Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

geçmiş olsun size de benzer hatırlatmayı yapmak isterim bu sayfalar infertilite hakkında, o nedenle sorunuzu başka başlıkta yöneltmenizi rica edeceğim.
Ankarada Oturuyorum ve 9 aydır barolin kisti ile kendi kendime dayanıyorum. :KK14:Ve artık operasyon aşamasına geldiğini düşünüyorum. 31 yaşındayım ve bekarım. İlerde evlenirsem sorun yaşarım ve ameliyatından korktuğum için bekledim. Bazı dr.lar da seni çok rahatsız edene kadar bekleye bilirsin dediler.
Size sormak istediğim doğru olan hangi işlemler yapılması gerekiyor. Gümüş nitrat dedikleri herkese mi uygulanmalı. Ve orası dikişsiz kapanma ihtimali yokmu. Benim ameliyat öncesi bilmem gereken nelerdir. En doğru uygulanacak tedavi şekli nedir?
SGK lıyım özel hastaneler ancak muayaneye gidebiliyrum böyle bir işleme çok para alacaklarıdr. Ama kendimi de asistanların eline bırakmak istemiyorum. Ankarada bu işlemi iyi yapabilecek dr. tavsiyenizide almak isterim. Şimdiden teşekkür ederim Sağlıkla kalalım inşallah...

sperm değerleriniz gayet iyi, hareketlilikte biraz yavaşlık görünse de total sayıya oranlandığında çok önemli. değil. sigara alışkanlığı varsa bırakılması fayda sağlar. sevgiler.

Aytun hanım merhaba,
Eşimin spermiogram test sonuçlarını yorumlarmısınız.Değerler normal midir?Bu değerlere göre gebelik mümkün müdür?Teşekkür ederim.

MAKROSKOPİK İNCELEME
Renk:Gri beyaz
Reaksiyon(pH):Alkali
Görünüş:Bulanık,opak
Vizkozite:20
Likefaksiyon süresi:25 dakika
Ejekülat Volüm:5.0

MİKROSKOBİK İNCELEME
ml deki spermatozoid sayısı:58.000.000
Total spermatozoid Sayısı:290.000.000
ml deki Lokosit sayısı:800.000
Aglütinasyon: GÖRÜLMEDİ
Viskozite:NORMAL

MOTALİTE MUAYENESİ
a motil(ileri doğru hızlı hareketli):5 %
b motil(yavaş doğrusal olmayan hareket) 45 %
c motil(Yerinde hareketli)10 %
d motil(Hareketsiz)40 %

MORFOLOJİ
Normal morfoloji:70 %
Anormal morfoloji:-
Baş defekti:10 %
Boyun Anomalisi:10 %
Kuyruk Defekti:10 %

merhaba aytun hanım.35 yaşında 7 tıllık evliyim.1 aşılma şüreci geçirdim. evliligimin ilk 2 yılı bebek istemedik sadece iki kere mesigna kullandım.bunun dışında hiçbir tıbbi yöntem kullamnadım.şimdiye kadar gittiğim uzmanlar eşimde ve bende bir sorun bulamadılar.şimdi tüp bebek yapmak istiyouz. bu yöntem çok maliyetli mi ve yaşım bunun için uygun mu?teşekkürler!

Merhaba yaşınız ve durumunuz tüp bebek tedavisi başlatılması içn uygun elbette. Anacak buradan tedavi maaliyetleri yazmam doğru değildir. Eğer beni bahceci kliniği numaralarından arayıp görüşmek için not bıırakırsanız süreç hakkında da bilgilendiririm. Sevgiler.

merhaba aytun hanım.35 yaşında 7 tıllık evliyim.1 aşılma şüreci geçirdim. Evliligimin ilk 2 yılı bebek istemedik sadece iki kere mesigna kullandım.bunun dışında hiçbir tıbbi yöntem kullamnadım.şimdiye kadar gittiğim uzmanlar eşimde ve bende bir sorun bulamadılar.şimdi tüp bebek yapmak istiyouz. Bu yöntem çok maliyetli mi ve yaşım bunun için uygun mu?teşekkürler!

çok teşekkür ederim aytun hanım..bu soruma bile cevap yazmanız beni çok mutlu etti..aslında ben sizin bulunduğnuz kliniğe gelmek istiyorum ama ben adanadayım oraya gelsek tedavi maliyeti ne kadar olur acaba bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim..

merhabalar benim 4.gün embriyosuyla 2 adet transferim oldu.8.gün değerim 0 çıktı.bu değer yükselenilir mi yoksa ilaçları kesmelimiyim

sperm değerleriniz gayet iyi, hareketlilikte biraz yavaşlık görünse de total sayıya oranlandığında çok önemli. değil. sigara alışkanlığı varsa bırakılması fayda sağlar. sevgiler.

Cevabınız için çok teşekkür ederim Aytun hanım.Eşim sigara kullanmıyor.Benim tetkiklerim de herhangi bir sorun olmadığı söylendi.Sperm hareketliliğini arttırmak için neler önerirsiniz?

merhaba aytun hanım, 6+ 1 de renkli ultrasona girdim. uterus fundus yerleşimli 27*13 mm boyutlarında gestasyonel sak, 3 mm çapında yolk sak izlenmiştir. uterin kavitede CRL yaklaşık 3 mm olarak ölçülmüş olup FKA pozitif tek embriyo mevcuttur. sonucum normal mi? 5+6 da kahverengi lekelenmelerim oldu doktor haftalık iğne ve progestan verdi. hiç kalmadım 4 gün içinde geçti. teşekkür ederim..

geçmiş olsun size de benzer hatırlatmayı yapmak isterim bu sayfalar infertilite hakkında, o nedenle sorunuzu başka başlıkta yöneltmenizi rica edeceğim.

Bartholin kistim var 9 aydır. Önceleri küçüktü ama Şuanda daha çok daha belirgin.31 yaşındayım bekarım İlk kez başıma geliyor. gitmiş olduğum bazı dr.lar gümüş nitrat tedavisi önermişlerdi. Fakat netten edindiğim bilgilere göre oranın sadece boşaltılması gerekiyor ilk olduğu için. Gümüş nitrat tedavisinin ne gibi dez avantajı vardır. Ve uygulanması gereken en doğru tedavi nedir. :KK28:

merhaba tekrardan buradan fiyat bilgisi vermem doğru olmadığı için klinik numaralarından ararsanaız arkadaşlarım sizi bilgilendiriri.

çok teşekkür ederim aytun hanım..bu soruma bile cevap yazmanız beni çok mutlu etti..aslında ben sizin bulunduğnuz kliniğe gelmek istiyorum ama ben adanadayım oraya gelsek tedavi maliyeti ne kadar olur acaba bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim..

ilginize çok teşekkür ederim aytun hanım..adanada da sizin gibi ilgi dr olsa keşke..iyi çalışmalar dilerim...

Merhabalar Aytun Hanım öncelikle sorunlarımıza göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim. Benim sorunum şu; 2 kere aşılama ve 3 kere tüp bebek denedik ancak sonuç hep başarısız oldu.Yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda eşimde de bende de somut bir olumsuzluk görülmüyor.Adetlerim çok düzenli ,Tüpler açık,hormonlar normal,sipermiyogram iyi ilk denemede mikro doz Lucrin,puregon ve menagon uygulanarak 3 yumurta elde edildi bir tanesi döllendi üçüncü gün 4 hücreli Grade 2 tranfer edildi sonuç negatif,ikinci uygulamada Femara Protokolüyle puregon ,menagonve orgalutran kullanılarak 5 yumurta toplandı 2 tanesi döllendi üçüncü gün 5'er hücreli Grade 2 iki adet embriyo tranfer edildi sonuç yine negatif ve son denemede mini ıvf yöntemi ile klomen ile birlikte Gonal F ve Cetrodite kullanılarak 3 yumurta elde edildi 1 tanesi döllendi ikinci gün 4 hücreli ve sanırım yine ikinci kalite tek embriyo transfer edildi ve sonuç yine negatif. Bu arada adetin ikinci günü hormon tahlillerimin sonuçları da şöyle;
LH : 6.98FSH : 7.26
PRL-3IS : 22.89
Estradiol : 33
hTSH-II :1.108
Yaşım 34 ve Doktorum yaşıma göre yumurta sayımın az olduğunu söylüyor ve embriyolar hep ikinci kalite sizce bu durumu düzeltebilmek için yapabileceğim birşey varmı yada yaptırmamız gereken başka tahliller? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar

mini tüp uygulamasını nerede yaptırdın, ben de yaptırıyorum, yazışalım

merhaba hocam;

ben 4 ay önce bir düşük yaptım,başta psikolojik olarak çok etkilendim ama daha sonra toparlandım,şimdi tekrar hamileyim,son adet tarihime göre 4 hafta 6 günlük sanırım, dün doktora gittim,hcg değerim 972 progesteron değerim 9.8 çıktı,doktorum düşük dedi en az 10 olması gerek dedi,düşük tehlikesi var istirahat önerdi bir de progesteron jel verdi şimdi evde dinleniyorum,rapor aldım işe de gitmiyorum,çok korkuyorum düşük yaparım diye,sizce bir umudum olabilir mi,herşey yoluna girebilir mi bu aşamada...

şimdiden teşekkürler

merhaba aytun hanım daha önceden yazmıştım yine benim eşim 4 yıl önce varikosel ameliyatı olmuştu..ama sonuç başarısız yani çocuk olmadı..biz geçtiğimiz ağustos ayında tüp bebek denedik malasef o da başarısız ben nette bir ürologun varikosel hakkında yazdığı yazı hakkında soracaktım..varikoseli olan kişiye tüp bebek uygulansa da sonuç başarısız oluyormuş..bu konu hakkında bilgi verirmisiniz..eşimin bir üroloğa gözükmesini tavsiye edermisiniz..tşk ederimmm..

merhaba varikosel ameliyatlarını hastaya yarattığı şikayet ya da sperm değerlerini ilerleyici bir şekilde bozması durumunda önermekteyim. bu nednele sizin ilk sırada yaptırmanız gereken tedavi varikosel ameliyatı olmamalı. iyi bir infertilite kliniğinde çalışsan ürologlarla görüşmeniz daha az kafa karıştırırır. sevgiler.

merhaba aytun hanım daha önceden yazmıştım yine benim eşim 4 yıl önce varikosel ameliyatı olmuştu..ama sonuç başarısız yani çocuk olmadı..biz geçtiğimiz ağustos ayında tüp bebek denedik malasef o da başarısız ben nette bir ürologun varikosel hakkında yazdığı yazı hakkında soracaktım..varikoseli olan kişiye tüp bebek uygulansa da sonuç başarısız oluyormuş..bu konu hakkında bilgi verirmisiniz..eşimin bir üroloğa gözükmesini tavsiye edermisiniz..tşk ederimmm..

Aytun hanım merhaba,
benim fsh problemim bulunmakta.Genelde 13-15 arası çıkıyor.(bu değerlerin düştüğü zamanlarda oldu)
aynı zamanda döllenme problemi yaşamaktayım.Tüp bebek denemelerimde döllenme probleminden hep yarıda kalmıştı.Yumurtalarım 18mm hiç geçmiyordu.(ilaçla veya ilaçsız) son 4-5 aydır bünyemde bir değişiklik var.hiç kist oluşturmayan ben 2 cm kist oluşturmaya başladım.Desolett kullandım ama kist yine oluşuyor sürekli takibini yaptırıyorum. Bu normal birşey mi daha mı kötü bilemedim. Fsh problemim var birde şimdi kist oluşturmaya başladım. ve 7 yıldır bu fsh problemiyle uğraşmaktayım. Şu durumu nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum.

Merhaba fsh değerlerindeki yükselmeler zaman zaman yumurtlamaların olmamsı ile adet düzensizliği ya da muayenelerede folikül kistlerinin görülmesine yol açar. Aslında bu kist sorununuz varolan fsh yüksekliğinin bir sonucudur. Sevgiler

aytun hanım merhaba,
benim fsh problemim bulunmakta.genelde 13-15 arası çıkıyor.(bu değerlerin düştüğü zamanlarda oldu)
aynı zamanda döllenme problemi yaşamaktayım.tüp bebek denemelerimde döllenme probleminden hep yarıda kalmıştı.yumurtalarım 18mm hiç geçmiyordu.(ilaçla veya ilaçsız) son 4-5 aydır bünyemde bir değişiklik var.hiç kist oluşturmayan ben 2 cm kist oluşturmaya başladım.desolett kullandım ama kist yine oluşuyor sürekli takibini yaptırıyorum. Bu normal birşey mi daha mı kötü bilemedim. Fsh problemim var birde şimdi kist oluşturmaya başladım. Ve 7 yıldır bu fsh problemiyle uğraşmaktayım. şu durumu nasıl değerlendireceğimi bilemiyorum.

hocam merhaba ben 25 yaşındayım ve yapılan tüm testlerim normal çıkıyor eşimde de sorun yok 3 ay klomen tedavisi uygulandı ama sonuç alamadık gelecek ay rahim filmi önerdi doktorumuz size sorum hocam 14 ay boyunca gebe kalamayan biri olrak biraz daha bekleyelim mi yoksa aşılama yada tüp bebeğe geçelim mi teşekürler hocam

X