıvı akıntım gelıyor
ben yumurtladıgımı tahmın edıyorum. Sıze sorum klomene baslamak ıcın erkenmı?

merhabalar hocam,

klomen kullandım bir ay yumurtam büyümedi. adet olup dozu arttırılacak. bu ay hamile kalamazsın klomen kullandığın için dedi doktorum ben bunu zaten hamile kalmak için kullanmıyor muyum neden bu ay olmuyor dedi bana açıklaya bilirseniz sevinirim

Merhaba tekrar yumurtanız klomen ilacı ile buyume göstermemiş bu nedenl gebelik olmaz demiş doktorunuz. Her ay farklı yanıtlar almak mümkündür.

merhabalar hocam,

klomen kullandım bir ay yumurtam büyümedi. Adet olup dozu arttırılacak. Bu ay hamile kalamazsın klomen kullandığın için dedi doktorum ben bunu zaten hamile kalmak için kullanmıyor muyum neden bu ay olmuyor dedi bana açıklaya bilirseniz sevinirim

merhaba ilikşide ve muayenedeki ağrınızın nedenini bulmak gerekebilir ama bunun gebelik ile ilişkisi olduğunu sanmıyorum. eğer enfeksiyon gibi bir durum ya da karın içinde yapışıklıklar varsa ve ağrı bundan kayanaklanıyorsa o zaman tedavi gerekir. yumurta çatlatma iğnesiyaptırmazsanız yumurtanız kendisi çatlamayabilir ve bir sonraki ay yumurta kistiniz olabilir. bu işlerden çok yorulmayın bu uzun bir koşudur ve bir kez gebe kalmışsınız mutlaka doğumla sonuçlanacak gebeliğiniz de olacaktır. sevgiler

teşekkür ederim aytun hanım bir sorum daha olucak nacizane.. peki ben ultrasona girmeden çatlatma iğnesi vurulabilir miyim? yani illa ultrasona girmem mi gerekli? ayrıca türkiye de çatlatma iğnesi kaçıncı gün vuruluyor? burada 11 gün ultrasona alıp iğneyi vuruyor doktor. ben şimdi ultrasona girmeden 11. günüm gidip vurulayım diyorum ama bir sorun olur mu?

merhaba tekrar iğne gününden çok yumurta keseciğinin büyüklüğü önem taşımaktadır. bu nedenle doğru olanı ultrason muayenesi sonrası belli olgunluğa ulaşmış ise iğnenin yapılmasıdır.

teşekkür ederim aytun hanım bir sorum daha olucak nacizane.. peki ben ultrasona girmeden çatlatma iğnesi vurulabilir miyim? yani illa ultrasona girmem mi gerekli? ayrıca türkiye de çatlatma iğnesi kaçıncı gün vuruluyor? burada 11 gün ultrasona alıp iğneyi vuruyor doktor. ben şimdi ultrasona girmeden 11. günüm gidip vurulayım diyorum ama bir sorun olur mu?

Merhaba Aytun hanım ben 34 yaşındayım. 8 aylık evliyim. çocuk düşündüğümüz için hiç korunmadık. fakat henüz hamile kalamadım. Doktorum tahlillerimi adetimin 2.günü yaptırmamı istedi. önümüzdeki ay yaptırcam inş. Muyayene esnasında herhangi bir problem olmadığını hamile kalabileceğimi söyledi. Eşim için daha önce spermiogram testi yapmıştık ileri-hızlı hareketli %16 toplam sayı 44 milyon. Üç aylık TRENTAL kullandı. Sorum Şu sperm testini tekrar etmeli miyiz. isteyen herkese devlet hastahanelerinde HSG yapılır mı. Ve sizce hızlı hareketli oranı az mı....Bu çok büyük bir problem mi

merhaba ileri hareketlilik gebelik için önemlidir ama sayı yeterli olduğunda ve total hareketlilik de 550 civarındaysa sorun olmaz. hsg için bir doktor istemi gerekir devlet hastanesinde yaptıracaksanız oranın doktorlarınca istenmesi gerekir. sevgiler.

Merhaba Aytun hanım ben 34 yaşındayım. 8 aylık evliyim. çocuk düşündüğümüz için hiç korunmadık. fakat henüz hamile kalamadım. Doktorum tahlillerimi adetimin 2.günü yaptırmamı istedi. önümüzdeki ay yaptırcam inş. Muyayene esnasında herhangi bir problem olmadığını hamile kalabileceğimi söyledi. Eşim için daha önce spermiogram testi yapmıştık ileri-hızlı hareketli %16 toplam sayı 44 milyon. Üç aylık TRENTAL kullandı. Sorum Şu sperm testini tekrar etmeli miyiz. isteyen herkese devlet hastahanelerinde HSG yapılır mı. Ve sizce hızlı hareketli oranı az mı....Bu çok büyük bir problem mi

merhaba hocam ben 2 yıl 3 aylık evliyim yaklaşık 19 aydır bebek isyoruz. fakat hamile kalamdım. folikül takip olumlu yumrta oluşyo büyuyo çatlıyo ama gebelik oluşmuyo hormon testleri iyi dedi dr. rahim filmi temiz çıktı rahmim sağa meyilliymiş. eşimin geçen seneki sperm tahlili 14.200.000 sperm sayısı. hareketli 50 y hareketli 10 harketsiz 40 çıktı. bu sne aşılam için alınan sperm sonucu alınan sperm 118 milyon yıkama sonrası 110 milyon. hızlı ileri hareketli 45 yavaş ileri harketli 5 yerinde hareketli 25 harketsiz 25 yıkama sonrası hızlı iileri harketli 92. ama aşılam tutmadı bu aşılamdan sonra ikinci adetim. yeni bitti. tekrar aşılam düşünmüyorum. sizce tüp bebek için erkenmi. doğal yolla hamile kalam şansım varmı.

merhaba aşılama tedavilerini 2 ya da 3 kez tekrarladıktan sonra gebelik hala oluşmadıysa tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. bunun için erken mı değil mi sizin karar vermeniz gerekir. çocuk istemi duygusu geldikten sonra ertelemek zordur. kendiliğinden gebelik için hep şansınız var ama zamanını bilemeyiz. sevgiler.

merhaba hocam ben 2 yıl 3 aylık evliyim yaklaşık 19 aydır bebek isyoruz. fakat hamile kalamdım. folikül takip olumlu yumrta oluşyo büyuyo çatlıyo ama gebelik oluşmuyo hormon testleri iyi dedi dr. rahim filmi temiz çıktı rahmim sağa meyilliymiş. eşimin geçen seneki sperm tahlili 14.200.000 sperm sayısı. hareketli 50 y hareketli 10 harketsiz 40 çıktı. bu sne aşılam için alınan sperm sonucu alınan sperm 118 milyon yıkama sonrası 110 milyon. hızlı ileri hareketli 45 yavaş ileri harketli 5 yerinde hareketli 25 harketsiz 25 yıkama sonrası hızlı iileri harketli 92. ama aşılam tutmadı bu aşılamdan sonra ikinci adetim. yeni bitti. tekrar aşılam düşünmüyorum. sizce tüp bebek için erkenmi. doğal yolla hamile kalam şansım varmı.

merhabalar aytın hanım;
benim bu ay sadece yumurtlama dönemimde baskı şeklinde kasık ağrılarım oldu, yumurtlama dönemim biter bitmezde geçti. acaba bunun sebebi ne olabilir?

Merhaba yumurtlama sırasında karın içine hafif kanamalar olur bu da karın zarınız tarafından hasasiyet ve ağrı olarak hissedilir. Yaşadığınız tamamiyle normal bir tyumurtlama ağrısıdır. Saygılarımla.

merhabalar aytın hanım;
benim bu ay sadece yumurtlama dönemimde baskı şeklinde kasık ağrılarım oldu, yumurtlama dönemim biter bitmezde geçti. Acaba bunun sebebi ne olabilir?

Hocam merhabalar.daha önce de yazmıştım size.şuanda acil yorumlarınıza ihtiyacım var.klomen tedavis uyguluyodu dr.um.ama kontrolsüz 3 ay kullan olmazsa gel demişti.takip filan istememişti.bu ay 2. ayım klomende 12. günüm.bu ay çok sancım oldu yumurtlama döneminde ben de bi kadın doğumcuya baktırayım dedim.yumurta oluşmuş mu ne durumda niye sancı var diye.ama şok oldum.muayene eden dr.,vücudun aşırı tepki vermiş ilaca yumurtaların çok aşırı büyümüş dedi.sağda 1 tane 5cm 2 tane 3 cm oluşmuş.solda da1 tane 3 cm 2 tane 2 cm oluşmuş .bana hiç bir müdahalee bulunma adetinin 3. günü gel tekrar bakalım dedi.hocam çok üzüldüm ve şaşkınım.bunlar şimdi yumurta mı kist mi?çatlayıp hamilelik ihtimali var mı yoksa tehlikeli bi durum mu?
yapabileceğim bişey var mı?şuanda hala sancı ve bask var orda.daha da büyürse diye çok korkuyorum adet gününe kadar.lütfen bu konuda bana bilgi verin.şimdiden teşekkürler.

X