Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhabahem polikstik overden dolayı yumurtlama problemi olabilir hem de sperm sayısı düşük. Rahim filmi çektirdikten sonra kanallar açık ise aşılama tedavisi sizin için iyi bir başlangınç seçeneğidir. Bolşans. Sevgiler.

size birşey danışmak istiyorum benim adetlerim düzenli ama pko varmış doktor ancak ilaçla yumurtlayabilirsin dedi progesteronum çok düşükmüş bu arada eşimede spermiogram yaptırdık onunda 1 ml de 10milyon çıktı doktoru ilaçlar verdi bizde ayrıca keçiboynuzu pekmezi incir ve çinko takviyesi alıyoruz sizce normal yolla hamile kalma şansımız nasıl yada direk aşı tüp vb mi önerirsiniz yaşım 28

Merhaba hocam, yaşım 36 hormon değerlerimi yorumlarmısınız? Teşekkürler..
FSH 4,92
LH 4,29
E2 43
TESTOSTERON 0,60
DHEA-S 26000.00 mg
SI 7.28

Hocam fsh 5.7 e2 306 internette okudum kafsm kaeisti fsh dusuk e2 50 den yuksek olmamasi gerekiyiormus
Sizce e2 yuksek fsh 6 dan dusuk cikarsa negibi sonuclar meydsna cikar ve benim e2 cokmu yuksek ssygilarimi sunarim

merhaba aytun hanım, 11 haftalık hamileyim. düşük riskimden dolayı haftada bir kere pruloton depat kullanıyorum. 12. ci haftaya kadar iğneye devam. benim rahim ağzı iltihabım var, gebelikten önce de vardı ilaçlarla geçmedi kronikleşmiş, smearda kronik servisit çıkmıştı. doktora söledim muayene etmeden gynolomexın 600 mg verdi, gebelikte bu ilacı kullanmamım bir zararı olur mu?? teşekkür ederim..

Merhabalar.
25 yaşında 1.5 yıllık evliyim.pko nedeniyle 1 sene doğum kontrol hapı kullandım.bıraktıktan sonra ilaç kullanmadan regli olamadım.öncesindede düzensizdi.
hipofizde mikroadenom tespit edildi.prolaktin 100 e çıktı.2 yıl içerisinde ara ara dostinex kullandım.en son 4 ay önce kullandım.
bebek düşünüyoruz.dr sadece progestan verdi ve bebek olana kadar böyle devam edicek dedi.3 ay dır progestan içiyorum yine hamilelik olmadı.dr yumurtlama takibi filan hiç bişey yapmadı sadece progestan yeterli olacak mı acaba ?
Teşekkürler..

Merhaba e2 değerinizin yüksek olması bu ay yumurtalığınızda hormon üretmeye devam eden bir kist olduğu anlamını taşıyabilir. Ultrason muayenesi ile kolayca saptanabilir. Sıklıkla adet kanamasının ardından ertesi ay normale döner. Panik olavcak bir durum değil. Fsh değerinizin de gerçek yorumunu bu haldeyken yapayız. Sevgiler.

hocam fsh 5.7 e2 306 internette okudum kafsm kaeisti fsh dusuk e2 50 den yuksek olmamasi gerekiyiormus
sizce e2 yuksek fsh 6 dan dusuk cikarsa negibi sonuclar meydsna cikar ve benim e2 cokmu yuksek ssygilarimi sunarim

Merhaba takip doktorunuz tarafından yazılmış bir ialcı benim onaylamam ya da onaylamamam mümkün değil. Bu nedenle endişelerinizi mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Sevgiler.

merhaba aytun hanım, 11 haftalık hamileyim. Düşük riskimden dolayı haftada bir kere pruloton depat kullanıyorum. 12. Ci haftaya kadar iğneye devam. Benim rahim ağzı iltihabım var, gebelikten önce de vardı ilaçlarla geçmedi kronikleşmiş, smearda kronik servisit çıkmıştı. Doktora söledim muayene etmeden gynolomexın 600 mg verdi, gebelikte bu ilacı kullanmamım bir zararı olur mu?? Teşekkür ederim..

Merhaba poliksitik overiniz olduğu için sadece progestan yeteli olmayabilir, yumurta gelişiminizi de takip edersek gebelik ihtimali olan günleri tespit etmek daha kolay olacaktır.. Sevgiler.

merhabalar.
25 yaşında 1.5 yıllık evliyim.pko nedeniyle 1 sene doğum kontrol hapı kullandım.bıraktıktan sonra ilaç kullanmadan regli olamadım.öncesindede düzensizdi.
Hipofizde mikroadenom tespit edildi.prolaktin 100 e çıktı.2 yıl içerisinde ara ara dostinex kullandım.en son 4 ay önce kullandım.
Bebek düşünüyoruz.dr sadece progestan verdi ve bebek olana kadar böyle devam edicek dedi.3 ay dır progestan içiyorum yine hamilelik olmadı.dr yumurtlama takibi filan hiç bişey yapmadı sadece progestan yeterli olacak mı acaba ?
Teşekkürler..

Merhaba değerleriniz normal aralıklarda. Sorun yok.

Öncelikle çok teşekkür ederim hocam. Bu sonucumu iki farklı doktora gösterdim, birisi sorun yok demişti diğer doktor ise, rezervlerim düşük olduğunu ondan çocuk sahibi olamadığımı söyledi. Yumurtlama takibi yapalım dedi. Sizce nasıl bir yol izleyim?

tekrar merhaba bu hormon değerlerinde yumurtalık rezerviniz az diyemeyiz. ultrason görüntüsü ile görüş bildirmiş ise doktorunuz onu bilemem. ama değerleriniz gayet normal bir yumurtalık durumunu işaret etmekte. sevgiler.

Öncelikle çok teşekkür ederim hocam. Bu sonucumu iki farklı doktora gösterdim, birisi sorun yok demişti diğer doktor ise, rezervlerim düşük olduğunu ondan çocuk sahibi olamadığımı söyledi. Yumurtlama takibi yapalım dedi. Sizce nasıl bir yol izleyim?

dr. hanım merhaba
pelvik mr sonucumda
bilateral over boyutlarım artmış
bilateral overlerde hemorojik kistlerim varmış
bilateral overlerimde nonhemorojik multipl kistlerim varmış
endometrium kalın izlenmiş

rutin kontrolde usg sonucunda kist tespit edilmişti, doktorum oks vermişti kullandım 3 ay sonra kontrolde kistler kaybolmamıştı ve usgde solid komponent görüldü, ca 125 de biraz yüksek çıkmıştı mr önerildi.
bundan yaklaşık 3 ay sonra mr çekildi.
kistlerde solid komponent yokmuş.

sizce ne gibi sıkıntı olabilir?
infertil miyim yoksa :)

merhaba bu yazdığınız rapor sonuçlarının infertiliteyle bir ilişkisi yok. ca 125 değerleriniz takip edilmedi aralıklı ultrason muayeneleriniz yapılmalıdır. sevgiler.

dr. hanım merhaba
pelvik mr sonucumda
bilateral over boyutlarım artmış
bilateral overlerde hemorojik kistlerim varmış
bilateral overlerimde nonhemorojik multipl kistlerim varmış
endometrium kalın izlenmiş

rutin kontrolde usg sonucunda kist tespit edilmişti, doktorum oks vermişti kullandım 3 ay sonra kontrolde kistler kaybolmamıştı ve usgde solid komponent görüldü, ca 125 de biraz yüksek çıkmıştı mr önerildi.
bundan yaklaşık 3 ay sonra mr çekildi.
kistlerde solid komponent yokmuş.

sizce ne gibi sıkıntı olabilir?
infertil miyim yoksa :)

Dr. Hanım merhabalar,
Merak ettiğim konu sadece kan sonucu ile polikistik over tanısı konulabilir mi? Ultrasonla bakılmadı kan yeterlimidir? :18:

Merhaba polikstik over hastalığı bir bütün olarak değerlendirilip tanısı konulmalıdır. Sizin adet düzenleriniz, kan testleri ve ultrason birlikte. Sevgiler.

dr. Hanım merhabalar,
merak ettiğim konu sadece kan sonucu ile polikistik over tanısı konulabilir mi? Ultrasonla bakılmadı kan yeterlimidir? :18:

adetlerimi her ay düzenli oluyordum fakat çok kısa ve az oluyordum. Sadece kana bakılarak polikistik over denildi. Sanırım başka bir hastaneye gitsem daha iyi olucak :) cevabınız için çok tşk ederim. :KK16:

tekrar merhaba bu hormon değerlerinde yumurtalık rezerviniz az diyemeyiz. ultrason görüntüsü ile görüş bildirmiş ise doktorunuz onu bilemem. ama değerleriniz gayet normal bir yumurtalık durumunu işaret etmekte. sevgiler.

Önce teste bakıp öyle söyledi, sonrada ultrasonla karnıma baktı, aynı şeyi tekrarladı. Gittiğimde adetliydim. Bir sonraki ay adetin ikinci günü gel dedi. Yumurtlama takibi yapalım dedi. . Yumurtaların çatlamıyor da olabilir dedi. Kontrol edelim dedi. Ne yapacağımı şaşırdım, çok teşekkür ederim değerli yardımlarınız için hocam..

Doktor hanım selamlar..
Şu anda 7+4 hamileyim. PKOS hastası olduğum için biraz zor elde edilmiş bir gebelik oldu. 1 yıllık denemeden sonra hamile kalamadığım için HSG çektirmiştim. HSG sonrası tedavi başlamayı planlarken ilk ay spontan gebelik oluştu. güç elde edilmiş bir gebelik olduğu için de riske atmayalım pıhtılaşma testlerini yapalım dediler. Sonuçlarımda luğus antikoagülanı normal aralıkta çıkmadı, ama altında doğrulama testi negatif diyor. Bu sonuçlarla bir hekim Fraxiparine 0.3 başlayalım dedi, iki doktora daha gittim, gerek yok dediler. Çok korkuyorum, çok tedirginim. İğneleri yaptırmazsam birşey olursa diye korkuyorum, yaptırmak da beni sürekli çok endişelendiriyor. İğnelerin bebeğe zararı olmadığını söylediler ama hergün iğne yaptırmam gerektiği düşüncesi beni aşırı tedirgin, sürekli tetikte ve bebeğimin hayatı tehlikedeymiş, çok sıkıntılı ve zor bir gebelikmiş gibi bir psikolojiye girmeme neden oldu. Ne olur yardım edin. Bu lupus antikoagülanı nedir, doğrulama testinin negatif yazması iyi birşey mi (hastalık bulunmadı anlamında) yoksa kötü birşey mi? İğneleri yaptırmam gerekiyorsa ne kadar süreyle yaptırmalıyım? iğne yerine bebe aspirini kullanamaz mıydım? bu iğneler olmazsa bebeğimi kaybetme riskim çok mu yüksek? Çok ama çok endişeliyim. Şimdiden teşekkürler..

Test Sonuç Sonuç Alt Limit Üst Limit
ANTİ KARDİOLİPİN IGM Negatif MPL 10 0
ANTİ TROMBİN III 92.48 % 79,4 112
PROTEİN C 116.4 % 70 140
PROTEİN S 71.1 % 60 130
HOMOSİSTEİN 7.25 umol/L 5 15
AKTİVE PROTEİN C REZİSTANSI (APC) 0.91 NR 0,8 2
LUPUS ANTİKOAGÜLAN (LA1) 27.0 sn 31 44
Doğrulama Testi negatif 0 0
PROTROMBIN 20210 NORMAL
FV LEIDEN NORMAL

Son düzenleme:
Özür dilerim sonuçları daha düzgün gönderebilmek için düzenlemiştim ama mesaj olarak gönderince hepsi birbirine girdi..:KK43: ilk yazan değerler benim sonuçlarım, sonrakiler de yapılan labarotuarın referans aralıkları..

Son düzenleme:
Merhaba gebeliğiniz tamammına erer inşallah sağlıkla kucağınıza yavrunuzu alırsınız. Ancak bu endişeli durumda hem bir şey oması hem ilaç kullanmamayayım yaklaşımı doğru değildir. Bu ilaçların gebeliğinize bir zararı yoktur. Ayrıca değerlerinizde de iğne kullanımını destekleyen anaormallikler yok. Bana kalırsa takip doktorunuz ne derse o yoldan devam etmenizdir. Benim prensip olarak muayenesini takibini yapmadığım hastalrın hiç birinin tedavisine müdahale etmediğimi beni takip eden herkes bilir. Saygılarımla.

doktor hanım selamlar..
şu anda 7+4 hamileyim. Pkos hastası olduğum için biraz zor elde edilmiş bir gebelik oldu. 1 yıllık denemeden sonra hamile kalamadığım için hsg çektirmiştim. Hsg sonrası tedavi başlamayı planlarken ilk ay spontan gebelik oluştu. Güç elde edilmiş bir gebelik olduğu için de riske atmayalım pıhtılaşma testlerini yapalım dediler. Sonuçlarımda luğus antikoagülanı normal aralıkta çıkmadı, ama altında doğrulama testi negatif diyor. Bu sonuçlarla bir hekim fraxiparine 0.3 başlayalım dedi, iki doktora daha gittim, gerek yok dediler. çok korkuyorum, çok tedirginim. Iğneleri yaptırmazsam birşey olursa diye korkuyorum, yaptırmak da beni sürekli çok endişelendiriyor. Iğnelerin bebeğe zararı olmadığını söylediler ama hergün iğne yaptırmam gerektiği düşüncesi beni aşırı tedirgin, sürekli tetikte ve bebeğimin hayatı tehlikedeymiş, çok sıkıntılı ve zor bir gebelikmiş gibi bir psikolojiye girmeme neden oldu. Ne olur yardım edin. Bu lupus antikoagülanı nedir, doğrulama testinin negatif yazması iyi birşey mi (hastalık bulunmadı anlamında) yoksa kötü birşey mi? Iğneleri yaptırmam gerekiyorsa ne kadar süreyle yaptırmalıyım? Iğne yerine bebe aspirini kullanamaz mıydım? Bu iğneler olmazsa bebeğimi kaybetme riskim çok mu yüksek? çok ama çok endişeliyim. şimdiden teşekkürler..

Test sonuç sonuç alt limit üst limit
anti kardiolipin ıgm negatif mpl 10 0
anti trombin ııı 92.48 % 79,4 112
protein c 116.4 % 70 140
protein s 71.1 % 60 130
homosistein 7.25 umol/l 5 15
aktive protein c rezistansı (apc) 0.91 nr 0,8 2
lupus antikoagülan (la1) 27.0 sn 31 44
doğrulama testi negatif 0 0
protrombın 20210 normal
fv leıden normal

X