Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

merhaba;
24 hafta 2 günlük hamileyim genel kontrollerimizde ve testlerimizde herşey normal bebeğimde herhangi bir risk yok ancak bebeğin kalbinde parlaklık gözüküyor detaylı ultrasonda da çıktı internette yaptığım araştırmalarda kiraçlenme de olabilme ihtimalini öğrendim
dolayısıyla kafam biraz karışık
öneriniz nedir tedavi var mıdır ne yapabilirim teşekkürler

merhaba ben bu sayfada sadece infertilite soruları cevaplıyorum.

çok teşekkür ederim..

merhaba hocam, ben 30 yaşında 4.5 yıllık evli bir bayanım 2 senedir çocuk sahibi olmak istiyoruz gerekli muayne ve rahim filminden sonra 2 tüpümünde tıkalı olduğu anlaşıldı, bunun dışında eşimde ve bende başka problem yok denildi, 2 sefer tüp bebek yaptırdık 2side olumsuz sonuçlandı, 3.demeye geçmeden evvel eşimden ve benden genetik bazı testler istendi, kafam çok karışık moralim çok bozuk ne yapmam gerektiği konusunda ne önerirsiniz , sizin iki tüpleride tıkalı olan benim gibi hastalarınız çok oldumu öneriler ve tedavileriniz sonuç verdimi teşekkür ederim...

merhaba umudunuzu kaybetmeyiniz doktorunuz tarafından istenmiş testlerinizi tamamladıktan sonra yolka devam etmelisiniz. tüpler tıkalı olduğu için başka bir yolla çocuk sahibi olma şansınız yok maalesef. gerçekten tüp dışında başka bir neden yok ise de kısa sürede gebelik yaşayacaksınızdır. sevgiler.

eşimin sperm tahlili sonuçları değerlendirriiseniz çok sewinirim..
direk mikroskobi: çok sayıda hareketli, az sayıda hareketsiz sperm hücresi görüldü
1inci saatte hareketli sperm yüzdesi 70
2inci saatteki hareketl sperm yüzdesi 60
sperm sayısı 10 milyon
toplam sperm sayısı 20 milyon
not spermler normal hareketlidir
not hareketli spermlerin %60 ileri % 40 yerinde hareketlidir

Benim tup bebek tedavim yarim kaldi az yumurta olustu.sadece sag tarafta 4 tane ama dr um son sansimsan dolayi yumurta sayimi az buldu.esimle bende dogal deneyelim ve catlatma ignesi oldum fakat hamilelik olmadi sadece kist 4.30cm olustu
Ve bana dogum kontrol hapi verdi.gecen ay cok az adetim geldi.
Bu ayin 2 sinde dogum kontrol hapini bitirdim.dunde dokturma gittim ultrasalda kisstlerin cekildigini cok az kan birikmis kistler cekildigi icin yine az bi adet dongusu olur dedi
Sizce kistker ceklirse bile adetim azmi gelir
Yoksa ikici kez cikolata kisti ameliyati oldum erken menepozmu sebep oluydur
Birde rahim adet olmaya hazirlanirken kalinlasirmi? Rahmin incelip yada kalinlasmasi menepoz la hangisinin alakasi vardir
Cevabinizdan dolayi cok tesekkur ederim

Aytun Hanım Merhabalar,

Tüp bebek tedavi öncesinde rahim filmi çektirmek şartmıdır ? Eşimin sperm analizinde sayı iyi ancak morfoloji sıfır gözüküyor. Bu tüp bebek şansını düşürür mü merak ve endişe ile soruyorum. Aslında sizden randevu aldım ctsi günü için ama sabırsızlıktan sormadan edemiyorum. İyi günler dilerim.

merhaba aytun hanım
ben gecen yıl nısan ayında bır dusuk yapdım doktorum olabılır normal dedı baska bır doktr rahım seklımın kalp seklınde oldugunu tekrar hamıle kalırsam aynıısı oolabılır dıyo. ama benım ıcıcm rahat etmeedı 2 doktora daha gorundum onlar boyle bır sorun olmadıgını soyledıler ben ne yapıcagımı sasırdım şimdi tekrar bebek dusunuyoruz yıne aynı sey olursa mı amelıyat olmalıyım yada hangı doktor dogru soyluyor bılemedım

Aytun Hanım merhaba,

Ben 5 Eylül tarihinde Bartholin kisti operasyonu geçirdim. Ağızlaştırma işlemi yapıldı. Ancak 5 ay geçmesine rağmen halen sağlıklı ilişkiye giremiyorum. % ayda max.6-7 kez rabr olabildik eşimle. ilişki sırasında ciddi bir ağrı olmakta.İlişki sonrasında ise bu ğrı daha yoğun ve ilişkiden bir gün sonra bir anda yoğun bi sıvı boşalması yaşıyorum.Artık ilişkiye girmekten korkuyorum. Operasyonumu yapan doktor bir sorun olmadığını belirtti. Ancak ilişki sonrasında yaşadığım acı bıçak kesiği gibi keskin bir ağrı. Ne yapmam erekiyor. nereye gitmem gerekiyor bilmiyorum. Doktoruma bu anlamda olan güvenim sarsıldı. Beni bu konuda yönlendirirseniz sevinirim.

İyi çalışmalar.

merhaba Aytun hocam ben geçen ay hsg çektirdikten sonra akıntım oluştu ve kültür testi yapıldı sonuçta lökosit 8-10 yazıyor,smear testi ise daha çıkmadı bunun ne olduğu hakkında bilgi verirmisiniz. iyi çalışmalar.

Merhaba takipte olduğunuz için aslında dr. Ile de rahatça bu konuları paylaşabilirsiniz. Ancak buradan cevaplayayım sorularınız benzer durum yaşayanlar için de bir ipucu olur. Doğum kontrol hapları rahimin iç kalınlığını ince tutar ve adet miktarlarında da azalma yapar. Ancak endometrioziz hastası olduğunuzu söylemişsiniz bu hastalık yumurta miktarlarınızı azaltmış olabilir. Erken menapozun tanısını adetin 3. Günü vereceğiniz bazı hormon testleriyle anlamak klolay. Ya da amh testi ile. Sevgiler, bolşans.

Merhaba tüp bebek tedavisi öncesi rahim filmi şart değildir. Bir kaç durumda film ,isteyebilirim. Tekrarlayan tüp bebk tedavilerinde başarısızlık, geçirilmiş karın ameliyatları var ise ya da ultrasonda hidrosalpenks ya da rahim şekil bozukluklarından şüphelenirsem. Cmrt görüşmek dileğiyle. Sevgiler.

Merhaba geçmiş olsun öcelikel. Rahim şekil bozuklukları ilk dönem düşüklerinde etkili bir faktör değildir. Eğer şüphe duyulmuş ise en doğruzu rahim filmi çekilerek bu bozukluğun varlığı ve derecesi anlaşılabilir. Ardından da gerçekten ameliyata ihtiyaç olup olmadığı konuşulur. Sevgiler.

Merhaba geçmiş olsun. Bu sayfada infertilite soruları cevaplıyorum. Ancak önerim skar dokusu oluşumu nedeni ile ağrı duyabileceğiniz ve gene bir kadındoğum hekiminden yardım alabileceğiniz yönündedir. Saygılarımla.

Merhaba sonucunuzda sorun yok.

Hocam oncelikle bizleri bilgikendirdiginiz icin cok tesekkur ederiz.Sizin ssyenizde nasil soru sorulacagni ve nasil herseyi algilayacagimizi sayenizde daha saglam oluyo
SORUM SoyLEKI
Gorumceme dr u cyclo-progynova ilacini vermis fakat kendisi recetesini okuyunca biraz korkmus.cunki sag gogsunde kist sol gogsunde dugum var. Hersene ultrasal kontrolleri yapiliyo tehlikesi ve korkulacak biseyi yok dediler.fakat goguslerdeki kistler buyutecegini dr gozetimi altinda alinmasi yaziyormus bayagi kullandi bu gibi durumdaki kisilerde bu ilac tehlikeki olurmu
Biraksinmi cunki dr u ile bu konu hakkinda gorumcem dr u ile konusmamis yoksa ilac bittikten sonra mamigrafi yada ultrasal yani diger adi sonografi yapilmasi gerekirmi?
Saygilarimizla

merhaba ilaç kullanımlarında dr takibi çok önelidir. bu nedenle memedeki kist durumunu dr ile paylaşmalı yaşına göre meme ultrasonu veya mamografi kontrolü ile ilaç kullanımının devamlılığı kararlaştırılmalıdır. sevgiler.

HOCAM MERHABALAR ... 3 AY KLOMEN+OVİTRELLE KULLANDIM 3. AYIMDA İKİ YUMURTA ile AŞILAMA OLMUŞTU...TUTMADI BU AY HSG ÇEKİNDİM İKİ TÜP DE AÇIK ÇIKTI GELECEK AY İĞNE TEDAVİSİNE BAŞLAMAYI DÜŞÜNÜYORUM UMUTLANMAKTA HATA MI EDİYORUM
BU ARADA EŞİMİN DEĞERLERİ NORMAL DEDİLER BENİMDE SON AYLARDA YÜKSEK OLAN LH HORMONUM OLDUKÇA DÜŞÜKTÜ...YANİ NEDEN OLMADIĞINI ANLAMIYORUM HOCAM BENİ AYDINLATIRSANIZ ÇOK MUTLU OLURUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…