Op.Dr. Aytun AKTAN Sorularınızı cevaplıyor

Merhaba doktor hanım;
P.tesi günü vajinamın dış dudaklarında ağrılı şişlikler hissettim,çarşamba günü doktora gittim ve muayene oldum.Doktorum mantar olduğumu ve şişliklerin bundan dolayı oldugunu söyledi. Ama çok ağrı yapıyor ve acıyor bu şişlikler. Biokadin solisyonlu oturma banyosu ve zalain krem verdi. Acaba doğru teşhis ve tedavi mi uygulanıyor,endişeleniyorum

Aytun hanım, mrb, şimdi ben normal olarak 25 gün ya da 26 günde bir adet görüyorum, son adet günüm 10kasım,yaptığım ovulasyon hesaplayıcılarına göre 11. yada 12. güne denk gelen günlerde yumurtladım ama 23 kasım akşamında başlayıp 24 kasım öğlenine kadar yumurtalıklaımda devam eden ağrılar ve şişlikler oldu sonra geçti,ben o zman yumurtlamış oalbilirmiyim ki acaba?anlamadım bu işi!adetin 20. günü olan 29 kasım da doktora gittim ultsasondan baktı ve sol yumurtlaıkta yumurtlama olmuş dedi, bazı hormon tahlilleri yaptı bunun yanında beta hcg de yaptı, değeri 0,1 değerinde çıktı, peki eğer ben bu yumurtlama sonucu hamile kaldıysam bu testte çıkar mıydı?ilk günden itibaren!daha adetime var sonuçta!döllenme olduysa dahi henüz yerleşme olmadığı için testte çıkma ihtimali ne kadar caba?doktorum bu konuda bilgilendirmedi beni de!aklıma tkıldı bu durum benim!teşekkür ederim şimdiden!

merhaba Aytun hanım
yaklaşık 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum yaşım 27 adetin 3.günü hormon tahlili yaptırdım lütfen yorumlarmısınız.

TSH 3,275 ulU/ mL

FSH 5,54 mlU/mL
Kadın:
Foliküler faz:3,0-10,9
Ovulasyon:3,9-34,6
Luteal faz:2,0-9,8
Postmen:23,9-119,1
Gebe:<0,8
Erkek:13-70 yaş
1,9-18,9

LH 1,85 mlU/mI
Kadın:
Foliküler faz:2,2-12,9
Ovülasyon:9,0-77,3
Luteal faz:0,7-17,3
Postmen:16,3-54,8
Gebe:<1,8
Erkek:20-70 yaş:1,8-9,6
>70 yaş:3,4-35,2

PROLAKTİN 18,68 ng/mL
Kadın:
Gebe olmayan:3,4-29,8
Gebe:10,3-209,1
Postmenepoz:2,4-20,9
Erkek:2,7-18,3

PROGESTERON 0,35 ng/mL
Kadın:
Foliküler faz:0,03-1,24
Luteal faz:3,12-24,67
Midluteal faz:4,19-27,07
Post Menepoz:<0,70
Erkek:0,15-1,06

ESTRADİOL 24,92 pg/mL
Kadın:
Foliküler faz:19,5-144,2
Ovülasyon:63,9-356,7
Luteal faz:55,8-214,2
Post Menepoz:<32,2
Erkek:<39,8

Aytun hanım merabalar...
ben 17 aylık evliyimçilk zamanlar bebeğimiz olmuyor diye doktor doktor gezdik.sonra gezmeyi bıraktık hiç ummadığım anda hamile kaldım.şuanda 16 haftalık gebeyim.ilk zamanlar kusma işlahsızlık yaşadım aşırı derecede.şimdi kesildi her ay dolmadan düzenli olarak doktorumuza gidiyoruz bebeğim geçen hafta gidişimize kendini göstermedi sormak istediğim kız olma ihtimali olabilirmi.doktorumuz kendini göstermeyenler kız oluyor dedi yanılma payı olabilirmi.birde kusmayla cinsiyetin alakası varmı?
doktor hanım birde ben gebeliğimin başlangıcından beridir sürekli hapşuruyorum sık sık inanılmaz fazla bebeğime zarar gelirmi çok sarsılıyorum doktorum bir şey olmaz diyor ama bir sefer de 10 defa birden hapşuruyum şimdiden teşekkürler

ikili test sonucum MOM
free B-hCG 19.8 0.55
NT 1.2mm 0.84

risk değerlendirilmesi (doğumda)

down sendromu <1:50000
sadece yaş 1:1430
trisomi 18/13 1:2300000

DOWN SENDROMU negatif tarama
down sendrom risdki tarama cutoff değerinin altındadır.
down sendromu için biyokimyasal risk 15791

TRISOMI 18/13
trısomı 18/13tek tarama cutoff değerinin altındadır
risk =1:98475

geçmiş olsun, zaten dopktora gitmişsiniz ve gereken tedaviniz verilmiş. internet üzerinden benim size bir tanının doğru olduğunu söylemem nasıl mümkün olabilir?bana kalırsa ilaçlarınızı kullanınız şikayetleriniz geçmez ise gene doktorunuza bizzat başvurunuz. saygılarımla.

merhaba yumurtalamanzızın olduğu günlerde birliktelik oldu ise döllenme olmuş olabilir ancak gebelik testiyle gebeliğin saptanabilmesi için beklemek gerekiyor. kanda gebelik testinin saptanabilir olması için de adetinizin geçmesi gerekiyor. bugün bakılan testiniz hiçbirşey ifade etmez. sevgiler.

merhaba sonuçlarınız normal görünüyor. adet düzenleriniz de iyi ise endişelenecek bu konuda birşey yok. diğer testlerinizinde yapılarak birlikte değerlendirilmesinde fayda var. sevgiler.

merhaba tebrik ediyorum öncelikle. bu oturumlar infertil hastalar için sorularınzı takipte olduğunuz doktora yöenltmenizde fayda var ya da başka konubaşlıklarına. sevgiler.

merhaba hayırlı olsun öncelikle. ben sizin gibi hastalarımı endokrin uzmanıyla birlikte takip ederim. bu doğru olan yalşaımdır. gebeliktelaç ihtiyaçlarınız değişkenlşik gösterecektir. sevgiler. allahtamamına erdirsin.

Aytun hanım, gerçekten çok teşekkür ederim, iki gündür grip oldum,çok hastayım ve hamilelik oluşmuşsa diye ilaç alamıyorum riske atmak istedeğimden, ama bir yandan da o testi düşünüp değilim diye düşünüp ilaç alayım dedim,ama kararsız kaldım almadım,siz de böyle söyleyince biraz rahatladım ve iyi ki kullanmamışım dedim!çok teşekkür ederim, iyi ki sizin gibi doktorlar var!

merhaba doktor hanim
benim 12 yil evliligim ve 7 tup denememden sonra iki ay once kendiligimden hamile kalmistim ve dusukle sonuclanmisti belki hatirlarsiniz beni

KURTAJLA BERABER LAPARASKOPI ILE CIKOLATA KISTI SOL YUMIRTAMDAN ALINDI FAKAT BU AMELIYAT IKINCI OLUYOR 5;VEYA 6 SENE ONCE YINE AMELIYATLA ALINDI
VE BEN 26 KASIM 2012 YANI ADETIN 3:GUNU TEKRAR TUP E BASLADIM DOKTORUM ÓNCEDEN SENÍN 6 TANE YUMURTAN TOPLANIYODU 3 TANE DOLLENIYODU BU SEFER DAHA FAZLA YUMURTALIK ELDE ETMEMIZ LAZIM DEDI VE IGNELER BASLADIM
MENEGON 1TOZ 1 SU VERDI
PEREGUON 150 UNITE
TROMBOZE IGNESI VEDI FAKAT BUNLARA RAGMEN 3 ARALIK TA KONTROLE GITTIM VE SADECE IKI YUMURTAM OLUSTU DIYE TEDAVIYI IPTAL ETTI
SOL TARAFTA YANI CIKOLATA KISTININ OLDUGU YERDE HIC YUMURTA OLUSMADI SAG TARAFTA IKI TANE OLUSTU

sizce sol yumurtamda artik cikolata kistindemin alinmasi daha 1ay 10 oldu. bundan dolayi bir daha reaksiyon gostermezmi ve artik ben iki yumurtami yumurtalaya bilirim
ve doktorum sagda kistler olusmus dedi ve dogum kontrol hapi verdi 3 hafta kullanin 1hafta sonra adetin gelmesi ile yeniden baslayalim dedi sizce cikolata kistini ameliyatiyanlismi yaptim ne yapmam lazim saygilar

merhaba tekrardan çikolata kistlerinin genel varlığı da yumurta rezervini azlatır geçirilen ameliyatlar da bunu arttırır. çünkü ne kadar iyi cerrahiler de yapsak sağlıklı yumurtalık dokusundan da kayıplar olmaktadır. bunlar dolayısıyla sizden elde edilen yumurta saysısı düşüş gösteriyor olabilir. yumurtalığın aydan aya vereceği yanıt değişkenlik de gösterebilir bu nedenle daha uygun bir ayı bekleyerek tedavinize başalnabilr. herşey gönlünüzce olsun emekleriniz boşa gitmesin. sevgiler.

merhaba sonuçlarınız normal görünüyor. adet düzenleriniz de iyi ise endişelenecek bu konuda birşey yok. diğer testlerinizinde yapılarak birlikte değerlendirilmesinde fayda var. sevgiler.

çok teşekkür ederim cevapladığınız için.bu ay yumurta takibine başladım 21.günü progesteron testi yaptırıcam umarım iyi sonuç alırım.

merhaba aytun hanım hormon tahlillerimide yorumlamıştınız herşey normaldi yumurta takibine başladım bugün adetimin 9.günü ultrasonda yumurta görülmedi bu normalmi olsa çıkması gerekmezmiydi.bide ben genelde 28 30 32 günde adet olurdum ama son 3 4 aydır 40 a kadar çıktı acaba geçmi yumurtluyorum.çok korkuyorum ya yumurtlamıyorsam diye

eğer adet günlerinizin arası 40 güne kadar uzuyorsa yumurtalamalarınız da geç oluyordur. takiplte olan bir hastasınız doktorunuz durmunuzu daha gerçekçi değerlendirip sizi bilgilendirecektir. 9. gün erken olabilr. sevgiler.

merhaba Aytun hanım, ben bu sabah adet görmeye başladım,fakat düzenli olarak hergün ovulasyon mikrokobunda yumutlamaya bakıyordum ,ilginç olan şu ki,yumurtladan bi süre sonra artık o eğrelti otları görülmezken adetten bi kaç gün öncesi görülmeye başlayan eğrelti otları belirdi tekrar,ben de acaba adet olmuycam da hamilemiyim diye bile düşünmüştüm ama adet oldum,fakat hala mikroskopta eğrelti otları görülüyor bugün bile!bunun sebebi sizce ne olabilir?ben adetliyken de mi yumurtluyorum yoksa başka bişey mi?lütfen bilgilendirirseniz detaylı bi şekilde çok sevinirm,kafam çok karıştı,teşekkür ederim.

merhaba aytun hanım benim bir düşüğüm oldu 1 yıl önce. adetim 2 gün geçti kan değerim 78 çıktı. bir sorun varmıdır

aytun hanım geçen yıl olduğum düşüğün patoloji raporunda INFLAME VE KANAMALI DESUDUA KORYON VİLLUSLARI yazıyor. bu ne demek. geçmeyen iltihabım var ilaçlarla geçmiyor. kronikleşmiş şimdi tekrar hamileyim. iltihap düşüğe neden midir?*?

Merhaba adet görürken yumurtalanızın olması olanaksızdır. Belki kullandığınız aletin kiti eskimiş olabilir. Yorum yapamayacağım. Sevgiler.

Merhaba aynı laboratuvarda 2 gün arayala tekrar kan testi vermenizi öneririm. Gebelik testiniz pozitif ancak sağlıklı gebelik izlemi içn artışların da iyi olması gerekir. Sevgiler.

merhaba aytun hanım benim bir düşüğüm oldu 1 yıl önce. Adetim 2 gün geçti kan değerim 78 çıktı. Bir sorun varmıdır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…